Trochę fizyki

0

Ostatnio zastanawiałem się nad kilkoma problemamii związanymi z fizyką.
A mianowicie :

Ciało o masie 1 kg na Ziemii porusza się pionowo w górę ze stałą prędkością 1m/s, jaka siła działa na to ciało??

Czym tak na prawdę jest promieniowanie?? Wiem, że niektóre rodzaje promieniowania to strumień cząstek, ale co z resztą?? Skoro nie są to cząstki to co to jest?? Np. takie promieniowanie UV czy chociażby promieniowanie Gamma. Z czego się składa??

0

Na takie cialo dziala oczywiscie sila grawitacji i jakas sila ktora te cialo pcha w gore (ta sila musi byc taka sama co do wartosci jak sila grawitacji - czyli obie musza sie zmieniac - malec i miec przeciwny zwrot) :)

A co do promieniowania, UV to fala elektromagnetyczna, jak swiatlo, z tym, ze nie jest to do konca fala, jest to strumien czastek (w tym wypadku fotonow) ktory ma wlasciwosci fali. Dosyc to ciezkie do zrozumienia bo fotony wydaje sie, ze sa jakimis tam cialami ale tak na prawde nie sa. :P

Promieniowanie gamma to akurat tez fotony ale inne promieniowania, np beta to juz inne czastki (tutaj jony).

Cos mi te gadanie za bardzo nie wychodzi, polecam jakas ksiazke od fizyki czy chocby wikipedie :)

0
Dziadek napisał(a)

Ostatnio zastanawiałem się nad kilkoma problemamii związanymi z fizyką.
A mianowicie :

Ciało o masie 1 kg na Ziemii porusza się pionowo w górę ze stałą prędkością 1m/s, jaka siła działa na to ciało??

Czym tak na prawdę jest promieniowanie?? Wiem, że niektóre rodzaje promieniowania to strumień cząstek, ale co z resztą?? Skoro nie są to cząstki to co to jest?? Np. takie promieniowanie UV czy chociażby promieniowanie Gamma. Z czego się składa??

Tak jak pisal Volverine sila przyciagania, bo grawitacja dziala, oraz sila, ktora porusza to cialo w gore ( w koncu cos go pcha :P).

Promieniowanie UV i gamma to promieniowanie elektromagnetyczne, do ktorego nalezy tez swiatlo. Rozni sie dlugoscia fali. UV ma troche krotsza niz swiatlo widzialne, gamma krotsza niz rentgen. Co za tym idzie promieniowanie gamma jest wysokoenergetyczne, dlatego tak niebezpieczne. No i trudno je zatrzymac - trudniej niz rentgen. A promieniowanie elektromagnetyczne to fala fotonow, czyli czastek majacych mase tylko w ruchu i poruszajacych sie of coz z predkoscia swiatla. W sumie powinno byc na odwrot - predkosc swiatla to predkosc, z jaka poruszaja sie fotony :P

pozdrawiam
johny

0

Oj, z tymi fotonami i falami to trochę nakombinowaliście. Po prostu promieniowanie typu światło widzialne czy UV, Rentgen, Gamma i tym podobne to fale elektromagnetyczne posiadającą tak zwaną dualną naturę - zachowują się jednocześnie jak fala i jak strumień cząstek (fotonów).

Co do promieniowania Beta, to nie są to jony, tylko elektrony lub pozytony (zależy, czy beta- czy beta+). Natomiast promieniowanie Alfa to poniekąd jony (jądra helu, czyli He2+).

Co do sił działających na ciało poruszające się pionowo do góry nad powierzchnią ziemii, to Wolverine dokładnie to wyjaśnił. Tylko żeby nie było, ta siła, która "pcha" to ciało do góry nie może być większa od siły grawitacji co do wartości - wówczas ciało by przyspieszało.

0

Czyli każdy rodzaj promieniowania rózny od tego składającego się z cząstek to strumień fotonów o różnej długości fali itd?? Rozumiem, że są to niby cząstki tylko posiadają zerową masę??

Co do tej siły to wpadłem na to, że działa na nie siła grawitacji :-) Ale jak to obliczyć dokładnie?? No bo F=m*a, a ciało porusza się ze stałą prędkością a=0 m/s^2, czyli wynikałoby, że F= 0 ale to chyba bez sensu..

0

Na to ciało działa siła równa sile grawitacji, a więc 1 kg * g (ok. 9,81 N) - zgodnie z I zasadą dynamiki: jeśli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

A foton to cząstka elementarna o masie spoczynkowej równej zero. Zajrzyj do Wikipedii.

