Wiek 4prog & Propozycję dla serwisu

0

Właśnie ile wiosenek liczy sobie ten serwisik?

Życzę mu, aby stał się największym serwisem dla programistów na świecie! :-)
No może na razie w Polsce :-)

0

Rok i miesiąc, tak mniej więcej.

0

Tak, wiec serwis zostal zalozony pod koniec czerwca roku 2000 (4 czerwca to oficjalna data ;)). Wtedy, to bylo... cos strasznego. Mierna szata graficzna, wszystko ubogie i coz... niezbyt ladnie to wszystko wygladalo. Na poczatek strona byla umieszczona na serwerze of.pl lecz wkrotce zabraklo na nim miejsca, wiec zmuszony bylem utworzyc nowe konta na Hg.pl (wtedy byly to darmowe konta). Serwis sie rozrastal, ale szata graifczna nadal nie byla najlepsza (jeszcze ja mam - jezeli ktos bedzie chcial to wrzuce :)). Wtedy serwis sie rozkrecal, wolno - ale sie rozkrecal :) Pol roku pozniej, na poczatku stycznia 2001 na strone wchodzilo srednio 100 osob na dzien :) Wkrotce pozniej zaczelem interesowac sie sponsoringiem - pierwsza firma, ktora mi to udostepnila to Novacom, za co dziekuje jej adminowi :))

Nie posiedzialem tam dlugo, gdyz jakos w rok, po zalozeniu strony serwis dorobil sie domeny 4programmers.net i musialem z pewnych wzgledow przenies strone na serwer domeny.org (za co takze dziekuje adminowi :)) Pech dalej chodzil za mna i wkrotce okazalo sie, ze serwer nie wyciaga, za duze jest obciazenie, a sponsorowi nie oplaca sie utrzymac serwisu 4programmers.net. Znalazlem kolejnego sponsora (SNS.pl) u ktorego bylem dosc dlugo (jakies 6 miesiecy), lecz wkrotce okazalo sie, ze i jemu nie oplaca sie utrzymywac serwisu (po prostu jego warunki na stronie byly nie do przyjecia - wymagal za duzo). Wtedy jakos w pazdzierniku zainteresowalem sie kupnem miejsca na komercyjnym serwerze i tak tez zrobilem. Wtedy takze napisalem cala strone w PHP, dodalem kolejne dzialy, poprawilem forum itp.

Jezeli chodzi o forum to ruszylo ono w lutym, zaraz po tym, jak przenioslem sie na serwer SNS. Na poczatku mialo ono byc pisane w Perlu (sic!) i juz mialem podstawowa konstrukcje, lecz okazalo sie, ze na serwerze SNS nie ma zainstalowanego Perla. No coz, wowczas zazcelem sie uczyc PHP, wkrotce doszlo takze MySQL i teraz forum wyglada tak jak wyglada.

Mam nadzieje, ze nie bede musial wkrotce rezygnowac z tego serwera ;) bo przyznam szczerze, ze jestem z niego bardzo zadowolony. Mam jednak w umowie napisane, ze moga mi ograniczyc predkosc dzialania, przy tak duzym obciazeniu wiec... :-/ Na razie stronka notuje 1,5 tys. wizyt na dzien, a to daje blisko 1 GB transferu na dzien :(

0

Na razie stronka notuje 1,5 tys. wizyt na dzien, a to daje blisko 1 GB transferu na dzien :(

Aż szkoda by było (tfu)
Ale skoro projektujecie nową wersję forum (a to zapewne ono powoduje największy ruch), to pewnie da się jakoś ograniczyć transfer.

0

Dzięki, za króciutką odpowiedź! :-)

ale szata graifczna nadal nie byla najlepsza (jeszcze ja mam)

Możesz mi przesłać stronę główną?
Jestem ciekaw jak wyglądała :-)

daje blisko 1 GB transferu na dzien :(

Ja na republice mam udostępnione 1GB na miesiąc :-D :-D

0

Na razie jest spox :) Admin zastosuje tzw. loadbalancig oparty o proxy, co powinno zmniejszyc transfer :)

Niestety baza danych SQL nie ma tu nic do rzeczy. Transfer to ilosc danych sciganych z serwera (obrazki, html, pliki zip), a baza danych to jedynie obciazenie ramu wraz z iloscia zapytan (srednio 12 na sek) zadawanych MySQL.

