Oferty pisania prac na zaliczenie

5

Ostatnio (jak co roku właściwie) pojawia się sporo ofert (mniej lub bardziej bezpośrednio) napisania odpłatnie pracy zaliczeniowej.

Cóż, taka już specyfika ofert pracy, jeśli nie tutaj to ogłoszenie wrzucą gdzie indziej (zresztą, trudno oceniać wszystkie takie osoby jednoznacznie - potrafię na przykład zrozumieć osoby studiujące niezwiązane bezpośrednio z informatyką przedmioty, uważające że programowanie im do niczego niepotrzebne).

Ale są też ogłoszenia w drugą stronę, zazwyczaj bardzo bezpośrednie. Na przykład:

No i krótkie pytanie - czy chcemy żeby 4p stało się forum kojarzonym głównie z osobami piszącymi programy na zaliczenie dla studentów (o ile już nie za późno :])? Bo nie wygląda to zbyt ładnie...
Inaczej mówiąc - co uważacie o ofertach pisania prac zaliczeniowych:
a) Powinny zniknąć z forum
b) Mogą zostać w dziale praca

(Ankiety nie ma, bo wolałbym żeby pojawiły się wypowiedzi niż anonimowe punkty w ankiecie).

3

Na tym forum nie powinno być miejsca na takie oferty (to jest jakby nie było oszustwo czy też pomoc w oszustwie). Jest tyle osób chętnych do pomocy, wytłumaczenia, tyle materiałów z kŧórych można skorzystać, że to wstyd, żeby 4p było miejscem, gdzie studenci kupują pracę na zaliczenia. To forum dla programistów (nawet tych początkujących) a nie studentów, którzy przed samym zaliczeniem budzą się i szukają "pomocy".

Moim zdaniem takie oferty powinny zniknąć z 4p tak jak znikają wątki oczekujące na gotowca!

0

@up z drugiej strony w ten sposób nie nawrócisz tych którzy na studia poszli tylko po papier, każdy człowiek ma wolną wole. Ale te oferty typu "napiszę program" - powinny zniknąć, ci sami ludzie co jakiś czas znów będą się ogłaszać.

0

Jestem przeciwko takim ofertom.

drugiej strony w ten sposób nie nawrócisz tych którzy na studia poszli tylko po papier, każdy człowiek ma wolną wole

Nawrócić nie nawrócisz, nie znaczy że trzeba im pomagać.

0
madmike napisał(a)

Na tym forum nie powinno być miejsca na takie oferty (to jest jakby nie było oszustwo czy też pomoc w oszustwie).

Zgadzam się z tymi słowami - co innego posiedzieć z kimś i nauczyć go pewnych rzeczy, czy pomóc w napisaniu jakiegoś algorytmu, a co innego napisać całość za studenta/ucznia; Samo reklamowanie się nie jest w sumie takie złe (robi to wiele osób w stopce przy swoich postach), jednak pisanie bezpośrednio: oferuję programy na zaliczenie jest nakłanianiem do oszustwa (choć to dość radykalne słowo) i odciąganiem studentów od książek; Wiadome jest, że nie każdy potrafi rozwiązać problem sam i często sięga po pomoc choćby kolegów z roku, dlatego jeśli potrzebuje pomocy z jakimkolwiek zagadnieniem powinien założyć wątek i o pomoc poprosić forumowiczów - w ten sposób najprawdopodobniej nie dostanie gotowca, więc chcąc nie chcąc będzie musiał się pewnych rzeczy nauczyć, a o to właśnie chodzi;

Osobiście jestem przeciwny odwalania całej roboty za studenta-lesera, jednak takie sytuacje będą się zdażać; Forum nie powinno być kojarzone ze sklepem, w którym można kupić sobie zaliczenie a z biblioteką wiedzy programistycznej i grupą osób chętną poświęcić swój czas na bezwarunkowe pomaganie innym pod warunkiem, że na to zasługują; Trochę to przykre, że ludzie idą na studia i mają gdzieś naukę, jednak tak się ich przyzwyczaja - daje się gotowce (choć ostatnio bardzo rzadko), wysyła do działu Oferty pracy czy Giełda jak się mu nie chce uczyć i kombinować; A sporej części nie chce się uczyć i testować, skoro za 30zł można kupić sprawny kod i to jeszcze opatrzony eleganckimi komentarzami;

madmike napisał(a)

To forum dla programistów (nawet tych początkujących) a nie studentów, którzy przed samym zaliczeniem budzą się i szukają "pomocy".

