Podsumowanie roku na TIOBE

0

http://www.tiobe.com/tpci.htm

To co mi się podoba, jako programiście Python-a to oczywiście porządny skok tego języka :)

Warto przeczytać podsumowania na dole strony. Języki bez automatycznego zarządzania pamięcią powoli tracą na popularności.

Jak wszyscy się spodziewamy języki obiektowe zyskują stale na popularności. To co mi się podoba, to to, że dynamicznie typowane języki również zyskują (czyli wspomniany Python, ale także Ruby czy Lua).

No i informacja dla Delphowiczów, których tutaj wielu: Delphi nie umiera :)

0

LUA wszystkich wykosi :)

0

no mam nadzieje, ze python kiedys bedzie popularniejszy od php, jezeli chodzi o aplikacje www. co prawda w innych krajach zaczyna przebijac, ale w polsce ciagle jest php jest na pierwszym miejscu.

0

E, naprawdę Visual Basic wciąż ma taki udział w rynku? :-O
Dziwi mnie też sąsiadowanie lispa/pascala z... logo. I czyżby Cobol powracał? ;-)

Karolaq napisał(a)

no mam nadzieje, ze python kiedys bedzie popularniejszy od php, jezeli chodzi o aplikacje www. co prawda w innych krajach zaczyna przebijac, ale w polsce ciagle jest php jest na pierwszym miejscu.

Myślę, że sieć www znacznie zyskałaby na jakości. Ale no właśnie - nie wyobrażam sobie żeby ci sami 'phpowcy', którzy generalnie i tak za grosz nie znają języka, chcieli się przesiąść na pythona. Tj odnoszę się ku wszystkim mało doświadczonym hobbistom, którzy stawią dość spory kawałek społeczności php.

0

no ale i bardzo dobrze. ten kto dla zabawy robi strony, to bedzie sobie uzywal php, a reszta przerzuci sie na pythona.

0

Poniewaz Pythona nie znam, wiec moze ktos opisze pokrotce wrazenia i zalety (przewaga) Pythona nad PHP? Oraz np. Rubym jeszcze... bo sie zastanawiam czego warto sie uczyc w najblizszym czasie Ruby czy Python.

Nie dawajcie linkow do jakis artykulow Python vs PHP (to sobie sam poczytam). Chodzi o Wasze subiektywne wrazenia.

0

moze jest to dosc subiektywne, ale mysle, ze wiele osob przyzna mi racje:
python ma swietna skladnie! nic dodac, nic ujac. to jest jezyk, ktory zmusza do tworzenia estetycznego kodu, ale za to daje wysoka przejrzystosc. pisanie w pythonie czegokolwiek idzie bardzo szybko. tu czesto ludzie mowia tak:
wole napisac program w godzine, ktory bedzie wykonywal jakas tam operacje np w 1 minute, niz pisac przez caly dzien w C analogiczny program wykonujacy te sama czynnosc w 1o sekund.
choc oczywiscie to nie oznacza, ze python jest jakis strasznie wolny. przeciwnie, jest szybki, jezeli chodzi o jezyki interpretowane oczywiscie.
a od samego PHP to rozni sie tym, ze nie jest robiony chaotycznie. nazwy funkcji sa "normalne", a nie jest w php, gdzie wlasciwie nie mozna doszukac sie konkretnej notacji, np is_array(), a isset(). zawsze mi sie to myli.
no i oczywiscie swietne frameworki typ django. to po prostu trzeba wyprobowac.

0
Karolaq napisał(a)

moze jest to dosc subiektywne, ale mysle, ze wiele osob przyzna mi racje:
python ma swietna skladnie!

Polać mu! Dobrze prawi.

Pythonowcy (pythoniści itp, itp.) śmieją się, że największą wadą pythona jest to, że jak się już do niego przyzwyczaisz, to za nic nie chcesz już pisać w czymś innym.

Znam 3 przechrzty - z php na pythona. Nie mogą patrzeć już na php. Jak trzeba coś w tym zrobić, ruszyć jakiś stary kod, to stają na głowie, żeby to odwlec. Sam tak samo robię.

Python jest piękny, czytelny i jeżeli porównujemy z php, to jest uporządkowany.

Karolaq napisał(a)

oczywiscie swietne frameworki typ django. to po prostu trzeba wyprobowac.

Również polecam, chociaż ja z pythonem zaczynałem nie od frameworków, tylko programowanie konsolowe a potem okienkowe. Zaczynając od frameworków można pominąć pewne piękne konstrukcje i ciekawe idiomy w tym języku (chociaż nie musi tak być).

