Pytanie do osob piszacych programy na zlecenie

0

Witam,

Wiem, ze na pewno bylo juz tutaj sporo podobnych tematow, ale ja bym mial bardzo konkretne pytania do osob, ktore juz sie tym zajmuja abo zajmowaly:

  • jak wyglada podpisywanie umowy (zamierzam robic to na odleglosc) i jak taka umowa powinna wygladac,
  • czy musze miec zarejestrowana jakas dzialalnosc gospodarcza, jezeli nie zamierzam wystawiac faktur VAT? Chyba jednak jakis podatek trzeba za to placic?
  • skad bierzecie zlecenia?

No i najwazniejsze w kwestii legalnosci: licencja na kompilator. Przegladajac strone Borlanda wyczytalem, ze najnowsze Turbo C++ mozna lealnie wykorzystywac do tworzenia projektow komercyjnych, ale czy na pewno mi to wystarczy, zebym mogl prowadzic taka dzialalnosc zgodnie z prawem?

Za wszelkie rady/wskazowki takze bede wdzieczny...

0

Umowa często jest przesyłana pocztą (po podpisaniu odsyłam jeden egzemplarz). Jeśli robisz jako wykonawca umowy zlecenia/umowy o dzieło, nie musisz mieć działalności gospodarczej. Zleceniodawca wypłaca Ci pensję pomniejszoną o podatek (choć jak przychodzi jego zwrot - trafia w twoje ręce).

Zlecenia - to trudniejsza sprawa. Albo zakręcisz się wokół jakiejś firmy, albo znajomi znajomych dadzą Ci namiary, albo ludzie, którzy wiedzą, że coś robisz, sami Cię znajdą.

Co do kompilatora to nie powiem, bo pracuję na narzędziach albo całkowicie darmowych, albo całkowicie komercyjnych. Trochę to kosztowało, ale cóż..

Jak wykopię jakąś umowę to może zamieszczę wzór (nie ma jednolitego wzoru, jest natomiast określone, jakie elementy w umowie muszą być zawarte).

0
othello napisał(a)
  • jak wyglada podpisywanie umowy (zamierzam robic to na odleglosc) i jak taka umowa powinna wygladac,

druga strona przysyła Ci podpisaną umowę (2 kopie) a Ty jedną podpisujesz im jedną i odsyłasz
Co do wyglądania to określa się w niej specyfikację projektu, czas, zapłatę i ew. serwis i/lub rozwijanie projektu. No i wypadało by napisać co Ty im tajesz (binarki, source itp)

  • czy musze miec zarejestrowana jakas dzialalnosc gospodarcza, jezeli nie zamierzam wystawiac faktur VAT? Chyba jednak jakis podatek trzeba za to placic?

umowa zlecenie i/lub o dzieło. W ich wypadku podatek płaci zleceniodawca a w umowie powinno być zaznaczone, czy cena na umowie to cena z podatkiem (wtedy dostaniesz to co na umowie - vat) czy bez podatku (wtedy dostaniesz całość) no i nie masz z tego tytułu żadnych zusów płaconych i nie leci Ci czas pracy

  • skad bierzecie zlecenia?

s kąd się da :)

No i najwazniejsze w kwestii legalnosci: licencja na kompilator. Przegladajac strone Borlanda wyczytalem, ze najnowsze Turbo C++ mozna lealnie wykorzystywac do tworzenia projektow komercyjnych, ale czy na pewno mi to wystarczy, zebym mogl prowadzic taka dzialalnosc zgodnie z prawem?

wystarczy

0
Szczawik napisał(a)

Jak wykopię jakąś umowę to może zamieszczę wzór

Gdybys mogl, to by bylo fajnie.... ja tez wiem mniej wiecej co taka umowa powinna zawierac, ale nigdy takiej umowy nie widzialem.

Interesuje mnie jeszcze kwestia ceny, to znaczy ile mniej wiecej zadac za jakie zlecenie.

Wiem ze trudno odpowiedziec na takie pytanie, bo zalezy to od zlozonosci projektu i od jeszcze wielu innych rzeczy, ale chcialbym wiedziec przynajmniej w jakich mniej wiecej granicach moze sie to zawierac... najlepiej by bylo, gdybyscie podali jakies przyklady ze swojej praktyki, czyli - jakiego typu projekt i cena.