Otóż to, jednak jest różnica w proszeniu o wytłumaczenie czegoś czy poprawienie kodu, a żebraniem o gotowca; Jeśli taki student nawet na ostatnią chwilę zwleka z pracą i prosi o wytłumaczenie czegoś (mając kod), to ja nie widzę w tym nic złego; Jeśli natomiast zjawia się i dosłownie żebra o gotowca, to wątek powinien lecieć do kosza - dla takich leniów nie powinno być litości;

niezdecydowany napisał(a)

z drugiej strony w ten sposób nie nawrócisz tych którzy na studia poszli tylko po papier, każdy człowiek ma wolną wole.

Jeśli poszli tylko po papier to już jest ich sprawa, ale nie można pomagać im w zdobyciu go bez żadnego wysiłku; Zwróćcie uwagę na to, że z takich usług będzie korzystać coraz więcej ludzi, więc za niedługo dział Oferty Pracy będzie zawalony reklamami w stylu oferuję programy na zaliczenie; Nie do takich rzeczy powinien służyć ten dział i nie z takimi machlojami powinno być kojarzone forum;

Moje skromne zdanie jest podobne jak kolegów wyżej - takie oferty powinny znikać;

1

Trudna sprawa :)
Zdarzyło mi się co prawda kilka razy pisać komuś coś na zaliczenie, ale w praktyce okazywało się że i tak trzeba było taką osobę tego nauczyć, bo jak się oddaje projekt to trzeba się w nim orientować.
Mimo wszystko moją standardową praktyką w przypadku takich tematów jest podawanie na tyle zaporowej ceny żeby ktoś się zastanowił drugi raz czy nie lepiej jednak posiedzieć i się tego nie nauczyć samemu.
Moje zdanie jest takie:

  • tematy "wykonam programy na zaliczenie" powinny polecieć do kosza
  • tematy kupię pracę na zaliczenie tak samo
  • tematy które można podejrzewać o pracę na zaliczenie, ale nie jest to nigdzie jasno stwierdzone niech zostaną żeby nie wylewać dziecka z kąpielą
4

A moim zdaniem:

  • oferty "programy na zaliczenie napiszę, niedrogo" powinny wylecieć
  • wątki z prośbami o gotowce powinny wylecieć
  • wątki z prośba o odpłatne konsultacje przy pisaniu ( :D ) powinny pozostać w dziale Praca
0

Z jednej strony powinny wylecieć drugiej to jest zawsze jakaś szansa zarobku dla nobków.

0

Z jednej strony strony kupowanie prac na zaliczenie jest niemoralne, to oszustwo jak @madmike pisze i ma całkowitą rację. To jak ściąganie piratów czy niepłacenie abonamentu RTV (kto jest bez winy niech pierwszy rzuci monitorem).
Z innej strony może wyglądać to trochę inaczej. Zrobienie za kogoś pracy na zaliczenie nie da temu komuś wyższego miejsca na podium. To nie sport lub konkurs gdzie wygrywa się pieniądze.
Życie i tak zweryfikuje tego człowieka, albo zrozumie, albo dołączy do grona tych z mgr przed nazwiskiem, daj Boże w UK lub państwach ościennych.

Można by takie ogłoszenia usuwać lub zrobić specjalne miejsce typu czarny rynek z jakimś dobrym opisem sugerującym, że czytanie lub bycie autorem tematu w tym dziale to obciach itp.

