Bash, Shell czy Perl ?

0

Jaki język skryptowy najlepiej sie pouczyć.
Obecnie programuję krótki okres na Windowsie, w Builder C++ ale nie wiadomo jak dalej sie potoczy moja kariera.
Co najlepiej wybrać i czego sie uczyć?
I ewentualnie jakięś porady na początek i dostęp do jakiś materiałów?

0

A co to shell?
Bash jest shellem np. (tzn może pracować min. w takim trybie.
Bash jest strasznie prosty, ale dosyć funkcjonalny jak na swoją prostotę. Perl jest natomiast potężny.

0

ruby

0

A co przemawia za rubym?
I co w nim ciekawego można robic?
Ruby to <ort>w ogóle</ort> język skryptowy, podobny do Basha czy coś zupełnie innego.
A przede wszystkim jakieś materiały do nauki?

A jeśli chodzi o pytanie, pisząc 'shell' miałem na myśli Windows PowerShell, mój błąd.

0

Ruby to taka "uczłowieczona" wersja Perla.
Ruby posiada:

* prostą składnię
* automatyczne odśmiecanie pamięci
* iteratory
* przeciążanie operatorów (ang. operator overloading)
* normalne i zaawansowane właściwości zorientowania obiektowego (klasa, metoda ...)
* obsługa wyjątków (ang. exception handling)
* wyrażenia regularne wbudowane w składnię
* liczby całkowite o dowolnych rozmiarach
* dodawanie metod do instancji klasy - możliwa jest zmiana lub dodanie metody do instancji danej klasy
* bloki i lambdy (closures) - wygodne przekazywanie funkcji jako parametrów
* "Duck typing" - rozpoznawanie typów na podstawie ich zachowania, a nie deklaracji
* moduły - rodzaj wielodziedziczenia pozwalający włączyć gotową implementację zbioru metod do danej klasy
* możliwość zmiany praktycznie wszystkiego - dodanie dodatkowych metod do klasy Array, czy zmiana sposobu drukowania liczb całkowitych są niezmiernie proste.
* zmienne leksykalne modyfikowalne w czasie działania programu

Oczywiście trzeba też wspomnieć o Ruby on Rails, który jest świetnym frameworkiem do aplikacji webowych.
Basz to powłoka systemowa(shell) co oznacza, że wszystko co możesz napisać w konsoli możesz w celu ułatwienia machnąć do skryptu. Ruby natomiast to pełnoprawny j. skryptowy, który wszystkie potrzebne narzędzia ma w "sobie".
Masz Wikibooks.

0

Dzięki wielkie, naprawde wyczerpująca odpowiedz, tymbardziej popierająca słuszność wybrania Ruby do nauki.
Jeszcze mam pytanie odnośnie, jakiego kompilatora używać ?
Skąd ort!?
No, w sumie stron jest sporo w internecie o tym, a może ktoś poleci jakąś dobrą książkę ?

0

perl / python jezeli w gre wchodzi uniksowa konsola, ruby nie jest tak ort!

0
cepa napisał(a)

ruby nie jest tak rozpowrzechniony
i dlatego trzeba to zmienić! Jak będziemy tak podchodzić, to ten świetny język nigdy nie wyjdzie z cienia, a szkoda, żeby się marnował.

0
Karolaq napisał(a)
cepa napisał(a)

ruby nie jest tak rozpowrzechniony
i dlatego trzeba to zmienić! Jak będziemy tak podchodzić, to ten świetny język nigdy nie wyjdzie z cienia, a szkoda, żeby się marnował.

jezyk to jedno a wydajnosc (szybkosc/pamiec) to drugie, kilka aplikacji w RoR potrafi zajechac serwer

0

Jeżeli pracujesz pod Windows i uważasz, że PowerShell może się przydać, to się go naucz. Trudny nie jest, a potężne daje możliwości.

0
andrew007 napisał(a)

Jeszcze mam pytanie odnośnie, jakiego kompilatora używać ?

Ruby jest niekompilowalne, to jest język skryptowy. Masz do niego interpreter, poszuka w Google a znajdziesz.

