Nowy dział na forum - Edukacja

1

Po zobaczeniu kolejnego tematu z cyklu książka do C# - pomyślałem, że warto może utworzyć jeden dział "edukacyjny"?
Trafiać by miałby do niego wszystkie tematy związane z: książkami, pierwszym językiem programowania, szkołą, studiami, kursami, przyszłą pracą, prowadzeniem firmy, prawem (np. autorskim), ciekawostkami i tematami Mariusza (ostatnie ironia).
Miałoby to sens? Mam wrażenie, że większość tych tematów co chwila przewija się przez forum, niektóre są bardzo wartościowe - ale zostają zazwyczaj szybko przytłoczone, bo zazwyczaj trafiają do Off-Topic.

0

Po co? W sumie można by takie pytania przenosić do np. działu inne...

1

Tylko dział inne raczej przeznaczony jest do dyskusji nad innymi językami programowania (tak przynajmniej wnioskuję z opisu).
Spójrz na pierwszą stronę Off-Topic, mamy tam imo kilka tematów, które nie są luźna dyskusją - lecz niosą ze sobą większą wartość, lub jak wspominałem wracają co chwilę na forum:
http://4programmers.net/Forum/Off-Topic/102901-ile_czasu_zajmuje_nauka_programowania
http://4programmers.net/Forum/Off-Topic/176250-kierunek_informatyka_-_co_i_jak
Dodatkowa praca dla Programisty.
Projekt semestralny
http://4programmers.net/Forum/Off-Topic/176386-job_hopping
http://4programmers.net/Forum/Off-Topic/176298-nauka_-_co_robic_dalej

  • jeszcze 4 szkolenia.
    Już kiedyś pisałem, że opis Off-Topic nie pasuje do zawartości - jest to drugie co do wielkości podforum i ląduje w nim w zasadzie wszystko, co nie jest związane z językiem programowania. Nie mówię, że do tego trzeba tworzyć dodatkowy dział - ale jakaś segregacja śmieci by się przydała (teraz podział jest mniej więcej taki: małe śmieci do OT, duże do Flame).
0

A największe śmieci do PHP. ;P

Ta "edukacja" to miałby być całkiem nowy duży dział, czy podkategoria w Off-Topic?

1

Ta "edukacja" to miałby być całkiem nowy duży dział, czy podkategoria w Off-Topic?

Z racji, że pewnie inne rozwiązanie nie przejdzie - mógłby być w nawet poddział. Chociaż gdyby to ode mnie zależało - wrzuciłbym na główną, a do Off-Topu trafiłby z powrotem Flame. Ten moim zdaniem już się (nomen omen) wypalił - nie ma tam takich zażartych dyskusji jak na początku. Jedynie Egon robi dalej za RSS, ale bez piechniata to już nie to samo ;) Dzisiaj znowu widzę w OT pojawiły się dwa ciekawe tematy (ten o pracy zdalnej w USA nawet bardzo), które mogłyby trafić do zaproponowanego przeze mnie działu - jednak z wynikami ankiety należy się chyba pogodzić.

1

Miejsce na książki, kursy, szkolenia itp. Czemu nie?

0

Jako podkategoria INNE to OK. Mogłyby być tam nie tylko pytania o ksiązki, ale o wybór kierunku studiów i budowania portfolio itp., bo też jest tego trochę.

--
Opolski Portal Programistyczny
http://programowanie.opole.pl

1

Trochę już czasu minęło - szkoda, że temat nie wzbudził takego zainteresowania, jak ten o dziale przeznaczonym na Linuxa. Głosy w ankiecie także rozdzieliły się po połowie. Temat uznajemy za zamknięty, czy może jeszcze ktoś z administracji znajdzie czas się wypowiedzieć?

1

A ja w trakcie trwania wątku zdążyłam zmienić zdanie, i choć głosowałam na nie, teraz głosowałabym na tak ;)
Choć ten jeden głos i tak niewiele zmienia.

1

W sumie żałuję że umieściłem ankietę - nic z niej nie wynika, a dyskusja, przynajmniej tak to sobie tłumaczę, przez to jest jałowa. O ile wypowiedzi jednozdaniowe, czy nawet jednowyrazowe można nazwać dyskusją. Zakładając temat liczyłem na szerszy odzew - że może na 4p znajdzie się też miejsce - obok jednorożców, ufo, ceny cukru itd, itp - na poważniejsze rozmowy. Skoro na rynsztok znalazł się cały dział na głównej (a nawet 4 działy jak niektórzy sugerują ;) to da się gdzieś znaleźć miejsce na rozmowy na trochę "wyższym" poziomie. Być może błędem było pisanie, że miałyby tam lądować tematy o książkach i językach programowania - bo to raczej nadało negatywny wydźwięk kojarzący się głównie z dzieciarnią. Liczyłem, także, że jak ktoś zabierze/odda głos to jakoś uzasadni swoją wypowiedź - dlaczego ewentualnie nie miałoby to sensu (obawa o zbytni "rozrost" forum?).

