Buddyzm

0

Tym razem raczej liczę na poważne posty (stąd nie dział Flame tylko Offtop) ; p

Co sądzicie o tym systemie filozoficznym czy religii jak niektórzy również uznają ?

Temat ogólnie na temat buddyzmu bez jakiś szczególnych pytań, raczej liczę na opinię i ewentualnie ciekawe fakty ;-)

Pozdrawiam ! : )

0

Pierwotny buddyzm to dosyć spójna filozofia oparta głównie na logice oraz doświadczeniach wynikających z medytacji. Potem niestety ludzie zaczęli dodawać do tego elementy religii i powychodziły różne dziwne twory jak buddyzm tybetański (połączenie pierwotnych wierzeń Tybetańczyków z buddyzmem).
Z ciekawostek to warto poczytać o wpływie medytacji na zdrowie. Ludzie praktykujący systematycznie medytację mają obniżoną częstotliwość fal mózgowych (potwierdzone doświadczalnie) co generalnie oznacza, że są spokojniejsi i nie mają gonitwy myśli.
Kolejna ciekawostka to buddyzm ZEN, czyli zetknięcie buddyzmu z taoizmem (fillozoficznym). Jedna ze szkół ZEN stawia na pracę z koanami czyli pytaniami lub historyjkami, których nie da się odpowiedzieć używając logiki. Przykładami co zabawniejszych koanów są:

Cudzoziemiec bez brody Wakuan uskarżał się widząc rysunek brodatego Bodhidharmy: "Czemu on nie ma brody?"

Mnich podszedł do Zhaozhou i poprosił: "Właśnie wstąpiłem do klasztoru. Proszę poucz mnie".
Zhaozhou spytał: "Czy zjadłeś już swój posiłek?"
Mnich odpowiedział: "Tak, zjadłem".
Zhaozhou rzekł: "Umyj swoją miskę".

-Czym jest budda? -Suchym gównem na patyku! (autentyczny koan)

Kiedyś mocno interesowałem się buddyzmem, teraz już mi troche powylatywało z głowy ;P

0

Polecam obejrzenia tego materiału - Nauka o stanie umyslu wszystkim, którzy są zainteresowani tematem, a jeszcze go nie oglądali.

0

Najlepiej zapytać u źródła - jeśli mieszkasz w mieście istnieje duże prawdopodobieństwo, że istnieje tam ośrodek buddyjski. W większych miastach na pewno i to nie tylko jednej szkoły...

0

Wypowiem sie w tym topicu mimo ze mam bana, poniewaz za 3 dni gdy ban zejdzie mnie juz nie bedzie bo bede smigal wsrod

fal nad baltykiem :P Wiec odpisalbym nieco pozno. Wiec licze na wybaczenie przez moderacje.

Ok do rzeczy.
rnd bardzo fajnie opisal to wszystko nie zaglebiajac sie moze jakos w szczegoly. Ja wlasnie chcialbym nieco bardziej

rozpisac sie o medytacji. Tez zainteresowalem sie nia ale calkiem niedawno bo chyba z 2 miesiace temu. Moze nawet

nieco mniej.

Zaczne od czegos co moze byc nieco kontrowersyjne:
1.) Uczmy sie od dzieci.
Jak dobrze wiecie nie jestem zwolennikiem chrzescijanstwa w ogole zadnej religii ktora uwaza ze Bog jest postacia

osobowa. Zdecydowanie bardziej wole myslec iz cos co nazywaja ludzie "Boga" jest pewna sila we wszechswiecie. Mimo

tego dam cytat z Pisma Świętego :
Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego…

Ale nie tylko mistycyzm zaleca branie przykladu z dzieci. Taka praktyke zaleca rowniez... fizyka.
Dorosli maja najczesciej wiele problemow swiata codziennego. Praca, rachunki, zona ( :P ), dzieci, i inne losowe

zdarzenia. Dzieci natomiast w poczatkach swojego zycia sa zdumione swiatem. Chca go poznac jak najlepiej i zapewne jak

wiecie kazde dziecko przechodzi przez taki mocny okres zadawania pytan. Doslownie o wszystko. I to jest wlasnie ten

punkt zaczepny majacy wspolna nic miedzy mistycyzmem a fizyka. Czemu?
Poniewaz dzieci potrafia zadac pytania w stylu : "Czemu traa jest zielona?" , "czemu niebo jest niebieskie?" itd.
Czesto dorosli dzieciom odpowiadaja niedbale na te pytania a to blad.

Ok teoretycznie wstep nie zwiazany z tematem ale tylko teoretycznie.

2.) Zdrowie
Wedlug wikipedii medytacja pomaga na:
* Zmniejszone ciśnienie krwi
* Zmniejszone tętno
* Zmniejszony poziom metabolizmu
* Zmniejszenie częstotliwości fal mózgowych
* Zmniejszenie stężenia kwasu mlekowego we krwi (związane z redukcją lęku).
* Zwiększenie oporu elektrycznego skóry (związane z głębokim relaksem)
* W medytacjach zwróconych na zewnątrz zanikanie efektu habituacji, szczególnie słuchowej.

