[zarobki] Zlecenia

0

Witam.

  1. Co muszę zrobić, aby legalnie robić skrypty/strony na zlecenie?
  2. Jaki lektury są obowiązkowe?
  3. W jaki sposób dokonywać transakcji.
  4. Jak sprzedawać bez obaw skarbówki?

Pozdrawiam :)

0

Zakladam, ze jako osoba fizyczna.

  1. Umowa o dzielo
  2. Kodeks cywilny, dzial o umowach
  3. Wystawiasz rachunek, odbierasz pieniadze
  4. Rozliczac sie z dochodow :)
0

Załóżmy, że sprzedaje osobie fizycznej CMS'a za np. 1000zl.
Co po kolei muszę zrobic?

0

Spisać z zamawiającym umowę o dzieło z klauzulą przeniesienia praw autorskich. Wadą tego jest fakt, że zamawiający otrzymuje prawa majątkowe do rozporządzania, przez co nie możesz tego samego CMS sprzedać komuś innemu. Możliwe rozwiązania to napisać jaka spersonalizowana dla klienta część CMS jest częścią umowy, resztę udostępnić za darmo; na to wielu zamawiających nie pójdzie.

W przeciwnym razie pozostaje założyć działalność gospodarczą.

W przypadku umowy o dzieło zamawiający (który musi być podmiotem gospodarczym), wystawia Ci pod koniec roku podatkowego PIT i za ciebie płaci podatek (odliczając od 50% twojej pensji 20% [a może 19%] podatku; pozostałe 50% jest traktowane jako koszt uzyskania przychodu i jest nieopodatkowane). Po otrzymaniu tego PITu składasz roczne zeznanie podatkowe i jeśli nie przekroczyłeś progu podatkowego (gdzieś koło 2000zł, musisz sprawdzić), nadpłacony podatek zwrócą Ci na wskazane konto.

W skrócie:

  • spisujesz umowę na 1000zł,
  • dostajesz zapłatę około 900zł (500zł nieopodatkowane, 500zł opodatkowane),
  • pod koniec roku fiskalnego dostajesz od zamawiającego PIT,
  • składasz roczne zeznanie podatkowe (ze wszystkich PITów z roku) w urzędzie skarbowym (musisz wcześniej wyrobić sobie numer NIP; też w urzędzie skarbowym),
  • jeśli nie przekroczyłeś progu, otrzymujesz zwrot podatku.
0

@Szczawik - chyba niekoniecznie musi byc klauzula przeniesienia praw autorskich. Z tymze nie jestem pewien czy to wtedy dziala jak na zasadzie udzielania licencji.

0

Z tego co mi wiadomo domyślnie klauzula być musi, ponieważ na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wnioskuje się, że celem umowy o dzieło jest stworzenie dzieła do dyspozycji zamawiającego.

Z drugiej strony, jakby nie było, umowa może mówić inaczej.

Art. 12. napisał(a)

Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Odsyłam do lektury:
Kodeks cywilny, XV. UMOWA O DZIEŁO
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych

0

Lukne sobie w linki pozniej, ale sam przytoczony fragment dotyczy umowy o pracy, nie o dzielo, wiec to nie o tym mowa.

0

No fakt - właściwie to masz rację.

0

Moim zdaniem to co napisałeś Szczawik jest nieprecyzyjne. Prawa autorskie są niezbywalne, możemy przekazać jedynie prawa majątkowe. Jeżeli chodzi o umowę zlecenie to zależy to tylko od tego jak umówią się strony, tj. można przekazać pełnię praw majątkowych lub tylko licencję na użytkowanie.

0
AdamPL napisał(a)

Moim zdaniem to co napisałeś Szczawik jest nieprecyzyjne. Prawa autorskie są niezbywalne, możemy przekazać jedynie prawa majątkowe.

Nie no, to jest wydaje mi się oczywiste. Osobiste prawa są niezbywalne rzecz jasna, ale nie o tym mowa.

0

@AdamPL: to co Ty napisales jest nieprecyzyjne. Prawa autorskie dziela sie na osobiste i majatkowe, wiec prawa autorskie w czesci sa zbywalne (zalezy, o ktorych mowa). Po drugie mowa o umowie o dzielo, nie o umowie zlecenia, bo na ta druga nie mozna realizowac zlecen strony i innych tego typu dziel wlasnie.

0

Czyli tak...

  1. Podpisujemy umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich.
  2. Dokonujemy transakcji.
    • dostaje: umówiona cena - 20% [?], bo zleceniodawca płaci podatek.
  3. Dostaje PIT. (Co jesli nie dostane?)
  4. Rozliczam się.

BTW. Jaką formę zarobku preferujecie w wieku 16 lat ? :-)

0
autor napisał(a)

Czyli tak...

  1. Podpisujemy umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich.

Majątkowych, a nie autorskich...

@johny_bravo - ale pisząc tak jak Szczawik o "przekazaniu praw autorskich" sugeruje się, że przekazujemy pełnię praw autorskich, a to przecież nieprawda.

0

autorze...

