Polki i Polacy

0

Zrobiłem listę 75 wielkich Polek i Polaków.

Mam dwa pytania - niestety kojot pozwala zrobić jedna ankietę w wątku, a mi się nie chce jeszcze raz wklejać tych nazwisk.

Więc na pytanie 1 odpowiedzcie w postach, na pytanie 2 w ankiecie.

Pytanie 1

Które z wymienionych osób to najwięksi Polacy w historii. Ci, którzy zrobili coś naprawdę ważnego dla świata i ludzkości, których ludzkość będzie pamiętać.

Podajcie po 3 propozycje.

Moje typy: Kopernik, Chopin, Curie-Skłodowska

Pytanie 2

O których z wymienionych osób nic nie słyszeliście, z niczym Wam się nie kojarzą? Prosze nie zaglądać teraz do googla, wiki, czy encyklopedii , ciekaw jestem Waszej znajomości tych osób. Można zaznaczyć nawet wszystkich<font color="red">* </span>,ale takich młotków co by nikogo nie znali, chyba nie ma na forum :-).

<font color="red">*</span> Ech, okazało się że nie można zaznaczyć wszystkich bo kojot nie pozwala. No to przynajmniej jedną osobe musicie znać :-D

0

usz w mordę jeża! jaka ankieta 8-| 8-O :D

Właśnie skończyłem misję w GW i spadam spać :P

0

Na ankietę odpowiadaj a nie mi spać będziesz o takiej młodej godzinie! ;P

0

Moje typy: Wojtyła (Jan Paweł II), Kopernik, Józef Piłsudski

0

Wojtyla, Kopernik, Sklodowska-Curie

0

O Boże, środek nocy i taka ankieta. Twardyś pq :).

Moje odpowiedzi:
Maria Curie-Składowska
Tadeusz Kościuszko
Mikołaj Kopernik

0

Wojtyła, Walesa, Pułaski

0

Kopernik, Skłodowska, Wojtyła.

0
  1. Kopernik, Chopin, Wojtyła
0

Rasiaka nie ma.

0
PawelW napisał(a)

Rasiaka nie ma.

[green]

Wojtyła, Chopin, Piłsudski,

0

Najwięcej dla świata. Najbardziej zapamiętany?

Zdecydowanie Mikołaj Kopernik. Uczą o nim chyba wszędzie.
Na pewno Fryderyk Chopin. Znany na całym świecie.
A co do 3 osoby to mam wątpliwości. Zapewne obcokrajowcy powiedzieliby, że Wałęsa. Zwłaszcza ci z krajów zachodnich. Ale wg mnie Maria Curie-Skłodowska.

0

Kopernika znają wszyscy? hmm możliwe ale Wojtyłe chyba więcej osób.
1.Karol Wojtyła
2.Kopernik
3.Wałęsa (15 lat temu, bo teraz to już inny gosc nistety ;])

Btw pozdro dla tych co zaznaczyli Wojtyłe, Jaruzelskiego albo Kopernika... Polacy ;]

0

1.Wojtyła
2.Banach
3. Piłsudski

0

Karol Wojtyla, Mikolaj Kopernik, Ernest Malinowski

0

Karol Wojtyła
Mikołaj Kopernik
Fryderyk Chopin

0

1.hm wybor dosc trudny :)
Jan Pawel II, a nie Karol Wojtyla - pod tym imieniem jest bardziej znany na swiecie
Mikolaj Kopernik
Tadeusz Kosciuszko

  1. nie kojarze zupelnie np. Ulama Staśka, ktoz to jest ? :>

Wiki twoim przyjacielem

//mialo byc bez wiki itp. :) - kubarek

0

uhh.. 30 osób spośród wymienionych 75 znam i mogę o nich coś powiedzieć - to chyba nie za wiele...
Jeśli nazwisko znałem, czasem nawet dobrze [np. z mediów] ale nie wiedziałem o danej osobie nic, to też zaznaczałem - bo ankieta nie pyta "czy słyszałeś o.." ale "czy umiesz coś powiedzieć o..".

I kim u diaska jest Jadwiga? Jeśli chodzi o królową, to trza to było napisać - ale skoro tego nie ma, to uznałem, że to jakaś inna Jadwiga i zaznaczyłem.

Widzę, że mało osób zna Tomasza Stańko. Fajnie gość gra :>
Ale że Żuławskiego tyle luda nie zna.. hmm..

I taka uwaga - ankieta jest KOSZMARNA do czytania - musiałem czytać od tyłu :/ Pierwsze imię! a nie nazwisko z przecinkiem - <font color="red">zgroza!!</span>

aa.. no jeszcze pierwsze pytanie.

