Spam na GG - pytanie!

0

Witam serdecznie!
Dzisiaj po raz kolejny otrzymałem spam od nieznanego mi osobnika.
Dziennie dostaję tego masę!

Ostatnio udało mi się wytropić osobę rozsyłającą ten spam.
Napisałem do niej lecz potraktowała mnie bardzo wulgarnie.
Wcześniej dowiedziałem się, że ta osoba kupiła jakiś skrypt który automatycznie wysyła te wiadomości:/
Podawanie numerów GG z których dochodzi ten spam wydaje mi się całkowicie bez sensu...ponieważ te numery są obsługiwane przez boty.. które potem się ich pozbywają:/

Moje pytanie jest takie:
Czy mogę pogrozić osobie wysyłającej spim jakimiś artykułami z kodeksu karnego?
Czy da się zrobić coś z autorem programu który rzekomo nie wysyła spimu?
Czy za stworzenia i sprzedaż tego typu oprogramowania można go wytoczyć mu proces sądowy??

BARDZO PROSZę O JAKąKOLWIEK ODPOWIEDź!
Jako, że GG nie robi prawie nic, żeby ten spam zlikwidować..chciałem w choć małym stopniu sam się tym zająć

Z poważaniem
Marek Strzelecki
[email protected]

0

Tez dostaje wiele takich wiadomosci dziennie. Jesli masz namiary na osobe to postrasz ja troche. Powiedz, ze zlozyles sprawe na policje i niedlugo dostanie wezwanie do sadu - jak tylko dane osobowe z jego ip zostana uzyskane od jego providera. Moze poskutkuje.

Trzeba by jeszcze takowej osobie udowodnic, ze to ona rozsyla ten spam. Tutaj chyba tylko sami admini z gadu-gadu moga to zrobic (sprawdzic IP z ktorego rejestruja nowe numery boty i powiazac go z ta osoba).

Autora tego programu watpie bys ruszyl.

0

Można też zablokować rozmowy z nieznanych numerów. Te rozwiązanie utrdnia pare kwestii ale jakieś wyjście to jest.

0

O ile pamiętam podobny wątek się już przewinął.

0

Powiedz, ze zlozyles sprawe na policje i niedlugo dostanie wezwanie do sadu

Jezeli to totalny glupek, albo dzieciak to moze sie przestraszyc. Jezeli nie (90% przypadkow) to nie warto sie trudzic. Zablokowac numer i tyle, ewentualnie blokowanie wiadomosci z linkami, ktore przychodza od nieznanych osob.

0

BARDZO PROSZę O JAKąKOLWIEK ODPOWIEDź!
Jako, że GG nie robi prawie nic, żeby ten spam zlikwidować..chciałem w choć małym stopniu sam się tym zająć
Staraja sie :) jesli ktos duzo wysyla linkow do nieznajomych to blokuja.. Albo tez mozna zaznaczyc funkcje nie pokazuj wiadomosci od nieznajomych

0

Mam lepszy pomysł! Można zaznaczyć funkcję "nie pokazuj wiadomości od nie znajomych"...

0
wasiu napisał(a)

Tez dostaje wiele takich wiadomosci dziennie. Jesli masz namiary na osobe to postrasz ja troche. Powiedz, ze zlozyles sprawe na policje i niedlugo dostanie wezwanie do sadu - jak tylko dane osobowe z jego ip zostana uzyskane od jego providera. Moze poskutkuje.

Trzeba by jeszcze takowej osobie udowodnic, ze to ona rozsyla ten spam. Tutaj chyba tylko sami admini z gadu-gadu moga to zrobic (sprawdzic IP z ktorego rejestruja nowe numery boty i powiazac go z ta osoba).

Autora tego programu watpie bys ruszyl.

Nieee..to nie to nie poskutkuje :-/
Hmmm.. jak on to mówił "Policja to może mi naskoczyć..." ... i chyba wychodzi na to, że ma racje :-[

_Judge napisał(a)

Mam lepszy pomysł! Można zaznaczyć funkcję "nie pokazuj wiadomości od nie znajomych"...

To nie jest żadne rozwiązanie!

othello napisał(a)

Jezeli to totalny glupek, albo dzieciak to moze sie przestraszyc. Jezeli nie (90% przypadkow) to nie warto sie trudzic. Zablokowac numer i tyle, ewentualnie blokowanie wiadomosci z linkami, ktore przychodza od nieznanych osob.

