programista perl, jakie szanse na pracę

0

Witam.

Od jakiegoś czasu uczę się perla, język mi się podoba, ale chciałbym za jakiś czas (około pół roku) zacząć szukać pracy, najlepiej w IT.
W związku z tym moje pytanie, czy jest szansa znaleźć pracę jako programista perla?
Z tego co sam szukałem, to spotkałem się z perlem w ogłoszeniach, głównie na programistów php lub administratorów.
Słabo szukałem, czy faktycznie sytuacja jest taka a nie inna?
Myśląc o pracy w przyszłości jest sens pozostać przy perlu, czy lepiej poznać jakiś inny język, bardziej popularny, jak java/c#/c++ ?

Pozdrawiam.

0

na własne oczy widziałem coś co może cię zdziwi, mianowicie brak ogłoszeń o pracy dla Perlarzy =)

największy natłok ostatnio jest dla PHP, Java, .NET

=)

// jak mogłeś widzieć brak czegoś? - Ł

0

Szansa jest.
Choć mam wrażenie, że najwięcej w Perlu siedzą administratorzy systemów, którzy tworzą w nim jakieś potrzebne im skrypty i aplikacje.

// yep, potwierdzam, glownie do tego sie perla wykorzystuje, obok basha do skrytpowania systemu, rowniez do tworzenia prostych demonow, ewentualnie jako cgi. [mf]

0

Potwierdzam to co mówi ktoś - Perl pomocniczy język do różnych zadań najczęściej blisko związanych z systemem.

0

No tak, perl w Polsce ma się słabo, ale za granicą? Choć lubię ten język, to jednak jest chyba bardziej popularny niż powinien :P W perlu jest sporo roboty, czasem zdarzają się nawet CGI do zrobienia.

0

Perl jest jezykiem przestarzalym, malo popularnym i zdecydowanie nieprzyszlosciowym. Male szanse.

0

No ja bym sie z tym nie zgodzil, ze na jezyku Perl postawiono juz krzyzyk, zwlaszcza ze powstaje w nim spora liczba specyficznych rozwiazan, niedawno weszla nowa wersja (5.10) i trwaja prace nad wersja 6 (praktycznie nowy jezyk). Perl to bardzo potezny jezyk i w Polsce tez sie w nim pisze aplikacje quasi-serwerowe. Przykladowe znalezione ogloszenie:

http://www.anicasystem.com.pl/index.php?content=9&sub=42&sub2=211

0

Wszystkie możliwości Perla oferuje Ruby... dodatkowo masę rozwiązań, których nie będzie w Perlu nigdy. A skoro Ruby zyskuje na popularności, głównie zastępując Pythona i Perla właśnie, to nie widzę wielkiej przyszłości dla Perla. Będzie on używany nadal, głównie do konserwacji i modyfikacji istniejącego już softu - sporo narzędzi administracyjnych w nim właśnie jest pisanych.

0
deus napisał(a)

Wszystkie możliwości Perla oferuje Ruby... dodatkowo masę rozwiązań, których nie będzie w Perlu nigdy. A skoro Ruby zyskuje na popularności, głównie zastępując Pythona i Perla właśnie, to nie widzę wielkiej przyszłości dla Perla. Będzie on używany nadal, głównie do konserwacji i modyfikacji istniejącego już softu - sporo narzędzi administracyjnych w nim właśnie jest pisanych.

Ruby? Wszystkie mozliwosci Perla? Zarty.
Kilkukrotnie wolniejszy (przejrzyj benchmarki), mniej udokumentowany, znacznie mniej popularny, duuzo mniej bibliotek i przede wszystkim: w Ruby jest wiele zapozyczen z Perla :)

Jezyki takie jak Ruby przychodza i odchodza, a Perl - mimo wielu przepowiedni, ze stary itd. - pozostaje i wciaz jest uzywany.

Oczywiscie nie mowie, ze Perl to jezyk idealny - ma szereg minusow (jeszcze zalezy, jak go sie uzywa). Nevertheless, do niektorych zastosowan, Perl jest poki co niezastapiony.

0

Wolniejszy? A widziałeś testy Ruby 1.9? Wcale taki wolny nie jest. Ma wszystkie możliwości Perla, usunięte jego wady i sporo rzeczy, których w Perlu brakowało... Zresztą, do diabła, to jest język skryptowy - w tym się gier 3D nie pisze, i tak nowa wersja jest szybsza od każdej wersji Pythona... A właśnie, Python... nie mów, że i Python nie zaczął Perla wypierać.
Ruby bierze z Perla tylko te kilka cech, które naprawdę są przydatne, zobacz ile rzeczy przypomina Smalltalka, Eiffla czy Lispa - Ruby to najmocniejszy aktualnie skryptowy język programowania, wspierający pięknie programowanie obiektowe i funkcyjne... rok temu trochę w Perlu pracowałem i nic z tych rzeczy nie uświadczyłem...
Popularność? Wedle statystyk Perl jest 2x popularniejszy aktualnie... a Ruby dopiero zaczyna zyskiwać uznanie w szerszym gronie użytkowników. Radziłbym zauważyć, że Perl natomiast sukcesywnie użytkowników traci...
Używany jest też Visual Basic...

