Krzem w mikroprocesorach

0

no właśnie jak ktoś wie to niech mi napisze w jaki sposób człowiek pozyskuje krzem so produkcji mikroprocesorów.
nigdzie na necie nie moge tego znaleźć :-/

0

no właśnie jak ktoś wie to niech mi napisze w jaki sposób człowiek pozyskuje krzem so produkcji mikroprocesorów.
nigdzie na necie nie moge tego znaleźć :-/

Otrzymywanie. W skali laboratoryjnej można otrzymać krzem z krzemionki redukując ją magnezem, w skali zaś przemysłowej przez prażenie w piecu elektrycznym krzemionki, węgla i żelaza.

http://republika.pl/weglowce/Krzem.htm

0

Jako ciekawostkę mogę podać jak się oczyszcza krzem. Bierze się krzem w postaci swoistego „slupa” i na to nakłada grubą cewkę, przez który będzie płynął prąd o dużych wartościach. Cewka nie dotyka samego krzemu, jest tylko na około. Przepuszczając przez nią duży prąd, krzem się nagrzewa. Teraz cewkę bardzo powoli opuszcza się w dół słupa krzemu (w sensie np. 1 cm na godzinkę – nie potrafię powiedzieć ile dokładnie). Tym sposobem cały żar wewnątrz przesuwa się powoli w dół, a razem z nim idą wszystkie śmieci. Tym sposobem przepuszczając tę cewkę kilkakrotnie przez tenże słup, śmieci gromadzą się na samym dole. Po oczyszczeniu można odciąć dolną część, i mamy czyściutki krzem. Podgrzana temperatura nie powoduje zanieczyszczania z zewnątrz, jakie by miało miejsce podczas normalnego ogrzewania – gdyż, wszystko jest odizolowane, a temperatura powstaje wewnątrz tylko przez przepływ prądu. To tak, jak byśmy brali pijawkę i zbierali z niej płyn.

0

O ile się nie mylę, to podgrzewanie powoduje nie tylko czyszczenie, ale i zmianę krzemu polikrystalicznego w monokryształ. Ale mogę się mylić.

0

Monokryształ to inna bajka.
Wyciągany on jest z pieca z roztopionym krzemem.
Kryształek jest wirowany i baaardzo powoli unoszony do góry. Wtedy właśnie krzepnie na nim cienka warstwa cieczy tworząc monokryształ.

W sumie to ciekawe, że cywilizację zbudowano na piachu.

0

Wbija się igłe w taki krysztal i wyciąga... monokryształ trzyma się tej igły, w ten sposób po prostu "wyciągamy" monokryształ z krzemu...

Odkrył to przez przypadek polski uczony, nie pamiętam niestety kto...

0

Wbija się igłe w taki krysztal i wyciąga... monokryształ trzyma się tej igły, w ten sposób po prostu "wyciągamy" monokryształ z krzemu...

Odkrył to przez przypadek polski uczony, nie pamiętam niestety kto...

w CHIP-ie sprzed ok. 6-8 miesiecy byl artykul opisujacy te zagadnienia, jak i postac wspomnianego uczonego.

0

Odkrył to przez przypadek polski uczony, nie pamiętam niestety kto...
Czochralski

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1