0

chciałbym zobaczyć tą stronkę... (startą) bo już jej nie pamiętam piewszy raz na 4programmers wszedłem 12 grudnia 2001 roku to było coś!

a nie lepiej założyć sobie własny serwer???

0

chciałbym zobaczyć tą stronkę... (startą)

Ja też!!

a nie lepiej założyć sobie własny serwer

Właśnie postaw jakiegoś kompa i niech pracuje... :-)

0

a nie lepiej założyć sobie własny serwer

Właśnie postaw jakiegoś kompa i niech pracuje... :-)

Chyba zgłupieliście. Kto ma na własność łącze, które wytrzymałoby takie obciążenia?

0

Chyba zgłupieliście. Kto ma na własność łącze, które wytrzymałoby takie obciążenia?

A jak rozwiązuje taki problem np. ONET.PL?

0

Chyba zgłupieliście. Kto ma na własność łącze, które wytrzymałoby takie obciążenia?

A jak rozwiązuje taki problem np. ONET.PL?

Maja ogolnopolskie lacza POLPAK i inne... nie pamietam nazw ;)
I sa podlaczeni swiatlowodowo do lacz francuskich... ;)
"no ale taka kolacyjka kosztuje... no i co tera?? lec na republike :-D :-D "

0

No to faktycznie problem... ;-(

Jak ktoś ma pomysł na rozwiązanie tego problemu, to mówcie!!
Może wspólnie coś poradzimy... :-)

0

ja problema nie widze ;)
Mozna by zrobic cos na styl mikroplatnosci SMS...
Powiecmy:
*pelen pakiet: SMS koszt 9zl/3miechy
*forum: SMS koszt 6zl/3miechy
*pliki: SMS kosz 5zl/3miechy
*abonament: SMS koszt 2zl/miech

To tylko propozycja....
Dla jednego usera to nie jest duzo...
Powiecmy ze zbieze sie 200 userow co by chcialy tylko kozystac z forum... to by bylo 200*6zl i by bylo 1 200 zl....
Dalo by sie na tym zarobic na dobry serwer...
Czekam na opinie... (PS: Wiem dzie takie cus zalozyc i moge przy tym pomoc :D)

--
Czeba isc za duchem czasu....

0

Jestem przeciw!
Owszem serwis by trochę(sporo) zarobił, ale to troszkę chamskie/hamskie! (jakie h/ch się piszę :p )

Jak nie będzie wyjścia to można, ale na razie sobie odpuśćmy, ok? :-)

0

Jestem przeciw!
Owszem serwis by trochę(sporo) zarobił, ale to troszkę chamskie/hamskie! (jakie h/ch się piszę :p )

Jak nie będzie wyjścia to można, ale na razie sobie odpuśćmy, ok? :-)

Nie jest to hamskie...
Za 6zl delikwent moglby miec dostep na 3 miechy do forum, gdzie za 6 zl moze miec profesionalna pomoc...
Przeciez to wychodzi 2zl miesiecznie...
Nie takie duze koszta...
Przyklad:
Luknijmy na boo.pl
Od kiedy maja platnosc poprzez mikroplatnosci ich uslugi staly sie nieporownywalnie lepsze niz byly i caly czas sie polepszaja...
SMS to przyszlosc... Nie badzmy staroswieccy...

[dopisane]

Przy 200 uzytkownikach forum, 100 uzytkownikow na pakiet pliki i 50 pakiet ogolny daje nam 2150 zl!!
Za to mozna miec jedne z najlepszych polskich serwerow i domene PL!!

0

Powiecmy:
*pelen pakiet: SMS koszt 9zl/3miechy
*forum: SMS koszt 6zl/3miechy
*pliki: SMS kosz 5zl/3miechy
*abonament: SMS koszt 2zl/miech

Podatki? Brrr. Nigdy w życiu. To tylko odstrasza ludzi.
Jeżeli już to są 2 wyjścia:

  • Umieszczenie jakiegoś płatnego linku, za kliknięcie którego Adam by coś uzbierał (na pewno nie wystarczy na utrzymanie własnego serwera, ale może po jakimś czasie coś z tego by było na ew. domeny lub tfu tfu na wypadek nagłej zmiany serwera). Oczywiście o ile nie ma czegoś takiego zabronionego w umowie.
  • Kupowanie książek Adama :) Jeżeli cały nakład by zchodził, to Adama proszonoby o pisanie kolejnych książek. Jeżeli książki Adama miałyby taką pewność sprzedarzy, to wydawca płaciłby Adamowi prawie tyle ile by zechciał (bo miałby pewność, że na tym zarobi). To oczywiście żart, ale do książek oczywiście namawiam :)
0

