sprzadaż licencji na użytkowanie bez posiadania działalności

0

No właśnie pytanie jak w temacie. Konkretnie chodzi mi o to jak to się ma prawnie, napisałem prostego CMS'a dla stron firmowych, nic nadzwyczajnego, chociaż bardzo to uprościło mi tworzenie tychże stron. Z wszystkimi dotychczasowymi klientami byłem związany umową o dzieło lub zlecenenie, jednakże zgłosił się do mnie klient, który chce tylko zakupić licencję na jego użytkowanie i tu pojawia się problem, ponieważ z braku działalności nie moge wystawić faktury, a umowa o dzieło lub zlecenie nie bardzo mu pasuje. Próbowałem coś wygoglować, ale większość co znalazłem to dotyczyła rozliczania się z podatku. Mogę z nim po prostu spisać tak umowę kupna/sprzadaży i zgłosić to do skarbówki?

0

Jezeli gosc chce fakture, a Ty takowej nie mozesz wystawic to akurat tutaj jest niewiele do zrobienia. Bo on chce sobie to wrzucic w koszty, a tego bez faktury nie ominiesz.

Mozesz wystawic rachunek zamiast faktury, ale nie wie wiem jak to wyglada z rozliczaniem.

0

W koszty może też wrzucić umowę kupna, umowę o dzieło itd... Podstawą do tego jest wystawiony rachunek.

0

Aha. No bo ja nie wiem jak to wyglada z tej drugiej strony, czyli 'zleceniodawcy'.

No bo ja jako zleceniobiorca (rowniez nieposiadajacy dzialanosci) wystawiam zleceniodawcy rachunek. W nim uwzgldniam moje dane (adres, NIP, data urodzenia, gmina itp itd). Obliczam kwote brutto, netto, podstawe opodatkowania i sam podatek. Taki rachunek wystawiam zleceniodawcy, i to on musi pozniej odprowadzic ten nalezna kwote do urzedu.

Wiec Ty chyba tez tak mozesz zrobic.

0

Właśnie tylko w przypadku umowy kupna/sprzedaży podatek odprowadza sprzedający, z tym że jeżeli kwota nie przekroczyła 1000zł(chyba nie pamiętam dokładnie) brutto to nie musi. Dobra poinformuje go, że jedyne co w chodzi w rachube to to. Myślałem, że może ktoś miał inny pomysł, tzn. już miał taki problem i wybrnął z niego.

Zrobie to tak jakbym sprzedawał auto ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1