Różnica między światłowodem a skrętką

0

Jak to jest, że światłowód jest szybszy niż skrętka? Przecież prąd teoretycznie (w praktyce tak to nie wygląda) powinien poruszać się bliskiej prędkości światła. Więc jeżeli chodzi o szybkość przesyłu jednego sygnału nie powinno być różnicy. ALE skrętka ma przecież 8 kabelków więc w na jeden raz może przerzucić 8 razy więcej danych.

Gdzie popełniam myślowy błąd?

A jeśli nie popełniam (w co wątpię) to czemu nie jest używana skrętka.

2

Prędkość prądu w przewodniku jest daleka od prędkości światła, wynosi tak ze 2/3 tej w próżni. No a poza tym, to przecież w skrętce dane idą nie po wszystkich przewodach, a kable światłowodowe zawierają zazwyczaj dużo więcej włókien niż 8. A tak w ogóle, to przecież o częstotliwość chodzi.

1

Przecież w światłowodzie nie płynie prąd, tylko sygnały świetlne ;) i tak jak skrętka ma wiele kabelkow, tak światłowód nadaje wielomodowo. Modów może być dużo więcej niż 8.
Generalnie piękne medium, duzo bardziej odporne na zagłuszenia niż skrętka. Jednomodowe mają zasięg w kilometrach.

A nie zastanawiales się jak to jest, że za pomocą tej samej skrętki jedne sieci działają z 10Mbs, a inne 10Gb? ;) poczytaj o modulacji.

Inna ciekawostka: ethernet 100Gb zrobiono wykorzystując 4 linie światłowodowe, po 25Gb każda :) ze skrętek też już się robi wieloliniowe łącza.

0

Jedyna prawdziwa zaleta światłowodu to zasięg — całe kilometry (nawet kilkadziesiąt) od stacji do stacji.
Prędkość jest bez znaczenia, bo zawsze można dać grubszy kabel ;-)

Dlatego w zastosowaniach domowych światłowód nie ma sensu, bo jest po prostu droższy.

0

Dodatkowo łacze światłowodowe, jest bardzo wrażliwe na zgięcia, bo wtedy załamuje się promień i wtedy mamy gorsze połączenie lub nawet i utrate, A jeszcze jedna rzecz np. światłowody wielomodowe nie moga także bmieć zbyt dużych odległości - chyba maksymalnie do 300m.

0

A co to takiego "prędkość prądu"? :)

0

@hyde Chodzi o czas rozchodzenia się impulsu elektrycznego, który jest równy/zbliżony do prędkości C, ale ak jest w obwodzie to chybe nie jest już chyba całkiem co innego, ale Ja się nie znam.

1

A co to takiego "prędkość prądu"?

A prędkość światła? dźwięku? fali na morzu?

Prędkość „prądu”, sygnału, jest zbliżona do c - chociaż zbliżona to dużo powiedziane – może to być np. 1/2 c.
Ale prędkość elektronów wzdłuż przewodnika jest rzędu milimetra na minutę — podobnie prędkość dźwięku nie oznacza że wiatr wieje z tą prędkością, bo takich huraganów nawet nie ma.

Z podobną prędkością (60% c) biegnie światło przez światłowód — więc w obu przypadkach nie ma mowy o osiągnięciu prędkości c.

0

Prędkość sygnału jednak nie ma związku z prędkością transmisji danych (co najwyżej z opóźnieniem).

Możesz świecić latarką sygnały Morse'a: prędkość sygnału bliska c, prędkość transmisji żałosna.
A możesz zapakować dysk twardy w plecak i wsiąść na rower (albo w samolot).

0

Tylko chciałem zauważyć, ze pojecie "prędkość prądu" jest co najmniej niejednoznaczne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1