Zgadzam się ale to nie dzieciak :-P
poza tym tak jak mówiłem.. mi nie chodzi, żeby zablokować dochodzący do mnie spam tylko zrobić coś z tą osobą która go rozsyła!

bordeux napisał(a)

BARDZO PROSZę O JAKąKOLWIEK ODPOWIEDź!
Jako, że GG nie robi prawie nic, żeby ten spam zlikwidować..chciałem w choć małym stopniu sam się tym zająć
Staraja sie :) jesli ktos duzo wysyla linkow do nieznajomych to blokuja.. Albo tez mozna zaznaczyc funkcje nie pokazuj wiadomosci od nieznajomych

Hmmm... z tego co wiem da się to obejść w bardzo prosty logiczny sposób.

Co do programu.. z tego co wiem sprzedawany jest po ok. 500 zł i wysyła 30-100 TYSIĘCY wiadomości na godzinę!
Wcześniej udawałem klienta...dostałem trial który wysyłał w ciągu minut 10 tys. wiadomości!
GG niczego nie blokuje!! Wystarczy to umiejętnie obejść :-/
I tu jest największy problem!
Chodzi mi czy autorowi programu i osobą wysyłającym spam można w świetle polskiego prawa postawić jakieś zarzuty?
Czy to jest kolejna luka w polskim prawie dzięki czemu cyberprzestępcy czują się bezkarnie? :-/

0

Autorowi programu mozesz naskoczyc, bo stworzyl tylko narzedzie. Jak zostanie wykorzystane narzedzie to nie jego problem. Oczywiscie bylby, gdyby narzedzie zostalo stworzone na zlecenie do przestepstwa (wtedy odpowiada jako wspolsprawca), ale on sie moze latwo wykpic, ze sprzedaje program do masowego rozsylania wiadomosci. To ze klienci wykorzystuja losowe numery, a nie np. za zgoda odbiorcow to juz nie jego sprawa.

Osobom wysylajacym spam mozna postawic zarzuty, ale to powod/prokuratura musi udowodnic, ze pozwany dopuscil sie przestepstwa. Czyli tak na chlopski rozum musialbys zebrac paru luda, ktorzy ten spam dostaja, zeby zeznali, ze go dostaja. Co wiecej musialbys udowodnic polaczenie numeru, z ktorego dostajesz spam z osoba oskarzona. Kiedys jeszcze musialbys udowodnic, ze taki spam powoduje u Ciebie straty, ale z pol roku temu przepisy sie zmienily i nie jestem pewien czy dalej jest tak samo.

PS. Celownik liczby mnogiej od rzeczownika osoba to 'osobom' - oczy bola od takiego bledu!

0

Czyli mówisz, że jeśli ktoś by zrobił dobry opis do programu np: "Program do masowego wysyłania wiadomości w sieci GG" to mógłby go sprzedawać nawet na Allegro bez ponoszenia ŻADNEJ odpowiedzialności karnej? 8-O

johny_bravo napisał(a)

PS. Celownik liczby mnogiej od rzeczownika osoba to 'osobom' - oczy bola od takiego bledu!

Chciałem wyedytować lecz niestety nie mogę chyba dlatego, że nie mam tutaj konta i nie jestem zalogowany :-/

0

Gadu-Gadu S.A. zajmuje się trochę kwestiami wysyłania spamu (de facto spimu) przez komunikator. Ale jak wiemy - nieskutecznie, bo metody blokowania jak dotąd utrudniają życie tylko normalnym użytkownikom. Ale naprawdę jedyne co obecnie można zrobić to skontaktować się w tej sprawie z firmą odpowiedzialną za komunikator.

Pytanie też jakie to treści dostajesz od botów? Reklama strony internetowej? Wirus?
Jeżeli reklama (informacja handlowa) to mamy artykuł 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną:

Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej. (...)

Ale na podstawie tej możemy jedynie co najwyżej przyczepić się do tego, kto wysyła reklamy, a nie do twórcy samego spamującego programu. Programista jest obecnie raczej bezpieczny, bo on tylko dostarcza "narzędzie" (mam wrażenie niejasne, że twórca wirusa też jest bezpieczny), chociaż... przejrzałem trochę dostępne materiały, także Kodeks Karny.

Art. 268a KK:

Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych,

Art. 269a KK:

Kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej,

i przede wszystkim Art. 269b KK:

Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 2, art. 268a § 1 albo § 2 w związku z § 1, art. 269 § 2 albo art. 269a, a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej,

Bo spim mozna podciągnać pod Art. 268a par. 1, albo pod zakłócenie pracy systemu/sieci.