Nie jest to hamskie...
Za 6zl delikwent moglby miec dostep na 3 miechy do forum, gdzie za 6 zl moze miec profesionalna pomoc...
Przeciez to wychodzi 2zl miesiecznie...
Nie takie duze koszta...
Przyklad:
Luknijmy na boo.pl
Od kiedy maja platnosc poprzez mikroplatnosci ich uslugi staly sie nieporownywalnie lepsze niz byly i caly czas sie polepszaja...
SMS to przyszlosc... Nie badzmy staroswieccy...

W sumie masz racje - 6zł -to mało (nie zastanowiłem się)!

Oczywiście bym dał.
No i może serwis, by się jeszcze bardziej poprawił!!

A nie lepiej jakieś malutkie reklamy na stronie głównej?

0

A nie lepiej jakieś malutkie reklamy na stronie głównej?

Z tego co mi wiadomo od poczatku kolejnej wersji 4p mozna wykupic link lub banner... przynajmiej w grudniu tak bylo... Tyle ze nikt nie wykupuje....

Ale ludzie mamy XXI wiek a stoimy w XX....
To tak jak teraz ktos by nie zadzwonil na zegarynke zeby sprawdzic ktora godzina bo oszczedza kilka groszy...
w moich obliczeniach dawalo by to ok. 700 zl. miesiecznie...

[dopisane] no i mozna by bylo zrobic newsleter SMS....
Sprzedawac loga, dzwonki... Porady programistyczne przez SMS!!
No mozliwosci sa... To nie czasy dzie takie zeczy mialy tylko portale....

0

Mleczasz, mleczasz ty i te twoje durne pomysły. Nie mam zamiaru płacić za korzystanie z serwisu!!! To jest istna głupota. Wole już bannery, może uda się coś za nie zarobić na dokupienie dod. gb transferu (wrazie wojny ;)).

NIE NIE NIE !!!! ŻADNYCH SMSów ZA KORZYSTANIE Z SERWISU!!!

NO NO NO I DO NOT WANT TO PAY FOR THE BEST POLISH SERVICe 4 PROGRAMMERS

NEIN NEIN NEIN NEIN KEINE SMS FUR .... i straciłem inwencje :P

0

Sprzedawac loga, dzwonki... Porady programistyczne przez SMS!!
No mozliwosci sa... To nie czasy dzie takie zeczy mialy tylko portale....

To dobry pomysł!

A może coś takiego?
Wyślij SMS pod numer: X o treści "wskazówki", a codziennie będziesz dostawał wskazówki do programowania w Delphi.

0

Zdecydowanie odradzam płatność SMSem. A to z dwóch powodów:

  • Są tutaj osoby, które praktycznie nie zadają pytań na forum, a tylko na nie odpowiadają. Tak więc, kto będzie dodatkowo płacił za możliwość pomagania innym? To chyba byłoby nie fair?

  • Nie każdy posiada takie coś, jak telefon komórkowy, więc pozbawilibyśmy zupełnie w ten sposób część osób dostępu do serwisu. To też mnie fair!

0

Tak a kto zapłaci za numer 7xxx ? Może mleczasz? Ludzie po co mi porady sms jak moge mieć porady e-mail zresztą nie chcę aby mnie przez cały dzień prześladowały smsy o programowniu.

0

To dobry pomysł!

A może coś takiego?
Wyślij SMS pod numer: X o treści "wskazówki", a codziennie będziesz dostawał wskazówki do programowania w Delphi.

No to dobry pomysl
Tylko ze juz zaczynamy wchodzic na glebsze wody...
Do tego to juz czeba uzgadniac specjalne uslugi z jakims posrednikiem lub kupic wlasny numer uslugowy....

Numer uslugowy mozna miec za darmo jak serwis by zostal uznany przez UE jako witryna edukacyjna....

[dopisane]

Tak a kto zapłaci za numer 7xxx ? Może mleczasz? Ludzie po co mi porady sms jak moge mieć porady e-mail zresztą nie chcę aby mnie przez cały dzień prześladowały smsy o programowniu.

