Dziwne (niepokojace?) zjawisko - wzrost rynku IE?

0

Tak sobie ostatnio przegladalem statystyki 4programmers.net. Mimo, ze nie jest to statycznie miarodajny serwis (w koncu techniczny - nie odzwierciedla przecietnego internauty) to zauwazylem ciekawa rzecz w zwiazku z udzialem IE w ruchu na 4programmers.net

Otoz zauwazylem, ze IE w rankingu popularnosci przegladarek "wskoczyl" na 3 miejsce i wyprzedzil Safari. Malo tego. Od czerwca tego roku obserwuje wolny aczkolwiek wzrost popularnosci IE. O ile w czerwcu bylo to 10.3%, to w tym miesiacu (a pazdziernik sie jeszcze nie skonczyl) jest to 12.1% (Safar: 12.0%). Co ciekawe w tych 12% AZ 2.5% to IE6 (w porownaniu do 1.5% we wrzesniu), czyli nieznacznie wiecej niz IE7!

Czyzby IE powoli aczkolwiek sukcesywnie pielo sie w gore? Czyzby IE szlo ponownie po korone na rynku przegladarek? :)

0

a nie jest tak czasem co roku? mi się wydaje że studenci I roku informatyki (którzy nie powinni nimi być) podnoszą chwilowo te statystyki
poza tym IE 8 / 9 nie jest taki zły
ja się bardziej martwię tym co powiedziałeś o IE 6 bo miałem w planach zignorowanie tej przeglądarki a teraz się zastanawiam

0

A jak wygląda reszta statystyk?? Ile % mają Chrome i FireFox?

0

Podejrzewam, że z IE6 korzystają głównie pracownicy firm w których na służbowym komputerze nie można instalować własnego oprogramowania.

Wzrostem udziału IE w rynku w ogóle nie jestem zaskoczony. Ostatnie wersje tej przeglądarki zaczynają co raz mniej odbiegać od najlepszych, poza tym co raz więcej osób staje się podatnych na ewangelizację i wyznawanie produktów jedynej słusznej firmy :)

0

Ostatni IE nawet daję radę. W pracy nie chciało mi się instalować Operki więc wchodzę właśnie z IE :)

0

Ave M$

A tak ort!. Zwykli użytkownicy mało patrzą na standardy (powiem więcej dla nich google jest przeglądarką internetową która się 'instaluje') ale M$ strasznie dużo zainwestował ostatnio w reklamę najnowszego IE, a to że dla większości użytkowników ie 5 czy 8 to to samo (<ort>doputy </ort>na stronie nie wyświetli się komunikat że mają <ort>zastarą </ort>przeglądarkę). Ale to tylko inna próba wyjaśnienia tej anomalii ;P

Osobiście wydaje mi się że to stary szkolny sprzęt/soft.

0

Tez mam nadzieje, ze to stary sprzet na ktorym jest stare oprogramowanie, iz ze tacy uzytkownicy podnosza statystyki :)

Co do udzialu pozostalych przegladarek (wlasnie, w statystykach nie ma Chrome, wiec moze przedstawia sie jako Safari i stad taki udzial Safari?):

  • 55% - FF (w tym 37% FF 3.6.10)
  • 18% - Opera
  • 12.1% - IE
  • 12% - Safari
  • 0.7% - Mozilla
  • 0.1% - Konqueror

sa jeszcze egzotyczne w stylu lynx, wget oraz cala masa zadan z roznych czytnikow RSS ;) ale to na zerowym poziomie. Jest nawet jedno zadanie z Firebird :P (ah... pamietam, mialem te przegladarke)

0

Wzrost ogólnie dla IE jeszcze rozumiem, bo ósemka czy dziewiątka (beta) są całkiem spoko, a ofensywa reklamowa Microsoftu była prowadzona na sporą skalę. Wzrost dla IE6 pozostaje dla mnie zagadką. Zwaliłbym to na specyfikę serwisu 4programmers. Tak naprawdę nie ma powodów, by liczba użytkowników IE6 wzrastała. Nikt nie robi nowych rozwiązań opartych o tę przeglądarkę. Korzystają z niej ludzie na bardzo słabym/starym sprzęcie, czy pracownicy firm z intranetami polegającymi na błędach IE6, tudzież firm, gdzie brakuje jakiegokolwiek rozsądnego tempa rozwoju.

