PHP czy Java ?

0

Czego nauczyć programować się w 1 kolejności ? PHP czy Java ?

PS : Dobre to jest forum coś dla mnie,mogę poprosić Administratora o pomoc bo nie dostałem linku aktywacyjnego do rejestracji ?
Mój e-mail : [email protected]

0

Z tych dwoch - Javy. Dlaczego? PHP pozwala na znacznie wieksze smieci w kodzie.

0

To ja tylko że jestem zalogowany : Już mail z aktywacją doszedł .
Ok jest.

0

Też powiem Java. Jest znacznie łatwiejsza w przyswojeniu niż php. W dodatku co by nie mówić od dłuższego czasu php ulega degeneracji, a Java rozwojowi.

0

To zależy jaki jest cel nauki. Jeżeli chcesz się nauczyć tylko programować to imho wybierz Javę. Natomiast gdy masz np. w planach wykorzystać zdobytą wiedzę do stworzenia serwisu www to naucz się PHP.

Myślę, że jakość kodu jest wizytówka samego programisty, a nie cechą języka. Tzn. marny kod == marny programista, marny kod != marny język.

0

Mimo ze w dziecinstwie znielubilem Jave (ciezka, ospala P75 - 4M) a teraz nie mam czasu sie jej nauczyc jakbym chial, to powiem Java.

tu

Koziołek napisał(a)

W dodatku co by nie mówić od dłuższego czasu php ulega degeneracji

bym sie zgodzil.

Jesli chodzi o WWW szukal bym juz jakies alternatywy. PHP ... jest i chyba na razie to wszytsko, patrzac jak rozwijaja sie inne jezyki/skrypty a w szczegolnosci IDE oraz pakiety ulatwiajace zycie troche szkoda PHP (no moze + zend).

AdamPL napisał(a)

Tzn. marny kod == marny programista, marny kod != marny język.

tak, ale

duzo marnych przykladow w sieci + mala wiedza (poczatkujacy) => marny programista

ta zaleznosc znow bardziej przemawia z nie dla PHP. Nawet ksiazki sa bardzo w tyle, ciagle przedruki ksiazek napisanych w latach 2000-2005 (tak, nawet te z 2005 !) zawieraja bledy i odwoluja sie do bardzo starych technik nie wspominajac juz o potraktowaniu sprawy SQL i wstrzykiwania kodu.

0
AdamPL napisał(a)

Tzn. marny kod == marny programista, marny kod != marny język.

Owszem, ale w poczatkowych stadiach to jezyk czasem wymusza ladne zachowanie, a nie zrozumienie konsekwencji jakichs konstrukcji. W przeciwnym wypadku powstaje fuszera. Fakt, ze 'dziala' utrwala myslenie, ze tak jest dobrze.

0

A jeśli chodzi o Jave + www, to mamy przecież JSP, JSF, etc.

0
AdamPL napisał(a)

Myślę, że jakość kodu jest wizytówka samego programisty, a nie cechą języka. Tzn. marny kod == marny programista, marny kod != marny język.

I masa marnych programistów pisze masę marnego kodu. A potem dobry programista musi się męczyć z marnym kodem marnego programisty. Tak więc lepiej jak język ogranicza możliwości napisania marnego kodu jak to tylko możliwe. Szczególnie ważne, w czasie nauki pierwszego języka.

0
AdamPL napisał(a)

Natomiast gdy masz np. w planach wykorzystać zdobytą wiedzę do stworzenia serwisu www to naucz się PHP.

Adamie błagam nie mów ludziom takich głupot. Zarówno w Javie jak i w php da się tworzyć serwisy www. Aplikacje Java od pewnego czasu można za darmo hostingować w ramach usługi google pages, czy jak się to tam teraz nazywa.

AdamPL napisał(a)

Tzn. marny kod == marny programista, marny kod != marny język.

Nie widziałeś COBOLa. Swoją drogą sieć jest pełna kodu słabego, który wyszedł z pod ręki dobrych programistów.