  1. Karol Wojtyła - pierwszy papież nie-Włoch od dawien dawna, otworzył Kościół dla ludzi, etc, etc.. <font size="1">[zaznaczam, że nie jestem praktykującym katolikiem - ale ponoć nie ma czegoś takiego.. to może w ogóle nie jestem?]</span>
  2. Mikołaj Kopernik
  3. Fryderyk Chopin

P.S.
Ktoś nie zna Wałęsy, Wojtyły i Jaruzela [green] :D
Ach to młode pokolenie ;)

0
  1. Banach
  2. Kopernik
  3. Papiez

Ktoś nie zna Wałęsy, Wojtyły i Jaruzela
Ach to młode pokolenie
moze ktos jaja sobie robil

0
Marooned napisał(a)

I taka uwaga - ankieta jest KOSZMARNA do czytania - musiałem czytać od tyłu :/ Pierwsze imię! a nie nazwisko z przecinkiem - <font color="red">zgroza!!</span>

Zgadzam sie. Najpierw imię a poźniej nazwisko się podaje. I czemu tak jest, że po przecinku właśnie podajesz imiona, a w jednym punkcie jest : Cybulski, Napoleon? usz, żesz, osz [!!!] Nie moge... [sciana]
A co do Polaków najbardziej znanych, to:
-Karol Wojtyła (lecz wiecej ludzi na świecie bedzie go pamietać jako Jana Pawła II)
-Fryderyk Franciszek Chopin
-Mikołaj Kopernik
ale musze jeszcze dodać, że 3 to za mało, na pewno wielu na świecie, a przyajmniej w Polsce, kojarzy:
-Tadeusza Kościuszkę
-Józefa Piłsudskiego
-Waldemara Milewicza
i niewątpliwie także:
-Władysława Andersa
-Krystiana Zimmermana
-Roberta Korzeniowskiego

0

OK, z Jadwigą dałem plamę - ale myślałem, ze sie wszyscy domyślą. Poprawiłem.

Wojtyłę też poprawiłem - ale naprawdę myslicie, że ktoś go nie kojarzy po nazwisku?? Chociaż, może stąd sie wzięły te dwie odpowiedzi 'nie znam Wojtyły', bo o nim raczej trudno ostanio zwłaszcza nie było usłyszeć.

Kolejność Nazwisko, imię jest o ile mi wiadomo dopuszczalna na listach alfabetycznych. A tak mi było łatwiej automatycznie posortować. Sorry jeśli się nie spodobało.

slave_k: dzieki za uzupełnienia, rzeczywiście zabrakło Andersa i Zimermana (tak się pisze). Z opuszczonych muzyków przyszli mi jeszcze do głowy Witold Rowicki, Piotr Anderszewski, no a teraz może Rafał Blechacz będzie - ale zobaczymy, czy sława potrwa :-)

O co ci chodzi z tym Cybulskim? Facet miał na imię Napoleon...

Shater:

Kopernika znają wszyscy? hmm możliwe ale Wojtyłe chyba więcej osób

Mam nadzieję, że nie...

W ogole ciekawe, że przy odpowiedzi na pytanie <font color="blue">Które z wymienionych osób to najwięksi Polacy w historii. Ci, którzy zrobili coś naprawdę ważnego dla świata i ludzkości, których ludzkość będzie pamiętać.</span> prawie kazdy dał Wojtyłę... Wydaje mi się, że teraz jest b. znany, ale to nie przetrwa tak jak przetrwają Sklodowska, Kopernik, Chopin czy Lem. No ale to temat na inny wątek.

0

ale myślałem, ze sie wszyscy domyślą
ja sie domyslilem, ale nie wiem czemu jest tu na liscie, w koncu nic wielkiego nie dokonala, poza swym udzialem w unii w Krewie

Sorry jeśli się nie spodobało.
wiesz, ludzie bardziej kojarza osoby, jesli ich dane osobowe ustawi sie w pozycji: imie, nazwisko - w koncu tak sie codziennie uzywa

a ze tak z ciekawosci zapytam: do czego ci ta ankieta ? ;)

0
kubARek napisał(a)

ale nie wiem czemu jest tu na liscie, w koncu nic wielkiego nie dokonala, poza swym udzialem w unii w Krewie

W zasadzie to spadek po poprzedniej, szerszej wersji. I myślałem o praktycznym uruchomieniu pierwszego polskiego uniwersytetu (Kazek W w szerszej wersji tez był)

kubARek napisał(a)

a ze tak z ciekawosci zapytam: do czego ci ta ankieta ? ;)

Wyłącznie dla zaspokojenia własnej ciekawości.

0
pq napisał(a)

(...)
O co ci chodzi z tym Cybulskim? Facet miał na imię Napoleon...

Otóż Cybulski miał na imię Zbigniew. No chyba, żę chodzi ci o jakiegoś innego Cybulskiego, który nie był tym sławnym aktorem, jakim był Zbigniew...

pq napisał(a)

(...)
Wydaje mi się, że teraz jest b. znany, ale to nie przetrwa tak jak przetrwają Sklodowska, Kopernik, Chopin czy Lem. No ale to temat na inny wątek.