Dodam jeszcze, że się wspomniane artykuły mogą zmienić, bo sugerowane jest dodanie i zmiany brzmienia tychże - choć znając życie to od maja kiedy o tym słyszałem to niewiele wyszło i pewnie do następnej kadencji Sejmu się może niewiele zmienić. A i propozycje zmian miały trochę z potworków samych w sobie.

I jeszcze jedno - omijanie zabezpieczeń antyspamowych w sieci GG teoretycznie można by podciągnąć pod Art. 267 KK i wtedy spokojnie można człowieka oskarżyć z Art 269b.

// dopisane
I jeszcze używanie spamującego programu łamie regulamin najpopularniejszego komunikatora:

Punkt 9:

Przy korzystaniu z usług komunikatora Gadu-Gadu Użytkownik nie może dokonywać czynności stanowiących naruszenie obowiązującego prawa, w szczególności:
(...)

  1. nękać inne osoby w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego poprzez wielokrotne wysyłanie niechcianej korespondencji;
  2. wysyłać niezamówionej korespondencji reklamowej lub promocyjnej (spamu)
    (...)
0

No tak - na takiej samej zasadzie producent mlotka nie odpowiada za to, ze kogos tym mlotkiem zabito. 'Program do masowej wysylania wiadomosci w sieci GG' moze byc bardzo przydatny i jak najbardziej legalny kiedy chcesz sobie stworzyc np. siec powiadamiania o, powiedzmy, pogodzie. Ludzie zapisuja sie na taka liste i dostaja co rano najnowsze informacje o pogodzie w ich regionie. Do tego rejestrujesz sie u wlasciciela gadu jako oficjalny wysylacz. Oczywiscie sytuacja hipotetyczna, ale jak najbardziej legalna. Na tej samej zasadzie mail moze byc spamem (jesli nie zamawiales) albo nie (bo zaznaczyles, ze chcesz dostawac). Autor programu do masowego rozsylania maili za nic tutaj nie odpowiada.

//edit
A propos posta Ktosia - to bardziej podpada pod wysylacza, nie pod autora. A ostatni artykul ma raczej miejsce w sytuacji gdy program zostal stworzony dokladnie do wysylania spimu (dziwne slowo) i autor wiedzial o tym, ze tak zostanie wykorzystany przez zleceniodawce. Co oczywiscie trzeba udowodnic...

0
Ktos napisał(a)

Pytanie też jakie to treści dostajesz od botów? Reklama strony internetowej? Wirus?
Jeżeli reklama (informacja handlowa) to mamy artykuł 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną:

Czysto reklamowy

Ktos napisał(a)

I jeszcze jedno - omijanie zabezpieczeń antyspamowych w sieci GG teoretycznie można by podciągnąć pod Art. 267 KK i wtedy spokojnie można człowieka oskarżyć z Art 269b.

Hmm... omijaniem zabezpieczeń to to trudno nazwać. Nie chce powiedzieć zbyt wiele, żeby zaraz jacyś ambitni programiści nie zrobili podobnych kopii :-/

Czyli ogólnie mówicie że autorowi nic nie zrobię.. jedynie osobą wysyłającym spam.. chociaż trudno będzie cokolwiek im udowodnić? :-/

Eh.. :-/

0

Jak masz czas i Ci sie chce (a na to wyglada) to zadzwon sobie do prokuratury rejonowej i spytaj czy takie przestepstwo scigane jest z urzedu (bomba, bo sami sie tym zajma) czy Ty musisz wnosic sprawe do sadu. Albo zapytaj na jakims forum prawniczym.

Co do osoby autora to szczerze watpie - z powodow, ktore opisalem. Podobna sprawa byla z pisaniem prac licencjackich i magisterskich i sama prokuratura przyznala, ze w takim wypadku udowodnienie, ze autor wiedzial po co je pisze jest praktycznie niemozliwe. Wiec to bym sobie darowal. W takim wypadku to chyba tylko zeznania kolesia cos moga zmienic. A szczerze watpie, zeby mu sie cos przypadkiem wypslo w prokuraturze, czy na policji ;)

PS. Telefonu do prokuratury bym sie nie bal, w koncu jako obywatel masz obowiazek poinformowac o przestepstwie, wiec mozesz tez chciec sie dowiedziec czy w tym wypadku obowiazek Cie obowiazuje :)

0
johny_bravo napisał(a)

Jak masz czas i Ci sie chce (a na to wyglada) to zadzwon sobie do prokuratury rejonowej i spytaj czy takie przestepstwo scigane jest z urzedu

Wątpię by było. Przecież sam mówiłeś, że ktoś może się zgodzić na dostawanie takich informacji. Tak więc ów urząd nie mógłby wiedzieć, czy otrzymujący wiadomość się na nią zgadzał czy nie i jest to spam.