0

Czasami język bardzo UTRUDNIA tworzenie ładnego kodu. PHP utrudnia okropnie.
Np. chcesz wykorzystywać mechanizm wyjątków, ale nie wszędzie możesz, bo część funkcji w bibliotece standardowej nie rzuca wyjątków, tylko zwraca kody błędów, część nie zwraca nawet kodów błędów, a część rzuca wyjątki. W samym języku jest też wiele dziwolągów, które potrafią mocno zaskoczyć. Oostatnio tłumaczyłem z Javy na PHP kawałek kodu do szyfrowania i okazało się, że PHP bardzo śmiesznie traktuje przekręcanie się integerów (overflow) - zamiast przewijać je na drugą stronę, zamienia je na floaty. Już prędzej bym się spodziewał rozszerzenia do 64 bitowych intów niż do floatów. Język SŁABO i dynamicznie typowany to złooooo. [diabel]

0

Cokolwiek zarzucicie PHP nie możecie odmówić temu językowi popularności, która przekłada się na wsparcie w postaci mnóstwa materiałów, kursów i książek (wartość merytoryczna tych pozycji to inny temat) oraz dużej konkurencji na rynku hostingu.

Jestem przekonany, że jeżeli programista stanie na wysokości zadania to jest w stanie napisać dobry kod nawet PHP i nie jest to znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż w innych językach programowania. W PHP powstała masa stron od prostych stronek, blogów przez fora, portale społecznościowe aż do potężnych serwisów internetowych. To chyba najlepszy dowód na to, że PHP mimo swoich wad jest dobrym i atrakcyjnym produktem.

P.S. Google porzuciło pages.google.com na rzecz sites.google.com

0
Koziołek napisał(a)

Zarówno w Javie jak i w php da się tworzyć serwisy www.

tak tylko nie zawsze potrzeba stawiac kompletna aplikacje w jsp zeby zrobic cos w stylu include 'plik.php'

imho. ucz sie javy, z phpcem jest taki motyw ze jak zaczniesz robic w nim komercyjnie to dochodzisz do momentu gdy zaczyna cie wkurwiac bo cos nie dziala i nikt nie wie dlaczego :S albo w druga strone dostajesz kod i nikt nie wie jak dziala :S

przejscie z javy do php wydaje mi sie latwiejsze niz odwrotnie, a tak ogolnie to polecam c++, poprzestawia ci w glowie tak ze kazdy nowy jezyk to bedzie pierd ;)

0

imho. ucz sie javy, z phpcem jest taki motyw ze jak zaczniesz robic w nim komercyjnie to dochodzisz do momentu gdy zaczyna cie wkurwiac bo cos nie dziala i nikt nie wie dlaczego :S albo w druga strone dostajesz kod i nikt nie wie jak dziala :S

W javie bywa podobnie niestety. Ale raczej trudniej dojść do takiego poziomu nieczytelności.

0
Koziołek napisał(a)

Jest znacznie łatwiejsza w przyswojeniu niż php. W dodatku co by nie mówić od dłuższego czasu php ulega degeneracji, a Java rozwojowi.

Proszę cię...

Java dla początkującego prostsza od PHP ?

Hello world w PHP:

Utwórz pliki index.php z treścią <?php print 'hello'; ?>, wyślij go na ftp'a na pierwszy lepszy hosting i proszę gotowe.

A teraz Java:

Odpalasz Eclipsa lub coś innego bo bez IDE się z tym językiem nie da pracować.
Tworzysz projekt JSP. Otwierasz plik index.jsp i wpisujesz w niego <% out.print("hello"); %>.
Instalujesz sobie jakiś serwer JSP lub udaje ci się jakiś cudem znaleźć darmowy hosting.
Konfigurujesz w swoim IDE deployment settings do twojego serwera JSP (jeżeli oczywiście go wspiera) lub eksportujesz projekt do pliku war i uploadujesz go na serwer.
O i proszę "już" gotowe :)

Inny przykład: jak zapisać coś do pliku w danym języku

PHP:

$f = open("lol.txt", "w")
fwrite($f, "lol text");
fclose($f);

Java:

public class WriteText{

public static void main(String[] args){

try {
        BufferedWriter out = new BufferedWriter(
                new FileWriter("lol.txt"));

        out.write("lol text");
        out.close();
} catch (IOException e) {
}

}

^ "prościutkie"

php ulega degeneracji

Bo gdzyż ? Raczej powiedział bym że poprawiają błędy z przeszłości bo pierwsze wersje to dopiero były zdegradowane :) (ale użyteczne)

A co lepiej się nauczyć najpierw ? JAVE !!!!