0

No z ta sila dzialajaca na cialo to tak konkretniej to bedzie:
F=GMm/R^2
gdzie:
G - wspolczynnik
M - masa Ziemi
m - masa ciala
R - odleglosc ciala od Ziemi
No i oczywiscie zwrot odwortny do grawitacji, co juz bylo powiedziane, czyli umownie '-' jeszcze :).
Tutaj widac ze sila sie zmienia (R rosnie :) ).

0

Dokładny jesteś ;P

// Edited:
Adam.Pilorz: a ja poszedłem na łatwiznę i założyłem, że ciało jest blisko powierzchni Ziemi ;) Zamiast paru mnożeń i dzielenia mam jedno mnożenie - optymalizacja ;P

0
Dziadek napisał(a)

ciało porusza się ze stałą prędkością a=0 m/s^2, czyli wynikałoby, że F= 0 ale to chyba bez sensu..
nie bez sensu, bo to jest sila wypadkowa, czyli suma dwoch sil skladowych, ktorych wartosci sa takie same, ale zwroty przeciwne. a wiadomo, ze F+(-F)=0. I zasada dynamiki newtona mowi, ze: jezeli na cialo nie dziala zadna sila lub dzialajace sily rownowaza sie to cialo bedzie w spoczynku lub bedzie poruszac sie ruchem jednostajnym prostoliniowym. teraz pytania: czemu akurat bedzie sie poruszac, a nie stac? bo przez chwile ta sila skierowana ku gorze bedzie wieksza i to wystarczy, aby nadac ruch cialu. potem sily sie moge rownowazyc, a cialo i tak bedzie lecialo :)

0
Karolaq napisał(a)

bo przez chwile ta sila skierowana ku gorze bedzie wieksza i to wystarczy, aby nadac ruch cialu. potem sily sie moge rownowazyc, a cialo i tak bedzie lecialo :)

Oj, to wyjaśnienie już sobie mogłeś darować ;P. Pytanie było o ruch jednostajny, więc tam przyspieszenia na początku też żadnego nie ma. Po prostu w momencie rozpoczęcia pomiaru/doświadczenia/whatever ciało to już się porusza w górę. A skąd ten ruch się wziął, to nie jest określone i nikt się o to nie pyta, bo i odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Równie dobrze można powiedzieć, że ktoś wystrzelił z katapulty na ziemii, a potem jakąś dodatkową siłę przyłożył dopiero. Albo że to jest kometa, która sobie po prostu minęła Ziemię i odlatuje od niej. I co, nie będzie prawda? Też tak może być.

P.S. @brodny: Dokładny to by był, gdyby zaznaczył, że w celu takiego uproszczenia wzoru Newtona należy przyjąć, iż Ziemia, jak i ciało oddalane od Ziemii są kulami jednorodnymi masowo, oraz, że odległość liczona jest od środka Ziemii do środka ciała. Zresztą to ostatnie założenie jest bardzo istotne nawet w przypadku pominięcia takich szczegółów jak kulistość Ziemii i jednorodność masowa.

0

Dobra, chyba źle to sformułowałem. Niech będzie tak :

Ciało o masie 1 kg na Ziemii porusza się pionowo w górę ze stałą prędkością 1m/s. Oblicz wartość siły która pcha ciało w górę.

  1. Jeżeli foton ma masę spoczynkową równą zero to w takim razie jest możliwe, że taka cząstka poruszałaby się z prędkością większą niż światło??
0
  1. Foton jest światłem zatem nie może się poruszać szybciej niż on sam ;)

A tak właściwie - foton zawsze porusza się z szybkością światła. Nie może zwolnić ani przyspieszyć. Poza tym o ile wiem przy teoretycznej szybkości większej od światła miałby masę tak wielką, że nie da się go w żaden nam znany sposób rozpędzić. Ale i tak zgodnie ze szczególną teorią względności nic nie może się poruszać szybciej niż światło w próżni.

Jeżeli mówimy o innych ośrodkach niż próżnia to cząstki (ale nie fotony) mogą uzyskiwać szybkości większe od światła. Zobacz http://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_Czerenkowa

0
Dziadek napisał(a)

Dobra, chyba źle to sformułowałem. Niech będzie tak :

Ciało o masie 1 kg na Ziemii porusza się pionowo w górę ze stałą prędkością 1m/s. Oblicz wartość siły która pcha ciało w górę.

porusza sie ze stala predkoscia wiec wypadkowa wynosi 0, czyli wartosc sily w jednostce czasu mozna obliczyc z rownania na sile grawitacji ktore bylo gdzies wyzej (wartosc sily zmienia sie w czasie)

0
Ktos napisał(a)

Ale i tak zgodnie ze szczególną teorią względności nic nie może się poruszać szybciej niż światło w próżni.

A raczej zgodnie z ta teoria nic co ma mase nie moze sie poruszac szybciej.

pozdrawiam
johny

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0