Overflow - jak uzyskać jedynie suwak w pionie?

0

Jak w temacie. Mam

, w którym tekst czasami może się nie zmieścić (wysokość pozawijanych linii przekroczy max-height). Chciałbym, by w takim przypadku nie pojawiały mi się oba suwaki, ale tylko jeden - pionowy. Czy da się coś takiego osiągnąć?</p>
0

Gdy użyjesz overflow: auto, poziomy pasek przewijania będzie widoczny tylko jeśli w tekście będą bardzo długie słowa -- przekraczające szerokość elementu. Ich przeglądarka za Ciebie nie podzieli -- niestety przeglądarki nie potrafią zawijać w ten sposób wierszy (bo mogą odgadnąć, w którym miejscu to słowo można poprawnie złamać). Gdy słowa są krótsze, to bez obaw: przeglądarka umieści je w wielu wierszach nie większych od szerokości elementu i wyświetli tylko pionowy pasek przewijania.

Jeśli koniecznie chcesz tego użyć, to możesz popróbować nie z overflow, tylko overflow-x i overflow-y (np. to pierwsze ustawić na hidden, to drugie na auto lub scroll). Niestety te własności nie są jeszcze oficjalnie wspierane przez CSS. Mają dopiero wejść w CSS 3.

0

No właśnie overflow-x i -y byłyby tu wybawieniem, bo treść

'a do u mnie bardzo długi ciąg, do którego łamania (wbrew temu, co powiedziałeś) używam word-wrap:break-word;. Obawiam się jednak, że dla przeglądarki mimo tego, że tekst jest łamany, jest on "wyjątkowo szeroki", wskutek czego pojawia się suwak.</p>
0

@kremuwa:
Niestety, własności word-wrap nie ma w oficjalnej specyfikacji CSS 2.1. Własność ta (podobnie jak overflow-x/y) ma trafić do CSS 3, ale CSS 3 jest jeszcze bardzo płynny. Także radzę 5x sprawdzić, czy chodzi Ci to we wszystkich przeglądarkach, w których ma chodzić.

A jak dobrze pójdzie, to w CSS 3 będziemy mieli nawet obsługę słowników umożliwiających poprawne łamanie wyrazów we właściwych miejscach. Na tę chwilę to jednak przyszłość.

0

Działa w FF, Chrome, IE 8 - nie działa w Operze, ale mimo to skorzystam, bo korzysta z niej niewielki odsetek odwiedzających, a brak jest innego rozwiązania, które mogłoby działać jako BBCode.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1