Przede wszystkim. Masz NIP? Jezeli nie to lipton - musisz sobie wyrobic. W wieku 16 lat chyba nie powinno byc problemow (ja sobie wyrobilem majac 18 lat, ale nie wiem czy "za moich czasow" mozna bylo miec bedac niepelnoletnim - wowczas tak myslalem :P)

Podpisujesz umowe o dzielo. Znajdz sobie w internecie wzor takiej umowy. Jak juz Ci ktos wyjasnil. Prawa autorskie dziela sie na:

  • prawa autorskie osobiste
  • prawa autorskie majatkowe

Osobiste prawa sa niezbywalne. Nie mozesz sie ich zrzec. Klientowi przekazujesz jedynie prawa autorskie majatkowe. Znaczy to, ze moze on zarabiac na Twoim CMS-ie, sprzedac go dalej itp. itd.

Do reki dostaniesz kwote netto. Oznacza to tyle, iz jezeli podpisales umowe na 1000 zl brutto, to do tej kwoty zostanie odciagniety podatek. Dostaniesz wiec odpowiednio pomniejszona kwote. Podatek wynosi 19% od kosztow uzyskania przychodu (poczytaj sobie o tym w internecie).

Pod koniec roku rozliczniowego dostaniesz PIT od klienta. Od tej pory Ty rowniesz musisz sie rozliczyc z urzedem skarbowym. Musisz zaznaczyc, ze zarobiles tyle i tyle w danym roku...

Pozniej mozliwe ze dostaniesz zwrot z podatku, ale to juz osobny temat.

0
autor napisał(a)
  • dostaje: umówiona cena - 20% [?], bo zleceniodawca płaci podatek.

BTW. Jaką formę zarobku preferujecie w wieku 16 lat ? :-)

-10% od całości (-20% od połowy, bo druga połowa to koszty...)

I NIPu (AFAIK ) w wieku 16 lat nie można mieć

a i co do zwrotu podatku to z tego co wiem to nie możesz przekroczyć 4000 zł rocznie

0

NIP mozna miec przed osiagnieciem pelnoletnosci (a w kazdym razie mozna bylo kiedy mnie to interesowalo z tego co pamietam). A po drugie to nie musi byc to przeciez umowa z przekazaniem praw autorskich. Choc ta oplaca sie najbardziej, bo:

  1. stawka odpowiednio rosnie
  2. podatek mniejszy (bo polowa to koszty)

@AdamPL: masz racje, choc ja zawsze w przypadku takiej umowy mowie skrotem myslowym 'prawa autorskie' majac na mysle jedyne mozliwe do zbycia czyli majatkowe.

Acha, oprocz podatku odliczana jest rowniez skladka zdrowotna i jeszcze jedna, ale nie pamietam jaka. ZUS nie jest oplacany w tym przypadku.

0

Z NIPem to jest dość dziwnie. Ostatnio składałem wniosek i pani w okienku zapytała mnie o dwie rzeczy:

  1. czy jestem pełnoletni
  2. czy pracuję
    Trochę mnie to zaskoczyło, ale we wniosku musiałem podać NIP i nazwę firmy, w której pracuję. Jest to dość dziwne, bo powinni przyznać NIP każdemu kto chce płacić podatki.
0

Ja jak pobierałem NIP ze skarbówki to wystarczyło wypełnić odpowiedni druk, chyba NIP-4 i tyle. Nikt o nic mnie się nie pytał, po co, na co i dlaczego. Nic ich to nie powinno obchodzić. Prawda jest taka, że w imieniu osoby niepełnoletniej musi wystąpić po to prawny opiekun.

Druga sprawa jak ktoś napisał powyżej umowa o dzieło wcale nie musi przenosić praw autorkich na zleceniodawcę. Różnica jest wtedy tylko taka, że maleją koszty uzyskania przychodu z 50% na 20%.

Trzecia sprawa o umowy o dzieło nie jest odliczana składka zdrowotna i emerytalna(bo pewnie o nią chodziło johnemu bravo). Jest odliczana natomiast z umowy/zlecenia.

Czwarta sprawa tyczy się już konkretnie przykładu sprzedaży CMS'a za 1000zł. Ja bym tą sprawę rozwiązał za pomoca umowy kupna-sprzedaży, tylko tu już sprzedający musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2%. Jeżeli kwota przekroczy 1000zł kupujący musi, również złożyć deklarację PCC-3 do swojego urzędu skarbowego, a ty musisz to uwzględnić w swoich dochodach. Dz. U. Nr 68 z dnia 17.04.2007 r., poz. 450, Nr 176, poz. 1238 - od 10.10.2007 r.

Ostatnia sprawa najniższy próg podatkowy wynosi 19%. Czyli jeżeli dokonujesz umowy o dzieło z przeniesieniem praw to odpowiednio należy się tobie 905 zł, zleceniodawca musi opłacić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 95zł(koszt uzyskania przychodu to 500zł i z drugiej części wyliczamy zaliczkę na podatek w tym wypadky wychodzi 95zł).
Jeżeli wybierzesz umowę bez przeniesienia praw to dostajesz 848zł, zleceniodawca odprowadza 152zł zaliczki na podatek(jak pisałem wyżej w tym wypadku koszt uzyskania przychodu wynosi 20% czyli 200zł, zaliczke na podatek wylicza się z pozostałych 800 czyli wynosi ona 152zł).
Reasumująć dlatego w przykładzie powyżej najlepszym rozwiązaniem jest umowa kupna-sprzedaży, gdyż trzeba odliczyć tylko 2% podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli 20zł. Z racji iż kwota nie przekracza 1000zł, nie trzeba tego wykazywać w dochodach.

0

@mephir: z tymi skladkami wydawalo mi sie pewne, ale musze spojrzec w swoje rachunki, zeby sie upewnic w takim razie ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1