[ajax] czy warto używać do nawigacji

0

Witam. Ostatnio poczytałem trochę o ajaxie i stwierdziłem, że do dosyć rozbudowanej strony byłby idealny do nawigacji. Później natrafiłem na jakieś stare artykuły o tym, że np. google ma problem z odczytaniem struktury strony, która używa ajaxa do nawigacji. Jeżeli można to bardzo byłbym wdzięczny za jakieś opinie czy warto i informacje czy to z google jest nadal aktualne, bo jeżeli tak to rozumiem, że nie ma sensu (zależy mi na pozycji strony w googlach).
Pozdrawiam :)

0

Ajax owszem, fajny "bajer" na strone. Ale. Tylko do rzeczy dodatkowych, bez których strona spokojnie będzie użyteczna. Jeśli ma być integralną częścią strony (np. wspomniana nawigacja) należy zapewnić, aby dało się też strony używać bez ajaxa.

0

Jeśli przykładowo AJAXem podmieniasz zawartość jakiegoś diva po wybraniu pozycji z menu (jakieś jeszcze w miarę konwencjonalne) to wtedy można przygotować stronę w wersji bez AJAXa, która będzie podstawiała zawartość tego diva z PHP. Więc jeśli zamierzasz zachować kompatybilność to będzie trzeba przygotować dwie oddzielne wersje strony.

0

Sam fakt istnienia Ajaxa nie psuje pozycji w rankingu. Zepsuć ją natomiast może nieodpowiedzialne użycie Ajaxa. Podobnie jak zepsuć ją może nieodpowiedzialne użycie HTML-a (a to nie znaczy, że na stronie nie wolno używać HTML-a!).

Zanim zaczniesz gdzieś wstawiać Ajax, to musisz się zastanowić: po co? Czy sprawi to, że strona będzie bardziej użyteczna? I chodzi tu o prawdziwe odczucia użytkowników. Samo stwierdzenie, że "z Ajaxem będzie szybsza" nic nie daje. Trzeba jeszcze to udowodnić -- dokonać pomiarów bez i z Ajaxem i zobaczyć, czy różnica będzie znacząca (np. różnica 0.1% nie ma znaczenia. Następnie trzeba uwzględnić również wszystkie minusy -- choćby to, że zastosowanie Ajaxa niemal zawsze sprawia, że przycisk Wstecz przeglądarki nie działa. Tak się składa, że przycisk ten jest najczęściej używanym przyciskiem w przeglądarce, więc jest bardzo ważny. A że Tobie chodzi akurat o nawigację.... Musisz zhackować/zkludge'ować przycisk Wstecz tak, by jednak działał (co jest dość skomplikowane i nie zawsze się sprawdza) i upewnić się, że zyski będą dla użytkownika większe od strat.

A gdy już Ci wyjdzie, że Ajax tu jednak się przyda, to musisz zaimplementować go porządnie. Google obecnie nie rozumie JavaScriptu. Nawigacja na stronie musi więc być możliwa również wtedy, gdy JavaScript jest wyłączony. Warto zastosować tutaj technikę zwaną nieinwazyjnym JavaScriptem. W tym konkretnym przypadku chodzi o nieinwazyjny Ajax i można zastosować odmianę tej techniki zwaną czasem Hijaxem. Polega ona na tym, że co prawda od początku projektujesz stronę z myślą o tym, że będzie korzystała z Ajaxa, ale sam Ajax dodajesz na samym końcu. I jeszcze zanim go dodasz, strona (tu: nawigacja) musi działać. Dopiero na to działanie nakładasz Ajax. Technika Hijax i w ogóle przydatne techniki tworzenia prostych funkcjonalności ajaxowych o wysokiej jakości opisał cokolwiek słynny propagator standardów sieciowych, Jeremy Keith, w książce "Kuloodporny Ajax". Polecam każdemu, kto chce zacząć przygodę z Ajaxem i chce się dowiedzieć, jak to się robi porządnie.

0

Wielkie dzięki. Naprawdę przydały mi się wasze zdania i po chwili zastanowienia myślę, że jak na razie daruję sobie pisanie z wykorzystaniem ajaxa. Bo fakt trzeba obsłużyć także przeglądarki nieobsługujące ajaxa no i problem z indeksowaniem przez google. W sumie strona chyba nie będzie tak wielka jak na początku myślałem więc dam radę z moim ulubionym php :)
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi [browar]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1