W długim okresie medytacja na ogół powoduje szersze skutki:

* Fizjologiczne
      o Trwałe różnice pomiędzy częstotliwościami fal mózgowych w przedniej i tylnej części mózgu
      o Wyższy poziom serotoniny w mózgu
* Psychologiczne
      o Poczucie harmonii umysłu
      o Większą akceptację siebie i pewność siebie
      o Zwiększoną zdolność koncentracji
      o Skłonność do przeżywania życia "tu i teraz" zamiast rozpamiętywania przeszłości i rozmyślania na temat 

przyszłości
o Poprawienie osobowości (obserwowane zmniejszenie wartości skal testu MMPI-2)
o Zmniejszoną podatność na stres
o Zmniejszenie roli psychologicznych mechanizmów obronnych - mniej zakłamany obraz świata
o Podwyższony poziom energii życiowej
o Zwiększoną obiektywność (zdolność do nieosądzania sytuacji ze swojego punktu widzenia)
o Łatwiejszy dostęp do emocji
o Poprawę zdolności do empatii
o Obniżenie poziomu lęku, także przed śmiercią
o Zmniejszenie zaburzeń psychosomatycznych
o Zwiększenie poczucia kontroli wewnętrznej
o Większą spontaniczność

Wedlug mistrzow jednak medytacja potrafi jednak nie tylko uleczyc wspomniane "choroby", ale ogolnie potrafi uleczyc

wszystko. Wedlug buddyzmu ma to zwiazek z tzw czakrami. Czakry to tez dosc ciekawy temat opisze go nieco pozniej, a

jest to ciekawe z dwoch pwoodow.
1.) Czakry wplywaja na nasze zycie i samopoczucie
2.) Czakry to cos co jest pdoobne w budowie z ... ziemia. ( planeta ).

Jak wyglad awiec uzdrowienie medytacja?
oprocz wspomnianych w wikipedii przykladow ( poprawe wielu tych wspomnianych rzeczy mozna zauwazyc dosc szybko ) mozna

  • wedlug mistrzow, joginow - uleczyc sie nawet z raka i innych bardzo powaznych chorob.
    Mistrzowie nigdy jednak nie mowia by zaniechac normalnych sposobow leczenia, tylko mieszac je z medytacja.

Kwestia tutaj pozostaje jedna:

  • Czy wplyw taki na zdrowie ma medtacja czy moze autosugestia? kazdy kto zada sobie to pytanie podswiadomie

zaakceptuje fakt ze nie wazne czy uleczenie nastapi poprzez medytacje czy autosugestie... ale... uleczenie nastapi.

3.) wstepne informacje
Wielu ludzi zastanawia sie jak medytowac, i czy stan w ktorym sie znajduja jest medytacja. Wiele zrodel wprowadza w

blad czytelnika mowiac np ze podczas medytacji nie mozna o niczym mysleci pozwolic by nasze mysli plynely swobodnie

przez glowe ( nie jest to do konca klamstwo ale tez nie do konca prawda opisze to pozniej ).

Sa 4 podstawowe techniki medytacji
1.) skupienie na wlasnym ciele
Ta metoda jest najlepsza dla poczatkujacych bo pozwala zrozumiec w jakim stanie powinien znajdowac sie czlowiek.
Skupic sie mozna na wielu czynnikach ale najlepszym i najczesciej polecanym jest oddech.
Chodzi tu o to ze siedzimy w pozycji dla nas wygodnej ( i tutaj tez bedzie uwaga co do pozycji bo wiele czasopism

pisze bzdury ) nastepnie liczymy kazdy WYDECH. A caly przebieg oddychania wykonujemy powoli bierzemy glebokie wdechy i

wydechy. Latwe? :) jesli ktos bedzie chcial sprobowac to prosze bardzo. Bardzo watpie by za pierwszym razem udalo mu

sie dojsc do liczby 30 bez pomylki. Pierwsze prooby beda konczyc sie najczesciej tym ze albo jakas liczbe zgubimy albo

w ogole pomylimy sie w liczeniu :) dzieje sie tam poniewaz nasz umysl caly czas mysli. Nie da sie nie myslec o niczym

gdyz to dzieje sie w podswiadomosci. Nasz umysl potrafi nawet zwizualizowac dana mysl wbrew naszej woli. Ale o tym

pozniej.

Najbardziej znana filzoofia opisujaca ta metode ( technike ) medytacji jest Zen.
Nie bede jednak streszczal tej filozofii bo nie jest konieczne nawet ja znac podczas medytacji.

Podam tylko glowny nurt filzooficzny Zen:

Wszyscy na tym świecie szukają szczęścia na zewnątrz, a nikt nie rozumie swojego własnego wnętrza. Każdy mówi "ja",

"ja chcę tego", "ja jestem jak tamto". Ale nikt nie rozumie tego "ja". Gdy się urodziłeś to skąd przyszedłeś? Gdy

umrzesz, dokąd pójdziesz? Jeżeli będziesz uczciwie pytał: "Kim jestem?" wtedy wcześniej czy później trafisz na ścianę,

gdzie całe myślenie jest odcięte. Nazywamy to "umysłem nie-wiem". Zen jest utrzymywaniem tego umysłu "nie-wiem" zawsze

i wszędzie.

