Jaki język programowania wybrać na początek

0

Jakiś czas temu marzyła mi się praca programisty. W związku z tym mam kilka pytań. Jaki język programowania najlepiej wybrać jeśli chodzi o perspektywy pracy ? Jaki Język programowania jest najłatwiejszy na początek ? Czy znając jeden język programowania można pracować jako programista czy programiści znają co najmniej kilka ? Czy programowania można się nauczyć samemu w domu czy najlepiej iść na jakiś kurs/do szkoły ? Na jakim poziomie powinno się znać angielski ? Na początek może tyle.

0

Jaki język programowania najlepiej wybrać jeśli chodzi o perspektywy pracy ?

Na chwilę obecną raczej Java, ale to tylko abstrahując od przypadku, co może być błędem. Pracując w statystycznie gorzej opłacanej technologii, ale za to ją lubiąc, osiągniesz nie gorsze/lepsze wyniki finansowe, no i robota będzie przyjemniejsza.

Jaki Język programowania jest najłatwiejszy na początek ?

Tylko z kilkoma miałem styczność, ale chyba Pascal, Javascript, PHP są względnie łatwe pod względem "technicznym". Dwa ostatnie mają również niski próg wejścia, łatwo osiągnąć konkretne, quasi-przydatne rezultaty, co pozytywnie wpływa na motywację. Z drugiej strony, wiele osób zarzuci Pascalowi brak zastosowań, a PHP skłonność do...demoralizacji?

Czy znając jeden język programowania można pracować jako programista czy programiści znają co najmniej kilka ?

Można pracować znając jeden, ale oczywiście istnieją programiści, którzy znają kilka. Osobna kwestia to co to znaczy "znać". Sama składnia i semantyka, czy spora praktyka?

Czy programowania można się nauczyć samemu w domu czy najlepiej iść na jakiś kurs/do szkoły ?

Nie bardzo jest inna możliwość, jak nauka samodzielna. Kursy nie wiem czy istnieją (chyba, że internetowe ala spoj.pl), a szkoły/uniwerki raczej sobie nie radzą :D.

Na jakim poziomie powinno się znać angielski ?

B2 wypada mieć.

0

Dzięki za odpowiedzi. Ja osobiście wolałbym pracować w języku który bym lubił nawet jeśli miałby być gorzej opłacany. Ile mniej więcej czasu potrzeba aby opanować dobrze dany język np. javę ? Ja mam około 30 lat, czy to nie za późno aby zacząć nauczyć się programowania ? Czy mam realne szanse zostać i pracować jako programista ? Czy te trzy języki które wymieniłeś są obecnie najbardziej popularne ?

1

Te 3 jezyki, ktore wymienil to jakis dziwny zlepek WTFow.

IMO, bierz Pythona.

2

user image
IMO przyjemniejszy od pythona.

0

Ile mniej więcej czasu potrzeba aby opanować dobrze dany język np. javę ?

  1. Ponawiam pytanie, co to znaczy według Ciebie opanować?
  2. To zależy od predyspozycji jakie posiadasz. Zdolności kierunkowe, organizacja pracy itp...
  3. To zależy od technologii. Są łatwiejsze i trudniejsze.

Ja mam około 30 lat, czy to nie za późno aby zacząć nauczyć się programowania ? Czy mam realne szanse zostać i pracować jako programista ?

Lekko z pewnością nie będzie, ale wykonalne.

Czy te trzy języki które wymieniłeś są obecnie najbardziej popularne ?

Nie pisałem, że są najbardziej popularne, tylko że z pośród tych, z którymi miałem styczność, wydają mi się "najprostsze w sensie technicznym", a to różnica. Dodałem również, że z Pascalem jest problem zastosowań, a przy PHP ryzykujesz nabranie złych nawyków.

0

Opanować mam na myśli praktyczne zastosowanie. Skoro z Pascalem jest problem zastosowań a z PHP można nabrać złych nawyków to co według Ciebie zostaje Java ? Python jest popularnym językiem, łatwym ? Co oznacza ten czerwony kamień ?

