Praca jako programista: platforma .NET (C#, C, C++). Jak może wyglądać egzamin ?

0

Witajcie. :)
Chciałbym zaczerpnąć kilku ważnych informacji od bardziej doświadczonych kolegów.
Otóż niebawem będę składał CV na stan. programisty C++ i napisane jest, że zostanę wezwany na egzamin sprawdzający umiejętności kandydatów. I tu się rodzi pytanie: Jak może wyglądać taki egzamin? Bo zwykle programowałem w zaciszu domowym i nie martwiłem się żadnymi egzaminami. A teraz sie stresuję na samą myśl o "egzaminie".

1

A teraz sie stresuję na samą myśl o "egzaminie".

To bardzo uzasadnione, jeśli poziom Twojej wiedzy jest taki, jaki pokazałeś zakładając ten temat, to nawet wskazane żebyś się stresował. Bo niby co wspólnego ma .NET z C...

Jak może wyglądać taki egzamin?

Jak taki egzamin ze szkoły tylko pytania będą dotyczyły innych tematów.

Btw. czemu założyłeś to w dziale Off-Topic? :|

0

hahaha beka maksymalna, ja myślę że jak znasz zasady OOP dla każdego z C i potrafisz napisać np. jakiś shit kółko i krzyżyk , gra platformowa , cokolwiek sensownego to nie musisz się martwić o pracę....

no własnie dla jednego to "shit" dla drugiego coś sensownego ;-) zależy od skilla

1

Pewnie siadasz i piszesz coś na kartce. Zależy od tego gdzie, tj od firmy.

A jak łączysz C# z C++ bo mają tę samą literkę w nazwie, to poczytaj od razu o różnicy między Javą a JavaScriptem ;-)

3

@n0name_l swoja odpowiedzią nic nie wniosłeś do mojego postu, więc możesz iść zgrywać buraka gdzieś indziej. Zamiast pisać DEBILNE a nawet OBRAŹLIWE odpowiedzi używa się pętli w mózgu (np. http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/Poziom-2/Petla-for/294)i sprawdza się tematy do momentu, aż nie natrafi się na taki na który można sensownie odpowiedzieć.

@tocw86 zasady OOP? Co rozumiesz przez słowo "zasady" i wyrażenie "beka maksymalna"? Poza tym "kółko i krzyzyk" pisze się chyba dla utrwalenia wiedzy ucząc się języka tak? A nie idąc do pracy. Więc odpowiedź też moim zdaniem z d**y wzięta.
Nie wiem czy próbujecie póki co mnie zniechęcić czy pokazać jacy jesteście zajebiści.

Drążąc dalej: Programuję w C++ i nie interesowałem się platformą .NET. https://pl.wikipedia.org/wiki/.NET_Framework to jedyne co mnie wiąże z tym zagadnieniem oraz kilka wyjaśnień, które udało mi się znaleźć na forum.

Nie jestem jakimś super ultra programistą za jakich uważam np. #niebedewymienialnickowzforumboniewypada ale w każdej wolnej chwili doskonalę swoje umiejętności. Jedyne co oczekuję (oczekuję == proszę) to odpowiedź jaki Wy mięliście przebieg egzaminów / jak mięliście sprawdzane swoje umiejętności itp. przy staraniu się o pracę.

p.s.
Jeżeli oszczędzę sobie głupich i aroganckich odpowiedzi to zamiast tematu "Praca jako programista: platforma .NET (C#, C, C++). Jak może wyglądać egzamin ?" może wpiszę: "Praca jako programista. Jak może wyglądać egzamin sprawdzający umiejętności kandydata?"

0

Ja tam nie krytykuje zebys zle nie zrozumial sledze forum i nie raz widzialem Twoje tematy i widze ze sie starasz no ale jak zobaczylem kilka godzin temu ten temat to sie zdziwilem ze wsadziles Cpp do .NET.

0

rodem z oferty: "platforma .NET (C#, C, C++)". Czytam i próbuje zrozumieć co oznacza w ogóle .NET i z tego co wyczytałem w https://pl.wikipedia.org/wiki/.NET_Framework oraz kilku tematów z tego forum to środowisko umożliwiające "łatwiejsze tworzenie aplikacji". Oczywiście zagłębiam sie w to od wczoraj więc niewiele wiem, tym bardziej że mam od niedawna strasznie mało wolnego czasu i muszę jakoś rozdzielić czas na obowiązki i przyjemności. Materiałów w internecie jest tyle, że wraz z upływem czasu sobie poradzę i zrozumiem co i jak. Problemem jest doświadczenie, jakiego nie posiadam. bardzo cenną informacja byłoby dla mnie, jak "może" przebiegać ten egzamin. Nie spodziewam się gorącego powitania, kawki i luźnych rozmów ;P Chcę po prostu sam się sprawdzić bo tak piszę to, pisze tamto i sam nie wiem ile ja umiem. A gdyby moje umiejętności były wystarczające mógłbym łączyć pracę z pasją i byłoby mega :)

0

No, ale "egzamin" dla programisty każdego z tych trzech zupełnie różnych języków będzie wyglądał inaczej. Czego oczekujesz po tak założonym wątku?