0

Po prostu mysle, ze wiekszosc osob uwaza, ze tego typu watki mozna umieszczac wlasnie - w dziale Off-Topic. Do tej pory raczej sie to sprawdzalo. Bo spojrzmy na to, ile watkow tego typu sie pojawia na forum? Raczej niewiele. Mamy dziaj Inzynieria oprogramowania, ktory powinien zawierac dyskusje, na temat metod wytwarzania oprogramowania (a takze UML, wzorce projektowe), mamy dzial Inne, gdzie moga ladowac pytania dotyczace dosc niszowych jezykow programowania.

Mamy wreszcie dzialy Off-Topic oraz Flame, gdzie ladowac moge watki, zwiazane poniekad z dziedzina programowania, ale niekoniecznie.

1

To spójrz proszę Adamie na pierwszą stronę Off-Topie - ja tam widzę 10 mniej lub bardziej wartościowych tematów. Związanych (również mniej lub bardziej) z programowaniem lub byciem programistą, co jest niezgodne z opisem działu OT. Gdybym chciał umieścić informację o szkoleniu, w jaki dział Adamie byś mi zaproponował?

0

Ale dlaczego w dziale Off-Topic nie maja byc umieszczane watki zwiazane bezposrednio/posrednio z IT, webmasteringiem czy w szczegolnosci - programowaniem? Nie jest to miejsce do zadawania konkretnych pytan stricte - programistycznych (od tego mamy kilka kategorii w sekcji "Programowanie"), lecz dyskusja na temat sciezek kariery czy edukacji? Czemu nie? Opis sugeruje, ze w dziale Off-Topic umieszczamy watki niekoniecznie zwiazane z programowaniem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dyskutowac tam na tematy zwiazane po czesci z tym zawodem/technologiami.

A odpowiadajac na Twoje pytanie: zaproponowalbym Ci dzial Off-Topic.
Mamy juz kategorie Off-Topic oraz Flame a takze - Spolecznosc. Czy potrzebujemy jeszcze jednej kategorii forum?

1

Kategorii może faktycznie nie - bardziej obstawałbym w obecnej chwili za poddziałem (lub opcją o jakiej pisałem wcześniej). Przyznam, ze mnożenie kategorii nie jest najlepszym sposobem, ale ich ograniczanie również. Off-Topic to jak pisałem druga co do wielkości kategoria, nie wchodząc przez 2-3 dni łatwo jest tam naprawdę coś ciekawego przegapić. A ogłoszenie dlaczego akurat Off-Topic? Czym ten dział różni się od Flame - wyznacznikiem jest li tylko ilość bluzgów? Jeżeli w ogłoszeniu napisałbym, że nie jest skierowane do kretynów, pedałów i głosujących na PO/PiS (niepotrzebnie skreślić) to ktoś przeniósłby je właśnie do Flame? ;) Swoją drogą przenosiny działu "Praca" wydają mi pozytywnie wpłynęło na ilość ofert (i co ważniejsze - na większą dyskusje nad widełkami!).
Dzięki w ogóle, że jako nieliczny podjąłeś dyskusję.
Pozdrawiam.

0

Osobiście jestem absolutnie przeciwny rozrostowi forum i zwiększaniu ilości forów. Zwłaszcza podforów, bo są IMO nieczytelne. Za to opis Off-Topic jest mylący - może taki miał być zamysł, ale wyszedł nam dział w którym ląduje wszystko, co nie jest hardkorowym programowaniem.

Po przemyśleniu - możliwe, że przydałby się nam dział poświęcony dyskusjom o nauce (swojej i cudzej), książkach, szkoleniach, konferencjach i całej reszcie tego badziewia. Będę za.

0

Przeciwny rozrostowi forum? To trzeba zablokować wszystkie tematy, bo to posty są przyczyną rozrostu. ;)

Trudno pogodzić niechęć do zwiększania liczby for z chęcią uporządkowania. Niemniej jednak, faktycznie sporo tematów tutaj dotyczy kształcenia czy to formalnego czy nie. Zatem, skoro nawet Mariusz ma swój dział, to może i na taki się znajdzie miejsce? Ja tam jestem za.

BTW Jeśli chodzi o liczbę kategorii - dlaczego archiwum jest na wierzchu?

0

Dział gdzie ludzie dzieliliby się swoimi opiniami na temat konferencji i szkoleń myślę że miałby sens, nawet jeśli wielu wątków by tam nie było. Pod warunkiem że nie będzie tam opisów hostess etc., o tym można przy bro pogadać, albo do off-topa, a jakieś sensowne uwagi o konferencji/szkoleniu.
Co do książek etc. to jednak proponuję zrobić w każdym dziale przyklejony temat, gdzie byłyby poleconych kilka pozycji, poza tym wiadomo że trzeba by to co jakiś czas modyfikować.
A dyskusje o nauce, w sensie czego mam się uczyć żeby za dwa lata być bogatym? to jednak do Off-topic.