0

Opanować mam na myśli praktyczne zastosowanie.

że stworzysz cokolwiek użytecznego, np. stronkę kwiaciarni cioci, czy że będziesz mógł ubiegać się o pierwszą pracę?

Skoro z Pascalem jest problem zastosowań a z PHP można nabrać złych nawyków to co według Ciebie zostaje Java ?

  1. W przypadku Pascala jest problem zastosowań...ale komercyjnych. Dla siebie, do szuflady, dla zabawy, możesz pisać co Ci się podoba.
  2. Te złe nawyki to głównie opinia innych, ale o tym zaraz...
  3. Nie, nie twierdzę, że zostaje Java

W ogóle to uważam, że jesteś trochę za bardzo "hop do przodu" (bez urazy, to z troski raczej). Zanim planować przyszłość na lata świetlne wprzód i teraźniejszość do niej dostosowywać, to wybierz sobie jakąkolwiek technologię, na powiedzmy kilkadziesiąt godzin zabawy i sprawdź, czy to jest w ogóle to, bo może się okazać, że programowanie w ogóle Ci nie leży ;). Potem zgłoś się po kolejne rady.

Python jest popularnym językiem, łatwym ? Co oznacza ten czerwony kamień ?

Python czy popularny? Nie aż tak, jak np. PHP (tutaj koderów, mniejsza o to jakich, jest masa), ale też nie jest niszowy ;). Podobno dosyć łatwy, ale to wiem z przekazu, nie próbowałem. Czerwony kamień to rubin, nawiązanie do Ruby.

0

Praktyczne zastosowanie miałem na myśli taką znajomość aby ubiegać się o pracę. Nie chce poznawać języka żeby tworzyć tylko sobie do szuflady. Może rzeczywiście za bardzo wybiegam w przyszłość więc od czego najlepiej zacząć żeby zobaczyć czy programowanie mi leży ? Póki co moim systemem operacyjnym jest linux, czy to ogranicza wybór języka programowania ?

0

Jak taki system to nie mam mowy o programowaniu w C# (chyba że Mono no ale...), (w kolejności według mnie) C++ > Java/C#. Poznaj te dwa języki, stwórz kilka aplikacji i wysyłaj CV ;p

C++ - bardzo dobry na początek, możesz w nim poklepać gry
Java/C# - dosyć obiektowe języki, od malutkich aplikacji po wielkie "krowy"

Asm - wszystko ;p

2
Trebuh napisał(a):

C++ - bardzo dobry na początek, możesz w nim poklepać gry
Java/C# - dosyć obiektowe języki, od malutkich aplikacji po wielkie "krowy"

Asm - wszystko ;p

Nie będę tego komentować bo chyba nie wiesz o czym piszesz...

0

Póki co moim systemem operacyjnym jest linux, czy to ogranicza wybór języka programowania?

Platforma .NET, czyli idący za tym język C# jest dedykowany na Windowsy. Z drugiej strony np. praca z Pythonem pod Linuxem jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Odpowiadając na pytanie - raczej nie ogranicza.

Co do wyboru języka, to wiele osób poleca Pythona jako język przede wszystkim prosty i wysokopoziomowy. Również go polecam, język jest popularny, ogólnego przeznaczenia i mało kto zaprzeczy, że przyjemniejszy od kombajnów typu Java, C#. Język różni się trochę od innych stylem kodowania i przede wszystkim dużym nastawieniem na "idiomatyczność", często używane jest określenie "pythonic code". Ogółem język różni się dosyć mocno od wyżej wymienionych - przykładowo dynamiczne typowanie, działanie pętli for, list comprehensions, kacze typowanie.

Wszystkie te rzeczy jak dla mnie są świetne i wspomagają pracę programisty, programy zajmują często 2-3 razy mniej linijek kodu i koduje się znacznie przyjemniej, lecz potem wejście w Javę czy C# może być nieco trudniejsze. Pisał o tym chyba już gdzieś @Shalom, że nie Python jest świetnym językiem, ale nie jako pierwszy wybór.

