Jak to jest z Delphi

0

Moze ktos wie jak to jest, że ort! narzekają na DELPHI, ze to jest kiepski program do programowania itp, a jak wchodze na forum 4p to ilość tematów poruszonych w dziale Delphi/Pascal jest ponad czterokrotnie wiekszy niż w dziale C++.

Zdrowka

Ckiekawski

0
Ciekawy napisał(a)

wszystcy narzekają na DELPHI

czyli kto?? Ci od jedynego słusznego języka, którzy delphi znają tylko z nazwy??

0

Na pewno nie wszyscy, bo ja nie narzekam

0

Ja na Delphi (i Pascalu) się nauczyłem programować. Mimo, że teraz w Delphi już nie programuje, to dobrze wspominam :)
Zła opinia o Delphi może wywodzić się stąd, że bazuje on na Pascalu, języku uważanym za edukacyjny (choć mającym podobne możliwości do innych).
Do Delphi nie ma się za bardzo gdzie przyczepić, bardzo szybki kompilator, bardzo dobra wydajność, język obiektowy.
Chyba, że komuś nie pasuje składnia: begin..end zamiast { }, uboższa pętla for niż w C, brak rozróżniania wielkości liter.

Na 4p, najwięcej postów jest w dziale Delphi, bo z początku 4p było głównie o Delphi.

0

Dlaczego ludzie z Delphi jadą? Może dlatego, że generuje ogromnie pliki wykonywalne /nie umie nawet stripa dobrze zrobić/, jakość generowanego kodu maszynowego jest marna, biblioteka VCL jest napisana tragicznie /samo api nie jest może źle zaprojestowane, ale paskudnie zaimplementoewane/. @TeWuX, Delphi nie jest typowym językiem obiektowym...

Moze ktos wie jak to jest, że wszystcy narzekają na DELPHI, ze to jest kiepski program do programowania itp, a jak wchodze na forum 4p to ilość tematów poruszonych w dziale Delphi/Pascal jest ponad czterokrotnie wiekszy niż w dziale C++.
[rotfl]
Jeżeli chodzi o ilość tematów... czy świadczą one o jakości? Sporo pytań to dzieci marzące o napisaniu trojana albo totalni newbie... ile jest pytań o gotowe komponenty do banalnych spraw? Ile jest pytań jak wyczyścić Memo czy inne takie?.
Pascal został stworzony do nauki algorytmiki i do tego sprawdza się świtenie. Jako narzędzie do tworzenia oprogramowania to jednak pomyłka, porównywanie C++ i delphi to jak porównywanie Lispa i Pythona, ba - assemblera i VB.
Hm... a ilu autorów tematów w tym dziale ma jakieś pojęcie o programowniu albo chociaż nie kończy kariery na czyczszeniu ListBoxa\ukrywaniu okna?</u>
Tak btw. Delphi to RAD, język zaś to Object Pascal... ale przyjęło się język od środowiska nazywać, coż :/

@Piotrekdp, ekhm... Zeusa? :| // post niżej

Piotrekdp napisał(a)

nie napiszemy w nim niektórych RZeczy ( sterowników, systemu operacyjnego )

rzeczy chyba... a 2 sprawa, to Object Pascal jest kompilowany mimo wszystko do kodu natywnego, da się tworzyć sterowniki i komponenty OS'ów - tylko linker\stripper potrzebny... cała filozo(o)fia.

0

Większość tematów dotyczy się delphi z kilku powodów :
Jak już wspomniano delphi wywodzi się z TP
Jest chętnie nauczany jako dość Intuicyjny język programowania (na studiach naprzykład) - chodź od przysłego roku moja uczelnia (Politechnika Rzeszowska ) zrezygnuje najprawdopodobniej z nauki Delphi.

