Rozne style CSS do poszczegolnych sekcji kodu

0

Witam,

mam pytanie. Czy jest mozliwe przyporzadkowanie dwoch roznych arkuszy styli (ale np nazwy elementow w stylach takie same np p, ul) do roznych sekcji kodu w tym samym dokumencie?
Wyjasnie: np chcialbym zeby jeden div czy tabela korzystala z jednego arkusza styli a inna z drugiego? Problem jest w tym ze np elementy okreslone w tych arkuszach sa takie same np a czy a:hover. Da sie tak?

0

Możesz bardzo łatwo zaimplementować takie coś przy użyciu zestawu selektorów CSS -- nawet tych najstarszych, z CSS 1.0. Proponuję Ci poczytać o selektorach wprost ze specyfikacji albo z jakiegoś dobrego opracowania. Prawdopodobnie uczyłeś się CSS samodzielnie, patrząc tylko na kod, lub korzystałeś ze złych źródeł.

Selektory mogą być bardziej skomplikowane niż a:hover. Jest takie coś, jak np. selektor elementów potomnych. Możesz powiedzieć, że chodzi Ci np. tylko o te łącza (elementy a) w momencie gdy ktoś najedzie nad nie myszką (:hover), ale które są WEWNĄTRZ jakiegoś innego elementu. Np. elementu o identyfikatorze table_2 (selektor ID, czyli: #table_2). W ten sposób tworzy się selektory złożone i wybiera się tylko te elementy, które leżą wewnątrz jakiegoś innego (lub jakichś innych).

To są absolutne podstawy CSS i musisz je opanować, by pisać warstwy prezentacyjne stron w CSS. Nie żartuję: musisz, to absolutnie konieczne. Jest mnóstwo zaawansowanych i rzadko używanych selektorów (niedostępnych jeszcze w niektórych przeglądarkach) i tych nie musisz od razu opanowywać, ale np. selektor elementu potomnego to absolutny mus.

0

Ja znam te selektory złożone, potomne, to nie problem. Sek w tym, że ja w ten arkusz styli nie chce ingerowac, nie chce go zmieniac wewnatrz, dopisywac identyfikatory itp. Bo mam wiele arkuszy styli takich i kazdy musialbym przerabiac. Chcialbym narzucic styl z arkusza styli do czesci kodu, a innej czesci kodu narzucic style z innego arkusza. Ale nie wiem czy sie da. Np.

,
0

Tak się nie da. Możesz jednak dość szybko i łatwo przerobić te arkusze stylów z automatu.

W HTML-u tak:

<div id="section_1">
  <!-- sekcja pierwsza -->
</div>
<div id="section_2">
  <!-- sekcja druga -->
</div>

Potem w arkuszu stylów nr #1 odpowiedzialnym za sekcję pierwszą dorzuć po prostu przed każdym selektorem #section_1. A w drugim arkuszu #section_2. To nie jest tak dużo roboty.

Bez tego się nie obędzie. Arkusz stylów działa w całym dokumencie HTML.

0

dziekuje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1