0
fasdfsdaf napisał(a)

ja się bardziej martwię tym co powiedziałeś o IE 6 bo miałem w planach zignorowanie tej przeglądarki a teraz się zastanawiam

Ja bym olal. To co napisalem, to musi byc jakies chwilowe <ort>wachanie </ort>;) Ja juz od przeszlo roku nie zwracam uwagi na userow IE6.

I jeszcze troche statystyk dot. IE:

  • czerwiec 2009 - 18.3% (w tym 8% IE6)
  • lipiec 2009 - 16% (w tym 6.9% IE6)
  • sierpien 2009 - 13% (w tym 5% IE6)
  • wrzesien 2009 - 14.6% (w tym 6.1% IE6)
  • pazdziernik 2009 - 15.3% (w tym 6.2% IE6)
  • listopad 2009 - 15% (w tym 5.9% IE6)
  • grudzien 2009 - 12% (w tym 5.8% IE)

Widac wiec spadek IE w okresie wakacyjnym, lekkie wzrosty na poczatku szkoly/studiow, a potem systematyczne spadki :)

Ale jak ktos napisal - IE po okresie stagnacji, ostro rozpiera sie lokciami na rynku przegladarek. Tyle, ze obsluga standardow ciagle sa krok za konkurencja...

0

ja już oficjalnie olałem sobie IE6 :P <ort>na razie </ort>nikt nie dzwonił z opieprzem o latających boksach, tekstach nie wpasowujących się w ramki ani o szarym tle wszędzie ^^

0

Dziwi mnie, że Chroma nie ma w tych statystykach. Osobiście korzystam z niego od ponad roku i nie zamienię go na żadną inna:)
P.S W moich statystykach wyświetla się

Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/534.3 (KHTML, like Gecko) Chrome/6.0.472.
63 S
Chrome podobno korzysta z jakiś rozwiązań FF, czy to jest tym spowodowane?

0
sid90 napisał(a)

Chrome podobno korzysta z jakiś rozwiązań FF, czy to jest tym spowodowane?

Ja o niczym takim nie słyszałem. Chrome jest związany z Safari w tym sensie, że obydwie przeglądarki używają silnika renderującego Webkit.

Jeśli miałbym zgadywać, to wstawili to "Mozilla" oraz "like Gecko", żeby naiwne browser-sniffery nie blokowały jakiejś funkcji przed Chromem. Bo np. w staaaarych skryptach były kawałki kodu typu:

var uaString = navigator.userAgent;
if (uaString.match(/msie/i)) {
  ...
} else if (uaString.match(/mozilla/i)) {
  ...
} // a resztę olewamy :-)

No to twórcy przeglądarek, które są nieco potężniejsze niż stary msie czy stara mozilla, zaczęli kombinować i ściemniać w UA-Stringach.

0

Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source'owe częściowo oparte na innych aplikacjach (m.in. WebKit i Mozilla)
Cytat z wiki:)
Już wszystko wiem, poczytałem trochę...
i znowu cytat z wiki:)

Do renderowania stron wykorzystywany jest silnik WebKit stworzony przez Apple dla przeglądarki Safari.

0

http://to.o12.pl/work/4programmers/avatarstat/estats/index.php?vars=pl/technical/browsers/2010-0-0-0
Statystyki oglądających wyłącznie wśród osób, które czytają moje posty (bo łapane przez awatar) - czyli głównie te z działu Webmastering + ewentualnie deczko Offtopu i Flame dowodzą, że w wymienionych wcześniej działach udział IE nie jest aż tak miażdżący. Stąd wniosek, że statystykę psują studenci pierwszego roku próbujący na siłę zajmować się Cpp/Javą/Delphi imo brzmi słusznie.

0

Czyli za miesiąc lub dwa wszystko wróci do normy:)

0

Raczej w lutym, jak ich odsieją. ;)

@sid90 - jest już jakiś AdBlock i coś do zapisywania strony jako plik graficzny w Chromie?

0

Antyreklamiarze do Chroma są od dawna, np: https://chrome.google.com/extensions/detail/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom tyle że nie wiem jak działają bo nie używam aktualnie.

0

ad muncher, tylko musisz mieć licencje z np. komputer świat (którą <ort>nie trudno </ort>znaleźć na necie) a co do zapisywania stron jako plik graficzny, nie mam pojęcia.

