[ankieta] Podział tego działu

0

<font color="blue" size="3">Wprowadziłem ankietę - spis wariantów znajduje się TU</span>
W dziale C++ zachodzą zmiany (tzn. zajdą ;)) ale pojawiły się głosy (słuszne) o podział tego działu.

Nie tworzę póki co ankiety, gdyż należy zdecydować jakie działy umieścić.
Wiem, że każdy by chciał aby od wszystkiego był inny dział, ale weźcie też pod uwagę przejrzystość - jak doda się 10 poddziałów, to będzie można zgłupieć ;)

Pamiętać też należy, że zostanie dział główny - tu też coś musi być.
Dział główny będzie można nazwać ogólniej coś w stylu 'webmaster' czy coś... tu też proszę o propozycje.

Myślę, że oddzielić należy:
PHP/ASP [ogólnie server side - czyli też perl???]
JS
HTML/XML/XHTML
SQL
//no - zapomniałem o flashu, a konfiguracja serwerów nadaje się bardziej do software/hardware ;) no ale można pomyśleć...

coś jeszcze? teraz z czego zrobić poddział a co zostawić w głównym? Optowałbym aby w głównym był HTML i pochodne.

To bardzo wstępnie - zapraszam do dyskusji - jak wyłoni się coś wspólnego, to dodam ankietę.

Użytkownicy tego działu - macie teraz szansę wpłynięcia na wygląd i użyteczność miejsca, w którym się udzielacie - nie zmarnujcie jej (jak z przemówienia prezydenta [green]).

<font size="1">[znalazła się już osoba chętna do przenosin wątków]</span>

0

PHP/ASP/SQL <- Główne
JS
HTML/XHTML/XML

[znalazła się już osoba chętna do przenosin wątków]
Tylko w tym dziale czy w C/C++/C#/Java tez?
//też

//btw: nie poznaję Cię przez ten nowy avatar :P - M

//i tu sie nasuwa pytanie: jest chetny (bo to wiem :)) w C/C++/Java/C# czy przenosic bedzie ta sama osoba? - Grzequ

//raczej nie - M

0

PHP/ASP/SQL <- Główne
JS
HTML/XHTML/XML

Myślę podobnie:

Forum
php + to co jest rzadko (asp, flash, konfiguracja serwera itp)

Subfora
js
sql
webmastering (css, html i pochodne)

// chyba że js i "webmasterning" razem - ale 3 subfora są chyba jeszcze do przełknięcia, byle nie więcej ;)

[znalazła się już osoba chętna do przenosin wątków]
Tylko w tym dziale czy w C/C++/C#/Java tez?

Może być ze w obu [diabel]

0

Ja proponuje bez nazywawania językami:
Server-side
Bo to może być każdy język skryptowy PHP, Perl, ASP, ASP.NET, JSP
Mogą to być programy wykonywalne
Mogą to być np, rozszerzenia ISAPi itd.

Client-Side
Tu wszystko co przerabia przeglądarka Czyli HTML, JS, VBScript, Flash, DHTML, CSS, XSL

Bazy danych
I tu już zagadnienia dotyczące zapytań i skladni SQL
Administrowanie bazami MYSQL, PostgreSQL, MSSQL, MSAccess
XML - i wszystko co z tym związane jak np XPath, XMLSchema, DTD XQuery, SAX, MSXML

Ale jak się nad tym zastanowić to nie ma co włożyć w kategorie główną bo to tematy na osobne forum poswiecone Aplikacją webowym jak i stroną
Myślę że dobrze jest tak jak jest, "wystarczy" dodać kategorie dla tematów i umożliwić filtrowanie po nich

0

Ale jak się nad tym zastanowić to nie ma co włożyć w kategorie główną bo to tematy na osobne forum poswiecone Aplikacją webowym jak i stroną

Jeżeli taki podział by sie przyjął to "server-side" mógłby zostać kategorią główną

Myślę że dobrze jest tak jak jest, "wystarczy" dodać kategorie dla tematów i umożliwić filtrowanie po nich

IMHO nie jest dobrze, bo ten dział jest coraz bardziej zróżnicowany (to juz nie jest "php i czasem coś innego") - pojawia sie dużo tematów o SQL i JS.. w efekcie panuje coraz większy bałagan.

0

Ja jestem za czymś raczej takim:

PHP/ASP - główne (plus ewentualnie śmiecie typu konfiguracja serwerów, SQL i takie tam)
Webmastering - HTML/XHTML/JS/CSS/DHTML/Flash i co tam jeszcze jest...
XML - tylko XML i pochodne XML. Może na razie tego mało jest, ale jakoś mam wrażenie, że postów o tym przybywać będzie...