Innymi praktykami Zen podczas medytacji jest:
Praktyka shikantaza - czyli "tylko siedzenie". W skrocie chodzi o to by uslyszec a nawet poczuc najdrobniejszy szelest

badz powiew wiatru, ale tym samym nie dac ise wybudzic z medytacji ostrzalem artyleryjskim :) Nie zalecane dla

poczatkujacych.

Rozmowa z mistrzem - Tutaj sprawa jest o tyle ciekawa ze kazdy oglad filozoficzny a nawet stany OOBE i LD mowia o

czyms co nazywamy potocznie "opiekunami", a buddysci "mistrzami". Sa jednak pewne roznice w tym wszystkim jednak

krotko mowiac chodzi o to ze mistrz udziela nam czesto trudne pytanie. Ale co ciekawe i co mowie nieco ze swojego

doswiadczenia rownie szybko w naszej glowie pojawia sie odpowiedz. Nie wazne jak trudne bylo pytanie odpowiedz i tak

znajdzie sie w naszej glowie i bedziemy jej calkowicie swiadomi.

krotko o opiekunach w OOBE : Technika OOBE to wyjscie z ciala. Wyjsc z ciala mozna rowniez poprzez medytacje. Wedlug

wielu teorii kazdy z nas ma opiekuna w ciele astralnym ( podroze astralne - wyjscie z ciala ), ktory udziela nam

odpowiedzi na kazde nasze pytanie.

2.) Skupienie na obiekcie.
Dosc powszechne i widoczne na filmach mimo ze nie kazdy zdaje sobie sprawe "po co". A chodzi tu o ... np swiece.
Na filmach o filozofii wschodu czesto widzimy wlasnie pelno swiec. Tak naprawde to wcale nie musi byc swieca ani nie

musi ich byc pelno. To moze byc zarowno lyzka albo widelec :P
Swieca jednak jest czesciej uzywana z tego wzgledu ze jest ruchoma ( tzn plomien swiecy ). Podczas tej medytacji

nalezy skupic cala swoja uwage ( podoobnie jak przy oddechu ) na danym obiekcie. Zbadac go wejsc w niego, poczuc

temperature itd, itp.

3.) Skupienie na dzwiekach.
I to jest kazdemu znane chyba. Tu chodzi o to slynne "ooooommmmmmmmmmmmmmmm", ktore nieraz bylo widywane w TV :)
A zasada jest taka sama jak w 2 punkcie tylko ze skupiamy sie na dzwieku. "ooommmm" akurat sami wydajemy z siebie,

mozna jednak tez skupic sie na muzyce. Pamietajmy jednak ze przy Ciezkim mealu ciezko bedzie medytowac :P

4.) Wizualizacja.
Bardzo przyjemny sposob medytacji. Polega oczywiscie na zwizualizowaniu sobie miejsca dla nas idealnego. Przykladowo

moze to byc miejsce gdzies w dzungli gdzie jest duzo drzew jest cieplo my siedzimy na kamieniu nad woda do ktorej

spada wodospad. I w tym momencie czujemy to miejsce czujemy ten kamien czujemy cieplo dzunglii slyszymy wodospad i

spiew ptakow etc. Skupiamy sie na tym miejscu.

5.) Istnieje takze emdytacja ruchowa, ktorej osobiscie nie praktykowalem wiec nie wypowiadam sie.

6.) Medytacja z mantrami.
Tutaj tez sprawa jest o tyle ciekawa, ze mantry nawet jesli ich sie nauczymy to wedlug filzoofii wschodu nie beda

dzialac, gdyz mantra daje nam energie tylko wtedy gdy zostanie przekazana przez naszego mistrza, z ust do ust.
mantr nigdy nie spiewalem wiec tez nie wypowiadam sie.

4.) Pozycje odpowiednie do medytacji.
Ten punkt nie powinien istniec nawet, ale chce obalic mit jakoby medytowac mozna bylo tylko na siedzaco lub w pozycji

kwiatu losotsa. ( tez na siedzaco ale ze stopami zwroconymi ku gorze i polozonymi na udach ).

Konkretnie chodzim i o to ze medytowac mozemy nawet lezac, chodzac, albo tanczyc :) To dosc indywidualna sprawa bo

jeden lepiej skupia sie siedzac inny lezac a jeszcze inny stojac.
ZALECA sie jednak medytowac siedzac i to w pozycji kwiatu lotosa. Zaleca ale nie jest konieczne.
Czemu?
Poniewaz pozycja siedzaca w przeciwienstwie do pozycji lezacej nie powoduje szybkiego uczucia zasypiania. Nigdy nie

bylem na zadnej nauce medytacji ani u zadnych mistrzow ale z opowiesci roznych wiem ze uczniowie podczas medytacji

siedzacej po prostu medytowali a Ci ktorzy medytowali lezac czesto tracili swiadomosc i zasypiali.
W medytacji chodzi o to by caly czas byc swiadomym wszystkiego.

