Oczy"wzrok" - trening, ochrona, przerwy

0

Wiem, że podejmuje bardzo dziwny temat ale myśle, że ważny i mam nadzieje, że dyskusja nie stanie na paru postach!

Mianowicie chodzi mi o ochrone naszego narzędzia pracy, jakim są oczy, bo po 8 godzinach w pracy i jeszcze kilku w domu przed monitorem(raz lepszym raz gorszym), bolą mnie troche oczy i nie chce oślapną po paru latach.

  1. Czy warto stosować jakieś suplementy("MaxiVision") czy coś podobnego?
  2. Czy może jakieś krople do oczu, i co ile zakrapiać?
  3. Może jakieś ćwiczenia na oczy, może coś polecacie, bo są niektóre książki np. "Sprawne oczy" ale dla mnie troche dziwne te ćwiczenia?
  4. Co ile robić ewentualnie przerwy, i jak wtedy dać odpocząć oczą ?
  5. Jakie ustawienia ekrau, monitora, odległość idp. ?
0

polecam se kupić okularki z jakąś tam powłoką do pracy przed komputerem sam stosuję i w ogóle mnie oczy nie bolą powłoka kosztuje extra 50zł :)
5. odległość więcej jak 90 cm coś mi się zdaje :) ustawienia ekranu tak jak wygodnie
4. patrz na zieloną kartkę :P
3. raczej bez sensu same się trenują taką długą pracą :)
2. o okularach :) pisałem

0
andrew007 napisał(a)

Wiem, że podejmuje bardzo dziwny temat ...

Jak tak uważasz to Ty chyba nie widziałeś temató jakie porusza cepa :-D

  1. Nie warto, po co się chemią faszerować lepiej jeść marchewkę i borówki bo sąna oczy zdrowe
  2. Po krople to najpierw do okulisty idz, sam to najwyżej możesz sobie kupic jakies krople ze świetlikiem lekarskim, na pewno nie zaszkodzą
  3. Mozesz się na jakieś laseczki pogapić (ale na rzeczywiste a nie te w komputerze), to odpręża oczy
0

jeśli monitor CRT to jak największe odświeżanie (min 75Hz) NIGDY NIE 60!!!
nie siedzieć po ciemku - duży kontrast między monitorem i tłem strasznie męczy oczy
nawet jeśli masz najmniejszą wadę to od razu okulary - pytaj o takie dla osób dużo siedzących przy kompie
częste przerwy, jeśli czujesz że masz suche oczy to jakieś kropelki

0

Nie ślepnie się od zmęczenia oczu. Zmęczenie to po prostu dyskomfort.

Ustawienia takie, żeby obraz nie drgał, bo to najbardziej męczy. A odległość - ja stosuję taką, żeby ogarnąć wzrokiem cały ekran po prostu.
Dobrze jest raz na jakiś czas popatrzeć w dal, żeby soczewki się przestawiły.

Dobrze też czasem popatrzeć w słownik ortograficzny i nie pisać "oczą" w sensie "oczom".

0

jakies pol roku temu bylem chyba u kilku specjalistow, wiekszosc byla po prostu do d**y bo nic nie pomagalo (oczy mi strsznie lzawimy i piekly gdy siedzialem przed kompem). Jeden z lekarzy polecil mi zebym minium 30cm od ekranu siedzial - to oczywiste raczej bo 30 cm to nie duzo + krople (ale nie visin czy inne scierwo bo ponoc one dzialaja na krotko i wysuszaja oczy) refresh bez recepty sa sprzedawane... i jak tylko poczujesz ze oczy pieka, szczypia lub lzawia po 1 kropelce do kazdego oka... nawet jak robiles to 5 min temu... krople wymieniac co miesiac, ale mi przeszlo po miesiacu i juz wszystko jest dobrze.

0

mi się przypominają stare czasy jak miałem mazowie (186 z zielonym monitorem) na monitor wtedy kładłem reklamówkę i odsuwałem klawiaturę tak daleko aż kabla nie starczało :) potem było 286 386 i tak doszedłem do 2 rdzeniowych i powiem wam ,ze tez miałem problemy z oczami. ale wiem jedno, ze trening czyni mistrza i teraz nie mam zadnych problemów ze wzrokiem powiem wam więcej. podobno naukowcy z UK czy skądś tam:) odkryli ,ze wzrok ludzki poprawia się gdy gramy w gry FPP.szybko teraz dla was wygoglowałem: http://www.in4.pl/komentarze.htm?kbt=N&news_id=12167
wiec ludzie zabierajcie się za granie:D

0

Tak BTW, to wydaje mi się, że takiego tematu jeszcze nie było, za to jest jednak zbyt ciekawy, żeby miał zniknąć za kilkanaście dni.

0

oczy mi strsznie lzawimy

W sumie przynajmniej jesteś przekonany że nie masz zespołu suchego oka :P
To jest dopiero zabawa, rano wstaje - widzę świetnie. Posiedzę kilka dobrych godzin nad czymś - przez okno nic nie widać... A to wszystko przez zaburzenia odruchów mrugania, ponoć popularne u programistów i przed tym nawet okulary z antyrefleksem was nie uratują...