Moim zdaniem - jeśli nie wiesz co wybrać, wybierz Pythona.

0

Python nie jest znowu taki banalny nie przesadzajmy, wiele osób z "poważnych" języków używa pythona jako język 2 kategorii, a jak trafiają na deskryptory, meta itd. większość się gubi, oraz sama filozofia pisania kodu jest drastycznie różna od takiej javy, pisać dobry pythonic code też nie jest prosto :)

0

Według mnie nie trać czasu i wybierz jeden z języków popularnych (PHP, Java, C , Python) po prostu coś do czego jest dużo "samouczków" tutoriali i materiałów dydaktycznych. Jeśli wbijesz się w programowanie na dłużej po jakimś czasie sam zrozumiesz (więc teraz tracisz czas na wybór) co ci będzie potrzebne.

0

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Wybiorę chyba ten C++ lub Python a rzeczywiście za jakiś czas zdecyduję się jak mi się spodoba na jakiś inny. Który z nich będzie prostszy ? Do którego jest więcej tutoriali ? Do C++ miałem kiedyś książkę i nie wydawała mi się skomplikowana a skoro więcej niż jedna osoba polecała ten Python to może on.

0

Spróbuj, to się dowiesz. Albo chociaż wpisz w google, też się dowiesz.

0

Na sam początek polecam coś bardzo prostego w którym ciężko coś zepsuć np.: Pascal lub Javascript (tylko przeglądarka wymagana do JS). Później jak załapiesz podstawy to polecam coś graficznego typu: Delphi (składnia Pascala) albo C#. Komercyjnie to najczęściej: C#, Delphi i Java.

Na początku staraj się pisać tylko aplikacje konsolwe żeby nie odwracać uwagi od nauki samego języka.

Ja osobiście tak się uczyłem i wydaje mi się, że dość płynnie to szło:
javascript -> Pascal -> Delphi -> C++ -> C# (po drodze gdzieś liznęłem jeszcze różnych innych języków)

Jakbym teraz zaczynał od 0 to zacząłbym od Pascala nieobiektowo (odpuść temat klas) lub ewentualnie czystego C. C++ wg. mnie jest zbyt ciężki dla początkujących i za dużo rzeczy trzeba naraz rozumieć i łatwo się w tym pogubić. Java, C# i większość innych wymaga znajomości obiektowości do zrozumienia, chyba że nie chcesz w pełni rozumieć co się dzieje.

Języki to tylko narzędzie i jak ogarniesz składnię to stwierdzisz, że prawie wszystkie są takie same (poza językami funkcyjnymi typu Haskell i językami dziwnymi typu Brainfuck i assemblerem)

0

@Sebast, na prawdę, cokolwiek w miarę konwencjonalnego, bo o popróbowanie, pobawienie się na początek chodzi, sprawdzenie, czy "to jest to", potem pomyślisz co dalej ;).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie_ekstremalne

małych i średnich "projektów wysokiego ryzyka", czyli takich, w których nie wiadomo do końca, co się tak naprawdę robi i jak to prawidłowo zrobić

krótkie, przyrostowe kroki

planuje tylko następną iterację. Efektem każdej iteracji (kilka tygodni) powinna być wersja programu spełniającą założenia dla danej iteracji. Następnie planuje się co zrobić dalej.

Nie można z góry przewidzieć, jaka architektura będzie najlepsza dla danego problemu. Dlatego należy ją tworzyć w miarę rozszerzania programu.

Samego siebie również proponuję programować ekstremalnie ;).