5.) Myslec czy nie myslec?
Kolejny mit o tym czy myslec podczas medytacji czy tez nie. Jak to pewna osoba kiedys napisala myslec nie powinno sie

ale skupiac tak.
Chodzi tu o to ze proces myslenia jest tak zlozony, ze nawet podczas glebokiej medytacji nasz mozg caly czas mysli,

tworzy wizualizacje i gdzies tam caly czas chodza jakies mysli. Nie da sie tego zatrzymac.
Da sie jednak "zablokowac" dostep mysli do swiadomosci za pomoca skupienia sie.
I wlasnie o to w medytacji chodzi, by byc swiadomym i skupionym na danej rzeczy.
Np wspomniana metoda dla poczatkujacych czyli odliczanie wydechow. Pierwsze proby nie beda udane a to za sprawa

pojawiajacych sie w glowie mysli. Bedzie to wygladalo mniej-wiecej tak:
"1...2...3...4... jutro termin ;/ ... 5...6...7... i tesciowa przyjezdza ;/ ... 8...9...eee bylem na 9 czy moze juz

10?"

I w ten sposob traci sie koncetracje i skupienie :) Doslownie pierwsze proby beda tak wygladac. Podczas praktykowania tego z czasem jednak poczuje sie odmiane i wytracic nas ze skupienia bedzie trudniej.

Co nas najczesciej budzi z medytacji?
Oczywiscie nagle dzwieki, krzyki zza okna, niepokoj ( np osoby bojace sie ciemnosci beda odczuwac na poczatku strach porzed medytacja. jednak medytacja miedzy innymi leczy leki takie jak strach przed ciemnoscia ).
Z czasem wiec bedziemy wiedziec jak zapanowac nad tymi wszystkim przeciwnosciami.

6.) Moje wlasne uwagii.
No i nadszedl czas bym wypowiedzial sie co osobiscie sade o medytacji i jaki mam stosunek do niej. Powiem krotko:
medytacja dziala, ale nie ma wniej nic nadprzyrodzonego.

medytacja po prostu dodaje kolejne % do uzywania anszego mozgu. Zamiast 6% uzywamy 8%. ( przykladowo ). Co wiecej to co nazywamy medytacja mozemy smialo nazwac... technika NLP.
A co to NLP to pewnie niektorzy wiedza - Programowanie neurolingwistyczne. NLP nie tylko ma na celu "manipulacje" oraz wykrycie manipulacji, ale takze dodanie wiary w siebie, leczenie z lekow, dodanie otuchy i wieeele innych. Podonie zreszta hipnoza.

Co wiecej niektorzy mistrzowie medytacji nakazuja powtarzac tzw "afirmacje" wygladajce np tak:
Każdego dnia pod każdym względem czuję się coraz lepiej i lepiej.

Kocham, lubię, szanuję i doceniam siebie.

Moje ciało i mój umysł są zawsze w doskonałym zdrowiu.

Pozwalam sobie na to, by mieć więcej, niż kiedykolwiek marzyłem.

Chętnie witam wszelkie środki pomocne w osiąganiu sukcesów.

Te afirmacje sa zalecane wlasnie w technikach NLP. Trenerzy NLP czesto nakazuja podobne afirmacje wyglaszac na glos lub w myslach do siebie kazdego dnia po przebudzeniu.

tak dziala nasz umysl i nie ma w tym zadnego Boga, co nie zmienia faktu ze medytacja, NLP, OOBE, LD, hipnoza etc to wszystko jest prawda. To wszystko polega na kontroli naszego umyslu. Kontroli na tyle na ile sie da.

Aha co do medytacji to mozna mieszac ze soba poszczegolne techniki np na pcozatku warto skupic sie na oddechu a pozniej zwizualizowac sobie przyjemne miejsce.

PS: jesli ktos naprawde jest tym zainteresowany to radze rowniez z dowiedziec sie co nieco o swiadomosci. A to dlatego ze swiadomosc jest czyms czym mozemy kierowac. Przykladowo podczas wyjscia z ciala jestesmy calkowicie swiadomi, i nasze cialo pozostaje w miejscu natomiast "JA" ( specialnie w cudzyslowiu ) wedruje sobie i widze doslownie wszystko tak samo z malymi roznicami. ( w koncu nie posiadamy ciala ).