1

Zaraz oczywiście zostanę zbanowany przez Osobę ŁF lub inego, któremu nadepnąłem zapewne na odcisk, natomiast uważam, że za zostawieniem tego typu wątków przemawia za ich zostawieniem:

  1. Misja strony polegająca na pomocy osobom, które zwracają się o nią w zakresie problemów zaistaniałych w czasie ich doświadczeń wynikających z progamowania. Zdaje się, że Koleżeństwo i admini zapmnieli swoje cielęce lata? Tu przychodzi na pomoc regulamin 4p.
  2. Wielu użytkowników i zapewne adminów, forum daje możliwość istnienia i udzielania pseudo pomocy innym niedouczonym, którzy tylko w nicku mają spudniczkę?
    przeciw, co jez ta "za":
  • będzie można odpowiadać nawet kilka razy na te same posty (To do admina, szczególnie ŁF) MiM
0

Pomoc rozumiem, jak ktoś rozwiązuje zadanie jednak, w zasie studiów - nawet teraz dodatkowo studiuje, a bo nudziło się :P. Uważam, że jak JA sam rozwiązywałem problemy z programowaniem/sieciami/kryptografią itp. to student, tez powinien w minimalnym chociaż stopniu wykazać się inicjatywą.

Taka jest tylko moja opinia.

1

Ech... więc po kolei:

MiM napisał(a):

Tu przychodzi na pomoc regulamin 4p.

Na tym forum regulamin nie reguluje wielu spraw, reguluje je w dużej mierze podejście ludzi, którzy opiekują się forum. I w dużej mierze właśnie opinia ludzi, którzy się tutaj wypowiadają - dlatego powstał ten temat, żeby poznać ich zdanie. A za usuwaniem takich wątków (właściwie obu: zlecających i zlecanych) może przemawiać punkt:

Regulamin napisał(a)

Zabronione jest umieszczanie w postach prośby o rozwiązanie zadań domowych, zadań zaliczeniowych. Lenistwo nie jest tolerowane. Można poprosić o rozwiązanie konkretnego problemu, a nie całego zadania, paru zadań.

MiM napisał(a):
  1. Misja strony polegająca na pomocy osobom, które zwracają się o nią w zakresie problemów zaistaniałych w czasie ich doświadczeń wynikających z progamowania.

Pomaganie? Nie ma sprawy - tu jest wiele osób, które nawet z wybitnie początkujacymi przejadą cały temat, nakierują - warunek: pytająca się czy prosząca osoba musi chcieć sama coś zrobić, nauczyś się a nie liczyć na gotowiec...

@MiM, bez urazy... ale resztę Twojego postu pominę milczeniem... może jak jutro rano po dobrze przespanej nocy sam to przeczytasz będziesz wiedział czemu...

furious programming napisał(a):

Jeśli taki student nawet na ostatnią chwilę zwleka z pracą i prosi o wytłumaczenie czegoś (mając kod), to ja nie widzę w tym nic złego

Weź pod uwagę, że często on ten kod właśnie ściągnął od kolegi i nie ma zielonego pojęcia co oznacza nawet pojedyncza instrukcja - a z Twoim wytłumaczeniem pójdzie i cytując linijkę za linijką Twojej wypowiedzi zda...

kult napisał(a):

Zrobienie za kogoś pracy na zaliczenie nie da temu komuś wyższego miejsca na podium. To nie sport lub konkurs gdzie wygrywa się pieniądze.
Życie i tak zweryfikuje tego człowieka, albo zrozumie, albo dołączy do grona tych z mgr przed nazwiskiem, daj Boże w UK lub państwach ościennych.

Nieprawda... samo ukończenie studiów, a znam osoby, które bez kupowania zaliczeń by tego nigdy nie zrobiły już stawia go na wyższym podium... znam przypadki, kiedy takie osoby mając naprawdę nikłą wiedzę decydowały o np. wydatkach na oprogramowanie i ich decyzja była brana pod uwagę wbrew rozsądkowi...