Jeżeli chodzi o gościa, to możesz wrzucić jego namiary tu lub na PM. Skoro taki kozak, to chyba się nie obrazi jak ktoś jemu spróbuje świnię podłożyć ;) Oczywiście nie zamierzam popełniać żadnego czynu karanego ;)

Marek Strzelecki napisał(a)

Ostatnio udało mi się wytropić osobę rozsyłającą ten spam.
Napisałem do niej lecz potraktowała mnie bardzo wulgarnie.
[email protected]

Czyli jak? Zdenerwował się? Śmiał się? Piszesz, że "policja może mu skoczyć". To dobrze, że gość ma o sobie wysokie mniemanie. Jeżeli jest pewny siebie to może podziała jakaś prowokacja?

BTW. Jak tak bardzo boisz się spamu, to nie wrzucaj nigdzie adresu e-mail w poprawnej wersji ;)

[updated]
Nie wiem jak ma się sprawa zgłaszania spamu do działania organów ścigania. Czy trzeba dostarczyć jakieś dowody/poszlaki, czy miśki są chętne ścigać i wiedzą co i jak robić. Z kolei jeżeli gość był dość wulgarny, to możesz go sprowokować do tego aby użył w stosunku do Ciebie gróźb karalnych. Było kiedyś głośno o tym że jeden nastolatek groził drugiemu przez GG i sprawa skończyła się sprawą karną. W tym wypadku Ty tylko zgłaszasz sprawę policji, a ona zbiera dowody. Wtedy tropiąc sprawę gróźb na pewno wpadną na rozsyłanie spimu przez gościa ;)

0
CyberKid napisał(a)

Wątpię by było. Przecież sam mówiłeś, że ktoś może się zgodzić na dostawanie takich informacji. Tak więc ów urząd nie mógłby wiedzieć, czy otrzymujący wiadomość się na nią zgadzał czy nie i jest to spam.

Ja tez watpie, ale nie wiem na pewno, wiec zadzwonic nie zaszkodzi :) Poza tym z urzedu to jest tak, ze ktos urzad powiadamia i sprawa juz jest ciagnieta przez prokurature. Tutaj moglbyby byc wiec tak, ze ja powiadamiam prokurature, ze koles wysyla spim czy spam i oni juz na wlasna reke sprawdzaja czy sa inni poszkodowani, ktorzy sie nie zgadzali, itp.

CyberKid napisał(a)

[updated]
Nie wiem jak ma się sprawa zgłaszania spamu do działania organów ścigania. Czy trzeba dostarczyć jakieś dowody/poszlaki, czy miśki są chętne ścigać i wiedzą co i jak robić. Z kolei jeżeli gość był dość wulgarny, to możesz go sprowokować do tego aby użył w stosunku do Ciebie gróźb karalnych. Było kiedyś głośno o tym że jeden nastolatek groził drugiemu przez GG i sprawa skończyła się sprawą karną. W tym wypadku Ty tylko zgłaszasz sprawę policji, a ona zbiera dowody. W takim wypadku na pewno wpadną na trop rozsyłania spimu przez gościa.

Mysle, ze policja/prokuratura nie obrazi sie jak jakies dowody przedstawisz, ale ostatecznie od sledztwa sa oni. Z drugiej strony nie beda prowadzic sledztwa w sprawie, w ktorej nic nie masz na dowod. Bo tak to by gonili za duchami, 'bo wie Pan, ten sasiad to ma ksywe Osama, wiec to chyba ten terrorysta, nie?' ;)

0

johny, właśnie polskie prawo pozwala na takie bieganie za duchami ;) Po pierwsze zasada "owoc zatrutego drzewa nie jest zatrury". Oznacza to, że jeżeli policjant złamie prawo by zdobyć dowód w sprawie, to ów dowód może zostać do niej dopuszczony. Po drugie wystarczy, że ja pójdę na komendę i podpiszę zeznanie, że mój sąsiad Pan X. choduje w domu marichuanę, sprzedaje narkotyki albo ... wysyła spam. Policja wtedy nie potrzebuje nawet nakazu prokuratora. Wchodzi do mieszkania na legitymację, a sam nakaz dostarczany jest do 7 dni ...