Tak, zebym mogl sie zorientowac mniej wiecej, jaki moze byc cennik, bo jak na razie to nie mam pojecia ile za jaki projekt moglbym zazadac.

0
  1. zależy od zleceniodawc - musisz wybadać czy są skłonni dać trochę więcej czy lepiej powiedzieć im trochę mniej ale mieć z nimi dpbre stosunki.
  2. popatrz też pod kontem przydatności programu dla zleceniodawcy - jeśli Tobie napisanie go zajmie 1 dzień i będą to 2 formy + kilka komponentów + trochę kodu, ale firmie zaoszczędzi to dziennie np. 2h pracy 1 osoby (np. jakieś rzmudne przepisywania lub wyszukiwania, które może robić automat) to jest to duży zysk dla firmy (na upartego jest to 2x stawka godzinowa danej osoby + pewność, że nie będzie błędów)
  3. czy uda Ci się jeszcze komuś sprzedać ten sam program (ew. z małymi modyfikacjami)
  4. czy sprzedajesz tylko binarki czy źródła też (jeśli źródła też to cena min. x 5)
  5. no i podstawa to Twoja stawka godzinowa x ilość godzin jeśli jest to jednorazowy projekt (ale musisz też wziąć pod uwagę to jak idzie Ci pisanie - czy 50% czasu to jest np. szukanie jak coś zrobić czy 95% czasu to jest pisanie programu itp)
0

@othello: Podstawową kwestią jest fakt, że musisz określić, ile jest warty Twój czas poświęcony na pisanie. Taką cenę możesz dodatkowo naciągnąć, jeśli zleceniodawca wygląda na skłonnego zapłacić. Dodatkowym faktem jest informacja, że jesteś gotów do negocjacji ceny - inaczej można prosto stracić dobry projekt (stwierdzą, że za drogo i zaczną gadać z kimś innym). Jeśli nie będą chcieli Ci zapłacić tyle, ile jest to warte, to sobie po prostu daruj zlecenie.

P.S. Weź pod uwagę dodatkowe korzyści, jakie mogą z tego wyniknąć - doświadczenie, wpis do CV, możliwość dalszej współpracy nad rozwojem i ciągnięcia kasy itp.

0

Ok, dzieki za rady...

P.S. Weź pod uwagę dodatkowe korzyści, jakie mogą z tego wyniknąć - doświadczenie, wpis do CV, możliwość dalszej współpracy nad rozwojem i ciągnięcia kasy itp.

Dokladnie, o tym myslalem - po prostu uwazam, ze w tej chwili moj poziom wiedzy jest wystarczajacy, zeby przynajmniej sprobowac, wiec dlaczego nie?

Jeszcze odnosnie stawek - moj problem jest taki, ze nie mam pojecia, jaka (konkretnie) moglaby to byc stawka, w jakich granicach, bo po prostu nie chce sie osmieszyc zadaniem zbyt niskiej, ani tez zbyt wysokiej kwoty, interesuje mnie po prostu rzad wartosci, chcialbym miec jakakolwiek orientacje w tym.

Rozumiem, ze moze nikt nie chce podawac publicznie swoich stawek, jesli tak to moze na priv?

Dzieki za zainteresowanie, pozdrawiam

0

czasem firma nie wie do końca po co jej cośtam... np. ma stworzenie strony www wpisane w projekt badawczy finansowany z kądśtam, wtedy trzeba traktować taką umowe z przymróżeniem oka :)

często mi się zdarzało coś pisać bez umowy i otrzymywać zapłate po wykonaniu projektu... dziwne że mnie nie wykołował nikt. Zostanie to dla mnie wielką tajemnicą :D

0
othello napisał(a)
Szczawik napisał(a)

Jak wykopię jakąś umowę to może zamieszczę wzór

Gdybys mogl, to by bylo fajnie.... ja tez wiem mniej wiecej co taka umowa powinna zawierac, ale nigdy takiej umowy nie widzialem.

No to zamieszczam szablon pełnej umowy: Szablon umowy autorskiej

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1