[licencja] W czym za darmo tworzyć program komercyjny?

0

Witam,

Chcę napisać prosty program pomagający przy nauce j.angielskiego. Dodatkowo wymysliłem sobie, że program będzie komercyjny (opłata za pobranie programu i/lub przychodzy z reklam osadzonych w programie). Program jest bardzo mały i ma działać pod Windows/Linux w zasobniku systemowym podczas pracy systemu. Pomijając fakt różnicy w budowie tych systemu itp., chciałem zapytać w jakim języku tworzyć aby nie płacić za środowisko IDE. Zaznaczam, że nie chodzi o sam język ale o licencje narzędzia pod którym będę tworzył program. Z tego co wiem to pod Delphi Personal można tworzyć jedynie aplikacje niekomercyjne. Podobnie jest C++ Borland Builder 2007 Trial. Jak jest z kolei z C++ Borlan Buldier v.3.0 - tego już nie pamiętam. Jak jest z Visual Studio - nie wiem, bo pod nim nie tworzyłem. Ktoś z was się orientuje w tych sprawach?

p.s.
Stworzył bym to w javie - ale podczas uruchamienia aplikacji w tym jęzku ładowana jest do pamięci maszyna wirtualna javy, która defakto pochłania zbyt dużo MB ramu.

0

Visual Studio Express pozwala na pisanie aplikacji komercyjnych. Nie sugeruj sie pozeraniem pamieci przez JVM czy .NET, czesto ta pamiec jest rezerwowana na zapas, a zwalniana, jesli zajdzie taka potrzeba. Innymi slowy - dopoki masz 500MB wolnego RAMu, dopoty nie martwi Cie zzeranie pamieci przez jakas aplikacje. Zacznie Cie martwic jesli nie zwolni jej, gdy zaczyna brakowac.

0

Java + darmowe i bardzo dobre Eclipse/Netbeans

Program "Hello world" w Javie zajmuje 5 MB RAMu.
Prosty program okienkowy w Swingu około 25 MB.

To chyba nie jest aż tak dużo?

Zaletą Javy też jest działanie pod wieloma systemami.

0
__krzysiek85 napisał(a)

Java + darmowe i bardzo dobre Eclipse/Netbeans
(..)
Prosty program okienkowy w Swingu około 25 MB.
To chyba nie jest aż tak dużo?

Krzychu zdaje sobię z tego sprawę bo obecnie java to mój ulubiony język programowania, jednak owe 25MB to dość sporo porównując do np. Delphi gdzie uruchomiony (mały) program zajmuje tylko <500kB. Z jednej strony 25MB to mało jak na obecne nowe kompy które mają po 2-4GB ramu, ale z drugiej strony nie każdy ma nowy komputer i 2GB ramu. Fakt, że java+eclipse/netbeans/idea (hehe, ostatnio mam nawet licencję na IDEA!) jest darmowa i działa pod wieloma systemami sprawia, że mimo tych "25" MB najprawdopodobniej zdecyduję się własnie na nią :P A jeżeli nie java to Eclipse+CTD i C++.

0

Darmowe środowiska, pozwalającej na tworzenie komercyjnych aplikacji:

Java:

  • NetBeans
  • Eclipse

C#

  • Visual Studio Express Edition
  • SharpDevelop

Delphi

  • Turbo Delphi Explorer
  • Lazarus

C++

  • Turbo C++ Explorer
  • Visual Studio Express Edition
  • NetBeans
  • Eclipse
  • Quincy
  • CodeBlocks
  • Visual-MinGW

Turbo Delphi i Turbo C++ nie są już dostępne do ściągnięcia ze strony CodeGear ale jeżeli ściągnąłeś je kiedy były dostępne, to nadal możesz ich używać za darmo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1