4

Nie chcę, żebyś to odebrał jako najazd na Ciebie czy coś, nie jest tak.

Ale zastanawiam się czasem po co ludzie pytają o takie rzeczy. "Co trzeba umieć na stanowisko X", "O co pytają", "Co będzie w teście" itd. Doświadczenia w rozmowach nie mam, ale wydaję mi się, że pytają na nich o rzeczy związane z danym stanowiskiem. Aplikujesz na Juniora C++? Będą Cie pytać o rzeczy z C++. Aplikujesz na Regulara C#? Będą pytać o C#. Dodatkowo mogą pytać o jakąś teorię - wzorce, architektura komputerów itp. Jaki będzie poziom trudności pytań? Taki na jakie stanowisko startujesz (pewnie trochę wyższy, żeby znać Twoją górną granicę).

Nawet jakby ktoś znał na te pytania dokładne odpowiedzi, dałby Ci test jaki dostaniesz to co? Wykujesz odpowiedzi z testu, przyjmą Cię, ale okaże się, że przydają się też inne rzeczy, których w teście nie było i będziesz za słaby.

Ale nikt Ci takich odpowiedzi nie da, a uczenie się na siłę randomowych rzeczy z netu specjalnie na rozmowę mija się z celem. Idziesz na rozmowę i albo Twój poziom pasuje na, przyjmą Cie i dasz radę pracować, albo Cie nie przyjmą i idziesz gdzie indziej.

Pisz programy.

Żeby nie było, że offtop to ja na rozmowach, na praktyki/staż C++ miałem

  1. wymyślić jak podzielić dwie liczby bez używania /, odwrócić lustrzanie drzewo binarne
  2. Była historyjka, że smoczyca ma jaja i ich pilnuje i jak odleci na 5km, a pojawią się drapieniki to wraca itd. Taki zestaw warunków i trzeba było w pseudokodzie napisać zachowanie tej smoczycy. Potem dali Ci napisane przez kogoś innego i miałeś wyłapać jak najwięcej błędów. Potem test już z C++ i dokumentacji. W teście C++ było np. jakaś operacja na stringu i odpowiedzieć jaki on będzie po tym wszystkim, albo poleci wyjątek itp. Tego typu zadania.
  3. Od razu na rozmowie dał mi czas i miałem napisać kalkulator, który przyjmuje wyrażenia w postaci infiksowej, a on poszedł dalej pracować.
1

@gswidwa
Jedyne debilne rzeczy tutaj, to jest ten temat, a jeśli nie zrozumiałeś z pierwszego zdania mojej odpowiedzi, żeby nie używać losowo znalezionych słow w przypadkowych miejscach bez najdrobniejszej próby ich zrozumienia to nie wróżę Ci rewelacji w karierze programisty. Ale spoko, zawsze możesz zostać przy pokrzykiwaniu i skończyć przy układaniu towaru na półkach w tesco.

Nie wiem czy nie możesz czy nie chcesz tego zrozumieć, ale rekrutacja wygląda tak jak typowy egzamin ze szkoły, no czasami rekruterzy próbują jeszcze trochę bardziej luźną atmosferę zaprowadzić, ot tyle. Albo dostaniesz kartkę i długopis i będziesz odpowiadać na pytanie na tej kartce, albo poproszą Cię o napisanie czegoś, albo będą pytać ustnie...

Może po prostu zamiast głupio pytać na forum, to wyślesz parę CV i przejdziesz się na rozmowy? Może wtedy łatwiej Ci będzie uwierzyć...

PS. Cpp0x ssie, a czytanie polskiej wiki odnośnie IT to jakiś dramat.:\

0

@stryku dziękuję za odpowiedź. Możesz powiedzieć mi jeszcze, czy tak jak wyczytałem z jakiegoś forum, że na egzaminie mogę mieć teorię związaną np. z matematyką czy fizyką to prawda?

0

Jak już będzie coś zahaczającego o matmę to szacowanie złożoności algorytmów. Fizyki nigdy przy programowaniu nie użyłem.

0

okejka, dziękuję wszystkim za odpowiedzi! :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1