Zamiany obrazów CMYK na RGB

0

Witam, mam następujący problem: mam dwa identyczne obrazki, jeden w RGB, drugi w CMYK. W Windowsie kolorystyka obu jest bardzo podobna, natomiast, gdy otwieram je w przeglądarce kolorystyka znacznie się różni. Używam programu ImageMagick do przekonwertowania CMYKa na sRGB, która w teorii powinna zmienić obrazek tak, aby kolorystyka nie różniła się od wersji RGB. Niestety ko konwersji obrazek w przeglądarce wyświetla się bez zmian, czyli różni się od RGB. Oto kod, z którego korzystałem:

system("/bin/convert cmyk.jpg -profile sRGB.icc srgb.jpg");

oraz

system("/bin/convert cmyk.jpg colorspace sRGB srgb.jpg");

i oba bez rezultatu.

0

Pewnie ktorys z softow korzysta z zarzadania kolorem i wbudowanego profilu. Stad roznice.
Musisz to zamieniac gdzies w programie czy potrzebujesz po prostu dwoch takich samych obrazkow?

0
Świetny Kot napisał(a):

Pewnie ktorys z softow korzysta z zarzadania kolorem i wbudowanego profilu. Stad roznice.
Musisz to zamieniac gdzies w programie czy potrzebujesz po prostu dwoch takich samych obrazkow?

Program musi zamieniać. Chodzi o to, że robię aplikację do druku, w której klient uploaduje zdjęcie przez formularz, dokonuje na nim pewnych zmian i drukuje. Niestety jeśli zdjęcie jest w CMYKu na monitorze wyświetla się w innych odcieniach niż w rzeczywistości.

0

Przeglądarki nie obsługują profili kolorów, musisz wyeksportować obrazek tak żeby był fizycznie zamieniony, bez żadnego profilu koloru

Możesz to zrobić np tym narzędziem http://www.littlecms.com/download.html

0

A pokaż te dwa obrazki po przetworzeniu

0
asdfsaf napisał(a):

Przeglądarki nie obsługują profili kolorów, musisz wyeksportować obrazek tak żeby był fizycznie zamieniony, bez żadnego profilu koloru

Możesz to zrobić np tym narzędziem http://www.littlecms.com/download.html

Co ty gadasz. Obsluguja. Jesli obrazek ma zaszyty profil, to jak najbardziej.

0

trzeba zaznaczyć że to operacja stratna, więc obrazek po żonglowaniu profilami kolorów w ten sposób straci na jakości

0

Jeśli masz dupny monitor to nie zwracaj uwagi na to co widzisz, bo ma nie ma to nic z rzeczywistością, a poza tym w windowsie jest dramat z zarządzaniem barwą, jest to bardzo mocno upośledzone i randomowe.
I ofc to co mówi UP :)

0
docxxx napisał(a):

Co ty gadasz. Obsluguja. Jesli obrazek ma zaszyty profil, to jak najbardziej.

nie wszystkie przeglądarki i nie wszystkie profile

zobacz tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Color_management#Application_level

0

No to w końcu obsluguja, tak? Po co zasmiecasz wątek. Niech to ktos posprzata.

0

Załączam pliki:
rgb.jpg to obraz w rgb
cmyk.jpg to obraz w cmyku (w przeglądarce kolory są znacznie jaśniejsze)
srgb.jpg to obraz cmyk.jpg po konwersji metodą system("/bin/convert cmyk.jpg -profile sRGB.icc srgb.jpg")

0

No przeciez program to zrobil idealnie. Przekonertowal cmyka na rgb na tip top. Te pliki sa takie same i tak mialo byc.

Czekaj, a u ciebie na monitorze jak to wyglada? Jestes grafikiem? Masz go oprofilowanego? To jakis szerokogamutowy?

u mnie cmyk == srgb

0

rgb.jpg to obraz w rgb
cmyk.jpg to obraz w cmyku (w przeglądarce kolory są znacznie jaśniejsze)
srgb.jpg to obraz cmyk.jpg po konwersji metodą system("/bin/convert cmyk.jpg -profile sRGB.icc srgb.jpg")

U mnie pierwszy i trzeci wyglądają identycznie, drugi jest ciemniejszy od pozostałych, i bardziej granatowy a mniej turkusowy.

EDIT: wkleiłeś załączniki w innej kolejności niż opisy do nich. Powyższe zdanie dotyczy kolejności załączników.

0

No właśnie chodzi o to, że nie jest ok. Plik wynikowy, czyli ten po konwersji powinien być identyczny z RGB, a jest identyczny z CMYKiem, czyli jakby nic się nie stało. Powinien być ciemniejszy.

0

Sprawdziłem obrazy wynikowe metodą system("/bin/identify -verbose srgb.jpg") i wciąż pokazuje, że to CMYK, czyli jakby konwersja się nie udała.

0

Nie rozumiesz zarządzania kolorem.
Poza tym, masz "pretensje" do funkcji, ktora wykonała dobrze swoja prace: przekonwertowała CMYK do RGB, aby percepcyjnie/wizualnie wszystko sie zgadzalo.

