Aplikacje ww na urzadzenia mobilne

0

Witam,
czy któs z was miał doświadczeniu w pisaniu aplikacji www na urzadzenia mobilne typu onet lajt itp.
Chciałbym napisać aplikacje na zwykłe przeglądarki ww jak i na te mobilne i teraz zastanawiam się czy to tylko kwestia css czy np wyglad aplikacji na urzadzenia mobilne jest tak inny ze nalezy pisac aplikacje od nowa

Pozdrawiam

0

Z jednej strony CSS może wystarczyć. Z drugiej - pamiętaj także o wielkości strony jako takiej (kilobajty niepotrzebnego kodu - sio!), o odpowiedniej czytelności, o braku (ewentualnie głębokim upośledzeniu) JavaScriptu.

I przede wszystkim o tym, że @media handheld nie jest zbytnio respektowane i lepszym pomysłem jest strona mobilna w całkowicie nowej domenie (m.twitter.com, m.gazeta.pl, m.allegro.pl), a nie poleganie na automatyce. Zrezygnuj z automatycznego wykrywania przeglądarek mobilnych (ew. daj linki przekierowujące), nie każdą da się wykryć, a czasami użytkownik może chcieć zobaczyć pełną wersję strony.

Sam CSS może nie wystarczyć w niektórych wypadkach - co z tego, że zrobisz display: none na megabajtowym zdjęciu, skoro głupia przeglądarka i tak będzie to próbowała pobrać? A użytkownicy telefonów dość wyczuleni są na czas i na koszty. Tworząc strony dla urządzeń mobilnych skup się na treści, nie na jakichkolwiek ozdobnikach. Małe logo tu i ówdzie, a poza tym treść, treść, treść. Flash czy Silverlight na mobilnych praktycznie nie istnieje, więc i go być tam nie powinno.

Ciężko mi powiedzieć jak wygląda sprawa z reklamami na stronach mobilnych. Na odwiedzanych przeze mnie reklam nie ma (jeszcze?). Fajnie by było, gdyby taki stan rzeczy się utrzymał.

0

Mały ot: spojrzał ktoś z Was w źródło m.allegro.pl? O_o

0

kontynuując mały ot:
chodzi o ten css? słitaśne, bo przegladarka nie trudzi sie nad sciagnieciem dodatkowego zewnetrznego pliku.. ale kurde.. to jest 70% calosci.. sciaga sie przy kazdej podstronie zamiast zcacheowac :O

0

Słyszałem o jeszcze jednej rzeczy. Jest coś takiego jak WML (Wireless Markup Language) oparty na XML. Nie wiem ile telefonów z tym współpracuje, ale jest to technologia specjalnie do tego.

Co do samego podejścia - raczej należy napisać osobną wersję dla mobile. Wyłącz CSS choćby na tym forum i zobacz, jak to wygląda pod kątem małego wyświetlacza i nawigowania przez całość joy-stickiem.

0

WML to język tworzenia stron dla technologii WAP. Technologia WAP miała być wielką gwiazdą w okolicach roku 2000, przeznaczona dla ówczesnych telefonów - o małych ekranach, czarno-białych wyświetlaczach, kilobajtach pamięci i transmisji rzędu 9600 bps. Jedna z największych porażek, nie zyskała popularności prawie wcale.

Osobiście nie spoglądałbym dzisiaj w stronę WAP w ogóle.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1