Jakiego kolwiek frameworku się w javie nie dotkniesz (poza EJB :P) będzie on stosunkowo dobrze zaprojektowany i w pełni obiektowy co nauczy cię dobrych praktyk. I potem jak po 2 latach w Javie i 3 w C++ przyjdzie ci grzebać w PHP (tak jak mi przyszło) to będziesz to robił jak prawdziwy programista zgodnie z ogólnymi zasadami inżynierii a nie jak "web developer" :)

Ponadto Java nadaje się do wszystkiego (co jest i plusem i minusem). Natomiast PHP najlepiej się sprawdza jako klej wiążący funkcjonalność różnych bibliotek ( najczęściej pisanych w C :P ) oraz bazę danych danego serwera w HTML'owy interfejs (w czym np. java jest nie). przyjemna)

a Java rozwojowi.

Pod względem open source'owych aplikacji webowych szału nie robi w porównaniu do PHP

0

Ja uważam tak jak ktoś ci już tu powiedział, że to zależy co chcesz osiągnąć.
PHP => strony internetowe
Java => aplikacje

JSP niby jest, ale znalezienie dobrego darmowego hosta graniczy z cudem.
Osobiście radzę ci zacząć od Javy, bo jak będziesz chciał wskoczyć na PHP będzie ci łatwiej.

0

Ani PHP ani Java , Python miażdży oba te języki na dzień dobry, kto w nim pisał, ten wie o co chodzi.

0

@winerfresh, jest i hosting javovy. Nasz ulubiony dostawca usług nam go świadczy. Zobacz na Google Sites/Pages.

@specialized, żeby bawić się pythonem, ruby, perlem czy scalą trzeba znać się na programowaniu. Od zera to z tymi językami nie zawalaczysz, bo będzie brakowało podstaw.

0

Pythona spokojnie można na początek się pouczyć. Między innymi Eckel go poleca jako pierwszy język.
Nie wiem skąd opinia, że trzeba znać się na programowaniu, że nauczyć się Pythona.

0

Zgadzam się, Python to najlepszy język na pierwszy język (i jeden z najlepszych w ogóle).

0
specialized napisał(a)

Ani PHP ani Java , Python miażdży oba te języki na dzień dobry, kto w nim pisał, ten wie o co chodzi.

Java miażdży oba wydajnością wykonywaniu kodu. Pythona w szczególności. Gorszy jest chyba tylko Ruby. ;)

przyjdzie ci grzebać w PHP (tak jak mi przyszło) to będziesz to robił jak prawdziwy programista zgodnie z ogólnymi zasadami inżynierii a nie jak "web developer" :)

Takie pisanie w PHP to profanacja tego języka. :P

0
Green Path Janek napisał(a)

Czego nauczyć programować się w 1 kolejności ? PHP czy Java ?

PS : Dobre to jest forum coś dla mnie,mogę poprosić Administratora o pomoc bo nie dostałem linku aktywacyjnego do rejestracji ?
Mój e-mail : [email protected]

Przede wszystkim nie trać czasu na takie dylematy.
Najtrafniejsze kryterium wyboru pomiędzy Javą a PHP dla początkującego programisty (bo chyba takim jesteś) to orzełek Java , reszka PHP.

Wprowadź sobie trochę metodyki zwinnej i po tygodniu programowania przeprowadź rozmowę sam ze sobą
czy to co robisz odpowiada ci, jeśli nie to zmień język.

pzdr

0
winerfresh napisał(a)

Ja uważam tak jak ktoś ci już tu powiedział, że to zależy co chcesz osiągnąć.

JSP niby jest, ale znalezienie dobrego darmowego hosta graniczy z cudem.

A to nie dzięki wszech obecnie dostępnemu darmowemu hostingowi legion dzieciaków spie*dolił opinie o PHP ;)?

0
Krolik napisał(a)

Java miażdży oba wydajnością wykonywaniu kodu.
Tak, bo istnieje "wydajność języka".

0
Krolik napisał(a)

Java miażdży oba wydajnością wykonywaniu kodu. Pythona w szczególności. Gorszy jest chyba tylko Ruby. ;)

Cóż nie zawsze... przy zastosowaniu różnych cacherów opcodu samo php już się trochę zbliża do javki.
A jak się okaże że PHP to tylko warstwa klejąca funkcjonalność bibliotek napisanych w C to zawstydzona javka swoją niewydajnością może się schować za swojego jvm'a ;-P Tak możesz mieć np. gdy twój serwis obsługuje konwersje jakiś różnych multimediów do których ogół bibliotek napisanych w C daje ci większe możliwości niż trup zwany JMF.

poza tym z javce to daje trochę do myślenia:
user image

Swoją drogą to ciekawe jak tu się Python z swoimi cudami jak psych (kompilacja), cython (translacja do C), jython (jvm) by się zachował. Dał ostatnio topic na ten temat w dziale inne ale panuje tam głusza</image>

0

@walec51, i to co pokazałeś na obrazku nadal jest szybkie pomimo opakowania we frameworki. W php można by to było upchnąć w jednym skrypcie, ale utrzymanie tego było by piekłem. Co do multimediów... JavaFX i jest dobrze.

