co dalej z programowaniem

0

Hej!

Pisze tu (glownie do osob bedacych entuzjastami programowania i webmasteringu) z prosba o rade typu "co dalej z tym programowaniem". Obecnie jestem studentem 2 roku informatyki na jednym z

uniwersytetow. Uczelnia jak to uczelnia - uczy ale i tak trzeba działać samemu.

Obecnie jestem na etapie nauki C++ na poziomie "Symfonii" Grębosza - właściwie, to już tę pozycję "przetrawiłem". Miałem też nieco do czynienia z Adą95, ale to już raczej przeszłość do której nie będę

wracał zbyt często...

Ponizej przedstawię kilka zagadnień, o których istnieniu wiem ale nie za bardzo wiem czy można zacząć ich naukę całkowicie od podstaw a co wymaga jakichś wstępnych umiejętności (np. HTML -> XHTML). Nie

wiem też w jakim kierunku warto iść a w jakim już niekoniecznie, co jest "rozwojowe" a co nie itd...

Postrzegam to mniej wiecej tak:

Grupa I.

Rzeczy które chciałbym poznać, bo są przydatne i z tego co wiem, jako programista mógłbym z nich przyzwoicie żyć. W dodatku są bardzo przyszłościowe:

  • .NET
  • C#
  • C++ Builder
  • Java
  • Visual C++ / Visual C#
  • Visual Basic

[czy się nie mylę w opisie tej grupy :-) ? Czy ograniczenie się do Javy i C-pochodnych to nie za mało? Czy warto znać wszystkie z wymienionych tu rzeczy? Jak się tym zając po koleii zakłądając że mam

już jaki-taki wstęp do C++ i programowania obiektowego? Co o tym myślicie? Co po kolei?]

Grupa II.

Rzeczy które chciałbym poznać jeśli starczy mi wolnego czasu, bo słyszałem, że są całkiem 'sympatyczne' bądź też stanowią klasykę, której niewypada nie znać ;)

  • ASEMBLER
  • DELPHI
  • Perl
  • Python
  • Ruby

[Czy warto zacząc zabawę z tymi językami, czy to raczej zajęcie tylko dla hobbystów :) ? ]

Oczywiście wiem , że nie ma sensu się uczyć wszystkiego o czym tu wspomniałem i nawet nie mam takiego zamiaru. Sądzę, że trzeba spejalizować się z kilku rzeczach, ale znać je bardzo dobrze. Proszę

jednak o jakieś opinie i sugestie.

To na razie tyle jeśli chodzi o programowanie.

INNE DODATKOWE PYTANIA:

  1. Ksiazki typu "Algorytmy i struktury danych w C++" - obowiazkowa lektura programisty?
  2. Webmastering: HTML/XHTML, PHP, RAILS , XML - czy warto się tym zająć w wolnych chwilach? Czy PHP można zacząć całkowicie od zera (tylko ze znajomością podstaw HTML)? Co sądzicie o RAILS? OD CZEGO

MOZNA ZACZAC TWORZENIE NIEPROFESJONALNYCH, ALE LADNIE WYGLADAJACYCH I DYNAMICZNYCH STRON WWW?

  1. Co programista powinien umiec poza kilkoma językami programowania :) ? W czym jeszcze powienien byc "oblatany" ?
  2. Czy warto zajmowac sie wgryzaniem w systemy Unixowe jesli ma sie zamiar kiedys podjac prace jako programista?
  3. Czy administrowanie bazami danych jest rzecza zupelnie niepowiazana z programowaniem i niekoniecznie warto sie do tego na studiach przykladac (jesli widzi sie siebie jako przyszlego programiste)?

A ZATEM: PROGRAMISCI! - PROSZE O RADY I SUGESTIE

(sorry za przydlugi post ;-) )

0

Nie ma co dzielic na grupy. Za bardzo nie wiem jaki jest w tym cel. I co to za podział ,że Python i Assembler w 1 koszyku.

Zadaj sobie po prostu pytanie co chcesz robic, w czym specjalizować ? gry to C++, na komorke - java, programy uzytkowe - c# , strony internetowe asp.net itd.. Oczywiscie mozesz sie wszystkiego po trochu uczyc nikt ci nie broni, nie ma w tym nic zlego ,ale trudniej oczywiscie zostac specjalistą.