0

używany jest także cobol [green]

Co do perla to jeżeli starasz się o stanowisko związane z administracją bazy danych , systemów to prawie zawsze o niego pytają (albo basha).

A z tym ruby to mnie kolega zaintrygował ;]

0
deus napisał(a)

Ruby to najmocniejszy aktualnie skryptowy język programowania, wspierający pięknie programowanie obiektowe i funkcyjne... rok temu trochę w Perlu pracowałem i nic z tych rzeczy nie uświadczyłem...

To dziwne bo obydwie te rzeczy w nim są. Ja osobiście programowanie obiektowe w perlu uświadczam od paru miesięcy na co dzień.

PS. Najpotężniejszym językiem na świecie obecnie jest podobno SBQL www.sbql.pl powstały na PJWSTK, a mimo tego jego popularność jest prawie zerowa :P

0

No ale przyznasz, że OOP w Perlu jest daleko wymuszone? :) Bless i cała reszta wygląda na mocno olany ficzer.

0
walec51 napisał(a)

PS. Najpotężniejszym językiem na świecie obecnie jest podobno SBQL www.sbql.pl powstały na PJWSTK, a mimo tego jego popularność jest prawie zerowa :P

haha, "podobno"
masz jakieś źródła?

0
dodekam napisał(a)

haha, "podobno"
masz jakieś źródła?

poza wypowiedziami prof. Kazimierz Subieta i paru członków OMG nic konkretnego nie mam :)

osobiście to nie mam żadnego pojęcia czy tak jest ale zdaje się mieć większą siłę wyrazu niż Java+SQL ze względu na:

  • dynamiczne dziedziczenie
  • wbudowana obsługa transakcji, języka zapytań, danych semi-strukturalnych,
  • zapytania rekursywne (tego czasem naprawdę brakuje w SQL'u)
Kolosus napisał(a)

No ale przyznasz, że OOP w Perlu jest daleko wymuszone? :) Bless i cała reszta wygląda na mocno olany ficzer.

Można by powiedzieć że programowanie proceduralne w perlu jest też olane ze względu na brak deklaracji argumentów. Według mnie jedno i drugie to po prostu the perl way, który mi np. do skryptów pasi.

0

ech, ale to chyba nie jest język programowania ogólnego przeznaczenia, prawda? w sumie znam kilka naprawdę potężnych i pięknych języków, które naprawdę nie mam pojęcia czemu nie są tak popularne jak ta cała denerwująca Java czy nawet to badziewne PHP.

0

Kwestia gustu. Teoretycznie nie ważne tak bardzo W CZYM się programuje, tylko JAK się programuje.
Niemniej jeśli chcesz startować do Googla, to powienieneś znać właśnie tę denerwującą Javę, dosyć "dojrzałe już" C++ i (ups nie ma tu Perla) Pythona...

BTW. Dla mnie Java była bardzo denerwująca do wersji 1.4 włącznie - pamiętam, że jej nie cierpiałem. Z kolei Perl właśnie mi się na początku nawet podobał*, ale za rzadko go używam i ciągle zapominam składnię :D Teraz nie mogę się doczekać aż wreszcie wyjdzie Java 7...

*) szczególnie za umożliwienie mojego ulubionego stylu programowania jakim jest "linijka bez regexpa to linijka stracona" [diabel]

0
Krolik napisał(a)

Kwestia gustu. Teoretycznie nie ważne tak bardzo W CZYM się programuje, tylko JAK się programuje.

Nieprawda. Niektóre języki zmieniają w teorii i praktyce JAK programujesz.
Ten sam problem w C++, Prologu i SBQL'u rozwiążesz zupełnie innymi sposobami (rózne paradygmaty).
W Javie i C++ zrobisz to zazwyczaj podobnie.

0

Tak, masz rację.
Ale dobry programista w C++ ma zdecydowanie większe szanse stać się dobrym programistą Prologa niż kiepski programista C++. Po prostu ważne jest podejście - jak już coś robić, to robić dobrze :)

Poza tym oczywiście dobrze znać kilka języków wspierających różne paradygmaty.

0
kumululu napisał(a)

No tak, perl w Polsce ma się słabo, ale za granicą?

Jest praca za granicą, konkretnie w Amsterdamie. Brak możliwości pracy zdalnej.

Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o kontakt: [email protected]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1