Ciemna strona programisty

8

Dzień dobry,

nie wiem od czego zacząć więc może napiszę wprost. Dam sobie jednak rękę uciąć, że takiego tematu jeszcze nie mieliście ;)
Otóż, nie jestem programistką, w zasadzie nic o temacie nie wiem poza tym, że macie kilka języków, którymi się posługujecie, a potrzebuję informacji.. porad właściwie.

Do rzeczy. Zbieram informację do książki, powieści, nieważne jak to zwał. Wszystko zaczyna się od wątku, w którym programista właśnie, strzela sobie w łeb :P Niby koniec tematu, ale po kilku stronach okazuje się, że niekoniecznie było to samobójstwo. Oczywiście przyczyny muszą leżeć w jego pracy. I pytanie do Was: na jakiej machlojce można byłoby oprzeć powody zabójstwa? Dodam, że owy programista jest czarnym charakterem ;)
Czy znajdzie się tu ktoś, kto ma trochę wyobraźni i jakiś pomysł? Wystarczy mi kilka haseł, jakieś naprowadzenie, resztę doszperam w sieci.

TAK, jestem poważna i NIE, nie jest to żart :D

Będę bardzo wdzięczna za pomoc, a w książce oczywiście znajdą się podziękowania dla 4programmers.net ;)

7

Noooo to tutaj znajdziesz mnóstwo przykładów min. zespół zachowań obsesyjno kompulsywnych na punkcie niespełnionej miłości. Wystarczy zapytać tych i tamtych ale pewnie i tak sami się odezwą. :) To wszystko jest na wręcz europejskim poziomie, bo obiekt pożądania pracuje w CERN...

Wołam @szarotka, @Shalom

Jeszcze parę przypadków by się znalazło - proponuję wczytać się głębiej np. fetysz nieczytelnego kodu, usilne wdrażanie najtańszego oprogramowania, sprzedawanie punktów z CTF'a za byle dwie dychy, zamiłowanie do rajstop metalu i tandety lat 80 tych etc.. :)

Psssst... @lemonka A rozumiesz postinkrementację....?

7
  1. Celowe zaniedbanie w oprogramowaniu do sprzętu podtrzymującego życie.
  2. Fałszowanie odczytów reaktora/elektrowni/pieca hutniczego.
  3. Żle oprogramowane czujniki/sensory w transportowcu (statek/samolot/rakieta!).
  4. Marsjański łazkik zabójca...

Czego konkretnei szukasz? ;)

4

Brak połączenia z webseriwsem...

4

Jest takie powiedzenie.

Pisz kod w tak, jakby miał go utrzymywać psychopata który wie gdzie mieszkasz.

10

Programista ktory jest czarnym charakterem popelnia samobojstwo.

Oj to cos dla mnie. Mam nadzieje, ze to co napisze bedzie w miare czytelne i zrozumiale. Pisane na bardzo szybko

No to jedziemy. Dla lepszego odbioru opowiesci nazwijmy ciemnego programiste jako (zastanawiam sie kogo tu wybrac) Adam, (od @Adam Boduch :) mam nadzieje ze bana nie dostane za to). Oczywiscie polece tutaj z fantazja i nie wszystko napisze zgodnie z prawda. Chyba, ze chcesz taka prawdziwsza historie to tez moge napisac.

Adam, wiedział, ze musi to zrobic. Taki byl plan. Wszystko idzie zgodnie z planem pomyślał. Teraz ta najtrudniejsza część. Samobojstwo.

Spytacie, dlaczego Adam musial popelnic samobojstwo. Powod byl bardzo prosty. Byl jedyna osoba ktora mogla zapobiec katastrofie ktora sam stworzyl.

Musial umrzec. Znal haslo do skryptu ktory w tym samym momencie wystrzeliwuje wszystkie pociski jadrowe. Gdyby zyl, to mogliby go torturowac by zdobyc haslo. Nie byl gotowy na tortury.

Tylko w taki sposob jest w stanie zbudowac swiat o ktorym zawsze marzyl. Od zawsze chcial zyc w utopijnej krainie gdzie wszyscy staraja sie o pokoj i rozwoj ludzkosci. Cale zycie spedzil na tym by zbudowac jeden mieszczacy niecaly 1000 osob schron. Zaprosil tylko najwybitniejsze osoby ktore pogladami byly bliskie Adamowi.

Adam wyciagnal magnuma. Zawsze chcial umrzec szybko ale stylowo. Dlatego pewnie kupil pozlacana bron o niebywalej sile razenia jak na wielkosc.
Adam: Czas zaczac ulepszanie swiata.
Pociagnal za spust, fragmenty czaszki i mozgu znalazly sie na suficie.

