wymiana dowodu osobistego

0

Wymieniałem dowód osobisty, coś słyszałem, że chyba musze zgłosić to do Urzędu Skarbowego. Jeżeli tak, to ewentualnie gdzie jeszcze. Pomijam instytucje taką jak bank, bo tam po prostu musze ;)

0

Do US musisz. O innych instytucjach nie słyszałem, w szczególności do banku nie zgłosiłem a bank honoruje nowy dowód.
pozdrawiam

0

US koniecznie a poza tym to bank a jesli masz calodobowe/na zycie ubezpieczenie to zadbaj o zaktualizowanie danych u ubezpieczyciela

0

Dlaczego w US muszę? Przecież w PIT-ie nie podaje się takich danych jak numer dowodu osobistego. Ich interesuje tylko NIP - on identyfikuje jednoznacznie podatnika...

0

Musisz, bo przy nadawaniu numeru NIP podajesz dane dowodu tozsamosci. Poza tym nakazuje to ustawa. Po co? Tez nie wiem.

0

Najprawdopodobniej banki lub inne instytucje przekazują informację o podatnikach wraz z numerem dowodu osobistego. W przypadku gdy zmienisz dowód zmieni się numer i co za tym idzie dane będą wyglądały tak jakby dotyczyły innego podatnika. Żeby uniknąć późniejszego wyjaśniania takich sytuacji US z góry żąda podania tego numeru przy każdej zmianie.

0

Byc moze dlatego. Ale przyznasz, ze to absurd poslugiwac sie innym numerem, skoro NIP jest unikalny i jesli US jest Toba zainteresowany to zostal Ci nadany.

0

nr dowodu -> nazwa folderu z plikiem podatnika
NIP -> nazwa pliku podatnika

Teraz zmieniasz nazwe folderu i liczysz, ze program sam znajdzie plik znajac tylko jego nazwe.

0

Gdy wymieniałem mój dowód to kobieta w urzędzie miasta dała mi pismo do urzędu skarbowego gdzie wpisała mój numer dowodu osobistego po czym to podpisałem i poinformowała że to oni informują US o aktualizacji danych. Niestety nie we wszystkich Urzędach Miejskich tak jest i to zależało od chęci pracowników.

0

Nie tylko od chęci pracowników, jak masz działalność gospodarczą to musisz osobiście udać się do US.
pozdrawiam

0
WIktorDelphi napisał(a)

nr dowodu -> nazwa folderu z plikiem podatnika
NIP -> nazwa pliku podatnika

Teraz zmieniasz nazwe folderu i liczysz, ze program sam znajdzie plik znajac tylko jego nazwe.

Skoro NIP jest unikalny, to zawsze można użyć opcji szukaj pliku ;)

0
bogdans napisał(a)

Nie tylko od chęci pracowników, jak masz działalność gospodarczą to musisz osobiście udać się do US.
pozdrawiam

No to w szczególności musze :/ Tym bardziej, że mi potrzebne zaświadczenie o nie zaleganiu, bo tak dowodu pewnie nigdy bym nie wymienił :>

0

Na pierwszym miejscu jest fiskus, potem reszta. Nie zapomnij powiadomić również pracodawcy o zmianie dowodów tożsamości. Jeżeli tego nie zrobisz możesz mieć niewłaściwie rozliczony ZUS.

0
johny_bravo napisał(a)

Ale przyznasz, ze to absurd poslugiwac sie innym numerem, skoro NIP jest unikalny i jesli US jest Toba zainteresowany to zostal Ci nadany.

Prawo podatkowe w tym kraju to w ogóle jeden wielki absurd :)

0

@somekind - to proponuje się udać do Panamy lub innego raju podatkowego. Zaproponowałem Panamę, bo poza korzystnymi przepisami podatkowymi istnieje tam jeszcze absolutna tajemnica bankowa podobnie jak w Szwajcarii. Dodatkowo jest jeszcze piękna pogoda przez cały rok, dwa oceany oraz wiele chętnych (ponad 20% przyrost naturalny) mulatek i metysek ;-P

Tu kilka ładnych widoczków z Panamy:
http://www.mapropoly.com/PhotoGallery.html

Nie zapomnij powiadomić również pracodawcy o zmianie dowodów tożsamości. Jeżeli tego nie zrobisz możesz mieć niewłaściwie rozliczony ZUS

Coś mi się wydaje, że jednak nr dowodu nie jest potrzebny pracodawcy. Pamiętam, że jak zaczynałem pracę w mojej firmie chcieli tylko NIP i PESEL. Właśnie te dwa identyfikatory były na druczku ZUS RUMA, który otrzymywałem od pracodawcy oraz na NIP-2 do Urzędu Skarbowego, który wypełniałem pierwszego dnia w firmie.

