PGP

0

witam
mam takie zadanko . moze ktos pomoze ?? :)

Opisz, jaki trudny problem kombinatoryczny jest wykorzystywany w szyfrowaniu z kluczem jawnym metodą PGP, dzięki któremu można mieć pewność, że szyfr jest bezpieczny. Uzasadnij, na czym polega bezpieczeństwo tego szyfru. ??

A takze musze narysować taki szczegółowy schemat , i przykład tego szyfrowania PGP

pozdro

0

Hmm - być może chodzi Ci o szyfrowanie z jednoczesną identyfikacją, więc aby odbiorca miał pewność, że dana wiadomość pochodzi na pewno ode mnie, a nie od kogoś innego szyfruję wiadomość wpierw moim kluczem prywatnym (dostępnym tylko dla mnie) a następnie kluczem publicznym odbiorcy - ten w celu odczytania wiadomości najpierw odszyfrowywuje ją swoim kluczem prywatnym, a nastepnie moim kluczem publicznym - ma wtedy pewność, że nikt wiadomości nie mógł odczytać oraz, że ta wiadomość na pewno pochodzi ode mnie, a nie od kogoś innego.

0

Hmm - być może chodzi Ci o szyfrowanie z jednoczesną identyfikacją, więc aby odbiorca miał pewność, że dana wiadomość pochodzi na pewno ode mnie, a nie od kogoś innego szyfruję wiadomość wpierw moim kluczem prywatnym (dostępnym tylko dla mnie) a następnie kluczem publicznym odbiorcy - ten w celu odczytania wiadomości najpierw odszyfrowywuje ją swoim kluczem prywatnym, a nastepnie moim kluczem publicznym - ma wtedy pewność, że nikt wiadomości nie mógł odczytać oraz, że ta wiadomość na pewno pochodzi ode mnie, a nie od kogoś innego.

lekko to zagmatwales i trudniles...
Od czego sa podpisy cyfrowe???
PGP jest idealnym przykladem szyfru asymetrycznego (proces szyfrowania przebiega z wykorzystanem jednego klucza, a odszyfrowania drugiego). PGP jest dosc zlozonym algorytmem, a raczej kombinacja algorytmow takich jak min. IDEA. Sila szyfru skupiona jest na dlugosc klucza (na konstrukcji tez - jednak dobre implementacje PGP uniemozliwiaja uzycie slabych kluczy). Im dluzszy klucz, tym dluzej bedzie trwal atak metoda brute force na szyfr. Przykladowo PGP z kluczem 2048 bitowym daje 2^2048 kombinacji kluczy (co jest niemozliwe do sprawdzenia w czasie krotszym niz miliony lat - oczywiscie na dotychczas dostepnych maszynach). Jak chcesz sie dowiedziec wiecej na temat szyfrowania to pisz na e-mail

0

witam:)
@anubis
wysłałem maila :)

pozro

0

witam :0

poczytałem i znalazłem taki przykład :

  1. p = 5, q = 11
  2. n=p×q=5×11=55
  3. Wybieramy e=7 (mała nieparzysta liczba względnie pierwsza
    z wartością (p-1)(q-1)=40).
  4. Wyznaczamy d z równania e×d = 1 +k(p-1)(q-1)
  5. Klucz publiczny P=(e, n)=(7,55)
  6. Klucz tajny S=(d, n)=(23,55)

Szyfrujemy wiadomość M=6: P(M)=M e mod n =67 mod 55=41=C
Deszyfrujemy informację C=41: S(C)= C d mod n= 4123 mod 55=6

dlaczego D =23 to nie wiem :( ?? może ktoś wyjaśni ska sie to wzieło

pozdro

0

witam :0

poczytałem i znalazłem taki przykład :

  1. p = 5, q = 11
  2. n=p×q=5×11=55
  3. Wybieramy e=7 (mała nieparzysta liczba względnie pierwsza
    z wartością (p-1)(q-1)=40).
  4. Wyznaczamy d z równania e×d = 1 +k(p-1)(q-1)
  5. Klucz publiczny P=(e, n)=(7,55)
  6. Klucz tajny S=(d, n)=(23,55)

Szyfrujemy wiadomość M=6: P(M)=M e mod n =67 mod 55=41=C
Deszyfrujemy informację C=41: S(C)= C d mod n= 4123 mod 55=6

dlaczego D =23 to nie wiem :( ?? może ktoś wyjaśni ska sie to wzieło

pozdro

to co tu podales to nie PGP tylko RSA - jeden z trzech skladnikow PGP. W jego sklad wchodza wlasnie RSA, MD5 i IDEA.
Lekko poprawie to co napisales:

  1. p i q - liczby pierwsze
  2. n=p*q
  3. e jest liczba z przedzialu [max(p,q)+1,n-1] i wzglednie pierwsza z funkcja eulera dla n, czyli f(n)=(p-1)*(q-1)
  4. liczba d jest odwrotnoscia e modulo f(n). Wylicza sie z rownania d=inv(e,f(n)), czyli (ed) mod (p-1)(q-1)=1
    Szyfrowanie wyglada nastepujaca:
    C=M^e mod n
    gdzie C - szyfrogram
    M - tekst jawny
    e - klucz
    Deszyfrowanie natomiast:
    M=C^d mod n.

Mam nadzieje ze nie musze wyjasniac co to liczba wzglednie pierwsza, funkcji eulera ani algorytmu euklidesa (bardzo przydatnego)

0

witam:)
@anubis
mam wielką prośbę czy mógłbyś wyliczyć D na podstawie tego zad ?? mi jakoś to nie wychodzi , a jak zobacze to skapuje :)

pozdro

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1