0
donkey7 napisał(a)

Antyreklamiarze do Chroma są od dawna, np: https://chrome.google.com/extensions/detail/gighmmpiobklfepjocnamgkkbiglidom tyle że nie wiem jak działają bo nie używam aktualnie.

Ja próbowałem używać koło marca. Działało to tak, że ładuje się strona ze wszystkimi reklamami, a po sekundzie czy kliku znikają. Bardzo niefajnie moim zdaniem, więc stwierdziłem, że to nie dla mnie.
W Firefoxie mogę zrobić ScreenGrabem zrzut strony trzema kliknięciami, dodatek do Chrome'a wymagał znacznie więcej.
Ale i tak najbardziej wkurzające były dla mnie oddzielne procesy dla zakładek.

0

adblock dla chrome jest już ok, od kilu miesięcy, co do zrzutów to nie wiem, używam pickpick (zewnętrzny soft, przewija stronki itp.)

0

Ale i tak najbardziej wkurzające były dla mnie oddzielne procesy dla zakładek.

To jest właśnie największa zaleta Chrome'a, wszystkie przeglądarki albo dążą ku temu albo już to mają. Nawet są oddzielne procesy dla wtyczek i jak wtyczka się sypnie to wystarczy odświeżyć stronę i sama się zrestartuje. Oddzielne procesy dla kart to błogosławieństwo, bo jak jedna karta zacznie zamulać albo dostanie freeza to inne można spokojnie przeglądać.

Nowy AdBlock dla Chrome'a reklamuje się że już nie wycina reklam po fakcie tylko blokuje ściąganie.

0

To ja wytoczę mój Anty-Chrome argument #1:
Zainstalowałem go w pracy, gdyż tylko na Chromie coś się sypało - szefu zwrócił uwagę (nie spodziewałem się tego - taka dobra przeglądarka a na prostym cssie się zgubiła - poza tym IE6,7,8, FF, Opera, Safari - były ok). Potem odpalam, otwiera się jakaś tam strona powitalna, fajnie, zamykam zakładkę - i w tym momencie cały Chrome się wywala. Jedyna przeglądarka, która miała mieć osobne procesy i nie wywalać się cała - wywaliła mi się po jednej głupiej zakładce na samym początku. Hm.

0

Chrome zamyka się po zamknięciu ostatniej zakładki. Która to była wersja i jaki to był błąd?

0

Może i miał się wtedy zamknąć, w każdym razie zrobił to w pięknym stylu a la (to tylko przyklad, nie SS): http://i39.tinypic.com/2m67hfk.jpg
Nie pamiętam, która wersja, na pewno stabilna, jakiś rok temu to było.

0

Nowe wersje już są stabilne :P Jak ktoś nie chce to niech nie używa. Dla wielu ludzi po prostu Chrome jest dużo wygodniejszy niż inne.

Mnie do Chrome przyciąga minimalistyczny design, bardzo ważny przy monitorze 16:10, gdzie jest mało miejsca w pionie, oraz zintegrowany pasek wyszukiwania, szybkość działania, no i może też np inteligentne menu kontekstowe (tzn ilość pozycji odpowiada temu czy zaznaczyliśmy jakiś URL).

0

Tamta też miała być stabilna :P
Resztę posta przemilczę,... bo wiadomo co ;)

0

Tamta też miała być stabilna

Dla mnie obecne wersje są wystarczająco stabilne.

Resztę posta przemilczę,... bo wiadomo co

Haha, właśnie dziwne że we Flame nie ma wątku o przeglądarkach :D

0

myślę, że przebiłby ilością postów polityczne wątki bardzo szybko ;] może był, ale został zamknięty/porzucony?

0
dzek69 napisał(a)

nie spodziewałem się tego - taka dobra przeglądarka a na prostym cssie się zgubiła - poza tym IE6,7,8, FF, Opera, Safari - były ok)

To chyba znaczy, że CSS nie był zgodny ze standardami, bo Chrome ponoć jest najbardziej zgodny.

Haha, właśnie dziwne że we Flame nie ma wątku o przeglądarkach :D

Ten wątek wiecznie żyje, czasem powraca i odbywa się w wielu innych wątkach jako offtop. :)

Minimalistyczny design jest fajny. Ale trzeba się przyzwyczaić do innego rozkładu interfejsu. Ja chyba nie jestem w stanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1