0
AdamPL napisał(a)

@somekind - to proponuje się udać do Panamy lub innego raju podatkowego.

Ja młody jestem, poczekam jeszcze, a nuż za tworzenie prawa wreszcie wezmą się profesjonaliści, nie wariaci z sejmu. Jedne ustawy mówią tak, inne siak, a trzecie są niedookreślone i stąd się biorą takie absurdalne sprawy jak Kluski, piekarza, który chleb oddawał bezdomnym, itp. :/

0

Haha, no to sobie poczekasz jeszcze troche ;P

0

Tak i na dodatek urząd miasta się nie pyta, czy masz działalność, a później wysyła błędnie NIP-3 zamiast NIP-1 i później US Cię ściga za błędny NIP, którego nie złożyłeś.

Kurna, przepisy w Polsce przypominają kod sklepu internetowego napisanego przez gimnazjalistów w PHP na podstawie tutoriali z sieci. :-[

0
somekind napisał(a)

Ja młody jestem, poczekam jeszcze, a nuż za tworzenie prawa wreszcie wezmą się profesjonaliści, nie wariaci z sejmu. Jedne ustawy mówią tak, inne siak, a trzecie są niedookreślone i stąd się biorą takie absurdalne sprawy jak Kluski, piekarza, który chleb oddawał bezdomnym, itp. :/

Maly OT: ustawy pisza profesjonalisci, bo przeciez posel nie napisalby tresci ustawy nie majac pojecia o podstawach prawa. Tyle, ze to co wychodzi spod reki jednego czy drugiego doradcy prawnika (czy zespolu, bo jeden raczej tego nie pisze) a to co powstaje po poprawkach w Sejmie ku uciesze i 'dla dobra' narodu to dwie rozne rzeczy.

@up: mnie to sie marzy identyfikacja osoby fizycznej/prawnej za pomoca 1-2 numerow max z wymiana informacji miedzy zainteresowanymi bez udzialu podmiotu (czyli zwykle szarego czlowieczka). Ale to jeszcze dluuuugie 'pare' lat trzeba bedzie patrzac na checi i postep informatyzacji co wiekszych instytucji...

0
johny_bravo napisał(a)

mnie to sie marzy identyfikacja osoby fizycznej/prawnej za pomoca 1-2 numerow max
Może zamiast numeru użyć znamię bestii... yyy znaczy wszczepić sobie chip RIFD? ;)

0

@AdamPL: Obojetne - i tak mamy numery i tak ;) Wytatuowac czy wszczepic 'PESELA' bym sobie nie dal, co nie zmienia faktu, ze i tak bede go mial, wiec...

0
Oleksy_Adam napisał(a)

Na pierwszym miejscu jest fiskus, potem reszta. Nie zapomnij powiadomić również pracodawcy o zmianie dowodów tożsamości. Jeżeli tego nie zrobisz możesz mieć niewłaściwie rozliczony ZUS.

Ciezko nie poinformować pracodawcy jak się jest nim samym dla siebie :>

somekind napisał(a)
johny_bravo napisał(a)

Ale przyznasz, ze to absurd poslugiwac sie innym numerem, skoro NIP jest unikalny i jesli US jest Toba zainteresowany to zostal Ci nadany.

Prawo podatkowe w tym kraju to w ogóle jeden wielki absurd :)

Podpisuje się pod tym rękoma oraz nogami!

A co do zmian w naszym prawie czy to podatykowym czy innym, to raczej nie spodziewałbym się cudów jeszcze przez 15-20 lat, aż obecne mendy powymierają, to może ich następcy coś z tym zrobią. Nie lubie piłki nożnej, ale wystarczy popatrzeć na przygotowania do Euro 2012, stwierdzam, że raczej u nas się nie odbędzie, bo z niczym nie zdąrzą, to co podają, że już zrobili, to czubek góry lodowej potrzeb, oby tak dalej to znowu będziemy się wstydzić, że ejsteśmy polakami, bo takiej klapy to chyba żadne państwo nie dało.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1