Poczatki 4programmers.net, czyli wspomnien kilka..

0

Wkrotce (myle, ze w przeciagu 80-90 dni) padnie bariera 400,000 postow na forum. Rowniez za niecale 80 dni bedzie rowne 3000 dni istnienia forum :) Czyli okragle liczby. Ostatnio robilem porzadki na dysku i oto co znalazlem w zakamarkach... az sie lezka w oku kreci...

Pierwsze statystyki serwisu. Wykorzystane zostaly wowczas statystyki stat4u. Co ciekawe ta strona jeszcze istnieje i niby swiadczy uslugi ;) Statystyki zostaly zarejestrowane 4 czerwca 2000... jejku, kiedy to bylo?? ;)

stat4u.jpg

Tutaj widzimy jakie rekordy strona notowala u poczatku istnienia. Wierzcie lub nie, ale 3 tysiace wizyt miesiecznie wydawalo sie niesamowita liczba :)

stat4u2.jpg

Tutaj mozemy zobaczyc jak kiedys wygladal header strony:

user image

A tak wygladalo kiedys logo...

user image

Kto pamieta projekt koszulki 4programmers.net? :P

koszulkamv.jpg

I dorzuce od siebie jeszcze propozycje koszulki, ktora zostala w koncu odrzucona:

Na koniec ciekawostka - wyglad strony z poczatku 2001 roku:

Tak, tak, kiedys stona dzialala pod adresem free.of.pl/s/sfp i nosila nazwe service for programmers ;D Ehehe, to byly czasy. Tak, tak... wowczas o wlasnej domenie mozna bylo pomarzyc, a rynek aliasow dopiero sie rodzil. Wowczas serwis byl utrzymywany na darmowych kontach, a pozniej na sponsorowanych. Z zawrotna iloscia 120 MB w przestrzeni dyskowej.

Wyobrazcie sobie, ze wowczas istniaj dzial z listami od czytelnikow :D Oczywiscie nie bylo mowy o dynamicznym kodzie, wszystko pisane w HTML z palca. Wtedy PHP byl ledwo znany, ja zainteresowalem sie Perlem aby napisac pierwsze w zyciu forum... Co to byla za tragedia :D Skrypt Perla generowal na podstawie danego posta strone HTML. Wtedy, to bylo bardzo trudne...

Az do czasu gdy zainteresowalem sie PHP. W PHP wszystko bylo prostsze wiec przepisalem forum, w oparciu - a jakze - o pliki. O bazach danych mozna bylo na darmowym serwerze pomarzyc... Czy ktos te czasy jeszcze pamieta?

To byl rok 2002 i pierwsze przymiarki do tego, aby strony byly generowane dynamicznie ;)
A oto pierwszy temat:

Ciekawe jaki bedzie 400 tysieczny ;)

0
Adam Boduch napisał(a)

Kto pamieta projekt koszulki 4programmers.net? :P

Ehh, pamiętam to i wygląd starej strony, łezka się w oku kręci. Jeszcze było coś kolowane z płytką CD z zawartością forum i FAQa dla ludzi z wolnym łączem o ile dobrze pamiętam :-)

0

Adamie to może z okazji tej okrągłej rocznicy wypuścić jeszcze raz koszulki. Ja tu jestem szczyl bo w 2000 roku to "gnoma artylerzystę" (taki prosty scortch w VB6) pisałem na informatykę w LO.

0

.. ciekawostka - wchodzę w pierwszy post 4p, a na dole informacja : 73 użytkownik(ów) przegląda ten temat :-)

Adam, co do propozycji koszulki - jak to została odrzucona? :> .. ja mam taką koszulkę http://img713.imageshack.us/img713/1531/koszulkamv.jpg

A to: http://web.archive.org/web/20010429041033/http://www.free.of.pl/s/sfp/ - makabra - to były czasy [green] [green] [green]

0

Ja mam ciągle koszulkę! Z uwagi na to, że jest lekko stara i zużyta to zazwyczaj jest wykorzystywana jako pidżama, ale ciągle mam. #

Ja jeszcze pamiętam, że kiedyś był program do używania forum off-line, b4p się chyba nazywał. Mogłem sobie ściągnąć bazę w szkole i czytać w domu.