Ruby nie znam. Wielu mówi, że jest podobne do Pythona. Ze składni na pewno nie. Ona jest jakaś taka... zwykła (nie chcę obrażać mówiąc perlowa, bo tak źle to nie jest). No i pobieżnego przejrzenia Ruby nie podobają mi się te aliasy. Tzn. wiele nazw do tego samego. To dla mnie wprowadza jakiś chaos. Chociaż jestem pewien, że ma to też swoje zalety.

Zapewne najlepiej byś zrobił, jakbyś spróbował trochę jednego i trochę drugiego.

0

Delphi wraca do pierwszej dychy, jeszcze trochę i może nawet pobije rekord popularności z sierpnia 2004 (7 pozycja wtedy) [green] Ale co ja się dziwię - przecież każdy wie, że Delphi to najbardziej przyszłościowy język programowania

<font size="1">kij w mrowisko - ciekawe kto się złapie :P </span>

0

Składnia Pythona.. napisałem kawałek gierki [na Symbiana, ale składnia przecież ta sama :P], teraz piszę program wspomagający galerię na telefonach S60v3, ale.. na Jowisza! kto wymyślił ten język?!
cool down
Zastąpienie PHP dla WWW? To raczej [na szczęście] nigdy nie nastąpi. PHP ma najlepsze tablice, jakie spotkałem. Python.. nie ma tablic w ogóle. Nie wiem.. może fakt, że wychowałem się na Assemblerze, gdzie wszystko jest jedną wielką tablicą bajtów odcisnęło na mnie swe piętno, ale bez tak podstawowej struktury danych [w dodatku w połączeniu z tablicą asocjacyjną] nie wyobrażam sobie sensownego pisania.

Python ma parę ciekawych rozwiązań, ale nie wróżę mu zastąpienie PHP tak samo jak Java tego nie dokonała. Niech sobie istnieją równolegle, nie przeszkadzają sobie.

0

Może składnie ma fajną, ale konwencje nazw w bibliotece standardowej to jakiś zlepek różnych konwencji... To mnie właśnie odrzuca od Pythona.

@Marooned
Są listy, słowniki, krotki...

//ale nie ma tablic! to nie to samo. Trzymanie prostokątnej planszy do gry było męczarnią.. - M

0

Python ma parę ciekawych rozwiązań, ale nie wróżę mu zastąpienie PHP tak samo jak Java tego nie dokonała.

Mówisz o jsp czy o czym? Java nigdy nie miała na celu zastępowanie PHP.

//tak, jsp - M

0

JSP służy do czegoś innego więc jakim sposobem miało by konkurować z PHP ?

Warto przeczytać podsumowania na dole strony. Języki bez automatycznego zarządzania pamięcią powoli tracą na popularności.

Jak na razie C na 2 miejscu a Delphi posuwa w góre. Więc nie wiem skąd ten wniosek wyciągnęli.
A Lua skoczyła między innymi dlatego, że Blizzard wykorzystał ją w którejś tam gierce.

0
DzieX napisał(a)

//ale nie ma tablic! to nie to samo. Trzymanie prostokątnej planszy do gry było męczarnią.. - M

Nie wiem, może się nie znam http://pentangle.net/python/handbook/node39.html .

//Robię niepotrzebny OT, ale wersja dla S60 bazuje na Python 2.2.2 - może w tym problem. Fin - M

0
  1. Python ma tablice :)
  2. Nie porównywałbym PHP do Javy, bo to dwa różne światy. Zajmują inną niszę.
  3. Niestety co do biblioteki standardowej to jest prawda. Z każdą nową wersją poprawia się to, bo stare powoli jest dostosowywane do PEP8, ale niestety, są tam niemiłe krzaczki :(
0

Czyli gdybym chciał się wziąć za programowanie webowe niemal od zera to warto olać php i zacząć od pythona?

0

Wg mnie? Absolutnie nie :)

0

A wg mnie warto znać jedno i drugie.

0
Grzybu napisał(a)

Czyli gdybym chciał się wziąć za programowanie webowe niemal od zera to warto olać php i zacząć od pythona?

Może to trochę dziwnie zabrzmi, ale proponowałbym zacząć od C i CGI. Oczywiście nie robić w tym dużego projektu, tylko się zapoznać jak to działa. A później oczywiście poleciłbym Pythona :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1