1

A dyskusje o nauce, w sensie czego mam się uczyć żeby za dwa lata być bogatym? to jednak do Off-topic.

A moim zdaniem to powinno być nawet przyklejone w tym dziale. Później ludzie przychodzą na informatykę z myślą, że skończą szkołę i dostaną na dzień dobry 10000zł, bo naoglądali się statystyk. A nikt nie pisze ile to tak naprawdę wymaga pracy i nauki - że studia czasem mogą być wręcz przeszkodą. Im wcześniej młody człowiek to zrozumie, tym lepiej dla niego - wątki, że ktoś na 5 roku postanowił zostać programistą też się przecież przewijały.

0
massther napisał(a)

A dyskusje o nauce, w sensie czego mam się uczyć żeby za dwa lata być bogatym? to jednak do Off-topic.

Wątków o studiach, wyborze uczelni (czy nawet szkoły ponadpodstawowej), tematu pracy dyplomowej, olimpiadach, itd., itp. jest całkiem sporo.

0
Adam Boduch napisał(a)

Po prostu mysle, ze wiekszosc osob uwaza, ze tego typu watki mozna umieszczac wlasnie - w dziale Off-Topic.

Myślę, że wyniki ankiety świadczą o czymś innym. :)

Do tej pory raczej sie to sprawdzalo. Bo spojrzmy na to, ile watkow tego typu sie pojawia na forum? Raczej niewiele.

Ostatnio mamy sporo takich tematów, w związku z maturami, teraz pewno będzie osłabienie, ale za rok będzie kolejna fala.

Statystyki działu Off-topic dot. występowanie słów kluczowych w tematach:

słowo | ilość
kierunek | 4
studia | 73
szkoła | 10
wybrać | 17
politechnika | 10
polibuda | 2
uniwersytet | 7
przyszłość | 6
nauka | 26
uczelni | 5
książka | 33
książki | 43
uczyć | 5
certyfikat | 4
certyfikaty | 14
kurs | 20
kursy | 7
podyplomowe | 3
temat pracy | 5
magister | 2
inżynier | 3
SUMA | 299

Niektóre się powtarzają, ale do tego dochodzą jeszcze tematy w rodzaju "fizyka i programowanie" bądź "matematyka i programowanie" i inne z cyklu "mam 6 z plastyki, czy będę dobrym programistą?", zdarzają się też takie typu "czym zająć się w życiu", "czy warto iść na ekonometrię", "brak motywacji do nauki", itp., których już nie tak łatwo znaleźć. Moim zdaniem wcale tak mało ich nie jest i spokojnie zasługują na oddzielny dział, bo stanowią dość zwartą grupę.

Czy dodanie podforum "Edukacja" w ramach "Off-topic" komuś zaszkodzi? Bo moim zdaniem tylko ułatwiłoby znalezienie informacji, chociażby dlatego, że wątki na podobne tematy byłyby zgrupowane. Po co trzymać bałagan, skoro można mieć porządek?

1

To ja proponuję podfora: studia, nauka, książka, książki i kurs - zgodnie ze statystyką słów.

0
othello napisał(a)

To ja proponuję podfora: studia, nauka, książka, książki i kurs - zgodnie ze statystyką słów.

Nie wiedziałem, że Pan Karol jest z nami na forum, dzień dobry!

0

Chciałem dowieść lekkiej absurdalności tego pomysłu.

0

Porządkowanie i segregowanie jest absurdalne? Idąc w drugą stronę, nie powinno być żadnych działów ani kategorii, wszystkie wątki na głównej.

0

Strasznie mnie bawi jak ludzie próbują udowodnić swoją rację doprowadzają pogląd przeciwnika do skrajności. Np. niektóre skrajności są wyjątkowo śmieszne, ale akurat niestety nie w tej dyskusji.

0

na okres paru miesięcy proponuję tworzenie tymczasowego działu "Sesja"

0

I znowu są dwa tematy o wyborze studiów w Off-topic. Ciekawe czy to po prostu przypadek i chwilowe zjawisko, czy po prostu już w listopadzie maturzyści zaczynają myśleć o studiach, i tematów będzie więcej.

0

a ja poszedłbym na całość
zobaczcie jak genialnie "upraszcza" życie np.

Klasyfikacja zawodów i specjalności - opisy grup i zawodów albo Polska Klasyfikacja Działalności
plus dział "Pomoc w znalezieniu miejsca w którym należy umieścić własny temat".
z poddziałem "Jak skutecznie korzystać z pomocy".

0

Ja to bym założył nowe podforum dla każdego nowego tematu i będzie spokój ;p

1

A co was boli jeden dział więcej? Moderatorzy będą mieli więcej roboty :)
taki dział bardzo by się przydał bo matura zbliża się dużymi krokami, dzieci się uczą i myślą o studiach, a porządek w innych działach na pewno byłby większy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1