Za 15 dni, swiat przestanie istniec takim jakim go wszyscy znamy.

1

Kazali pisać programiście we frontendzie, a on zaczął kodować w PHP ;)

0

@fasadin: no to teraz już wszystko o Tobie wiem. :)

ws.gif

6

Samotny programista, pracujący w CERNie wydaje się być normalnym obywatelem, rzetelnym pracownikiem, dobrym kolegą, sympatycznym chłopakiem z sąsiedztwa, rzeczywistość jednak okazuje się zgoła inna.
Policja przybyła na miejsce domniemanego samobójstwa, w przeszukiwanym mieszkaniu odnajduje ukryte kamery, czy ktoś obserwował programistę? A może to On od dawna śledził prywatne życie swoich współlokatorek? Pojawia się zarazem trop do elitarnej organizacji hakerskiej znanej pod nazwą @p4. Na co trafili członkowie grupy, podczas włamania na serwery rządowe? Intryga się zagęszcza, komputer programisty okazuje się pełen prywatnych danych niewinnych kobiet. Na jaw wychodzi, że poprzedniego dnia, programiści z grupy p4 spotkali się osobiście by ziścić Wielką Akcję, podejrzenia padają na innych członków teamu, zwłaszcza pewnego długowłosego wielbiciela kotów.

rety, nie mam weny, pomóżcie :(

1

Samotna, obsesyjnie zakochana kobieta dowiaduje się, że jedyna miłość jej życia musi wyjechać za granicę do pracy z Gordonem Freemanem w CERN. Postanawia więc schować się w koszu na brudną bieliznę, którą z wręcz niewyobrażalnym fetyszem wielbi gdyż uwielbia zapach swojego ukochanego. Ma nadzieje, że jej ukochany, tak mocno przywiązany do swoich majtek, zabierze kosz ze sobą do Genewy. Po przylocie na miejsce okazuje się... że to kosz jej 80'cio letniego sąsiada z syndromem nietrzymania moczu.

BTW: samoloty też pomyliła, bo wywieźli ją w tym koszu do Władywostoku.

Ale i tak go kocha...

So close! :*

0

A jaki % dostaniemy za pomysł?

0

bez urazy ale jak nie masz pomysłu na tak prozaiczne zagadnienia to sukcesu ci nie wróżę, chyba, że to spam to cofam ...

0

Wow! Jak mogłam pomyśleć, że braknie Wam wyobraźni? :D
Nakreslam temat; 1. czarny programista popełnia błąd, dajmy na to, w oprogramowaniu jakiejś aplikacji - czy konsekwencje mogą być finansowe?
2. czy jadąc na rozpaczy po nieudanej transakacji, kopiąc się w coraz większe długi z firmą x, nasz bohater usilnie próbuje naprawić błąd, ale brak mu weny? I że tak powiem, sięga po 'wenę' z firmy z którą konkuruje?
Zagadkę musi rozwiązać żona/wdowa, której oczywiście zagraża niebezpieczeństwo, bo nieświadomie jest w posiadaniu kodu/skryptu/licencji firmy konkurencyjnej?
Szczerze mówiąc, nie wiem o co Was pytam :D
Ale dziękuję za odzew.

5

wiecie, że to nie jest normalne co wy robicie i piszecie? ogarnijcie się.

1

Zwykły programista nie przejdzie lepiej pisz o jakimś hakerze/crackerze

2
  1. Oczywiscie, ze tak
    http://gadzetomania.pl/3970,najslynniejsze-bledy-programistyczne-cz-1
    https://raygun.com/blog/2014/05/10-costly-software-errors-history/
    po reszte odsylam do google (najwieksze bledy programistyczne) (the most costly bug programming)

A tak bardziej fantazyjnie. Wyobraz sobie, ze programista zrobil sobie tylna furtke (backdoor) do jakies aplikacji ktora steruje gielda. Kupuje np akcje po czym sprawia ze te akcje ida strasznie w gore. Oczywiscie ta zasada dziala na na prawde wszystkim co jest elektroniczne i mozna spieniezyc (gielda chyba bedzie najwieksza)
Blad moglby byc taki, ze nie wzial pod uwage stref czasowych (co jest ogolnie dosc problematyczne w programowaniu i czasami sie o tym zapomina) i przez to akcje poszly w gore o kilka godzin za wczesnie przez co nie byl na to gotowy i trafilo na losowe konto (pieniadze)

  1. To jest dziwne, ale wszystko mozna opowiedziec. Tylko trzeba konkretnych przykladow, bo do kazdej dziedziny bedzie to wygladac troszke inaczej. Zawsze moze byc w tej konkturencji jakis specjalista z ktorym sie nienawidzi/konkuruje i probuje go podjesc tak by zrobil to co chcial nasz czarny charakter

