Umowa o dzieło z firmą z Wielkiej Brytanii

0

Jestem obywatelem Polski (dla jasności ;) ). Mam zamiar wykonać zlecenie dla firmy z Wielkiej Brytanii. Sam nie mam firmy. Wiadomo, jeśli robię coś dla innej firmy, to możemy podpisać umowę o dzieło. Ale czy się da takową podpisać z firmą z zagranicy? Kto płaci od tego podatek - ja czy zleceniodawca? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0

Owszem możesz, podatek płacisz ty, bo w końcu ty zarabiasz, a o więcej szczegółów radzę Tobie przejść się do jakiegoś urzędu skarbowego.

0

A nie jest czasem tak, że strona która ma działalność gospodarczą płaci podatek? Oczywiście jeżeli jest to strona zlecająca to odlicza to od kosztów dzieła.

0

przy umowach o dzieło z tego co pamiętam obowiązek odprowadzenia podatku spada na stronę zlecającą, przynajmnie w polskim prawie

0

Ale autor pisze o umowie o dzieło, a od kiedy z umowy o dzieło podatek rozlicza zleceniodawca? Miałem takie początki, zanim dorobiłem się firmy i od kiedy pamiętam to zawsze ja odprowadzałem podatek, a wątpie aby 5-6 lat temu były aż tak inne przepisy. Wykonując coś na umowę o dzieło zawsze można przecież włączyć w to koszty uzyskania przychodu.

0

mephir, jakiś czas temu z kumplami z LO robiliśmy mały serwisik internetowy dla pewnej małej organizacji. Po skończeniu roboty podpisaliśmy umowę o dzieło po czym dostaliśmy sumkę minus podatek. Resztą zajęli się oni. Oczywiście my nie mieliśmy działalności gospodarczej ;-)

0
mephir napisał(a)

Ale autor pisze o umowie o dzieło, a od kiedy z umowy o dzieło podatek rozlicza zleceniodawca?

za http://www.twoja-firma.pl/artykuly/56,umowa-o-dzielo.html

"...W przypadku tejże umowy obowiązuje opłacenie podatku dochodowego przez zleceniodawcę. Jest on podzielony na zaliczkę na podatek dochodowy, którą pobiera się w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów. Łącznie koszty tegoż podatku wynoszą 20% uzyskanego przychodu, choć mogą wzrosnąć w przypadku korzystania przez wykonującego zlecenie z praw autorskich i praw pokrewnych (w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), tzn. gdy konkretne dzieło ma charakter działalności twórczej.

Umowa ta nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym, jeżeli zostaje zawarta z innym podmiotem niż pracodawca albo, gdy umowa ta jest jedynym naszym źródłem dochodu...."

czy coś jest jeszcze nie jasne?

0
Misiekd napisał(a)

czy coś jest jeszcze nie jasne?

To, że firma jest z Wielkiej Brytanii :P Istnieje tam coś takiego jak umowa o dzieło? Ciekawe jak to jest i jakie tam są podatki :) I nawet w takiej sytuacji nic nie płacę? Możliwe, że jutro będę o tym rozmawiał ze zleceniodawcą i jeśli się czegoś dowiem, to napiszę.

//Do postu niżej: Ok, przepraszam Misiekd. Ale pytanie ciągle aktualne.

0

ale to jest odpowiedz na pytanie mephira a co do "To, że firma jest z Wielkiej Brytanii" to pisałem, że tak jest w pl prawie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1