Czy lampa jarzeniowa nie szkodzi na oczy?

0

Witam,

obecnie w pokoju mam lampę jarzeniową. Jest ona tuż nad moim biurkiem. Świeci ona dość mocnym białym światłem. Czy takie lampy nie zagrażają dla oczu ?

Dodam, że nie mogę tego zmienić bo mieszkam u kogoś w mieszkaniu..

Co o tym sądzicie ?

0

Przestaw biurko.

0

nie mam gdzie. Te światło jarzeniowe jest jakieś 0,8m ode mnie w lewo.

0

Nie wiem jak zwykłe lapy ale z tego co wiem w monitorach lcd, jak jeszcze nie montowali ledów to montowali właśnie jarzeniówki.

0

Montują http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimna_katoda
Nie znam się, ale skoro zimna to chyba nie jarzeniowa? :D

1
nowicjusz35 napisał(a):

Dodam, że nie mogę tego zmienić bo mieszkam u kogoś w mieszkaniu..

Możesz chyba nie używać jarzeniówki, a zamiast niej postawić normalną lampkę biurkową?

0

Czy w tym przypadku lampka będzie zdrowsza ?

Czy te lampki usb do laptopa oświetlają tylko klawiaturę ? Czy mogą służyć do oświetlenia matrycy ?

2
nowicjusz35 napisał(a):

Czy w tym przypadku lampka będzie zdrowsza ?

Jeśli nie będzie jarzeniowa, to pewno tak.

Czy te lampki usb do laptopa oświetlają tylko klawiaturę ? Czy mogą służyć do oświetlenia matrycy ?

Ale co Ty chcesz oświetlać na matrycy? Matryca ma swoje podświetlenie, dzięki temu cokolwiek na niej widać.

0
nowicjusz35 napisał(a):

Witam,

obecnie w pokoju mam lampę jarzeniową. Jest ona tuż nad moim biurkiem. Świeci ona dość mocnym białym światłem. Czy takie lampy nie zagrażają dla oczu ?

Dodam, że nie mogę tego zmienić bo mieszkam u kogoś w mieszkaniu..

Co o tym sądzicie ?

Pracuje przy takich od kilku lat i musze stwierdzić że jeśli jest ich dużo to jak najbardziej szkodzą;/

0
somekind napisał(a):

Ale co Ty chcesz oświetlać na matrycy? Matryca ma swoje podświetlenie, dzięki temu cokolwiek na niej widać.

Jak jest ciemno aby było można lepiej pracować przy laptopie. Bo jeśli mówisz że matryca ma swoje podświetlenie to w ogóle bez światła można pracować ale wtedy bardziej męczą się oczy.

Więc nie wiem lepiej zwykła lampkę zamówić czy na usb do laptopa ?

0

Ale światło otoczenia musi być ZZA ekranu, albo ZNAD ekranu, a nie świecić na ekran ;-)

Lampa świecąca w ekran będzie cię tylko denerwowała.

Te lampki na USB świecą raczej słabo i służą głównie do oświetlania klawiatury w ciemności (ekran raczej nie oświetla klawiatury bo przy normalnym ustawieniu świeci bardziej w górę niż w dół).

Zresztą o czym my mówimy. Ostatnio kupiłem lampkę biurkową w TESCO za 4,50 zł, plus antyunijna żarówka z prawdziwym żarnikiem za 2 złote.

Koszty znikome.

2

Najważniejsze by oświetlenie było równe. Nie ma nic gorszego niż siedzieć przed święcącym monitorem w ciemnym pokoju (otoczeniu).
Jasność w całym twoim polu widzenia powinna być jednolita.
Druga ważna sprawa to brak mrugania. Mruganie oświetlenia bardzo męczy wzrok.
Od lat stosuje się do tych zasad i jak na razie nie potrzebuję okularów.

Żarówka żarnikowa daje bardziej naturalne światło (widmo światła jest ciągłe), jarzeniówka ma tak dobrany skład luminoforu by dawała wrażenie bieli, a tak naprawdę składa się z kilku długości fali o odpowiednich natężeniach (widmo pasmowe).
Większość współczesnych źródeł światła, nie wysyła barw w bliskim ultrafioletecie, który mógłby być szkodliwy dla wzroku, więc tu problemu zdrowotnego nie powinno być (należy pamiętać o taniej chińszczyźnie której lepiej nie ufać).

0

To chyba kupię lampkę i ustawię ją z boku na biurku. Może tak być ?