Algorytmy i Struktury danych ? Po co to komu ? Jak chcesz sie czuc fajny to kup. Jak wiesz ze ci sie to przyda to tez kup.

# Webmastering: HTML/XHTML, PHP, RAILS , XML - czy warto się tym zająć w wolnych chwilach? Czy PHP można zacząć całkowicie od zera (tylko ze znajomością podstaw HTML)? Co sądzicie o RAILS? OD CZEGO

A jak mozna zaczac nauke czegokolwiek nie od 0 ? Olej PHPa i wejz sie za ASP.NET . O Rails sie nie wypowiadam ,bo nie znam ,ale tez slyszalem duzo dobrych rzeczy. XML podstawa.

# Co programista powinien umiec poza kilkoma językami programowania ? W czym jeszcze powienien byc "oblatany" ?

Programista musi umiec przede wszystkim programować. Myśle ,że moze znac nawet 1 jezyk + bazy danych i zarabiac na tym sporo. Wszystko z czasem przychodzi jesli jest praktyka.

Czy warto zajmowac sie wgryzaniem w systemy Unixowe jesli ma sie zamiar kiedys podjac prace jako programista?

Wedlug mnie nie :P No, ale to moje zdanie.

# Czy administrowanie bazami danych jest rzecza zupelnie niepowiazana z programowaniem i niekoniecznie warto sie do tego na studiach przykladac (jesli widzi sie siebie jako przyszlego programiste)?

Lepiej sie przylozyc i poznac chociaz podstawy na poczatek. Bazy danych i programowanie sa dosc mocno ze soba zwiazane.

Pozdrawiam. Wybierz sobie co chcialbys robic (np strony) i najlepsza do tego technologie (dla stron ASP.NET) a potem programuj w tym az bedziesz kiedys dobry... No albo ucz sie wszystkiego jak wolisz :)

Wiem ,ze moja rada nie jest zbyt profesjonalna, sam nie jestem doswiadczonym programista ,wiec poczekaj na nastepne odpowiedzi :)

1

Java, C#, C++ - wybierz sobie jeden, góra dwa języki. Poznaj nie tylko składnię, ale też bądź na bieżąco z narzędziami i nowościami. Będziesz miał co robić do końca życia, a po śmierci i tak będą jeszcze twoje tickety w servicedesku leżały.

html+css+js - poznaj podstawy i zasady działania. Artystą jak nie jesteś to nie będziesz, ale język sieci trzeba znać.

perl, ruby, python - jeden obowiązkowo na poziomie średnim. W życiu przyjdzie ci pracować w środowiskach w których języki skryptowe będą wykonywały dużo pracy w tle np. zarządzały archiwizacją plików i po prostu musisz je poznać.

XML - znać i to wmiarę dobrze. Obecnie to najpopularniejszy nośnik danych.

php/rails - php jest popularne i w pewnym momencie i tak je poznasz, za to railsy są bardzo fajnym rozwiązaniem i warto je poznać.

Książki - czytaj, ale najpierw recenzje i opinie, a potem książki.

0
lamus napisał(a)
# Czy warto zajmowac sie wgryzaniem w systemy Unixowe jesli ma sie zamiar kiedys podjac prace jako programista? Wedlug mnie nie No, ale to moje zdanie.

A moim zdaniem bez tego typu systemow to troche jak bez nogi ;) Chociaz podstawy aby wiedziec jak sie poruszac, aby wiedziec gdzie znalezc katalog domowy, jak usluge zrestartowac, jak wgrac jakis plik itp

Nawet jesli tylko na desktopie bedziesz uzywal windowsa to srodowiska produkcyjne sa bardzo czesto oparte o systemy uniksowe i jesli nie bedziesz mial jakis podstaw tego srodowiska to nic nie zrobisz, jedna i druga rodzina systemow to dwa swiaty, praktycznie zadnych analogii itp.

Znac chociaz podstawy warto, zreszta w wielu ogloszeniach o prace dla programistow wymagana jest wrecz znajomosc linuksa, nie po to aby nim administrowac ale wlasnie po to aby umiec sobie poradzic w tym srodowisku ;) Poza tym warto poszerzac horyzonty ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1