0

Problemy ze wzrokiem jak najbardziej biorą się od długiego siedzenia przed kompem. Powodem jest między innymi to, że oko nie musi dostosowywać się i nie pracują mięśnie odpowiedzialne za akomodację oka. Ciągle patrzysz na punkt w tej samej odległości od twarzy. Poza tym sztuczne światło monitora bije prostow twarz, nie jest to odbite światło od książki czy czegokolwiek.
Ćwiczenia? Oćwiczeniu mięśni akomodacyjnych oka wiem, że trzeba patrzeć na różne odległosci. Na przykład patrzysz na przejeżdżające samochody, starając się śledzić je wzrokiem jak są daleko i zbliżają się (lub odwrotnie), ale starając się nie ruszać głową. Poza tym można patrzeć na zmianę na obiekty dalsze i bliższe, żeby mięśnie się ruszały.
I patrzeć na zielone, zielone uspokaja ;)

0
andrew007 napisał(a)
  1. Czy warto stosować jakieś suplementy("MaxiVision") czy coś podobnego?
  2. Czy może jakieś krople do oczu, i co ile zakrapiać?

Żadnej chemi [!!!]

andrew007 napisał(a)
  1. Może jakieś ćwiczenia na oczy, może coś polecacie, bo są niektóre książki np. "Sprawne oczy" ale dla mnie troche dziwne te ćwiczenia?
  2. Co ile robić ewentualnie przerwy, i jak wtedy dać odpocząć oczą ?

Co 50-55 minut opuścić stanowisko pracy na minimalnie 5 minut, iść gdzieś gdzie można popatrzeć na odległe przedmioty, widoki. Mówią o tym nawet stosowne przepisy BHP dotyczące stanowisk pracy przy monitorach.

andrew007 napisał(a)
  1. Jakie ustawienia ekrau, monitora, odległość idp. ?

Nie za blisko, nie za daleko, ja ustawiam dalej ale powiększam sobie literki na ekranie.

0

Mialem kiedys przewlekle zapalenie spojowek i oczy mi mocno lzawily... i dopiero kropelki od okulity pomogly. Pytalem sie o te okulary antyrefleksyjne swojego specjalisty okulisty i powiedzial mi, ze to pic na wode tylko po to zeby kase od ludzi wyciagnac, a wiecej zlego niz dobrego moze przyspozyc.

Jesli nie masz zadnej wady wzroku to nie sa Ci potrzebne zadne okulary. Przy kompie siedze juz prawie 20lat zaczynajac od 'maszyn do zabijania' CRT (ahh pamietam te bole glowy), a wciaz mam wzrok lepszy niz wiekszosc ludzi. Oprocz tego jednorazowego zapalenia spojowek nie mialem zadnych problemow z oczami. Wiec chyba to pic na wode wiazania komputera z pogorszeniem sie wzroku, bo rownie dobrze moglby sie popsuc od czegos innego, czy chociazby samego starzenia sie.

0

szczerze mówiąc to pij dużo wody i mrugaj oczami co jakiś czas. podobno jak się siedzi na kompie to sie rzadko oczami mruga
To wystarczy.

Jak chcesz zachować/poprawić/zmiejszyć szybkość wzrastania wady wzroku to przeczytaj książkę o metodach Batesa. Najlepiej samego autora "Naturalne leczenie wzroku bez okularów" ... coś takiego. Więcej na ten temat na wiki

0
Grymek napisał(a)

Jak chcesz zachować/poprawić/zmiejszyć szybkość wzrastania wady wzroku...

Na pewno to chciałeś napisać, bo wątpię, że ktoś chciałby zachować/poprawić szybkość wzrastania wady wzroku. :-D

0
a_s_f napisał(a)
Grymek napisał(a)

Jak chcesz zachować/poprawić/zmiejszyć szybkość wzrastania wady wzroku...

Na pewno to chciałeś napisać, bo wątpię, że ktoś chciałby zachować/poprawić szybkość wzrastania wady wzroku. :-D

po prostu niepotrzebne skreslic. woda dobra na wszystko.
a jak jeszcze co 5 minut zrobi gleboki wdech to nie dostanie zawalu. [rotfl]

0

Unikać monitorów CRT. I od czasu do czasu robić sobie przerwę - wyjść na fajke albo na klopa ot co.

0

CYCKI [!!!]

lekarstwem na wszelkie programistyczne dolegliwosci sa tak! duze jedrne krągłe cyce!
45min ogladania cyckow w pracy i 15min udawania ze sie ich nie oglada!... oto przepis na zwiekszenie produktywnosci i zmniejszenie dolegliwosci :)

Wiwat Cyce które leczą [!!!]

user image</i>

0

Ale chyba nie takie w jpeg?

0

oczywiscie ze nie w jpg .................................................. bmp :-P

0
HideYoshi napisał(a)

oczywiscie ze nie w jpg .................................................. bmp :-P

Ja tam preferuję png, przynajmniej ma alfę i coś widać przez ubranie ;p

0

Bmp ma rozszerzenie do formatu, które nazywa się wtc - wet t-shirt contest - tam jest już alfa :D

0

[rotfl] :-D i opacity = 0;

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0