0
cepa napisał(a)
Karolaq napisał(a)
cepa napisał(a)

ruby nie jest tak rozpowrzechniony
i dlatego trzeba to zmienić! Jak będziemy tak podchodzić, to ten świetny język nigdy nie wyjdzie z cienia, a szkoda, żeby się marnował.

jezyk to jedno a wydajnosc (szybkosc/pamiec) to drugie, kilka aplikacji w RoR potrafi zajechac serwer

a tak swoją drogą. Czemu nikt nie wykorzystuje samego Ruby do tworzenia stron? Przecież nikt nie zmusza to wykorzystywania tak wielgaśnych frameworków jak RoR. Osobiście, gdybym miał wybór, pisać coś od podstaw w PHP albo Ruby, to wybrałbym Ruby.

@andrew007: o ile rzeczywiście Rails ma swoje wady, to na pewno warto nauczyć się samego Ruby.

0
Karolaq napisał(a)

a tak swoją drogą. Czemu nikt nie wykorzystuje samego Ruby do tworzenia stron? Przecież nikt nie zmusza to wykorzystywania tak wielgaśnych frameworków jak RoR. Osobiście, gdybym miał wybór, pisać coś od podstaw w PHP albo Ruby, to wybrałbym Ruby.

ale skoro ktos zrobil cos raz i dobrze to poco wynajdywac kolo od nowa, poza tym komercyjnie bardzo wazny jest czas - szybciej zrobisz - lepiej na tym wyjdziesz :P

0

@cepa: No przecież sam napisałeś, że kilka aplikacji RoR potrafi zajechać serwer :P
Nno ja się zgadzam, że RoR jest fajny i w ogóle... No ale dla PHP też są frameworki, a wiele osób i tak wynajduje koło ;)
Z Ruby jakoś tego nie zauważyłemi to mnie dziwi. Co takiego ma PHP, czego Ruby nie ma? Tylko popularność?

0
Karolaq napisał(a)

@cepa: No przecież sam napisałeś, że kilka aplikacji RoR potrafi zajechać serwer :P

tak, wydajnosciowo srednio wypada, ale koszt sprzetu jest wielokrotnie nizszy niz koszt programisty

Karolaq napisał(a)

No ale dla PHP też są frameworki, a wiele osób i tak wynajduje koło ;)

bo wiele osob nie ma pojecia o programowaniu i pozniej powstaja kwiatki sprzedawane za 500zl na zlecenia.przez.net

Karolaq napisał(a)

Co takiego ma PHP, czego Ruby nie ma? Tylko popularność?

mase darmowych hostingow, niski prog wejscia, mase gownianego kodu w necie i programistow php jest jak psow ;p
chociaz to chyba raczej wady niz zalety :D

0

Moge się mylić, ale kiedyś gdzieś czytałem, że grono jest napisane w ruby.

0

Jeżeli ktoś nie widział to poniżej są filmiki z serii Ruby On Rails vs ...






0
aaa1 napisał(a)

Moge się mylić, ale kiedyś gdzieś czytałem, że grono jest napisane w ruby.

Akurat Grono kiedyś było w Pythonie (i frameworku Django - ponoć największy projekt na świecie napisany w Django). I chyba jest nadal. Dawno temu (około 2005-2006) było w Javie, potem przepisali.

W Rubym (+Rails) był (jest?) napisany Twitter, mieli się z niego przenosić (problemy ze skalowaniem), nie wiem czy w końcu zrobili coś czy nie. W każdym razie jedna z propozycji to było po prostu porzucenie Rails, ale pozostanie przy Rubym.

0

W Twitterze ponoć przenieśli się na Scale, ale to informacje nie potwierdzone.

co do języków skryptowych:
Zależy do czego... Shell skrypta można walnąć równie dobrze w php, Bashu, ruby, pythonie,perlu jak i wielu innych. Do serwowania stronek dynamicznie też można wiele wykombinować... Możliwości jest bez liku a wybór dużo zmienia.