0

IMHO przedstawiony podziałna Server-Side, Client-Side i Bazy danych jest dobry. A na główną dałoby się to wszystko co nie podchodzi dokładnie pod żaden z nich (np. pytania typu chcę coś zrobić, ale nie wiem czy po stronie serwera czy klienta itp. itd.)

0

Ja osobiście również uważam, że podział na ServerSide, ClientSide i Bazy danych byłby dobry. Pytanie tylko, co robić jak będzie jakiś temat dotyczący kilku z tych rzeczy jednocześnie. No, chyba żeby rzeczywiście wszystkie takie wątki dawać do głównego forum (Webmastering czy jak by się tam tego nie nazwało), ale z kolei może się zrobić dalej bałagan. Chyba żeby rozpatrzeć jeszcze jedną propozycję: dodać dodatkowy dział dla postów, które dotyczą kilku rzeczy jednocześnie (chociażby "jak połączyć JS z PHP jeśli chodzi o przekazywanie danych" czy "jak przesłać wynik gry we Flashu na serwer" itp), a posty w stylu "w czym zrobić to i tamto" do głównego działu, a jak już padnie odpowiedź (no, powiedzmy jak autor się zdecyduje na dane rozwiązanie), to wtedy przenosić to do danego subforum.

0
Ktos napisał(a)

Webmastering - HTML/XHTML/JS/CSS/DHTML/Flash...
XML - tylko XML i pochodne XML.
No właśnie XHTML jest pochodną XMLa więc tych 2 języków bym nie rozdzielał.

Ciekawe pomysły się pojawiają. Dopiero parę godzin dyskusji :)

To co opisał Adam to przegięcie w drugą stronę ;) Jeśli temat dotyczy php i js na raz, to autor wrzuci go tu lub tu - bez przesady - nie będziemy chłostać za to, gdyż nie da się zrobić podziału idealnego.

0

kryzys decyzyjny czy co? robimy coś? :|

0

(nie było mnie 3 dni)
Ja czekam na zgodne zdanie co do podziału - jak raz podzielimy, ktoś włoży dużo pracy i poprzenosi wątki, to żeby się potem nie okazało, że łeee ale lipa jednak i buu... bo można było jednak zrobić inaczej.

0

Ja bym proponował tylko podział binarny: Server-side (PHP, ASP, SQL (!) ) oraz Client-side (HTML, DHTML, JS, Flash).

Pytanie, a co jak ktoś chciałby zapytać o coś pośredniego (w stylu "Jak zrobić wysyłanie plików na serwer?" [formularz HTML+skrypt PHP]). Może jeszcze trzeci dział Mieszane/Inne.

[DOPISANE]

Często jak pojawia się pytanie o bazy danych, to i tak wiąże się z mechanizmami server-side, więc wrzućmy to już do jednego worka.

0
Szczawik napisał(a)

Często jak pojawia się pytanie o bazy danych, to i tak wiąże się z mechanizmami server-side, więc wrzućmy to już do jednego worka.

IMHO SQL i PHP "w jednym worku" to jeden z głównych powodów zamieszania w tym dziale - pojawia sie ostatnio coraz wiecej pytań o składnie SQL, i to nie podstawy tylko bardziej skomplikowane sprawy - JOIN'y, podzapytania, etc... ja jako ze nie znam sie tak dobrze na bazach danych omijam takie teamty, a "ominięte" tematy dają wrażenie bałaganu.

Na php.pl kilka serwerów baz danych ma swoje podfora (?), a my uważamy ze podforum "bazy danych" to przesada.. moim zdaniem bazy danych zasługują na swój własny kącik ;)

[mały dowód na moją teze - stosunek tematów Server-Side:Client-Side:Bazy danych na jednej stronie tego forum]

I twój post Szczawiku nasunął mi myśl, że podział Server side/Client side mógł by zaistnieć jako osobne fora, a szczegółowy podział (bazy danych, xml, css, html, flash itp.) już w obrębie tych działów. Ale to i tak pewnie nie przejdzie bo zaraz ktoś powie ze strona główna forum nie może się tak rozrastać :P

0

Pod uwagę należy wziąć fakt, że wiele tematów jest jak ten:
http://4programmers.net/Forum/viewtopic.php?id=73776
i jak to rozdzielić? php? sql? zależy, gdzie autor popełnił błąd - mógł w składni jednego z 2 języków lub nawet w 2 na raz - nie da się tego dobrze ulokować jeśli rozdzielimy bazy od server-side :/

0

a nie można stworzyć pustych działów - to co jest teraz dać do poddziału "Archiwum" i tylko nowe topici zakładane to już zmartwienie dla autora w który dział wstawić - zresztą np na Allegro nigdy nie mam pojęcia który dział jest najodpowiedniejszy :P

//o przenoszenie się nie martw !! nie to jest problemem w tym wątku - M

0

hmm może i jest mały śmietnik, ale w tym dziale pojawia się nowy post raz na kilka godzin, trochę denerwujące byłoby zaglądanie do każdego działu i szukanie nowych postów, teraz jest wszystko w jednym i jak dla mnie mogłoby tak zostać...