Prawdziwosci temu wszystkiemu dodaje fakt ze ludzie praktykujacy OOBE potrafili opisac miejsca w ktorych nigdy nie byli fizycznie.

co do medytacji natomiast widzialem film o 3 roznych osobach.
1.) 15-letni chlopiec ktory medytowal 6 albo 8 miesiecybe przerwy bez jedzenia i picia. Aktualnie gdzies zniknal izapowiedzial swoj powrot w roku 2012.
2.) Starzec ktory niechcial wystapic przed kamerami. W koncu jednak zmienil zdanie. Zajmowal sie akupunktura i leczeniem za pomoca rąk. twierdzil ze jego Czi pochodzi z codziennej medytacji.
Przed kaerami ( nie wiedzial ze to trafi do opiniii publicznej bo na poczatku mowiono ze ten film bedzie tylko dla najblizszych znajomych ) zrobil trzy rzeczy:

  • pokazal jak jego cialo jest naelektryzowane. Ludzie dotykali go i czuli prad.
  • podpalil gazete za pomoca Czi.
  • probowal przemiescic wykalaczke przez metalowy blat. Nie udalo mu sie to sprobowal wiec ponownie tym razem wykalaczke przemiescic probowal przez drewniany stolik ( nie pamietam czy dotykal wykalaczke rekoma ale chyba nie ) i tym razem udalo sie jednak pod sam koniec wykalaczka pekla w pol raniac jedna z ogladajacych to osb w oko. Sam starzec zranil sie w reke.

Po tym zdarzeniu nastepnego dnia powiedzial ze w nocy nawiedzil go w snach jego zmarly mistrz i krotko mowiac ochrzanil, bo podobno widowska i wylew krwi jest zabroniony.

3.) Starzec twierdzacy ze od 12 roku zycia nic je i nie pije.
Nie dalo sie tego oczywiscie sprawdzic ale wzieto go na obserwacje polegajaca na tym iz przez 10 dni mial byc sam w pokoju. Nie mial jedzenia ani picia. Mial jedynie lozko na ktorym czesto medytowal. Codziennie w nieregularnych godzinach po kilka razy odwiedzali go lekarze i badali go. bez problemu wytrzymal 10 dni bez jedzenia i picia a lekarze nie potrafia tego wyjasnic. ym bardziej ze starzec po tych 10 dniach wygladal i czul sie, co potwierdzily badania tak samo jak na poczatku.

Ok to na tyle z ciekawostek sadze ze nieco wyczerpalem temat medytacji :P napisalem posta juz teraz a nie za trzy dni jak zehjdzie ban z tego wzgledu ze za 3 dni mam wyjazd na tydzien i mnie nie bedzie. A pozniej byloby to odkopywanie moze nie starego tematu ale nieco nieaktywnego zapewne :)

0

Aha przepraszam jeszcze nie wypowiedzialem sie na temat czakr a obiecalem. Sorki wiec ze dwa posty pod soba ale w tej sytuacji nie moge edytowac posta a czakry sa dosc istotnym elementem medytacji jak i buddyzmu wiec chcialbym o tym wspomniec i nieco rozwinac temat.

Co wiecej jak pisalem wczensiej czakry ludzkie maja wiele wspolnego z budowa naszej planety gdyz... i ona posiada czakry. Swoja droga wlasnie to zaowocowalo powstaniem teorii na temat tego ze iemia - planeta - jest zywa. Rownie zywa i swiadoma jak czlowiek.

czym sa czakry?
Czakry to sorodki energii. Energia moze byc czysta byadz nie. Chory, znerwicowany czlowiek ma zapewne zanieczyszczone kanaly energetyczne natomiast czlowiek ktory praktykuje medytacje a co za tym idzie radzi sobie ze stresem, chorobami etc posiada kanaly czyste i wydajnie pracujace.

Czakr w ciele jest duzo, ale najpowszechniejsze i te na ktorych powinnismy sie skupic jest 7. Czakry nalezy czyscic od dolu do gory. W tej wiec kolejnosci opisze je i ich miejsce w ciele:
1.) Czakra korzenia
miejsce: Podstawa kręgosłupa
rola: Przetrwanie, potrzeby fizyczne
barwa: Czerwień
żywioł: Ziemia
symbol: Czteropłatkowy lotos
dźwięk: LAM
dar boży: Obawa
cechy pozytywne: Poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie, dobre funkcjonowanie w codzienności, rozwój osobowości
afirmacje: » zasługuję by czuć się bezpiecznie, być zdrowym i cieszyć się życiem ...
cechy negatywne: Lęk, niezdecydowanie, zachłanność
powiązanie z gruczołem: Nadnercza
odpowiadające części ciała: Kości, szkielet
choroby: Zapalenia stawów
odpowiadający zmysł: Węch
planeta: Saturn
znak zodiaku: Koziorożec
minerały o barwie czerwonej: Hematyt, pirop, krwawnik, jaspis, rubin

2.) Czakra krzyżowa
miejsce: Krzyż - trochę poniżej pępka
rola: Reprodukcja
barwa: Pomarańczowa
żywioł: Woda
symbol: Sześciopłatkowy lotos
dźwięk: VAM
dar boży: Pobożność
cechy pozytywne: Otwartość, akceptacja, życzliwość, dobre funkcjonowanie w codzienności
cechy negatywne: Agresja, nietolerancja
powiązanie z gruczołem: Jądra, jajniki
odpowiadające części ciała: Narządy płciowe, prostata, macica, pęcherz moczowy
choroby: niestabilność emocjonalna, poczucie wyizolowania, pobudliwość seksualna
odpowiadający zmysł: Smak
planeta: Pluton
znak zodiaku: Rak, Skorpion
minerały pomarańczowe: Złoty topaz, hiacynt, karneol, padparadża