A mi się wydaje, że nie. To, że ten człowiek był Polakiem i był kim był(wielkim człowiekiem) i zrobił co zrobił(wielkie rzeczy(obalił komunizm(jego rola była większa niż ort!, któremu teraz palma odbija))), to jedna z niewielu rzeczy, dzieki którym możemy się czuć dumni z tego, że jesteśmy Polakami. IMHO OC.

0
slave_k napisał(a)
pq napisał(a)

(...)
O co ci chodzi z tym Cybulskim? Facet miał na imię Napoleon...

Otóż Cybulski miał na imię Zbigniew. No chyba, żę chodzi ci o jakiegoś innego Cybulskiego, który nie był tym sławnym aktorem, jakim był Zbigniew...

Chodzi o odkrywcę adrenaliny...

pq napisał(a)

(...)
Wydaje mi się, że teraz jest b. znany, ale to nie przetrwa tak jak przetrwają Sklodowska, Kopernik, Chopin czy Lem. No ale to temat na inny wątek.

A mi się wydaje, że nie. To, że ten człowiek był Polakiem i był kim był(wielkim człowiekiem) i zrobił co zrobił(wielkie rzeczy(obalił komunizm(jego rola była większa niż wałensy, któremu teraz palma odbija))), to jedna z niewielu rzeczy, dzieki którym możemy się czuć dumni z tego, że jesteśmy Polakami. IMHO OC.

A mi się, wydaje, że na świecie nie został tak zapamiętany jak w Polsce.
U nas jest jego kult, głównie dlatego, że jest Polakiem. To taka pożywka dla naszej narodowej chęci pokazania się, jacy to my nie jesteśmy. Oczywiście nie neguję jego zasług. Jeżeli chodzi o przemiany polityczne, również nie uważam, by Wałęsa samodzielnie miał aż tak wielkie wpływy jak to w innych krajach jest przedstawiane (po prostu Polacy już sami mieli dość). Ale to właśnie Wałęsę rozpoznają jako symbol przemian.

Mam nadzieję, że nie obraziłem niczyich uczuć.

0

Kto zaznaczyl, ze nic nie umie powiedziec o Lechu Walesie i K.Wojtyle? [sciana] Przyznawac sie :>

Czy zostane wysmiany jezeli spytam czemu nie ma A.Gołoty? :P

....25 osob nie znam

0
othello napisał(a)

Czy zostane wysmiany jezeli spytam czemu nie ma A.Gołoty?

Nie ma żadnych sportowców. Moja decyzja. Uważam ich dokonania ze nietrwałe i nic nie wnoszące do cywilizacji.

0

Nie ma żadnych sportowców. Moja decyzja. Uważam ich dokonania ze nietrwałe i nic nie wnoszące do cywilizacji.

Heh ok jasne - ale specjalnie wspomnialem o Golocie :-)
Moze nie wniosl nic wielkiego do cywilizacji, ale mysle ze bedzie dlugo zapamietany :P
Dlaczego - chyba tlumaczyc nie trzeba :)

0
  1. Mikołaj Kopernik
  2. K. Wojtyła (Jan Paweł II)
  3. Maria Curie-Skłodowska
    <ort>Nieznałem </ort>24 osoby.
0
othello napisał(a)

Nie ma żadnych sportowców. Moja decyzja. Uważam ich dokonania ze nietrwałe i nic nie wnoszące do cywilizacji.

Heh ok jasne - ale specjalnie wspomnialem o Golocie :-)
Moze nie wniosl nic wielkiego do cywilizacji, ale mysle ze bedzie dlugo zapamietany :P
Dlaczego - chyba tlumaczyc nie trzeba :)

Hmm... Jeśli mowa o nowej jednostce czasu (1 Gołota), to myślę, że jest to tylko chwilowe i zapamiętane przez Polaków, głównie tych, którzy interesują się boksem. W porównaniu do wielu wymienionych wyżej to za krótki okres czasu nikt o nim nie będzie pamiętał - spójrzmy prawdzie w oczy.

Jeśli chodzi o 1. pytanie: Karol Wojtyła (JPII), Kopernik, Chopin to chyba czołowa trójka. Choć wybór trudny, bo jest wiele osób, które zasłużyły, by się na tej liście znaleźć.

A teraz dwa pytania:

  1. Było już wcześniej: Kto nie kojarzy Karola Wojtyły, Jaruzelskiego czy Wałęsy? I to wśród elity (jaką w pewnym sensie tworzą forumowicze 4p) intelektualnej w Polsce? Zgroza!
  2. Jeśli znalazło się na tej liście wielu muzyków, to dlaczego nie znalazł między nimi miejsca Jacek Kaczmarski? Jeden z bardziej znanych polskich gitarzystów, solistów i osób, które jako muzycy (czy inni nie-polityczni) miały olbrzymi wpływ na bieg wydarzeń w sytuacji politycznej Polski?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1