0

Dopiero teraz sprawdziłem e-maila, więc odczytałem, że @madmike mnie slapował metodą na koment@rz ;) Wątek zdążył się już rozwinąć i chyba prawie wszystko zostało powiedziane. Ja wstępnie po szybkim przemyśleniu byłbym za rozwiązaniem, które opisał @Shalom.

<AKCJA_ENTER_DLA_MADMIKE'A_;)>

A i też plagą są czasem PW z pierdołami. Także nie dziwię się dopiskom w sygnaturach niektórych, że nie odpowiadają na PW, jeżeli o daną wiadomośc nie prosili lub żądają opłaty za reakcję. Ostatnio ktoś założył konto tylko po to aby zapytać, za pewne nie tylko mnie na PW czy nie pomogę w egzaminie z SQL'a. Jako, że mam o SQL'u nikłe pojęcie, a jeżeli nawet czasami, a ostatnio prawie w ogóle, podejmę się jakiegoś zlecenia to z góry muszę wiedzieć o co komuś dokładnie chodzi i okreslami się, czy jestem w stanie je wykonać.

<AKCJA_ENTER_DLA_MADMIKE'A_;)>

Mieliśmy tutaj przypadek użytkownika, który w dziale Ofery pracy podjął się wykonania programu, a za chwilę pytal jak go zrobić na forum. Nie popieram czegoś takiego z oczywistych względów również. Bo to jest zwykła nierzetelność, oszustwo i naciąganie. Oczywiście temu pytaczowi o SQL'a odmówiłem, bo jeszcze oferta była cwaniacka, ponieważ oferował 100 PLN tylko w przypadku pomyslnego zdania przez niego, a zdawać miał następnego dnia w południe. Odesłalem go wprawdzie do działu oferty pracy, niech szuka szczęścia.

<AKCJA_ENTER_DLA_MADMIKE'A_;)>

Natomiast na koniec mojego wywodu opowiem o jedynej do tej pory sytuacji jaka przydażyła mi się na tym forum, a która według mnie jest bardzo pozytywna i fajnie jakby co niektórzy pytający takie zachowanie naśladowali. Otóż kiedyś jedna osoba wysłala mi PW, z pytaniem na czym polega problem z logowaniem się przy użyciu Synapse na stronę www. Problem okazał się banalny i jego rozwiązanie zajeło mi góra 20 pare minut z przetestowaniem i odpisaniem. Chodziło o to, że należało (co się rzadko zdarza) koniecznie dodać do nagłowków dodatkowo pewną wartość Accept. Opisałem takie przypadki konieczności "wzbogacenia nagłowków" później w swoim artykule o wykorzystaniu Synapse i obsłudze HTTP.

<AKCJA_ENTER_DLA_MADMIKE'A_;)>

Osoba ta, tak ucieszyła się z rozwiązania, bo bardzo to jej pomogło w programie jaki pisała. Użytkownik ten zapytał mnie czy 30 PLN "na piwo" przelane na PayPal było by dla mnie ok. Oczywiście nie odmówiłem. Kto używa/ł PayPal'a to wie, że taką kwotę oczywiście nie opłaca się przy prowizjach PayPalowskich później wypłacić na własne konto bankowe. Jednak w tamtym okresie czasami dokonywałem opłacania przez PayPal, a każdy dodatkowy grosz się przyda. Jednak wiem, że postawa ludzi aby się dobrowolnie odwdzięczyć komuś nawet skromnym przelewem za pomoc i kod jest niestety, a przynajmniej chyba w Polsce, rzadkością.