3.) Czakra splotu słonecznego
miejsce: Splot słoneczny - pępek
rola: Odżywianie
barwa: Żółta
żywioł: Ogień
symbol: Dziesięciopłatkowy lotos
dźwięk: RAM
dar boży: Nauka
cechy pozytywne: Równowaga emocjonalna, dobre funkcjonowanie w codzienności, zdolności telepatyczne i radiestezyjne
cechy negatywne: Zaburzenia emocjonalne typu neurotycznego, chaos uczuciowy
powiązanie z gruczołem: Trzustka
odpowiadające części ciała: Mięśnie, układ trawienny
choroby: Wrzody żołądka, problemy z trawieniem, zmęczenie, cukrzyca
odpowiadający zmysł: Wzrok
planeta: Mars, Słońce
znak zodiaku: Baran, Lew
minerały o barwie żółtej: cytryn karneol, jantar, tygrysie oko, heliodor

4.) Czakra serca

miejsce: Serce - środek klatki piersiowej
rola: Krążenie
barwa: Zielona
żywioł: Powietrze
symbol: Dwunastopłatkowy lotos
dźwięk: LAM, YAM
dar boży: Siła
cechy pozytywne: Poczucie harmonii i piękna, wewnętrzne ciepło, miłość
afirmacje: » słucham głosu (ciszy) mego serca ...
cechy negatywne: Materializm, wymagania. Na poziomie świadomości serca następuje przejście od przyjemności wynikających z zaspakajania potrzeb do doświadczania uczuć wyższych.
powiązanie z gruczołem: Grasica
odpowiadające części ciała: Serce, płuca, układ krążenia
choroby: Choroby serca, płytki oddech, nadciśnienie, rak
odpowiadający zmysł: Dotyk
planeta: Wenus
znak zodiaku: Waga, Byk
minerały o barwie zielonej i różowe: Szmaragd, malachit, chryzopraz, chryzolit, nefryt, kryształ różany, rubelit, morganit

5.) Czakra gardła
miejsce: Krtań, gardło
rola: Rozumienie, komunikacja, wyobraźnia
barwa: Błękit
żywioł: Eter
żywioł: Próżnia
symbol: Szesnastopłatkowy lotos
dźwięk: HAM
dar boży: Rada
cechy pozytywne: Dobra wymowa, rozwój osobowości
cechy negatywne: Brak łączności pomiędzy czakrami dolnymi (fizycznymi) a górnymi (duchowymi)
powiązanie z gruczołem: Tarczyca
odpowiadające części ciała: Usta, gardło, uszy
choroby: Bóle gardła i szyi, choroby tarczycy, astma
odpowiadający zmysł: Słuch
planeta: Merkury
znak zodiaku: Bliźnięta, Panna
minerały jasnobłękitne: Lazuryt, akwamaryn, kamień księżycowy, chalcedon, turkus

6.) Czakra trzeciego oka
miejsce: Trzecie oko - pomiędzy brwiami
rola: Kontrola ciała - poprzez rozumienie zachodzących w nim procesów
barwa: Fiolet
żywioł: Światło
symbol: Dwupładkowy lotos
dźwięk: OM
dar boży: Inteligencja
cechy pozytywne: Dogłębne zrozumienie rzeczywistości - HAM+SA=HAMSA. Kreowanie rzeczywistości.
cechy negatywne: Brak połączenia pomiędzy fizycznością a duszą człowieka, napięcia mentalne
powiązanie z gruczołem: Przysadka
odpowiadające części ciała: Oczy, podstawa czaszki
choroby: Bóle głowy, choroby oczu i słaby wzrok
odpowiadający zmysł: Szósty zmysł
planeta: Neptun, Jowisz
znak zodiaku: Strzelec, Ryby
minerały ciemnoniebieskie: Ametyst, kryształ górski, szafir, sokole oko, azuryt

7.) Czakra korony
miejsce: Korona
rola: Długowieczność, stan nirwany - zjednoczenie ze świadomością kosmiczną.
barwa: Fiolet i Biel
żywioł: Myśl - energia kosmiczna
symbol: Tysiącpłatkowy lotos
dźwięk: cisza
dar boży: Mądrość
cechy pozytywne: Urzeczywistnienie boskości w człowieku
powiązanie z gruczołem: Szyszynka
odpowiadające części ciała: Góra czaszki, kora mózgowa
choroby: Wyczerpanie, epilepsja
odpowiadający zmysł: Poza świadomością
planeta: Uran
znak zodiaku: Wodnik
minerały fioletowe: Ametyst, fluoryt, kuncyt

Czakry nalezy co jakis czas czyscic badz nawet codziennie. Robi sie to tak samo za pomoca medytacji po prostu mocno skupiajac sie na tym. Dobra technika jest np przy czyszczeniu czakry pierwszej czyli najnzszej wyobrazanie sobie jak do naszego ciala z kazdym wdechem wlatuje czerwone swiatlo natomiast z kazdym wydechem z ciala wylatuje czern wszelkie choroby etc.
Mozemy tez skupic sie na uczuciach ktore dana czakra reprezentuje, przy okazji wyobrazajac sobie kolor czakry.