0

Z gory przepraszam, jesli cos pokomplikuje moim glosem w tym temacie :).

Odnosnie podzialu Server/Client-Side/Bazy danych, to jestem w stanie sie z tym pogodzic, ale:

  • rozwiazanie owe nie eliminuje konfliktow jezykowych (pozostajemy przy prefiksach)
  • tworzy caly szereg dylematow w umyslach uzytkownikow, ktorzy a) moga nie wiedziec po ktorej stronie bedzie realizowane zalozenie (nie smiac sie, tak bylo juz wielokrotnie); b) nie beda wiedziec czy np. ich layer do mysql napisany w php umiescic w bazach danych czy w server-side.
  • w sumie nie wiele to zmienia

Odnosnie podzialu na zasadzie:

  • PHP/ASP/Perl/BogWieCoJeszcze,
  • JS,
  • HTML, Photoshop, Gimp, CSS, walidatory [...],

wyrazam moj calkowity sprzeciw. Powody?

  • Umieszczanie PHP, ASP, perla i innych technologii/jezykow w jednym dziale jest, moim zdaniem, calkowicie nietrafione. Sam fakt, ze ASP zazwyczaj bedzie stosowane w zupelnie innego rodzaju projektach, a wiekszosc ludzi udzielajacych odpowiedzi na poziomie cos wnoszacym w zakresie PHP, nie zna na tyle dobrze ASP (i vice versa) jest moim zdaniem wystarczajacym argumentem.
  • Dlaczego tak popularne jezyki maja sie kisic w jednym dziale, gdy JS jest osobno? 8-|
  • Argumentowac mozna np. tym, ze o ASP jest niewiele na forum - owszem i tym trudniej bedzie osobom po czesci przypadkowym, ale bieglym w temacie "wylowic" z calej gamy pytan odsylanych do w3schools dziedzine, w ktorej moze komus pomoc.
  • Z jednej strony jest to podzial uniwersalny, ale uwazam ze z drugiej nieprofesjonalny. Jesli komus marzy sie wysoki poziom merytoryczny w dziedzinie np. PHP, to ten jezyk musi miec osobna tablice i tyle.

Nie bede ingerowal w reszte podzialu, ale jesli juz sie choc troche rozdrobnimy, to uprzejmie prosze o wyszczegolnienie dzialu PHP. Nie smiem nawet prosic o parcelacje w stylu PHP5, PHP4, Podstawy i Pro :).

Tyle z mojej strony.

0

roSzi jak zwykle trafnie wrzucił post.

To może skrajnie inne podejście - nie po podobieństwie, lecz częstotliwości? (zdaję sobie sprawę, że to ma minusy i ewentualne zmiany w ilości postów na dany temat i ewentualny następny podział kiedyś tam będą nieść za sobą znów konieczność (no prawie) przenoszenia wątków)

najczęściej pytania padają o php, więc to na dział główny

języki takie jak asp, perl, ... są tak rzadko, że możnaby dać dział "Inne" i tam tylko wymóg prefixów - niewiele tego.

kolejny dział może html, xml (i pokrewne: xslt, xhtml)

pozostaje JS i SQL - niestety JS w 90% przypadkach łączy się z HTML a SQL na naszym forum zazwyczaj przeplata się z PHP - tu problem

[cały czas dyskutujemy nad propozycjami - nikt niczego nie narzuca... no ale faktem jest, że przydałoby się już coś ustalić i dokonać podziału :)]

0

Ja to jestem za tym, żeby można było umieścić link do tematu w kilku działach jednocześnie, a text by się nie duplikował.

0
adiblol napisał(a)

Ja to jestem za tym, żeby można było umieścić link do tematu w kilku działach jednocześnie, a text by się nie duplikował.

NIE! Całkowicie przeciwko jestem. Wtedy by się pojawiały tematy we wszystkich działach, niekoniecznie związanych z tematem.

0

może na dzień dobry zrobić jeden dodatkowy dział z samym php, a resztę dołożyć innym razem?