Zresztą sam obrazek nie ma sensu, ponieważ takie rozbudowanie jest cechą wszystkich języków obiektowych i oprogramowania napisanego zgodnie z KISS, DRY i SOLID.

0

Poza tym ten obrazek to już jest jakiś skrajny przypadek.
My używamy stosu Jetty + Spring + własny framework web + Hibernate i stacktrace'y nie zajmują nawet 1/3 tego. Należy też pamiętać, że nie wszystko co w stacktrace to rzeczywiste wywołania, bo część jest inline.

Co do wydajności języka - to taki skrót myślowy. Dla tych co się czepiają, miałem na myśli "wydajność powszechnie stosowanych implementacji środowiska uruchomieniowego dla programów pisanych w tych językach". PHP choćby nie wiem jak cache'owany i tak jest gdzieś 10-20x w tyle za JVM Suna, które kompiluje do natywnego kodu i statycznie wiąże wywołania metod. 10x to nadal istotna różnica, choć w wielu zastosowaniach do przyjęcia (np. dla wielu stron jest ok - i tak większość ciężaru przejmuje baza danych).

0
Koziołek napisał(a)

Zresztą sam obrazek nie ma sensu, ponieważ takie rozbudowanie jest cechą wszystkich języków obiektowych i oprogramowania napisanego zgodnie z KISS, DRY i SOLID.

Zgoda i to się sprawdza w większych projektach. Problem w tym że ja to zazwyczaj widzę w wszystkich Javowych projekt :)

A co do DRY to java prominentnym przykładem tutaj nie jest.

Koziołek napisał(a)

Co do multimediów... JavaFX i jest dobrze.

Proszę cię ...

Liczba formatów audio/video wspieranych natywnie w JavaFX można policzyć na palcach jednej ręki. Dochodzi jeszcze do tego kilka formatów, które są przywiązane do nie-javowych bibliotek konkretnego os'a (do tego wystarczą palce drugiej ręki). poza tym JavaFX po stronie serwera ?

Krolik napisał(a)

miałem na myśli "wydajność powszechnie stosowanych implementacji środowiska uruchomieniowego dla programów pisanych w tych językach". PHP choćby nie wiem jak cache'owany i tak jest gdzieś 10-20x w tyle za JVM Suna, które kompiluje do natywnego kodu i statycznie wiąże wywołania metod.

Większość dużych hostingów na których stoi większość stron PHP kompiluje od razu do natywnego kodu przy pomocy narzędzi typu Zend Compiler, więc pomyśl jeszcze raz. Ja nie znam dokładnych benchmarków ale nie mam zamiaru wróżyć z fusów tutaj bo wyniki mogą być naprawdę różne.

PS. Nie chce mi się kontynuować tej rozmowy z osobami, których ograniczenia nie pozwalają spojrzeć po za stos technologiczny, który opanowali.

0

Nawet jeśli kompiluje do kodu natywnego (choć wątpię, by zend compiler był choćby w połowie tak dobry w optymalizacjach jak JVM czy kompilatory C i C++), to i tak to niewiele daje w przypadku języków dynamicznie typowanych jak PHP czy Ruby. Brak statycznej typizacji mocno utrudnia wygenerowanie wydajnego kodu. I o ile w Rubym to jest coś za coś, bo język jest świetnie przemyślany i ma rzeczy, na które w PHPie trzeba będzie czekać pewnie 20 lat, to takie PHP nie oferuje ponad Javą nic poza tym, że hello-world można naklepać szybciej i hostingi dla małych stronek są tańsze*. To po prostu nie ta liga.

*) dla dużego serwisu taniej wychodzi postawić jednego dedyka z Javą niż farmę serwerów na PHP.

0
Krolik napisał(a)

*) dla dużego serwisu taniej wychodzi postawić jednego dedyka z Javą niż farmę serwerów na PHP.

wtf? a mi wszyscy dotychczas tlukli ze to czy java czy php to pierd a waskim gardlem jest baza :p

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1