Numer uslugowy mozna miec free np. poprzez wapacz.... I nie o to biega... Np. jak ktos chce tylko porade to wysyla smsa o koszcie 0,5zl i w serwisie moze sobie wybrac jakies 2-3 porady wpisujac kod, ktory dostal zwrotnym smsem...

  • Nie każdy posiada takie coś, jak telefon komórkowy, więc pozbawilibyśmy zupełnie w ten sposób część osób dostępu do serwisu. To też mnie fair!

Ehh... Mamy XXI wiek... Aktualnie w polsce jest wiecej tel. komorkowych niz stacionarnych... [gdzie ty to wyczytałeś? - Dryobates]
poza tym czeba isc za duchem czasa... To tak jak ja bym nie robil sobie strony... Poniewa<font color="red"><font size="18">rz</span></span> nie kazdy do niej dotrze bo nie kazdy ma internet....

0

Tak a kto zapłaci za numer 7xxx ? Może mleczasz? Ludzie po co mi porady sms jak moge mieć porady e-mail zresztą nie chcę aby mnie przez cały dzień prześladowały smsy o programowniu.

A kto Ci każe to zamawiać?

0

sms odpada, ale można by wprowadzić zwiększoną opłatę za płytke cd. z tych pieniędzy można by troche usprawnić serwis.

0

sms odpada, ale można by wprowadzić zwiększoną opłatę za płytke cd. z tych pieniędzy można by troche usprawnić serwis.

Z smsow wiecej zyskasz....
No i mozna by zrobic oplate za plytke poprzez SMS..
Z tego co pamietam CD 4p mialo kosztowac 10zl...
Mozna by za SMS o koszcie 9 zl plytki spychac...

[dopisane]
Przy wykupieniu jakies uslugi na caly rok, 3 miesiace gratis (czyli 3 a nie 4 smsy rocznie!!)
Tabela z linkami na stronie glownej na dole: Link widnieje przez tydzien za SMSa o koszcie 2zl

0

sms odpada, ale można by wprowadzić zwiększoną opłatę za płytke cd. z tych pieniędzy można by troche usprawnić serwis.

Żeczywiście 10zł to bardzo mało!
Adam tylko nie podnoś za bardzo tej ceny!

0

mleczasz wez idz poszukaj naiwnych co zechca zaplacic za ogladanie stronki. Wystarczy ze spora czesc ludzi musi placic za modem a tu jeszcze placic za mozilwosc ogladania strony totalna glupota. Jeszcze brakuje zeby jakies dialery wrzucic ktore same by sie ladowaly :) A jesli chodzi o plytke to mysle ze jak by lekko podniesc cene to nie bedzie az tak wiele a mozna troche na niej zarobic i to moze troche pomoc serwisowi. Ale przeciez tez mozna wrzucic banery reklamowe. Jak strona ma tyle odwiedzin dziennie to taki baner ma prawo bytu i na pewno znajdzie sie jakas firma lub osoba ktora bedzie gotowa zaplacic za odslony :)

0

mleczasz wez idz poszukaj naiwnych co zechca zaplacic za ogladanie stronki. Wystarczy ze spora czesc ludzi musi placic za modem a tu jeszcze placic za mozilwosc ogladania strony totalna glupota. Jeszcze brakuje zeby jakies dialery wrzucic ktore same by sie ladowaly :) A jesli chodzi o plytke to mysle ze jak by lekko podniesc cene to nie bedzie az tak wiele a mozna troche na niej zarobic i to moze troche pomoc serwisowi. Ale przeciez tez mozna wrzucic banery reklamowe. Jak strona ma tyle odwiedzin dziennie to taki baner ma prawo bytu i na pewno znajdzie sie jakas firma lub osoba ktora bedzie gotowa zaplacic za odslony :)

Z tego co pamietam to w grodniu byla mozliwosc wykupienia reklamy (nie wiem jak to jest tera) i nikt nie wykupil.... A zreszta te kilka zl. za sms nie jest wygurowana cena za informacje jakie tu znajdzie...

0

To może niech Adam założy se w banku konto i bedziemy na nie wpłacać jakieś tam ustalone sumy. Najlepiej wychodzi dla tych co nie mają tel. komórkowych. Adam ma przecież nasze dane(a jak nie ma to mu je podamy) i on bedzie uaktywniał tych co wpłacili?? To chyba jest dobry pomysł[alien]


1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1