0

Ino że PHP jest najwięcej i to ten dział pretenduje na główny - więc zobacz ile by było tego przenoszenia wątków do podforum np. "Inne" tylko po to, by za jakiś niedługi czas znów to przenosić...

Naprawdę tak ciężko dokonać wyboru? Może podejrzymy jaki podział jest na innych forach...

0

Wybór juz dawno by padł gdyby nie to ze tak strasznie sie przejmujecie tym ze SQL łączy sie z PHP a JS z HTML...

IMHO to nie jest duży problem, istnieją tematy czysto SQL'owe i czysto JavaScript'owe, a jeśli coś jest bardzo mocno powiązane, to trudno, autor będzie musiał dokonać wyboru (np. tematy o SQL'u w których jest wiecej PHP niż SQL?a do działu PHP ;) )

Podtrzymuje moją opinie ze jeśli JS i SQL nie dostana swoich działów to podział nie ma sensu (na jednym forum mieli nawet forum "Bazy danych" a w nim podfora MySQL, SQLite, MsSQL itd., a my się boimy stworzyc dział "po prostu SQL")?

0
Ktos napisał(a)

NIE! Całkowicie przeciwko jestem. Wtedy by się pojawiały tematy we wszystkich działach, niekoniecznie związanych z tematem.

A do czego służą moderatorzy? A może dla antyspamu tylko zarejestrowani i np. posiadający powyżej 50 postów mogli by to robić. Ale oczywiście kilka linków nie powodobało by kilkukrotnego powiększenia licznika postów. A to by było dobre, bo np. ktoś zna się na JS, a nie na PHP, a chodzi o pomoc w wyświetleniu gdzieśtam (JS) tekstu pobranego z pliku (PHP). Wtedy wchodzi na forum JS, gdzie znajduje się link do tematu, który także znajduje się w dziale PHP. Doradza, jak zrobić to wyświetlanie. A teraz przychodzi drugi user, który zna się na PHP, i doradza jak czytać z pliku. Jasne? Proste? Praktyczne?

0

A do czego służą moderatorzy?

Nie wiem do czego służą moderatorzy ;) Wiem jedynie co robią :) A oni i tak sporo roboty mają tak nawiasem...

Ale oczywiście kilka linków nie powodobało by kilkukrotnego powiększenia licznika postów.

To akurat nie jest już tak ważne, dokąd liczników się nie widzi. Dziś już chyba nikt nie pisze dla ilości postów.

Co do propozycji - niech jeszce ktoś inny się wypowie. Poza tym to by wymagało przeróbek w Coyocie - kto sie tego podejmie? Ty? Jak tak i jeżeli się reszta zgodzi to proszę bardzo (aczkolwiek można by to do Coyote wydzielić jako nowy pomysł do projektu).

0

Na pewno teraz nie będzie przeróbek, które pozwolą wisieć tematowi w kilku działach. Poza tym byłoby to coś mi się zdaje mocno nadużywane, więc wątpię, że kiedykolwiek takie coś powstanie. Będzie (?) zwykły podział i tyle.

0

To moze ja tu wrzuce swoje 3 gorsze i zaproponuje takie cos:

Glowne forum: PHP
|- Jezyki znacznikowe i pochodne ((X)HTML, XML, XSD, XSLT)
|- Client Look&Feel (CSS, flash, grafika /rozne fotoszopy i inne/, JS, DHTML)
|- Bazy danych
|- Inne jezyki Server-side (ze wzgledu na to, ze jest ich o wiele mniej niz php)

Wady:
php czesto wiaze sie z bazami, html z css.

Glowne forum: PHP i bazy danych
|- Jezyki znacznikowe i pochodne ((X)HTML i CSS, XML, XSD, XSLT)
|- Client Look&Feel (flash, grafika /rozne fotoszopy i inne/, JS, DHTML)
|- Inne jezyki Server-side (ze wzgledu na to, ze jest ich o wiele mniej niz php)

Wady:
css to tez look&feel

Rozwiazanie: HTML z XMLem ma jedynie podobna konstrukcje, wiec na dobra sprawe, mozemy rozdzielic htmla od jego starszego brata xmla z czego wyjdzie nam:

Glowne forum: PHP i bazy danych
|- Jezyki znacznikowe i pochodne (XML, XSD, XSLT)
|- Client Look&Feel ((X)HTML i CSS, flash, grafika /rozne fotoszopy i inne/, JS, DHTML)
|- Inne jezyki Server-side (ze wzgledu na to, ze jest ich o wiele mniej niz php)

Wady:
Jedyne co sie rzuca w oczy to rozdzielenie htmla i xmla, ale czy na forum zdarzaja sie tematy, ktore dotycza obu jednoczesnie?

