XML+XSL vs XHTML/WML

0

Planuję sobie wyszukiwarkę internetową. A dokładniej na razie sam engine wyszukiwawczy. Chciałem zrobić wyszukiwarkę w miarę działającą na róznych platformach - XHTML jako format wynikowy sam się nasunął. I jako dodatek do tego wyszukiwarka by też mogła generować karty WAP w języku WML.

Ale czy to nie dorabianie sobie roboty?

I wpadłem na pomysł aby wyszukiwarka zwracała wyniki w formie plików XML. W zapytaniu można by ustalić format wynikowy i byłby to na przykład czysty XML, XML przekształcany przez XSL do XHTMLa, oraz XML przekształcany do WMLa. Czyż od razu nie prostsze i wygodniejsze rozwiązanie? Czysty XML mógłby być użyteczny na przykład dla wszelkiej maści programów kompuetrowych, użytkownicy z normalnym sprzętem mieli by XHTML, a komórkowcy WMLa.

A więc się pytam - czy to jest dobre rozwiązanie? I czy da się je zrobić, bo XSL przyznam się jeszcze nie znam (aczkolwiek widziałem strony internetowe napisane w XMLu transformowanym do XHTMLa - stąd wniosek, ze jest to pewnie możliwe)? Jak jest z szybkością otwierania dokumentów XML na róznych przeglądarkach (akurat szybkość jest jednym z podstawowych założeń engine wyszukiwawczego)?

0

Nie wiem, jak z szybkością, ale XML + XSLT to wg mnie najlepsze rozwiązanie. Gdybyś w przyszłości chciał dodać jakiś inny format, to piszesz tylko nowy XSLT i sprawa załatwiona.
Jest to wg mnie bardziej elastyczne rozwiązanie.
tu masz bardzo mały przykład wykorzystania xml, xslt, xsd, css :)

[<font color="blue">dopisane</span>]
do postu poniżej: na w3schools rzeczywiście są świetne tutoriale - to z nich się nauczyłem 90% o xml/xslt :)

0

Wybierz samo XML + XSL (transformacja po stronie klienta) jeśli nie interesują Cię problemy z różnicami w przeglądarkach (chociażby IE 5 i IE 6).

Możesz też wykonywać przekształcenie po stronie serwera i wysyłać gotowy (X)HTML.

Przyjazne tutoriale:
http://www.w3schools.com/xsl/xsl_languages.asp</url>

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1