Chat z minimalną ilością odwołań do serwera

0

Witam,
mam otóż taki problem. Napisałem mały chat w PHP + JS (AJAX). Na serwerze w bazie danych stworzyłem sobie system komunikatów, gdzie każdy użytkownik ma swoją kolejkę komunikatów. Jeśli wysyłam jakąś wiadomość na chat-cie to każdy z uczestników chat-u dostaje komunikat o tym, że musi odświeżyć sobie chat.
Teraz u każdego użytkownika np. co 5 sekund sprawdzam AJAX-em czy nastąpiły jakieś zmiany.

Wszystko pięknie tylko podobno da się to zrealizować bez ciągłego odpytywania serwera za pomocą AJAX. Przeczytałem w necie o tzw. Comet Programming ale nie mogę nigdzie znaleźć żadnych przykładów użycia. Może ktoś mi podać jakieś linki do konkretnych skryptów wykorzystujących tą 'technologię'?

Może ktoś mógłby wyjaśnić mi pokrótce jak to ma działać.

Dzięki za pomoc

0

Możesz zrobić połączenie AJAXa które będzie wisiało. Pytasz AJAXem o jakiś skrypt, a on perfidnie:

function czekaj() {
   while(!czyJestNowaWiadomosc()) {
      sleep(1);
   }
}

czekaj();
pokazWiadomosci();

Wtedy wykonanie funkcji czekaj() będzie trwało tak długo, aż nie pojawią się nowe wiadomości (czyJestNowaWiadomosc() zwróci TRUE). Wtedy dojdzie do funkcji pokazWiadomosci(), pokaże nowe wiadomości i zakończy żądanie. Mam nadzieje że ogarnąłeś moje chaotyczne pismo... Skrótem dzięki takiemu patentowi możesz zrobić jedno żądanie AJAXa, które będzie czekało na jakąś treść tak długo, aż się ona pojawi.

0

Rozumiem tylko nie wiem jak to zaimplementować. Używam JQuery do wysyłania żądań AJAX-owych. Zastanawia mnie jedna rzecz jak to wszystko działa. Ok skoro daję tam pętlę nieskończoną (dopóki nie otrzymam danych) więc przy każdej pętli następuje sprawdzanie czy dane są na serwerze więc czy nie muszę też uruchomić pętli nieskończonej na serwerze, która też będzie czekała na dane? Chciałbym zrozumieć cały ten proces.

Znalazłem jakiś przykład i zastosowałem go w moim projekcie ale coś nie chce działać. Tak wygląda wycinek skryptu serwerowego:

    $time = time();
    while((time() - $time) < 30){
      if($q->count() > 0) break;
      usleep(25000);
    }

Gdzie

$q->count() > 0

Jest wykonaniem zapytania SQL sprawdzającego czy dany użytkownik musi wyświetlić jakieś wiadomości. Za pętlą while znajduje się kod pobierający wiadomości do wyświetlenia i zwracający je w postaci JSON.

A to kod po stronie klienta:

game.check = function(){
    $.ajax({
      url: api.url.get('game', 'check'),
      type: 'post',
      data: {id: game.data.game.id},
      dataType: 'json',
      success: function(data){
        $.each(data.commands, function(undefined, command){
          // Obsluga komunikatow
        });
      },
      complete: function(){
        game.check();
      }
    });
};

Czyli jest to żądanie AJAX-owe, które po przetworzeniu odpowiedzi ponownie jest wykonywane.

Wszystko wygląda pięknie ale przy testach nie działa prawidłowo. Otóż, włączam 2 przeglądarki. Loguje się w nich na osobnych użytkowników. U użytkownika nr 1 odpalana jest funkcja game.check(), która wysyła żądanie AJAX-owe do serwera. U użytkownika nr 2 na chacie piszę tekst 'wiadomosc' co powoduje wysłanie AJAX-em treści wiadomości do serwera. Jednak się tak nie dzieje. Dopiero gdy serwer zakończy pętlę dla użytkownika wysyła AJAX-a i użytkownik 1 otrzymuje wtedy dopiero po 1 sek wiadomość od użytkownika 2. Co jest nie tak? Czyżbym nie mógł testować tego skryptu na localhost-cie? Bo mam wrażenie, że gdy jedna pętla jest wykonywana to nie mogę wysłać kolejnego żądania. Dodam, że poprzednie żądanie zatrzymuje (abort()) przed wysłaniem nowego. Mimo to wydaje się, że serwer ciągle blokuje otrzymywanie wiadomości. Zawsze wydawało mi się, że każdy użytkownik jest obsługiwany w oddzielnym wątku na serwerze. Czyżby tak nie było? Jeśli nie to jak w takiej sytuacji mam poinformować serwer o tym, że coś wysyłam?

Udało mi się rozwiązać problem. Faktycznie błąd tkwił w Apachu. Który nie kończył pętli pomimo przerwania żądania. Na szczęście jest funkcja: session_commit() jeśli, którą się wywoła na początku skryptu PHP naprawi problem.

Dzięki za zainteresowanie i pomoc :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1