nawiasy ostrokątne a okrągłe - opis funkcji

0

Witam
Mam problem z opisywaniem funkcji, mianowicie mylą mi się dwa rodzaje nawiasów i to kiedy ich używamy. Nawiasy 〈 ostrokątne〉i nawiasy (okrągłe). W załączniku przykładowe zadanie (oczywiście nawiasy mam źle zrobione). Proszę o jak najlepsze wytłumaczenie gdzie, czego używamy tak żebym już nie miał żadnych wątpliwości. ;] Mile widziane linki zewnętrzne, bo jak sam szukałem na Google to nic nie znalazłem.
Proszę o pomoc i pozdrawiam.

PS. Najbardziej chodziło mi o to jakie pisać nawiasy "wewnątrz wykresów" (załącznik zadania) gdzie nie ma ani kółka zamalowanego ani niezamalowanego.

Załącznik: http://img200.imageshack.us/img200/7643/dsc00009bi.jpg

0

Zamiast ostrych używaj [] i będzie git.

0

mamy wykres gdzie X nalezy do zbioru liczb od -4 do 4. A kiedy domkniete ( </> ) a kiedy otwarte ( (/) ) ?
Domkniete gdy mamy kolka zamalowane a otwarte gdy nie zamalowane :)
Proste :)

aha gdy nie mamy rysunku to domkniete gdy rownanie jest mniejsze/wieksze badz rowne...
a otwarte gdy jest samo mniejsze/wieksze.

0

jeśli masz przedział (-2; 2> to oznacza to, że masz przedział lewostronnie otwarty (albo prawostronnie domknięty) od -2 do 2, co oznacza, że zawierają się w nim wszystkie liczby rzeczywiste większe od -2 i mniejsze lub równe 2. Nawias okrągły oznacza, że liczba która jest granicą przedziału nie zalicza się do tego przedziału, a ostry oznacza, że liczba będąca granicą przedziału zalicza się do niego. Na wykresie nawias ( oznacza się jako niezamalowane kółko, a nawias > jako zamalowane

0

@Polaczek, gdybym nie wiedział co jaki nawias oznacza, to po przeczytaniu zdania

aha gdy nie mamy rysunku to domkniete gdy rownanie jest mniejsze/wieksze badz rowne...
nie wiedziałbym bardziej.

0

no ok ale co jak nie ma tego kółka? ;p np. dla pierwszego rysunku 5.10.3

zbiór wszystkich argumentów, dla których funkcja f przyjmuje wartości dodatnie

f(x)>0 <=> x należy <-4; -3> u <-3; 0) u (3,5; 4)

pierwszy nawias ostry bo jest kółeczko zamalowane, a kolejne skąd?

0

@Polaczek, gdybym nie wiedział co jaki nawias oznacza, to po przeczytaniu zdania

aha gdy nie mamy rysunku to domkniete gdy rownanie jest mniejsze/wieksze badz rowne...

nie wiedziałbym bardziej.

Bo ja nie potrafie tlumaczyc ani uczyc. I to mi kazdy mowi :P

f(x)>0 <=> x należy <-4; -3> u <-3; 0) u (3,5; 4)

pierwszy nawias ostry bo jest kółeczko zamalowane, a kolejne skąd?

No bo masz F(x) > 0 czyli dla jakich wartosci funkcja przyjmuje wartosci dodatnie.

0

ehh... nadal nie załapałeś o co mi chodzi... to:

f(x)>0 <=> x należy <-4; -3> u <-3; 0) u (3,5; 4)

sam napisałem więc wiem o co chodzi, tylko nie wiem czy w tej części "<-4; -3> u <-3; 0) u (3,5; 4)" użyłem odpowiednich nawiasów... pierwszy będzie "<" bo na wykresie jest kółeczko zamalowane a następne skąd czerpać?

0

witam,

f(x) > 0 czyli wieksze od zera, zadne wartosci na osi x dajace funkcje = 0 (miejsca zerowe) nie spelnia tego wyrazenia wiec tak na szybkiego bedzie to mniej wiecej tak:

<-4, -3) u (-3, 0) u (3,5, 4)

pozdro

0

@danny no ok ale dlaczego dałeś takie nawiasy "( )" akurat? to musi z czegoś wynikać...

1

Z tego, że <-3,0) sugeruje zawieranie liczby na brzegu przedziału do tego przedziału. x=3 w tym wypadku nie spełnia nierówności f(x)>0, zatem nie może znaleźć w zbiorze wynikowym. Stąd (-3,0). Pozostałe analogicznie.

1

po prostu jesli granica przedzialu jest okreslona otwartym nawiasem () to liczba owa nie spelnia rownosci ale kazde liczby obok niej (odpowiednio) beda spelnialy.

0

nie rozumiem chyba wątku skoro poleciały 2 strony na tak prosty temat, ale moje wytłumaczenie:

(x oznacza "od x (ale bez x)"
<x oznacza "od x włącznie"

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1