A skąd masz ten drugi obrazek (ciemniejszy rgb)?

0
docxxx napisał(a):

Nie rozumiesz zarządzania kolorem.
Poza tym, masz "pretensje" do funkcji, ktora wykonała dobrze swoja prace: przekonwertowała CMYK do RGB, aby percepcyjnie/wizualnie wszystko sie zgadzalo.

To mi wytłumacz, czego nie rozumiem. Sprawdzając plik wynikowy, który rzekomo przekonwertował się metodą system("/bin/convert cmyk.jpg -profile sRGB.icc srgb.jpg") pokazuje mi, że to ciągle CMYK. Sprawdzałeś w ogóle w jakimś photoshopie załączony przeze mnie plik srgb.jpg? Czy nie pokazuje, że to ciągle CMYK? poza tym piszesz, że mam pretensje do funkcji, która wszystko dobrze wykonała. Czy według Ciebie załączone pliki srgb.jpg i rgb.jpg mają takie same kolory? Polecam odpalić je w przeglądarce.

0
docxxx napisał(a):

No to w końcu obsluguja, tak? Po co zasmiecasz wątek. Niech to ktos posprzata.

Chyba nie umiesz czytać ze zrozumieniem

Obrazek drugi powstał zapewne jako screenshot z programu obsługującego profile kolorów, lub po konwersji na przykład przez http://www.cmyk2rgb.com/
cmyk_rgb.jpg

Pierwszy i trzeci obrazek w przeglądarce wyglądają za jasno - jak sam widzisz jest różnica między przeglądarką a programem graficznym ergo przeglądarki NIE OBSŁUGUJĄ profili kolorów (obsługują 2, 3 podstawowe profile)

@Buka77
poszukaj po prostu innego narzędzia do konwersji, to jak widać się nie nadaje

0

z tego co widzę potrzebujesz do imagemagick podać oba profile kolorów - w szczególności ten Z KTÓREGO konwertujesz

tutaj skrypt który konwertuje podobno w poprawny sposób obrazki z dowolnego na srgb
http://www.imagemagick.org/Usage/scripts/convert_any2srgb

0
asdfsaf napisał(a):
docxxx napisał(a):

No to w końcu obsluguja, tak? Po co zasmiecasz wątek. Niech to ktos posprzata.

Chyba nie umiesz czytać ze zrozumieniem

Obrazek drugi powstał zapewne jako screenshot z programu obsługującego profile kolorów, lub po konwersji na przykład przez http://www.cmyk2rgb.com/
cmyk_rgb.jpg

Pierwszy i trzeci obrazek w przeglądarce wyglądają za jasno - jak sam widzisz jest różnica między przeglądarką a programem graficznym ergo przeglądarki NIE OBSŁUGUJĄ profili kolorów (obsługują 2, 3 podstawowe profile)

@Buka77
poszukaj po prostu innego narzędzia do konwersji, to jak widać się nie nadaje

Jakieś sugestie? Na stronę cmyk2rgb.com natrafiłem i ona konwertuje cmyk na srgb w sposób zadowalający, ciekawe jak to osiągnęli.

asdfsaf napisał(a):

z tego co widzę potrzebujesz do imagemagick podać oba profile kolorów - w szczególności ten Z KTÓREGO konwertujesz

tutaj skrypt który konwertuje podobno w poprawny sposób obrazki z dowolnego na srgb
http://www.imagemagick.org/Usage/scripts/convert_any2srgb

Jakieś sugestie jak to wykorzystać w PHPie?

0
Buka77 napisał(a):

Jakieś sugestie jak to wykorzystać w PHPie?

możesz przepisać na php lub po prostu odpalić ten skrypt za pomocą exec - zależy jakie masz uprawnienia na serwerze

0
asdfsaf napisał(a):
Buka77 napisał(a):

Jakieś sugestie jak to wykorzystać w PHPie?

możesz przepisać na php lub po prostu odpalić ten skrypt za pomocą exec - zależy jakie masz uprawnienia na serwerze

to home.pl, więc uprawnienia nie za duże. poza tym na początku widzę ładowanie bibliotek:
srgb=/docs/photos/icc/sRGB.icm
cmyk=/docs/photos/icc/USWebCoatedSWOP.icc

których nie mam (a nie wiem czy są gdzieś na serwerze).

Czuję, że sprawa jest beznadziejna.

0

to żadne biblioteki tylko pliki z profilami kolorów
możesz je wyciągnąć z windowsa i photoshopa

0

Ciągle nie poradziłem sobie z problemem.
Pobrałem profil koloru z http://www.color.org/srgbprofiles.xalter

odpaliłem program za pomocą:
system("/bin/convert cmyk.jpg -profile sRGB_IEC61966-2-1_black_scaled.icc srgb-profile.jpg");

otrzymałem plik wynikowy, który ciągle był w CMYKu tak jakby niewiele się stało. Taki sam rezultat otrzymywałem za pomocą

system("/bin/convert cmyk.jpg srgb-profile.jpg")

czy nawet

system("/bin/convert cmyk.jpg -profile blabla.666 srgb-profile.jpg");

Ktoś coś?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1