Powiem tak:
Umiesz C/C++ to składnia będzie wchodzić gładko do dużej części języków skryptowych (czyli z uczenia odpada np PHP).
Jak chcesz dalej to bash/sed/awk i masz pod palcami mase użytecznego stuffu.
Dalej to proponuję Rub/Pythona, bo perl i jego zawiłości dość mocno wpływają na postrzeganie świata ;)
Jak się już czujesz na siłach do perla to świat stoi otworem i uczysz się czego tylko zechcesz i co w danej chwili da najlepszy i najszybszy efekt.

0

Jak się już czujesz na siłach do perla to świat stoi otworem i uczysz się czego tylko zechcesz i co w danej chwili da najlepszy i najszybszy efekt.

Sranie w banie :P Ciekawe czy znając tylko perla nauczysz się Prologa w krótkim czasie :P

0

Ja osobiście po napisaniu 3 programów w perlu, znienawidzilem ten jezyk.
Jest zagmatwany co skutkuje tym ze przy wiekszym projekcie nie wiadomo co gdzie jest i co co robi.

rubiego nie znam dlatego polecam pythona.

0

nie lubie pythona bo narzuca biale znaki
a rubiego lubie za nienarzucanie prawieze niczego :)

0
pecool napisał(a)

Sranie w banie :P Ciekawe czy znając tylko perla nauczysz się Prologa w krótkim czasie :P

Prolog to programowanie logiczne, co prawda słyszałem o nim, lecz nigdy się nie zagłębiałem - po zagłębieniu się w trochę artykułów na temat prologa, stwierdzam iż genialnie nadaje się to do spraw gdzie głównym problemem jest ściśle określona logika problemu a cały sens programowania to znalezienie logicznego rozwiązania problemu dla podanych danych.

ps. A jak nauczysz się prologa to Lisp będzie prosty? czy za dużo nawiasów?

HideYoshi napisał(a)

Ja osobiście po napisaniu 3 programów w perlu, znienawidzilem ten jezyk.
Jest zagmatwany co skutkuje tym ze przy wiekszym projekcie nie wiadomo co gdzie jest i co co robi.

Po 3? książka do perla dla początkujących właściwie mogła by był napisana jako przypisy do przypisów, a co dopiero program zrobić. Co prawda perlowe 'Hello World' nie zabije, perl ogólnie jest szalooony, choć idealny do programów-prowizorek (Quick and dirty).

@quetzalcoatl:
tak jak i ja. W grupie programistów ruby, każdy ma inny sposób na zrobienie tego samego, a w końcu wychodzi że, każdy może się zajmować tylko swoim kodem, bo to co robił ktoś inny jest "nie w jego stylu i szybciej by było napisać od nowa niż poprawić".

0

Lispa sie nauczysz w 3 dni.

0

Lisp jakoś do mnie nie przemawia. Notacja polska przydała mi się jak na razie tylko na logice w liceum gdy mieliśmy przeczytać prawa de Morgana. Ogólnie ta ilość nawiasów w Lispie mnie przeraża i na pewno to nie jest język od którego powinno się zacząć.

0
winerfresh napisał(a)

Lisp jakoś do mnie nie przemawia. Notacja polska przydała mi się jak na razie tylko na logice w liceum gdy mieliśmy przeczytać prawa de Morgana. Ogólnie ta ilość nawiasów w Lispie mnie przeraża i na pewno to nie jest język od którego powinno się zacząć.

Eee, te wszystkie ')))))))' w co ktorejs linijce kodu faktycznie moga wnerwiac z poczatku, ale jak sie czlowiek przyzwyczai (i co najwazniejsze, ma edytor z automatycznymi wcieciami i mozliwoscia usuwania/kopiowania/wstawiania calych sexprow - Emacs, na ten przyklad ;)) to czyta sie to jak Pythona tyle ze bez tych durnych znaczacych bialych znakow (styl wciec w Lispie i tak jest jeden ogolnie przyjety, w dodatku na tyle prosty i jednoznaczny ze moze to robic za programiste komputer).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1