@Koziołek: Ja jestem większy sczyl, w 2000 roku to ja w QBASIC-u w gimnazjum coś grzebać próbowałem. I nie wychodziło zanadto ;-)

0

ja też jeszcze pamiętam starą stronę :) - kawał czasu
@Koziołek - coś w tym jest ja też w 2000 dziobałem w VB :p i z tego co pamiętam to na modemie szalałem

0

no pare lat minelo, pamietam jak sie rejestrowalem byly wtedy w sumie 3 popularne znane mi fora, binboy, programmers sun i 4programmers, jak widac tylko jedno przetrwalo :D
w sumie Adam odjebales kawal zajebistej roboty, i mysle ze przyczyniles sie do tego ze wiele osob mialo gdzie zaczac swoja przygode z ogolno pojetym programowaniem :P [browar]

0

Zlot jakiś może?

0

10 lat temu.... biegałem za piłka, grałem w kosza, chodziłem na basen, grałem w diablo 2 i wcale nie myślałem o takich pierdołach jak programowanie :P No może trochę, się bawiłem htmlem, ale to nawet język programowania nie jest. A i jeszcze kiedyś przepisałem jakiś kod(chyba w pascalu) z cd-action do notatnika i myślałem, że jak się zmieni (ręcznie) rozszerzenie na exe to cudownie zadziała :D Niestety była to chyba 7 część kursu, a co to jest kompilator pewnie napisali w pierwszej części ;)
Jak ja się rejestrowałęm to binboy też chyba jeszcze całkiem nieźle się trzymał, ale teraz Adam i Marooned przy użyciu 4P sukcesywnie przejmują władzę na światem [diabel] Dobra robota Panowie admini i moderatorzy :)
Gdyby była kolejna edycja koszulek(imho logo mogłoby być trochę większe) to chętnie kupię :)
Zlot - dobry pomysł! :)

//edit:
Pierwszy mały jubileusz - setny post. http://4programmers.net/Forum/viewtopic.php?id=100 :) Widze, ze to pytanie przewija sie na 4p od poczatku swiata i chyba bedzie z nami do konca pomimo obszernego faq na ten temat ;)

0

Zlot w postaci konferencja + barcamp? Jak najbardziej za.

0

miejsce :>?

0

Warszawa/Kraków/Poznań/Gdańsk/Wrocław... Można by poszukać sponsorów na konferencje, którzy by zapłacili przynajmniej część kosztów sali i cateringu o ile robimy konferencję. Względnie można zawsze zrobić ściepkę i wynająć jakiś klub/knajpę na sobotę wieczorem. Wziąć rzutnik i prześcieradło i sobie trochę pogadać o programowaniu + napić się piwa.

0

ja bym propoowal oczywiscie Krakow ;d ewentualnie cos w centrum polski jak Wawa zeby wzglednie nie bylo strasznie daleko, hmm imho opcja z knajpa piwem itp jest najlepsza, jezeli tylko bedzie kasa i czas to chetnie bym wpadl, ustalcie tylko termin i miejsce [browar]

0

@cepa: eee, zasluga to w duzej mierze forumowiczow (bez podlizywania sie :P) ktorzy zbudowali duza spolecznosc. Ja ze swojej strony troche zaluje, ze serwis w ostatnich latach zostal tak zaniedbany, wydaje sie martwy :P Ale mam nadzieje, ze juz wkrotce sie to zmieni i z nowa swiezoscia, z nowymi funkcjami ruszy dalej :)

Niestety, jak to zwykle sa opoznienia... http://coyote.boduch.net/demo/
Pomysl z koszulkami fajny - mozna by przeznaczyc prowizje (jezeli jakas by byla :D) na jakis szczytny cel, ale to raczej grosze beda ;)

0

Pozwoliłem sobie na małą ankietę. Zobaczymy ile będzie osób chętnych.

