Pisanie aplikacji open source kilka pytań

0

Witajcie, biorę udział w konkursie i wymogiem tego konkursu jest pisanie aplikacji open source na githubie.
Pierwsze pytanie mam co do licencji dla tej aplikacji, z tego co czytam to licencja X11 (MIT) jest najbardziej popularna i mam takie pytanie. Czy jeśli stworzę projekt open source na githubie na tej licencji, to czy ktoś inny kto skopiuje sobie mój kod źródłowy w przyszłości, będzie mógł go wykorzystać i powiedzieć że to jego aplikacja i zarabiać na niej pieniądze?
Drugie pytanie, czy jeżeli używam wersji studenckiej Visual Studio czyli nie przeznaczonej do użytku komercyjnego mogę pisać taką aplikacje żeby brać udział w tym konkursie? Wiem, że to dziwne pytanie ale jakby nie patrzeć to taki konkurs przynosi mi korzyści, a skoro to robi to wykorzystuje program do użytku komercyjnego w sposób można powiedzieć pośredni.. ;]

Pozdrawiam.

1

MIT umożliwia wszystko (w sensie brak ochrony developera i jego praw). Generalnie github nie służy do ochrony praw autorskich, to serwis w którym moższ zbudować ogromną społeczność w okół swojego projektu. Do zyskania wiele do stracenia praktycznie nic po za wolnym czasem.

Pytanie nr 2 raczej do prawników, ale wg mojej wiedzy możesz spokojnie zabrać się za konkurs i publikację na githabie - nie zapomnij podzielić się adresem repo :)

0

Pierwsze pytanie mam co do licencji dla tej aplikacji, z tego co czytam to licencja X11 (MIT) jest najbardziej popularna i mam takie pytanie. Czy jeśli stworzę projekt open source na githubie na tej licencji, to czy ktoś inny kto skopiuje sobie mój kod źródłowy w przyszłości, będzie mógł go wykorzystać i powiedzieć że to jego aplikacja i zarabiać na niej pieniądze?

Wykorzystać i zarabiać tak, ale powinien umieścić informacje, ze to ty jesteś autorem tego kodu.

Drugie pytanie, czy jeżeli używam wersji studenckiej Visual Studio czyli nie przeznaczonej do użytku komercyjnego mogę pisać taką aplikacje żeby brać udział w tym konkursie? Wiem, że to dziwne pytanie ale jakby nie patrzeć to taki konkurs przynosi mi korzyści, a skoro to robi to wykorzystuje program do użytku komercyjnego w sposób można powiedzieć pośredni.. ;]

Piszesz aplikację open source i na niej nie zarabiasz, więc nie ma zastosowania komercyjnego. W razie dalszych problemów przejdź na wersję Community, ona nie ma dla indywidualnych programistów takiego ograniczenia.

0

Dzięki za odpowiedzi. A czy jest możliwość żeby sprawdzić na githubie z jakiej wersji Visuala korzystam na podstawie kodu który się tam automatycznie uploaduje po komicie z team explorera?

0

Wersję (2010, 2015, itp.) sprawdzić można, bo jest zapisana w pliku *.sln, ale edycji (Community, Professional, Enterprise) już nie. No chyba, że użyjesz jakiegoś narzędzia dostępnego w wyższej edycji, które wygeneruje jakieś charakterystyczne pliki i je wrzucisz do repozytorium. No, ale to już będzie wina Twoja, nie Visual Studio.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1