Jezeli zona jest nietechniczna to zapomnij. Maz musialby zostawic wskazowki w programach np robic Inzynierie wsteczna (reverse engineering) i szukac zakodowanych wskazowek. Do tego mogla by sie laczyc na jakis serwer (a raczej si ena niego wlamac, bo jest np na uczelni i w jednym z dyskow jest zapisane zakryptowane haslo). Mozliwosci jest bardzo duzo, zalezy od Twojej wyobrazni i gdzie/jak chcesz to rozegrac

2

samobójstwo?

awaria dysku, trwałe wysypanie się bazy danych, 45 000 rekordów na produkcji poszło w las.

"kopia zapasowa jest dla mięczaków"

albo cos takiego:
udany SQL injection, dump bazy, atakujacy uzyskuje dostep do kont.
Wyciek nagich fotek, pół homoseksualna orgia pracowników pod wpływem środków odurzajacych. Publikacja na ruskich serwisach. I przy okazji onecie.

1

Disclaimer - nie czytałem całego wątku.

lemonka napisał(a):

Dzień dobry,
Wszystko zaczyna się od wątku, w którym programista właśnie, strzela sobie w łeb :P

Nie znoszę książek/filmów, które już na początku pokazują jak historia się skończy, najgorsze możliwe użycie retrospekcji. W trakcie lektury nie potrafię przejąć czy zaciekawić się przygodami bohatera skoro już od początku wiem jak to się skończy. Dobra historia to napięcie i odpowiedzi, które generują następne pytania, skoro czytelnik zna odpowiedź na najważniejsze pytanie "jak to się skończy" to nie będzie napięcia.

1

Zostawianie back-doorow w rzadowym kodzie, przez co sciagnal na siebie gniew iluminatow/masonow.

2
lemonka napisał(a):

I pytanie do Was: na jakiej machlojce można byłoby oprzeć powody zabójstwa?

Kazano mu programować w Delphi?

0

wiecie, że to nie jest normalne co wy robicie i piszecie? ogarnijcie się.

To ja już nic nie powiem, bo jeszcze ktoś się obrazi :-)

3

Parę własnych pomysłów:

  1. programista popełnił poważny błąd w swoim kodzie, co doprowadził do poważnej awarii i tragedii rodzinnej. Morderstwo informatyka stanowi akt zemsty za tą tragedię
  2. programista przez przypadek (wykonując zlecenie dla rządu, np dla ZUS) uzyskał dostęp do kodu, do którego nie powinien mieć dostępu. Kod służy do powszechnego inwigilowania dziennikarzy a w zamyśle ma szpiegować wszystkich, więc służby specjalne sfingowały jego śmierć. Można wykorzystać jedną z teorii spiskowych internetu o "seryjnym piątkowym samobójcy".
  3. programista znalazł i przeanalizowała kod robaka internetowego, którego celem jest zniszczenie infrastruktury innego państwa, np rosyjskich gazociągów (historycznie coś takiego miało miejsce z irańskimi wirówkami do wzbogacania uranu). Na dodatek postanowił nieco go przerobić by uprzykrzył życie amerykanom albo Izraelczykom (CIA lub MOSAD zrobili swoje).

Kopalnie pomysłów znajdziesz na
https://zaufanatrzeciastrona.pl/
http://niebezpiecznik.pl/

2

To ja wpadłem na coś lepszego @lemonka:

Programista inteligentnego sterownika do autobieżnego samochodu wgrywa prototyp do swojego własnego auta. Przy okazji zabija kochankę, która była z nim w ciąży.
Wina jest zarówno jego, jak i firmy (wadliwa dokumentacja, brak certyfikatów np. sensorów) itp.
Z powodu śmierci kobiety i dziecka palnał sobie w łeb. Dokumentacja sprawy - ukryta.

2

Piszcie do Farbańca - lepszego kandydata nie znajdziecie.

2

Dobry byłby motyw wyprowadzania pieniędzy z banku poprzez przelewanie sobie pozostałości z transakcji rzędu 0.005 np. ;)

0

@Sarrus w jakimś filmie to już było... :P

0

Nie wiem czy czytałaś, ale może ta książka (i jej druga część) będzie jakąś tam inspiracją dla własnej historii: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57142/demon

0

strzał w łeb ;p to może taka symboliczna śmierć jak w "Kordianie"

0

Gdy widze takie tematy to chcialbym by ludzkosc wyginela. Moze tak autorka napisze powiesc o pisarce co strzelila sobie w leb?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1