Jeżeli chodzi jeszcze o sprawę autora programu, to chyba jednak można mu zrobić małe kuku. Jeżeli gość sprzedaje program, to musi mieć działalność gospodarczą. Jeżeli jej nie ma, to ma problem. Wystarczy podać się za kienta i otrzymać nr konta. Według polskiego prawa zyski z działalności gospodarczej muszą wpływać na konto firmowe. Jeżeli numer, który otrzymasz nie będzie numerem firmowym, to możesz złożyć anonimowy donos do US. Zresztą taki donos możesz złożyć zawsze ;)

[updated]
Właśnie mi się przypomniało. (jestem mocno niewyspany, więc wybaczcie;)). Jeżeli chodzi o pozywanie, zgłaszanie do prokuratury itd. Z reguły sprawa karna odbywa się w sądzie miejscowości, w której popełniono czyn karany. Jeżeli zatem autor wątku jest z Krakowa, a spamer z Gdyni, to nasz niefortunny kolega będzie musiał pofatygować się na pomorze.

0
CyberKid napisał(a)

johny, właśnie polskie prawo pozwala na takie bieganie za duchami ;) Po pierwsze zasada "owoc zatrutego drzewa nie jest zatrury". Oznacza to, że jeżeli policjant złamie prawo by zdobyć dowód w sprawie, to ów dowód może zostać do niej dopuszczony. Po drugie wystarczy, że ja pójdę na komendę i podpiszę zeznanie, że mój sąsiad Pan X. choduje w domu marichuanę, sprzedaje narkotyki albo ... wysyła spam. Policja wtedy nie potrzebuje nawet nakazu prokuratora. Wchodzi do mieszkania na legitymację, a sam nakaz dostarczany jest do 7 dni ...

Ja sie znam bardziej na administracyjnym niz na karnym, dobrze wiedziec :)

CyberKid napisał(a)

Jeżeli chodzi jeszcze o sprawę autora programu, to chyba jednak można mu zrobić małe kuku.
...
Zresztą taki donos możesz złożyć zawsze ;)

Heh, to taka metoda 'na Ala Capone'? ;)

0

czemu na Capone ?? :>

0

A za co siedział Capone? Za podatki :-)
Ale akurat do pewnej kwoty obrotu (?) nie trzeba mieć działalności gospodarczej by sprzedawać cokolwiek.

0
Ktos napisał(a)

A za co siedział Capone? Za podatki :-)

Otoz to :) Na wlasciwa dzialalnosc Ala Capone dowodow nie mieli. A za podatki i tak sporo odsiedzial, wiec i tak byli zadowoleni :)

0

Ja dziś nie kumaty zdeka ;) Zresztą myślałem, że Capone to montował biznes na alkoholu w czasach prohibicji i za to go zamknęli :)

Jeżeli chodzi o minimalną kwotę, to nie przypominam sobie nic takiego. Owszem jest minimalna kwota zwolniona od podatku ale to nie to samo.

0

Hmmm... a powiedzmy, że ma firmę? To to odpada...

A pytanie z czystej ciekawości.. sam jestem programistą.. wykonuje programy za pieniądze...
da się to obejść jakoś... żeby nie trzeba było podatku płacić?

0

Umowa o dzielo (20% podatku o ile sie nie myle), z przekazaniem praw autorskich polowe dochodu mozesz odpisac jako koszty uzyskania przychodu, co oznacza de facto 10% podatku (bo polowa podstawy). To chyba najtaniej legalnie. Nie wiem jak jest z licencjami i tego typu 'sprzedaza' programow.

PS. Nawet jak ma firme, to jak zajmuje sie tego rodzaju oprogramowaniem to raczej czysty nie jest. Wiekszosc z nas zyje z programowania i jakos hackow do Tibii nie musimy pisac ;)

0
Marek Strzelecki napisał(a)

Hmmm... a powiedzmy, że ma firmę? To to odpada...

Tak jak mówił johny. Skoro zajmuje się takimi rzeczami to raczej czysty nie jest. A gdyby miał firmę, to by pewnie pisał inny soft. Zresztą nie zaszkodzi Ci spróbować :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1