Podmiot & Orzeczenie

0

Jak rozpoznać podmiot w zdaniu ?? Można go rozpoznać po odwołującym się do niego orzeczeniu, ale wtedy jest problem z rozpoznaniem który wyraz jest orzeczeniem. (w niemieckim jest fajnie, podmiot zawsze na I albo na II miejscu). czy da się to obejść bez jakiejś gigantycznej bazy danych z czasownikami (nieprzyjemne)

0

Immer wenn ich nach Hause gehe, denke ich am Bier.

tutaj nie jest ani na drugim ani na pierwszym miejscu orzeczenie :D
Lolek (brat Dryobatesa)

Tak łatwo żeby rozpoznać orzeczenie jest tylko w Esperanto :) końcówka zawsze -as (cz. terazniejszy), -os (cz. przyszły) lub -is (cz. przeszły) , -us (tryb przypuszczający) oraz -u (tryb rozkazujący)

0

Sprawa jest skomplikowana i aby móc roróźnic podmiot i orzeczenie, trzeba mieć niezłą bazę danych (trzeba uwzględnić wszystkie wyjątki/oboczności). Poza tym algorytm zależy od języka - dla języków słowiańskich... W złym kraju pod tym względem sie urodziłeś, faktycznie mimo wszystko niemiecki łatwiej rozgryżć.

// usunąłem niepotrzebne, bo faktyczne temat zboczył się ostro.

0

// turecki ma tylko jeden wyjatek - oczywiście 'i - być' - przynajmniej jesli chodzi o czasowniki.

Kochane Esperanto nie ma wyjatkow :P

// Może najpierw jakaś dobra książka o jęz. polskim/wizyta na forum o takiej tematyce? (brrr)

Powodzenia. Dwadziescia kilka grup czasownikowych. Kazda odmienia sie inaczej. Rozpoznanie czasownika jest w niektorych jezykach nie mozliwe (np. slowa funkcjonuja zarowno jako czasownik oraz np. przymiotnik... w polskim chyba na szczescie tak nie ma... chyba).
Obawiam sie, ze albo zdobedziesz duza baze czasownikow + oprogramujesz cale te odmiany lub... bedziesz mial jeszcze wieksza baze czasownikow juz z tymi odmianami.

0

Zakladamy, ze jest to zdanie w jezyku polskim. Wiec moze najpierw okreslmy, jak my wyznaczamy podmiot i orzeczenie. Co to jest? Powiedzenie, ze podmiot to rzeczownik, to jest za malo, bo moze byc wiecej rzeczownikow w zdaniu.

0

Możnaby zacząć od orzeczenia (czasownika) a następnie szukać podmiotu, czyli rzeczownika pozostającego we właściwym związku z orzeczeniem (innym niż dopełnienie dalsze lub bliższe, lub przydawka, która też może być rzeczownikiem). Wymaga to umiejętności rozpoznania części mowy, co jest do zrobienia (ze słownikiem raczej), rozpoznania formy gramatycznej (też się w zasadzie da, choć po polsku utrudni duża liczba deklinacji i koniugacji oraz wyjątków, jak również wieloznaczność (w sensie wyznaczania formy) wielu końcówek) oraz rozpoznania na podstawie form gramatycznych związków w zdaniu. Potem trzeba się zająć zdaniami rozkazującymi i pytającymi, złożonymi, równowaznikami zdań. I dziwnymi przypadkami w rodzaju: Błądzić jest rzeczą ludzką (podmiot jest czasownikiem), zdaniami bez podmiotu i innymi cudami (Należy myć zęby - hmmm - co w tym zdaniu jest czym? nie mam pojęcia). Wszystko jest do zrobienia, ale program będzie się pisało nieciekawie: problem jest nieelegancki. Dziesiątki zagnieżdżonych if'ów będą. I bez językoznawcy zawodowego bym nie zaczynał.

0

Należy myć zęby - hmmm - co w tym zdaniu jest czym? nie mam pojęcia

To jest rownowaznik zdania. Nie ma czasownika w formie osobowej :)

Dla jezyka polskiego to jest na prawde samobojstwo. Ale chyba do mojej stale wydluzajacej sie listy TODO dopisze program wyznaczajacy podmiot i orzeczenie w zdaniach esperanckich (z orzeczeniem to proscizna, ale podmiot :/ )

0

Powiedzenie, ze podmiot to rzeczownik, to jest za malo, bo moze byc wiecej rzeczownikow w zdaniu.

Jeszcze pozostał podmiot wyrażony przymiotnikiem i wszystkie rodzaje imiesłowów.

Immer wenn ich nach Hause gehe, denke ich am Bier.

tutaj nie jest ani na drugim ani na pierwszym miejscu orzeczenie :D

Chodziło mi o ogólne pokazanie że niemiecki jest DUŻO jasniejszy. wiadomo że przy zdaniach warunkowych będą okularki, przyu podrzędnych czasownik pójdzie na koniec (w bezokoliczniku oczywiście :))

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1