dynamiczna komunikacja z bazą danych w wyświetlanych wynikach

0

Witam. W jaki sposób na www.zumi.pl jest zbudowane "podawanie lokalizacji" ? Mam na myśli to, że np. wpisuję "Wrocław, " i wyświetla mi ulice Wrocławia jakieś alfabetycznie początkowo i dodatkowo wyświetla mi propozycje ulic (takie T9 jakby :), kto wie na jakiej zasadzie to jest zbudowane ? Pozdrawiam.

0

Działa na ajaksie. Jak chcesz coś podobnego to zainteresuj się np. Prototype + Scripto.aculo.us lub jQuery. Oba mają komponenty pozwalające uzyskać taki efekt dość łatwo i szybko.

0
winerfresh napisał(a)

Działa na ajaksie. Jak chcesz coś podobnego to zainteresuj się np. Prototype + Scripto.aculo.us lub jQuery. Oba mają komponenty pozwalające uzyskać taki efekt dość łatwo i szybko.

A czy HTML5 lub ASP.NET umożliwia takie coś ?

Dzięki za pomoc.

0

Podałeś dwie zupełnie różne rzeczy. Ajax to technologia oparta o klasę XMLHttpRequest zawartą w ECMAscript. HTML5 to język opisu danych hipertekstowych a ASP.NET to technologia działająca po stronie serwera.

0
winerfresh napisał(a)

Podałeś dwie zupełnie różne rzeczy. Ajax to technologia oparta o klasę XMLHttpRequest zawartą w ECMAscript. HTML5 to język opisu danych hipertekstowych a ASP.NET to technologia działająca po stronie serwera.

Źle sformułowałem pytanie z ASP, a możliwości nowego html'a nie znam i przyznam, że pytałem w ślepo :)

Dzięki za naprostowanie!

0

Ale tak, taki efekt się uzyskuje poprzez ECMAScript (a dokładniej jego dialekt czyli JavaScript) oraz jakąś technologię po stronie serwera która pobiera dane z bazy danych i wysyła je do przeglądarki w formie XML'a lub JSON'a.

0

Ludzie w takich wypadkach często spamują na oślep nazwami technologii, których nie znają, nawet jeśli nie mają o nich pojęcia. Ostatnimi czasy w ten sposób szczególnie nadużywany jest HTML5. Jeśli się mówi tak naprawdę o CSS3 lub bogatych aplikacjach opartych o JavaScript, to i tak często -- niepoprawnie -- używa się buzzworda "HTML5".

Czasami się przypadkowo nawet trafi.

Np. tutaj tak na 30% odwołanie się do HTML-a 5 ma sens. Może nie w przypadku dużych list, takich jak duża liczba nazw ulic (rzędu setek), ale... HTML5 udostępnia elementy i atrybuty, które pozwalają na opisanie listy sugerowanych opcji, czyli "autocomplete". Z jednej strony, pola input mogą mieć w HTML-u 5 atrybut autocomplete, ale on tylko włącza lub wyłącza zapamiętywanie i podpowiadanie tego, co użytkownik już kiedyś w pole wpisał. Bardziej interesujący w tym wypadku jest atrybut list oraz element datalist:

http://dev.w3.org/html5/spec-author-view/common-input-element-attributes.html#the-list-attribute

Za ich pomocą można zdefiniować listę opcji, które przeglądarka będzie podpowiadała podczas wypełniania pola. Oczywiście, to nowinka i nie działa jeszcze w większości przeglądarek.

Taka lista opcji w kodzie znaczników nie powinna być jednak zbyt duża. Dlatego nie nadaje się do dużych dziedzin danych. Jakby w wiosce było 10 ulic na krzyż, to jeszcze, ale na stronce miasta z setkami ulic logiczniejsze byłoby użycie Ajaxa. Te rozwiązania autocomplete, które są dostępne, oparte są na JavaScripcie wspartego Ajaxem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1