Olimpiada Informatyczna

0

Witam!
Jak ewentualnie mogę przygotować się do OI ?. Jeżeli chodzi o składnie języka, czy to C/C++ czy Pascal jest przyzwoicie. Podejrzewam ,że znajomość gotowych algorytmów będą stanowiły klucz do rozwiązania zadan z OI. Jeżeli ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem czy to wskazać pomocną literaturę, bardzo był bym wdzięczny.
z góry dzięki
pozdr

0

Hmm... Trochę OT.
Przede wszystkim "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena, Leisersona, Rivesta i Steina.
Można też: <url>www.algorytm.cad.pl</url>.
Musisz znać: sortowanie (szczegółnie QuickSort, HeapSort), programowanie dynamiczne, algorytmy grafowe (przeszukiwanie w głąb i wszerz, najkrótsze ścieżki z jednym źródłem oraz między wszystkimi parami wierzchołków), wyszukiwanie wzorca (trochę mniej, ale może się przydać), algorytmy teorioliczbowe (NWD i inne), geometria obliczeniowa (wypukła otoczka, najbliższe punkty, przecinanie się odcinków), struktury danych (kopce, drzewa, listy, kolejki, stosy).
To chyba powinno wystarczyć na początek :) .

0

Tez sie am zamiar przygotować do tej olimpiady :) żebym mógł miec głeboko w zadzie biologię i chemię.

Więc <ort>przed-e fszyskim</ort> przejrzyj niebieskie ksiąrzeczki olimpiady informatycznej. Najwiecej materiałów znajdziesz na www.oi.edu.pl]

// czy "wszystkim" to ort ?
// przede wszystkim - Q
//Ale jak tak napisałem to mi orta zaznaczyło :/
// A to nie wiem :> Niedługo będzie coyote 0.9.2 i powinno być lepiej - Q

0

przygotować? idź do III LO w Gdyni, to Cię z chęcią przygotują :D

0

przygotować? idź do III LO w Gdyni, to Cię z chęcią przygotują :D

Jestem ciekaw jak ta cała (bardzo spora grupa - z kilkadziesiąd osób) poradzi sobie w następnym etapie, gdzie zadania będzie praca samodzielna. Nie chce nic sugerować ale albo III LO kształci genialnych informatyków i mają jakiegoś super nauczyciela albo mają kilka osób obeznanych w temacie, które zrobiły zadania a reszta pozmieniała nazwy zmiennych i styl kodowania.

0

przygotować? idź do III LO w Gdyni, to Cię z chęcią przygotują :D

Jestem ciekaw jak ta cała (bardzo spora grupa - z kilkadziesiąd osób) poradzi sobie w następnym etapie, gdzie zadania będzie praca samodzielna. Nie chce nic sugerować ale albo III LO kształci genialnych informatyków i mają jakiegoś super nauczyciela albo mają kilka osób obeznanych w temacie, które zrobiły zadania a reszta pozmieniała nazwy zmiennych i styl kodowania.

Tak się składa, że chodzę do III LO w Gdyni.
Co do nauczyciela - rzeczywiście jest dobry.
Jeśli chodzi o grupę geniuszy - jest taka - reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej.
Ale na pewno osoby, które dostały się do drugiego etapu nie korzystały z pomocy tych osób. Owszem - był w tym roku jeden głośny (u nas) przypadek dyskwalifikacji jednego z trzech reprezentantów Polski - za to, że udzielił wskazówkę jednej osobie - metoda była ta sama (kod był właściwie zupełnie inny na pierwszy rzut oka). Przez to nie weźmie udziału w II etapie - no i w finale, a co za tym idzie raczej nie będzie reprezentował Polski w tym roku. Tak więc wszyscy u nas są uczuleni w kwestii kopiowania kodów źródłowych.
Skąd takie sukcesy?
W zasadzie wystarczy lekcja organizacyjna z informy - dostaniemy spis algorytmów do nauczenia (mniej/więcej tak jak wyżej). Potem wystarczy chodzić na kółka (właściwie obowiązkowe :) ) i rozwiązywać zadania typu OI - nigdy przed końcem terminu nie omawiamy zadań z OI ani ich nie rozwiązujemy wspólnie na lekcjach.
I jeszcze jedno - przy III LO istnieje gimnazjum - osoby po nim mają n i e m a ł ą (ort!?) przewage nad tymi, którzy poszli do III LO bezpośrednio.

0

Thomashek : U nas, w VLO nieduzo ludzi przygotowuje sie do OI. Weź mi podeślij tą liste algorytmów, których kazali wam sie uczyć do OI

0

Plan nauczania

? Część I. Podstawowy aparat matematyczny
? Część II. Sortowanie i statystyki pozycyjne
? Część III. Struktury danych
? Część IV. Zaawansowane metody konstruowania i analizowania algorytmów:
? programowanie dynamiczne
? algorytmy zachłanne
? analiza kosztu znaturyzowanego
? Część VI. Algorytmy grafowe
? Część VII. Wybrane zagadnienia:
? algorytmy teorio-liczbowe
? wyszukiwanie wzorca
? geometria obliczeniowa

? Heapsort + kopce
? Quicksort
? Sortowanie w czasie liniowym:
? Kubełkowe
? Pozycyjne
? Przez zliczanie
? Programowanie dynamiczne:
? Problem plecakowy
? Wydawanie reszty (liczba kombinacji)
? Sprawiedliwy podział
? Najdłuższy wspólny podciąg
? Najdłuższy rosnący podciąg (malejący)
? Stosy, listy, kolejki
? Tablice z hashowaniem
? Drzewa (binarne, czerwono-czarne)
? Algorytmy zachłanne:
? Problem wyboru zajęć
? Kody Huffmana
? Problem szeregowania zadań
? Przeszukiwanie grafów (w głąb, wszerz)
? Drzewa rozpinające
? Najkrótsza ścieżka z jednym źródłem (algorytm Bellmana-Forda, Dijkstra)
? Maksymalny przepływ
? Najkrótsze ścieżki między wszystkimi parami wierzchołków
? Wyszukiwanie wzorca:
? Metoda Rabina-Karpa
? Z wykorzystaniem automatów skończonych
? Geometria obliczeniowa:
? Wypukła otoczka (maks. odległość między punktami)
? Zamiatanie (min. odległość między punktami)
? Sprawdzanie przecinania się odcinków
? Współliniowość trzech punktów
? Zbiory rozłączne (FIND&UNION)
? Sito Erastotenesa
? Drzewa przedziałowe
? Bisekcja i wyszukiwanie binarne i interpolacyjne
? Aproksymacja
? Algorytmy teorio-liczbowe:
? algorytm Euklidesa
? chińskie twierdzenie o resztach
? sprawdzanie liczb pierwszych (prohabilistyczne)

No to chyba pełna lista z lekcji organizacyjnej (po niej połowa zrezygnowała z informatyki w lepszej grupie :D )</quote>

0

dzięki :)

A takie pytanie : czy Ty jestes jednym z drugoetapowców ? ;p

0

A takie pytanie : czy Ty jestes jednym z drugoetapowców ? ;p

A no jestem, nie chwaląc się :) - ale na finał raczej nie liczę (przynajmniej nie w tym roku - algorytmami jako takimi zajmuję się dopiero od września - czyli od czasu, kiedy poszedłem do Trójki).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1