0
nowicjusz35 napisał(a):

Witam,

obecnie w pokoju mam lampę jarzeniową. Jest ona tuż nad moim biurkiem. Świeci ona dość mocnym białym światłem. Czy takie lampy nie zagrażają dla oczu ?

Dodam, że nie mogę tego zmienić bo mieszkam u kogoś w mieszkaniu..

Co o tym sądzicie ?

Zdemontuj tą lampę! To jest szkodliwe dla naszego dziecka!

0

Chyba kupię taką lampkę:

http://allegro.pl/lampka-biurkowa-kreslarska-lampa-biurkowa-okazja-i4690383825.html

Tylko czy jak ją ustawię na biurku niedaleko laptopa to będzie ok ? Bo tam zalecają żarówkę lewdową 9W/100W to jakaś duża moc.

Będzie ok ?

Czy taką zwykłą lepiej do pracy przy laptopie:

http://allegro.pl/lampka-biurkowa-lisa-5-kolorow-promocja-i4645040551.html

0

Jeżeli właściciel mieszkania zamontował Ci tanią jarzeniówkę za 5 złotych z Biedronki, dającą trupie, migoczące światło, to będą się męczyć oczy od niego. Ja już wolę zainwestować w jakąś droższą jarzeniówkę, dającą ciepłe światło. Trzeba zwrócić uwagę na typ emitowanego światła, np tzw. "daylight".

0

Światło nie migoczę ale jest strasznie jasne. Co sądzicie o tych lampkach co podałem będą dobre do pracy przy laptopie ?

1

Łomatko, chciałbyś jeszcze żebyśmy ci kolor wybrali? Lampka to lampka, kup taką żeby można było regulować kąt padania światła, dobrą żarówkę i tyle. Żadnej filozofii w tym nie ma.

1

LEDy mają to do siebie, że dają dużo światła z małej mocy pobieranej i się prawie nie grzeją. 9W to mało.
Z kolei 100 W mocy świetlnej to dużo, ja bym chyba umarł, gdybym miał takie słońce przy monitorze.

1

Najlepsze są tradycyjne żarówki i koniec.

0

Ja używam od pół roku lampki Philipsa z linku poniżej i jest rewelacyjna. Udało mi się kupić przez neta za 158 zł ale nie pamiętam adresu sklepu..
http://www.philips.pl/c-p/674243016/eyecare-oprawa-stolowa

Znalazłem adres ale cena już jest wyższa http://nexterio.pl/129521,Lampa-biurkowa-LAMINA-table-lamp-LED-black-1x15W-67424-30-16-Philips.html?params=prod:Philips

0

Ja mam włączone tylko światło górne na środku sufitu (2 żarówki). Lampka jest dobra jak się coś rysuje.

0

To normalne, że światło sufitowe (u mnie halogenowe 8 źródeł) świeci jako główne ale nawet wtedy lampka biurkowa się przydaje.

0

Przez dłuższy czas w pracy mieliśmy świetlówki na całej hali i one migotały (widoczne to było kątem oka), to strasznie męczyło oczy szczególnie na stanowiskach z komputerami.
Jak przyszedł do nas elektronik na pare miesięcy jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobił to zmienił jakieś układy w lampach nad stanowiskami z komputerami, chyba chodziło o dławik z jakimś układem który podbijał częstotliwość. Problemz migotaniem i ze zmęcznymi oczami w pracy mi się skończył.

0

mi mama powtarzała nie paczaj bo oślepniesz :D

0

Niestety nie tylko o migotanie tu chodzi, choć rzeczywiście jest bardzo uciążliwe. Jarzeniówki wydzielają nieprzyjemne niebieskie światło. Dla oczu i ogólnego samopoczucia jest lepiej, gdy jest ono odcieniu żółtego, jak naturalny rodzaj światła.

0
nowicjusz35 napisał(a):

Witam,

obecnie w pokoju mam lampę jarzeniową. Jest ona tuż nad moim biurkiem. Świeci ona dość mocnym białym światłem. Czy takie lampy nie zagrażają dla oczu ?

Dodam, że nie mogę tego zmienić bo mieszkam u kogoś w mieszkaniu..

Co o tym sądzicie ?

Tętnienie strumienia świetlnego jarzeniówki jest źródłem efektu stroboskopowego – powoduje to szybsze zmęczenie oka w porównaniu do tradycyjnych żarówek, a także może wywołać hipersynchronizację mózgu, tj. napad padaczkowy.
Lampy jarzeniowe emitują szkodliwe dla oka promieniowanie ultrafioletowe, powodujące degradację siatkówki i matowienie istoty właściwej rogówki.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1