<AKCJA_ENTER_DLA_MADMIKE'A_;)>

EDIT: Sorry za rozpisanie się, ale ja jak wiecie tak często ;P A i ponieważ w komentarzach podawaliście sytuacje jak podajecie ceny zaporowe, ja przytoczyłem opis sytuacji z osoba, która postępiła imo bardzo fajnie. A i dodałem entery specjalnie dla @madmike'a ;)

<AKCJA_ENTER_DLA_MADMIKE'A_;)>

Mam nadzieję, że może tak być :)

0

Co do tematu pisanie prac na zaliczenie jest niemoralne, ale niech pierwszy rzuci kamień ten kto nigdy tego nie robił i się na głupocie studentów wzbogacił (bardziej czy mniej).

Co do niektórych to na prawde glupota im wycieka z łbów, wiedzą ze potrzebuja czegos na zaliczenie to niech to ladnie sprytnie opiszą, ze potrzebuja programik do tego i tego, cel edukacyjny, hobbystyczny itd itd.
Tak samo oferujący swoją pracę powinni uzywac pojec 'pomoc merytoryczna w samodzielnej pracy' zamiast 'zrobie projekt semestralny za kase'.
No ale tu trzeba myslec, a z tym niektorzy maja problemy.

No i jeszcze podawanie prawdziwych adresów mail i innych kontaktow, po ktorych mozna dojsc do danych osobowych i uczelni.... ehhhh.
To gorsze od nie podawania wcale danych.

3

Oferty takie są z pewnością niemoralne. Kwestia ich legalności jest mocno wątpliwa - są sensowne argumenty zarówno za, jak i przeciw. Regulamin wprost nie zabrania.

Prawda taka, że każde jedno takie ogłoszenie wystarczy przeredagować, by nie budziło odrazy - wystarczy zamiast oferowania programów na zaliczenie, oferować POMOC w napisaniu programu na zaliczenie... I już wszystko git z naszego punktu widzenia, a co oni tam ze sobą na pw będą ustalać to już nie nasza brocha... Prawda? Trochę jak z ogłoszeniami "badania ginekologiczne, dyskrecja gwarantowana". Wszyscy wiedzą o co chodzi, ale nie ma się czego przyczepić.

Także czy jest w ogóle sens walki? Czy przy okazji nie oberwie się uczciwym, którzy akurat faktycznie tylko pomagają? Jak rozróżnić jednych od drugich? Granica jest cienka, cieniutka...

Osobiście jestem bardzo przeciwna takim ogłoszeniom, tak samo jak prośbom o gotowce. Prośba o gotowca i oferowanie gotowca to wg mnie ta sama kategoria w ocenie moralnej czynu.
Mimo tego, nie jestem za tym, by posty takowe usuwać. Wydaje mi się, że ta ocena jest po prostu zbyt subiektywna. Jestem za tym, by posty takie intensywnie minusować - co da wyraz temu, czy społeczność 4p chce być identyfikowana z takimi ofertami.

Ja np. 4p kojarzę z ofertami pracy, które posiadają widełki. Co prawda pojawiają się i takie bez widełek, i może nawet jest ich więcej - nieważne, bo są intensywnie minusowane, podczas gdy te z widełkami są gratyfikowane plusami. Patrząc na stronę Oferty pracy, wyraźnie widać, co społeczność 4p myśli o ofertach bez widełek.
Widać też, co sądzi o oferowaniu gotowców.

(Swego zdania w tym temacie, wyjątkowo jestem wysoce niepewna. Co gorsza, ucieszyło by mnie rozstrzygnięcie przeciwne do proponowanego -_-' Tyle że mam wrażenie, że była by to radość złośliwa, moherowa - bo moja moralność jest lepsza niż insza, czy coś w tym stylu...)

0

Zgadzam sie w pelni z @aurel.

0
kult napisał(a):

Z jednej strony strony kupowanie prac na zaliczenie jest niemoralne, to oszustwo jak @madmike pisze i ma całkowitą rację. To jak ściąganie piratów czy niepłacenie abonamentu RTV (kto jest bez winy niech pierwszy rzuci monitorem).