Dodam tylko, a raczej powtórzę i rozszerzę, że z psychologicznego, pedagogicznego punktu widzenia, na początki początków najlepsza będzie technologia, która szybko daje quasi-użyteczne rezultaty. Jak przypominam sobie swoje prapoczątki, to poczucie, że piszę coś, co zaraz będę mógł rozesłać kolegom na GG jako kolorowy gadżet, albo posadzić przed kompem babcię i dać jej skorzystać z mojego kalkulatora było bardzo, bardzo motywujące. Brak tego [np. DOS przy C++], przynajmniej na początku, sprawiał, że nieraz się nie chciało ;). Oczywiście próbowałem rozsyłać programy, które otwiera się w terminalu, ale od razu były teksty typu "a, a ,a c c co to jest? jakieś czarne tło, białe literki, co to ma być?". Dlatego proponuję na sam początek technologie proste i z łatwo dostępnym środowiskiem graficznym. Tutaj widzę po prostu najmniejsze szanse na wypalenie, zniechęcenie, a potem wybieraj sobie co chcesz, już z profesjonalnym nastawieniem. Z początku się baw, TYLKO!

0

Java i Javascript to to samo ? Ok poczytam może o tych językach i coś wybiorę.

0

Java i Javascript to to samo ? Ok poczytam może o tych językach i coś wybiorę

Nie, to nie jest to samo. Javascript to tzw. front-end. Używa się go głównie do "ożywienia grafiki" na stronach WWW. Wiele bajerów, efektów, które widzisz codziennie, to właśnie efekt działania tej technologii.

Java to raczej tzw. back-end. Niejako to, czego nie widać, mózg. Wykonuje obliczenia, podejmuje decyzje, ale za wyświetlanie odpowiada z reguły już co innego ;).

Myślę, że javascript + html/css (bo musisz mieć co "ożywiać") będą niezłym pomysłem. Po stosunkowo krótkim czasie będziesz wstanie klepać proste strony-wizytówki (wciśniesz znajomym/rodzinie). Wolno co prawda, z wieloma błędami, ale jakoś będzie działać...no i będzie widać! Tutoriali do wymienionych technologii jest w sieci sporo. Dodam również, że nie jest to tylko zabawka. Jak Ci się spodoba, będziesz mógł w tym pozostać i szkolić się na front-end developera. Jeśli jednak stwierdzisz, że wolałbyś coś innego, ambitniejszego?, to czas poświęcony na naukę podstaw front-endu nie pójdzie w las, zwłaszcza jeśli chodzi o javascript. Kolejne języki będziesz łatwiej przyswajał, niż gdybyś od razu się na nie rzucił.

0

nie traktowałbym JS jako jedynie frontendu, bo instalujesz sobie NodeJS, i możesz już robić w JS co tylko chcesz (łącznie z backendem)

Tak, ja to wszystko wiem, mimo że sam jestem cienki. Nie wydaje mi się jednak, aby warto było wyjeżdżać z takimi informacjami w rozmowie z totalnie początkującym. Zasadniczo Javascript jest do front-endu, a że istnieją liczne wyjątki...Koleś zapewne nie wie, co to instrukcja warunkowa, albo pętla, nie mówiąc o w miarę sprawnym posługiwaniu się wymienionymi. Spokojnie, powoli :)...bo się jeszcze załamie od takiej ilości info na starcie. Przypomnijcie sobie swoje prapoczątki, ale tak dobrze, wtedy łatwiej będzie się dogadać ;).

0

Właśnie czytam sobie o tym javascript, może wybiorę go na początek zwłaszcza że podstawy html znam. Dzięki za odpowiedzi.

0

Z tym, że javascript to nie jest raczej język ogólnego przeznaczenia, a takiego czegoś zazwyczaj szuka się na początek (no chyba, że chcesz się zajmować dokładnie jedną niszą np.).

0

Akurat od kilku lat JS staje się językiem powszechnego przeznaczenia, ale o tym było już na poprzedniej stronie...

Z drugiej strony Python wydaje mi się bardziej elegancki i łatwiejszy na początek.

Jaki język programowania najlepiej wybrać jeśli chodzi o perspektywy pracy ?

To zależy gdzie chcesz pracować i co chcesz robić.

Czy programowania można się nauczyć samemu w domu czy najlepiej iść na jakiś kurs/do szkoły ?

najlepiej robić sobie jakieś własne projekty, bo na robieniu czegoś konkretnego najlepiej się uczysz.
A wiedzę teoretyczną można łykać w dowolnej formie - dokumentacja, blogi techniczne, książki, porady od innych programistów, podręczniki od matmy etc.