//ostatnio mój ale to mniejszość ;) - M

0

No! Takiego rzetelnego podejścia do sprawy się spodziewałem :) Podoba mi się wariant 3 Wolverine, jednak nadal w nim trza by stosować prefixy dla JS? hmm...

Więc zrobię tak - zgrupuję wszystkie jaśniej opisane pomysły i zaczynamy głosowanko [ankieta będzie zaraz po dodaniu postu].

Panczo [wariant1] napisał(a)

Server-side [dział główny]
Bo to może być każdy język skryptowy PHP, Perl, ASP, ASP.NET, JSP
Mogą to być programy wykonywalne
Mogą to być np, rozszerzenia ISAPi itd.

Client-Side
Tu wszystko co przerabia przeglądarka Czyli HTML, JS, VBScript, Flash, DHTML, CSS, XSL

Bazy danych
I tu już zagadnienia dotyczące zapytań i skladni SQL
Administrowanie bazami MYSQL, PostgreSQL, MSSQL, MSAccess
XML - i wszystko co z tym związane jak np XPath, XMLSchema, DTD XQuery, SAX, MSXML

Ktos [wariant 2] napisał(a)

PHP/ASP - główne (plus ewentualnie śmiecie typu konfiguracja serwerów, SQL i takie tam)
Webmastering - HTML/XHTML/JS/CSS/DHTML/Flash i co tam jeszcze jest...
XML - tylko XML i pochodne XML. Może na razie tego mało jest, ale jakoś mam wrażenie, że postów o tym przybywać będzie...

Szczawik [wariant 3] napisał(a)

podział binarny: Server-side (PHP, ASP, SQL (!) ) oraz Client-side (HTML, DHTML, JS, Flash).

Pytanie, a co jak ktoś chciałby zapytać o coś pośredniego (w stylu "Jak zrobić wysyłanie plików na serwer?" [formularz HTML+skrypt PHP]). Może jeszcze trzeci dział Mieszane/Inne.

Wolverine [wariant 4] napisał(a)

Glowne forum: PHP
|- Jezyki znacznikowe i pochodne ((X)HTML, XML, XSD, XSLT)
|- Client Look&Feel (CSS, flash, grafika /rozne fotoszopy i inne/, JS, DHTML)
|- Bazy danych
|- Inne jezyki Server-side (ze wzgledu na to, ze jest ich o wiele mniej niz php)

Wady:
php czesto wiaze sie z bazami, html z css.

Wolverine [wariant 5] napisał(a)

Glowne forum: PHP i bazy danych
|- Jezyki znacznikowe i pochodne ((X)HTML i CSS, XML, XSD, XSLT)
|- Client Look&Feel (flash, grafika /rozne fotoszopy i inne/, JS, DHTML)
|- Inne jezyki Server-side (ze wzgledu na to, ze jest ich o wiele mniej niz php)

Wady:
css to tez look&feel

Wolverine [wariant 6] napisał(a)

Glowne forum: PHP i bazy danych
|- Jezyki znacznikowe i pochodne (XML, XSD, XSLT)
|- Client Look&Feel ((X)HTML i CSS, flash, grafika /rozne fotoszopy i inne/, JS, DHTML)
|- Inne jezyki Server-side (ze wzgledu na to, ze jest ich o wiele mniej niz php)

Wady:
Jedyne co sie rzuca w oczy to rozdzielenie htmla i xmla, ale czy na forum zdarzaja sie tematy, ktore dotycza obu jednoczesnie?

Jednak ankieta nie oznacza, że nie wolno już wnosić poprawek i pisać postów ;) Wręcz przeciwnie - komentarze nadal mile widziane.

0

Głosuję na wariant1, tylko ze zmianami: Dodałbym jeszcze:

Konfiguracja serwerów
No, bezpieczeństwo, ustawianie katalogów, problemy, ale także np. problemy z prawami dostępu, że autor strony nie chce, aby wyskakiwało 403

Mieszanki
Jak wysyłać dane z formularza HTML do skryptu PHP, czyli mix serverside i clientside. <font size="-3">Ale wtedy byłoby i tak najlepsze moje rozwiązanie (http://4programmers.net/Forum/viewtopic.php?id=73432&start=10#226463, http://4programmers.net/Forum/viewtopic.php?id=73432&start=20#226911)</span>

[dopisane]
Byłby to mix pomysłów

0

Wariant 1 - tylko żeby nie było w żaden sposób czegoś takiego jak mieszanki - jak będzie HTML+PHP to powinno być IMHO w dziale tym co robi większość - że głównie np chodzi o skrypt PHP a HTML to mniejszy problem albo na odwrót

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1