Tak jak napisalem czakry posiada rowniez ziemia nasza planeta i jest ich rowniez 7.
Sa dwie wersje gdzie czakry tesie znajduja :

  • czakra podstawy - Góra Shasta w Kalifornii
  • czakra przyjemności - Machu Picchu w Peru
  • czakra osobowości - Ayer's Rock w Australii
  • czakra miłości - Avebury i Glastonbury w Anglii
  • czakra kreatywności - Piramidy egipskie w Gizie
  • czakra transcendencji - Kun / Lun / Gobi-Lop-Nor Desters w Mongolii
  • czakra absolutu - Góra Cooka na Nowej Zelandii

oraz druga wersja:

  • czakra podstawy - Góra Shasta w Kalifornii
  • czakra przyjemności - Jezioro Titicaca w Ameryce Południowej
  • czakra osobowości - Uluru w Australii
  • czakra miłości - Avebury i Glastonbury w Anglii
  • czakra kreatywności - Piramidy egipskie w Gizie, Sfinks i Góra Oliwna w Egipcie
  • czakra transcendencji - Glastonbury i Shafterbury w Anglii
  • czakra absolutu - Góra Kalias w Tybecie

Wedlug niektorych jedna z czakr znajduje sie rowniez... w Krakowie na Wawelu. Potwierdzaja to pielgrzmi-buddysci.

W tych miejscach energia wszechswiata spada na nas mocniej i mozemy wiecej jej zdobyc.

Wiecej mozecie poczytac tutaj:
http://www.potegaumyslu.fora.pl/zjawiska-niewyjasnone-przez-nauke,17/czakry-ziemi,147.html

0

OMG polaczek, ty nawet zbanowany potrafisz człowieka zszokować...

Tym postem wpędziłeś chyba w kompleksy nawet bswierczynskiego...

Drugiego postu nie czytałem bo to (oprócz pierwszego zdanie) copy/paste - nie ma twoich słynnych emotek i są polskie ogonki :]

Co do pierwszego - ciekawe te fragmenty o mistrzach itp, ale IMO "trochę" to pachnie mistycyzmem i szukaniem sensacji niż rzetelnymi faktami...

Edit: w sumie się zastanawiam skąd ty czerpiesz wiedzę - UFO, religia, etc a teraz buddyzm...

0

OMG polaczek, ty nawet zbanowany potrafisz człowieka zszokować...

Tym postem wpędziłeś chyba w kompleksy nawet bswierczynskiego...

:P No co musze teraz byc grzeczny i rzetelnie odpisywac bo mi wlepia bana na stale i dupa :P

Drugiego postu nie czytałem bo to (oprócz pierwszego zdanie) copy/paste - nie ma twoich słynnych emotek i są polskie ogonki :]

To przeczytaj no chyba czakry Cie nie ciekawia. Nie pisalem samodzielnie tego to fakt ale nie bylo sensu pisac nic nowego bo to szedzie jest tak samo. Wiec niechcialem tracic na to czasu. Ale tylko opis czakr byl skopiowany dalej tez sam pisalem :)

Jesli kogos interesuja czakry niech poczyta to sie dowie jaka czakra do czego sluzy etc.

Co do pierwszego - ciekawe te fragmenty o mistrzach itp, ale IMO "trochę" to pachnie mistycyzmem i szukaniem sensacji niż rzetelnymi faktami...

Powiem tak: Im dalej w las tym mniej kontrowersji a tym wiecej pewnosci ze to nie klamstwa.
Ten 15-letni chlopiec jest najmniejszym zrodlem wiarygodnosci gdyz kazdej nocy ( oprocz dwoch czy trzech dni kiedy kamery go non-stop nagrywaly ) byl przyslaniany plachta nie wiadomo wiec czy naprawde nie jadl nie pil a takze czy przypadkiem nie spal.

Spekulacje moga byc tu tym bardziej, ze rodzina chlopca zgarnia kase za pielgrzymow ktorzy tam chodza. Nikt nie moze sie zblizyc do chlopca na mniej niz 50 metrow.

2.) w drugim przypadku mozemy mowic o "zmowie staruszka z ekipa filmującą" ale szczerze mowiac malo prawdopodobne to jest szczegolnie ze staruszek po tym jak film wbrew temu co przypuszczal trafil do wiekszej publicznosci niz tylko dla tych co nagrywali ( myslal ze to bedzie pamiatka ) natychmiast zniknal i nigdy wiecej nie udzielil wywiadu. Przyrzekl sobie tez ze nigdy wiecej nie przyjmie ucznia i bedzie robil to co robil na poczatku czylil uleczal ludzi.
tak wiec historia wyglada mi na prawdziwa.