Na jakim poziomie powinno się znać angielski ?

Na poziomie pozwalającym na swobodne czytanie dokumentacji i szukanie w anglojęzycznym internecie czegoś. Wskazane jest też używanie angielskiego w programowaniu (wszelkie nazwy zmiennych pisze się zwykle po angielsku, a także zwykłe komentarze w kodzie, czy dokumentację również)

Ile mniej więcej czasu potrzeba aby opanować dobrze dany język

Nie wiem. Nie doszedłem do takiego etapu jeszcze. Przypuszczam, że jakieś 10-15 lat programowania w danym języku.

EDIT:
Tyle, że oczywiście ludzie programują i pracują w firmach nie mając tej wiedzy eksperckiej. No ale jednak faktem jest, że użyłeś przysłówka "dobrze", a nie "na tyle dobrze, żeby..." (z tych samych powodów śmieszą mnie oferty pracy, gdzie wymagana jest "biegła znajomość" języka X - bo z tego co się orientuję, jak ktoś "biegle zna język X" to zarabia z kilkanaście tysięcy złotych czy euro na rękę, bo to już wymiatacz. A całość oferty sprawia wrażenie jakby szukali po prostu szeregowego programisty...).

0

Mam hipotezę, że zaczynając od zera i mając przeciętne zdolności kierunkowe jest porównywalnie jak z angielskim. Aby osiągnąć dający się używać poziom ([B2/FCE] / junior) należy poświęcić około 500 godzin nauki, oczywiście dobrze prowadzonej. Czasu spędzonego w ślepych uliczkach nie liczymy.

0

Jaki język programowania najlepiej wybrać jeśli chodzi o perspektywy pracy?

Nie ma znaczenia, bedziesz dobry to zawsze cos znajdziesz. Skiluj skiluj a praca sama sie znajdzie.

Jaki Język programowania jest najłatwiejszy na początek?

Ciezko ocenic, kazdy zaczyna tylko od jednego jezyka. Dla mnie AC logo bylo trudne.

Czy znając jeden język programowania można pracować jako programista czy programiści znają co najmniej kilka ?

Mozna pracowac znajac jeden.

Czy programowania można się nauczyć samemu w domu czy najlepiej iść na jakiś kurs/do szkoły ?

Mozna nauczyc sie w domu. Na szkole raczej za pozno w twoim wieku. Niestety najpiekniejsza lata juz za toba.

Na jakim poziomie powinno się znać angielski?

Jak bedziesz potrafic wymienic kilka zdan z piekna nieznajoma to mysle ze jest ok.

0

Zalezy co chesz robić
Jesli tworzyc aplikacje to C# C++ java to sa najpopularniejsze obecnie jezyki.
Ja osobiscie wybralem webmasterk. Tu moge troche wiecej powiedziec. Najlepiek tu zacznij od Html obecnie Html5. Jednak sam html nawet w polączeniu z css daje nam niewiele. I tutaj wlasnie bys potrzebowal tez Javascript. W skrucie: html to struktura strony css grafika a js wszystkie dzialania wykonywane przez uzytkownika. Potym php a dalej bedziesz wiedzial sam. Potem jesli cie hackerka kreci to mozesz jakies zabezpieczenienia sieviowe. A co do htmla to polecam ci ksiazke adam freeman "przewodnik encyklopedyczny"

0

Gdyby nie fakt, że jest trochę niszowa i na razie dość trudno o pracę dla początkujących, to polecałbym Scalę. Prosty i minimalny trzon języka, statyczny system typów, tryb interaktywny, dobre narzędzia i potężne możliwości. Można bardzo wiele nauczyć się o programowaniu, bo wspiera wiele paradygmatów.

1

Nie czytałem całej rozmowy, ale ten link pasuje do tematu i chyba się jeszcze nie pojawił:
user image

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1