Dla mnie aspekt moralny można sobie spokojnie odpuścić w tych rozważaniach.
Większość forów dla programistów po prostu eliminuje takie zlecenia - dlaczego?
Ponieważ jest to hodowanie sobie ludzi-it-bez-pojęcia: PM-ów, testerów, handlowców itd.
Wiadomo, że taka osoba co kupiła program na zaliczenie nie zostanie programistą (jeśli jest w Twojej firmie to uciekaj z niej!).
Ale właśnie jak napisano wyżej - taka osoba może decydować o naszej pracy.

0

@vpiotr, zawsze wolałem poświęcić swój czas, żeby komuś, kto nie łapał podstaw w jakiś prosty sposób wyjaśnić co i dlaczego. I w paru beznadziejnych przypadkach nawet to mi się udało.

Natomiast za często widziałem, jak ktoś z czyjąś pracą idzie zaliczać i często dostaje lepszą ocenę, niż ktoś inny, kto ciężko na to zapracował. Dla mnie to jest oszustwo. To jeśli chodzi o naukę, ale takie samo podejście często jest w przypadku pracy. Posiadanie tego nieszczęsnego papierka, często oznacza odpowiedzialne stanowisko. A ten papierek coraz częściej udaje się zdobyć wypraszając zaliczenia, kopiując czyjąś pracę itp. Wiem, że u nas jest takie sobie zwichrowane podejście, "bo to cwaniak, poradził sobie". No, ale... :(

0

@madmike: nie mam nic przeciwko doszkalaniu (za kasę czy nie). Ale nie o tym jest ten wątek.
AFAIU chodzi tu konkretnie o sprawy typu

  • mam taki kod, czy ktoś może mi dodać do niego komentarze tak żebym rozumiał?
  • w poniższym kodzie jest błąd - gdzie?
  • jak przerobić ten program sortujący tak żeby robił jeszcze wykres?

Czyli sprawy z których od razu widać że ktoś dostał kod na zaliczenie i ma coś do przerobienia ale nie chce się babrać w detalach.
Albo w ogóle nie ma kodu i po prostu chce napisania za niego zadania.

0
vpiotr napisał(a):
  • mam taki kod, czy ktoś może mi dodać do niego komentarze tak żebym rozumiał?
  • w poniższym kodzie jest błąd - gdzie?
  • jak przerobić ten program sortujący tak żeby robił jeszcze wykres?

Ja tłumaczę tylko swoje podejście do tego tematu. W tych przypadkach, które wymieniasz to też jest różnie. Często jest to prośba, o komentarze, nie żeby zrozumieć, ale żeby móc wytlumaczyć wykładowcy i przekonać go, że to własna praca. Często trafiają się ludzie wklejający kod, chcący go przerobić na coś całkiem innego.

Wiesz, często od razu widać, czy ktoś przyszedł po pomoc, jakieś wytłumaczenie i próbuje zrozumieć, czy oczekuje, że ktoś da mu gotową rzecz, dzięki której zaliczy. Co do pierwszych przecież nie mam pretensji, tak jak pisałem, nie widzę przeszkod w pomaganiu, prowadzeniu za rączkę. Co do drugich... Ech, zobacz sobie jak to wygląda w trakcie zaliczeń: bo byłem chory, bo mamy wykładowcę, który nie tłumaczył, bo ze mnie żaden informatyk.

A piszę tu, bo chciałbym, żeby właśnie takich ludzi odsyłać do diabła. Nie chcą, nie mają czasu na naukę ich sprawa. Ale nie zachęcajmy ich "zrobię zaliczenie, napiszę pracę"".

0

raczej jest za usuwaniem takich postow, ale... prawda jest taka, że jak nie tu, oglosza sie gdzies indziej. uwazam, ze takim ludziom, jesli sie pomoże, to tak naprawde sie ich skrzywdzi

0

he he, przegladam sobie forum, ten watek mi sie pojawil po prawej stronie, nie zauwazylem daty :D

0

dziś nawet widze po prawej stronie sugestię watku z 2006 roku... :o

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1