Firefox vs. IE vs. CSS

0

Witam.

Qrcze no nie wiem co zrobić... Mam przygotowaną stronkę (xml + CSS) i super wygląda w Firefoxie. Ale jak odpalę ją w IE to mi się powiększają fonty i wszystko wygląda gorzej... :/ Wiem, że to po prostu z uwagi na różną interpretację wielkości fontów w tych dwóch przeglądarkach.
No i pytanie brzmi: jak to najlepiej naprawić?
Czy badać jaką użytkownik ma przeglądarkę i w zależności od tego zmieniać style? Czy może jest jakiś bardziej elegancki sposób? Np. fonty, które są tak samo wyświetlane w obu...

Mój styl dla fontów:

color: gray;
font-weight: bold;
font-family: 'Verdana', sans-serif;
font-size: x-small;

Z góry thx i pozdro!

0

na w3school nawet masz podane ze x-small te rozmiary fontow zaleza od przegladarki dlatego tez zalecaja stosowac fonty stalych rozmiarow np 8pt, 10pt czy jaki tam potrzebujesz i sprawa zalatwiona ewentualnie jak potrzebujesz mozesz stosowac rozmiary w px ale zazwyczaj standardowa jednostka do tego przewidziania w pelni wystarcza

0
Maker napisał(a)

na w3school nawet masz podane ze x-small te rozmiary fontow zaleza od przegladarki dlatego tez zalecaja stosowac fonty stalych rozmiarow np 8pt, 10pt czy jaki tam potrzebujesz i sprawa zalatwiona ewentualnie jak potrzebujesz mozesz stosowac rozmiary w px ale zazwyczaj standardowa jednostka do tego przewidziania w pelni wystarcza

Ta i w IE na Win będzie wyświetlane inaczej niż w IE na Mac. W FF na Win będzie inaczej niż w FF na *nix. Skalowanie przy bezwzględnych też jest różne.

Ogólnie stosowanie small i mniejszych nie jest zalecane w ogóle, bo są nieczytelne. Być może w FF wyświeltane jest dobrze, bo masz minimalny rozmiar czcionki ustawiony.

Proponuję ustawić jakiś base font i potem korzystać z medium, large itp. ew. procentowo.
Nie rozwiąże to 100% problemu, ale też nie da się go rozwiązać. Natomiast jeżeli komuś będzie za mała czcionka, to będzie mógł ją powiększyć/pomniejszyć. W przypadku stosowania bezwzględnych wartości w postaci punktów lub pikseli, blokujesz taką możliwość.

0
Dryobates napisał(a)

Proponuję ustawić jakiś base font i potem korzystać z medium, large itp. ew. procentowo.

Mógłbyś to rozwinąć? Tzn. pierwszy raz się spotykam z pojęciem "base font" i nie wiem czy po prostu to tak nazwałeś, czy faktycznie w specyfikacji z w3c coś takiego istnieje :) Sorki za lamerstwo, ale kto pyta, nie błądzi... ;-)

P.S. Dla czytających ten post w przyszłości (;p): Zastosowałem stałe rozmiary czcionki (10pt, 8pt, itp) i to rozwiązało problem w sposób zadowalający.

P.P.S. Dryo: jak masz czas to i tak coś szkrobnij o tym "base font" bo może komuś (albo mnie samemu :]) się to jeszcze przyda :)

Pozdrawiam.

0
baterman napisał(a)
Dryobates napisał(a)

Proponuję ustawić jakiś base font i potem korzystać z medium, large itp. ew. procentowo.

Mógłbyś to rozwinąć? Tzn. pierwszy raz się spotykam z pojęciem "base font" i nie wiem czy po prostu to tak nazwałeś, czy faktycznie w specyfikacji z w3c coś takiego istnieje :)

Tzn. w starszych specyfikacjach html jest jeszcze znacznik basefont, ale nie o to mi oczywiście chodziło :) Nieformalnie użyłem tego do ustalenia font dla elementu html lub body, jako, że z nich każdy element wizualny strony dziedziczy style.

P.S. Dla czytających ten post w przyszłości (;p): Zastosowałem stałe rozmiary czcionki (10pt, 8pt, itp) i to rozwiązało problem w sposób zadowalający.

W sieci jest parę stronek, umożliwiających obejrzenie, jak wyglądałaby twoja strona w innych systemach operacyjnych. Skorzystaj z nich. Jeżeli już dostosowujesz stronkę, to nie zapominaj o mniejszościach internetowych. Bo jak wcześniej pisałem, często rozmiar czcionki na różnych sytemach jest inny i ustawianie na stałe nie jest miłe, bo nie można zmienić rozmiaru czcionki (np. jak ktoś ma słaby wzrok/monitor).

Oczywiście jestem świadom, że czasem podanie w punktach jest jedynym wyjściem (np. jak się musi w odpowiednim obrazku tekst zmieścić :P)

0

Ahia, kumam.
No w moim przypadku nie bardzo mogę zmieniać rozmiar fontów bo mi się wtedy elementy ghraficzne sypią (tło elementów, w których znajduje się tekst), a nie wiem za bardzo jak to naprawić. PEwnie się nie da :P

No to thx again za pomoc.
Pozdro.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1