0
Adam Boduch napisał(a)

A oto pierwszy temat: http://4programmers.net/Forum/viewtopic.php?id=1
Ciekawe jaki bedzie 400 tysieczny ;)

Adam, ile miałeś wtedy lat? Ja mniej więcej w tym okresie napisałem swoją pierwszą stronę w html'u na kartkach z zeszytu ;) Na 4programmers trafiłem 11 lat później na studiach :O

0

10 lat temu... srodek liceum... pierwsze strony html'a & programiki w pascalu acz 4programmers dopiero na studiach odkrylem :) Brawo Adam, za stworzenie najlepszego forum programistycznego w Polsce ;)

Z checia tez bym sie pisal na taka koszulke, tylko logo dajcie wieksze :) Takie logo na caly przod, a z tylu na wysokosci karku napis 4programmers.net czcionka z obecnego logo.

Proponowalbym tez drugi wariant - na plecach wielkich rozmiarow zielone obecne logo a z przodu na wysokosci piersi 4programmers.net rowniez obecna czcionką :) Dodatkowo jakby w takim T-shircie mozna bylo dac szare rekawy (przy jasniejszym kolorze podstawowym) to juz w ogole byla by wypasiona koszuleczka :)

0

a moze Panowie ktos reaktywuje pomysl z koszulkami bo chetnie bym taka chcial posiadac :)

0

ja też taką chcę :)

0

Ok, w takim razie koszulka bedzie :) Ale nie wiem wasiu, czy takie bajery o jakich mowisz sa mozliwe ;) Bo te wszystkie firmy zazwyczaj oferuja zwykle t-shirty - logo z przodu i tyle :P Jak jeszcze z tylu daja to juz w ogole rewelacja ;p

0

Czy da radę zrobić tą koszulkę z obecnym logo?

0

Jasne, ja myslalem szczerze mowiac wlasnie (tylko) o obecnym logo :P

0

++ obecne logo jest ok ;)

0

No, wspomnienia... Na forum zarejestrowałem się z 8 lat temu... niby tylko 8 lat, a wydaje się, że całe wieki minęły :)
Potem była rywalizacja 4p z forum binboy, które niedługo potem wyzionęło ducha. No i jeszcze pamiętam skórki! To było coś, była skróka niebieska, która mi się nie podobała, standardowa i taka jasno-brązowa, której używałem. Później przyszła nowa wersja coyote i skórek już nie było :( Faszystowsko-totalitarny reżim 4p nakazał używanie jedynej słusznej :P

A koszulka z obecnym logo to dobry pomysł, piszę się do kolejki chcących koszulkę.

0

No dobra... ja się zarejestrowałem rok temu :-| więc w tym temacie jestem pariasem, ale może mi wybaczycie :) Mianowicie przeglądając te wszystkie 'jubileuszowe' tematy nie widzę nikogo zarejestrowanego. Kto był drugim (po A.B) zarejestrowanym użytkownikiem? [???]

(A i tak się miło czyta że wszystko się jakoś zaczyna... Daje nadzieję ;) )

0

Kto był drugim (po A.B) zarejestrowanym użytkownikiem?
Odpowiedź znajduje się tu: http://4programmers.net/ucp.php?id=2, to jest niejaki ŁF ;-)

0

po id chyba nie da rady bo:
id = 2 -> ŁF -> Data rejestracji 10-10-2002 20:25
id = 3 -> LKS -> Data rejestracji 06-03-2002 22:00

0

No, to samo chcialem napisac. Ze LKS byl tu wczesniej :P
Po prostu po drodze byly rozne zawirowania, nie bylo kont kiedys, pozniej byly, rozne formaty i konwersje z jednego systemu na drugi ;)

0

ok to Adamie daj tu info kiedy bedzie cos wiadomo o koszulkach, jak bedzie dobrej jakosci to mozna dac wiecej niz za przecietny t-shirt, potem oprawka w ramke i takie tam :)

0

Ja bym się również chętnie na koszulkę pisał :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1