3.) A w tym trzecim przypadku to juz w ogole trudno mowic o manipulacji bo tutaj w gre wchodza po prostu badania naukowcow i obserwacja 24h/10 dni. Tak wiec 3 przypadek jest 100% prawdziwy.

Nauka zreszta znala przypadki ludzi co przezyli 10 dni bez jedzenia i picia niepotrafia jednak wytlumaczyc tego, iz jogini sa w stanie tak zyc znacznie dluzej i ... sa calkowicie zdrowi.

Normalny czlowiek srednio nie przezyje bez picia 3 dni. W zimnych warunkach, gdy oddychamy przez nos, nie ruszamy sie, nie mowimy, wolno oddychamy, mamy odpowiednie cisnienie etc etc. Najtwardszy czlowiek moglby przezyc od 8 -10 dni bez picia ale bylby na skraju wyczerpania w sumie bylby umierajacy.
Jogini natomiast sa calkowcicie zdrowi.

Edit: w sumie się zastanawiam skąd ty czerpiesz wiedzę - UFO, religia, etc a teraz buddyzm...

O UFO i iteoriach spiskowych to hohohohoh duuuzo tego mam:) nawet wieele fotek oraz jeden film jakoby ze strefy51 :) Masa materialow a zrodla sa naprawde rozne.

o religii natomiast to wiadomo ksiegi rozne, a nawet filmy dokumentalne etc :)

a o buddyzmie to nie do konca. Bo ja o buddyzmie moze duzo nie napisalem raczej duzo o medytacji. To jest ze sobia powiazane ale to tak jakbym napisal o modlitwie a topic byl o chrzescijanstwie :)
powiazane ze soba ale nie do konca to samo. Bo samej wiedzy o buddyzmie to wielkiej nie mam :P

0
rnd napisał(a)

Pierwotny buddyzm to dosyć spójna filozofia oparta głównie na logice oraz doświadczeniach wynikających z medytacji. Potem niestety ludzie zaczęli dodawać do tego elementy religii i powychodziły różne dziwne twory jak buddyzm tybetański (połączenie pierwotnych wierzeń Tybetańczyków z buddyzmem).

To nie tak :)

Wierzenia Tybetańczyków są częściowo buddyjskie, a częściowo przedbuddyjskie, ale Wadżrajana jako tak jest tradycyjną odmianę Buddyzmu, która wywodzi się z Indii.

Pozdrawiam,
Damian

0

Religie/filozofie sa dla slabych.

JAM JEST SWOJ PAN!

tyle w temacie.

0
EgonOlsen napisał(a)

Religie/filozofie sa dla slabych.

JAM JEST SWOJ PAN!

tyle w temacie.

A dlaczego tak uważasz?

0

Egon ma pewnie na mysli wiare chrzescijanska ktora polega na wierze, ze dobro wygrywa. Wiara ta jest dla slabych i biednych ktorych nic nie chroni. Wmowiono wiec im ze broni ich Bog i po smierci dostana zadośćuczynienie.
Ale to wszystko zalezy od wiary. buddyzm jest calkiem fajny np.

0

Egon ma na mysli mnichow pasozytujacyh na biedzie i ciemnocie.

0

Każdy ma jakiś wyższy absolut, albo jakieś prawo moralne, siłe czy boga. Jedynie psychopaci nie potrzebują niczego nad sobą. Nawet ateista ma wyższe absoluty, ale to nie na ten wątek.

0
lukas_gab napisał(a)

Każdy ma jakiś wyższy absolut, albo jakieś prawo moralne, siłe czy boga.

Bullshit.

lukas_gab napisał(a)

Jedynie psychopaci nie potrzebują niczego nad sobą. Nawet ateista ma wyższe absoluty, ale to nie na ten wątek.

Powiem ci tak te stada owiec sa swiatu potrzebne, dzieki temu i wilk sie pozywi i pasterzowi nieco skapnie.
Czy jestem psychopata? Nie wiem ale wiem ze smiesza mnie te stada baranow na kolanach.

0

A kto tutaj mówi o baranach na kolanach ;p ?

Bullshit.

You forgot poland ;p

0
EgonOlsen napisał(a)

Egon ma na mysli mnichow pasozytujacyh na biedzie i ciemnocie.

To jeszcze będzie cool jak Egon uargumentuje swoje zdanie, ponieważ wg mnie na biedzie raczej nie można pasożytować (co innego na bogactwie),
N ciemnocie tak - ale tu Egon musiałby uzasadnić kogo konkretnie ma na myśli, ponieważ wg Damiana bardzo wiele osób pasożytuje na ciemnocie innych (nie tylko politycy, również wszelkiej maści celebryci), tu też chętnie przeczytałbym nieco pełniejszą wypowiedz Egona.

Dziękuję.

Pozdrawiam,
Damian

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1