Delphi jest dobry do nauki podstaw bo :
a) Posiada dość scisłe typowanie
b) Można żyć bez wskaźników , ucząc się podstaw ( Można ale po co ;-P )
c) Posiada dość wygodny typ String chociażby :) (choć został on już przeiesiony do C++ też )
d) Nie złapiesz sie czasem w warunku na == i = :)) chociażby
e)Większość osób zna TP który jest uczony w szkołach średnich nawet a więc przesiadka z TP na delphi
mniej "boli" niż z TP na C++ ;-P (Uwaga o Newbe zpostu Zeusa Trafna ;) )

Jest Krytykowany bo nie oszukujmy się - nie napiszemy w nim niektórych RZeczy ( sterowników, systemu operacyjnego ) pod linuxa nie można pisać -tzn można niby ale jest to mocno utrudnione :)
(reszta "wad" jak u Zeusa)

Ale do nauki Podstaw i Programowania Pod Windoze delphi całkiem nieźle sobie radzi .

0

Ja też nie narzekam na Delphi. A jeżeli ktoś jest "sezonowym programistą" czyli autorem programu którego zadanie kończy się na obsłudze Buttona to cóż, ręce złóż....Nie wiem na co tu narzekać.

Jednak zastanawiam się nad zmianą języka z myślą o założeniu firmy, która by specjalizowała się w pisaniu oprogramowania. Nie wiem który wybrać patrząc na cenę kompilatora, przyszłość języka, ewentualnie łatwość programowania itd.
Co polecacie?

0

Drogi pracowniku firmy Komp :)
3 języki

C++ przede wszystkim (pisanie sterowników oprogramowanie urządzeń peryferyjnych - ogólnie wszystkiego)
JAVA :) - czy sen ? (aplikacje pod sieci , skrypty applety ) - w sumie aplet to aplikacja :))
co nieco Php też :) (aby własną stronke obsłużyć - i nie tylko )

0

Ja polecam Delphi i BDS2006 :)

sam w pracy na takim pracuje ... i jest super takie moje zdanie ;)

Chcesz firme hmm spoko ale firmy istniejace co maja juz jakis poziom jesli chodzi o reklame ze sa slynne to nie wiem czy dasz rade ... nie chodzi tutaj o to kto napisze lepszy program ... tylko o to jak slynna jest firma np.
firma chce program do faktur etc nie pojdzie do firmy X bo jest malo znana lub wcale i zleci program firmie Z

Najpierw napisz kilka programow dla firm zobacz jakie beda reakcje jak bedzie ok zakladaj firme i pisz coraz wieksze aplikacje :)

powodzenia ! :)

0
deus napisał(a)

Tak btw. Delphi to RAD, język zaś to Object Pascal... ale przyjęło się język od środowiska nazywać, coż :/

Od jakiegoś czasu istnieje taka nazwa jak Delphi Language, co jest mniej więcej równoważne Object Pascalowi.

Co do wielkości plików się zgodzę. Delphi VCL doczepia do exeków.

@Pracownik_firmy_komp
jak pisali wyżej: Java, C++,
od siebie dodam platformę .NET.

0
deus napisał(a)

no to teraz siadamy przed kompami - ja mam darmowe Turbo Delphi a ty jakiegoś darmowego C++ i piszemy program do obsługi firmy (czyli UI, BD i wydruki) - zobaczymy komu będzie szło lepiej.

Nie oszukujmy się - dzisiaj wielkość execka ma takie znaczenie jak to czy miesiąc temu padał deszcz czy nie. Co do jakości generowanego kodu to ważniejsze jest to czy program będzie działał dobrze, przewidywalnie i stabilnie, a w C++ jest znacznie więcej możliwości "umoczenia", choćby na wskaźnikach, które wg. c++sowców są takie wow. Dodatkowo Delphi (od chyba zeszłego roku język też nazywa się Delphi) jest prawdziwym RADem z masą lepszych i gorszych, darmowych i płatnych kompoentów.

0

Najpierw napisz kilka programow dla firm zobacz jakie beda reakcje jak bedzie ok zakladaj firme i pisz coraz wieksze aplikacje :)

Mam wersję komercyjną Delphi 2005 dla osoby fizycznej co pozwala mi sprzedawać oprogramowania (jeżeli nie posiadam swojej firmy), które pisze i sprzedaję już od 1,5 roku. Oczywiście wszystko legalnie z odpowiednimi papierami między zleceniodawcą a mną. Na razie u mnie w mieście i coś tam sobie już wyrobiłem bo jestem prawdopodobnie jedyny w miejscowości. Zatem powyższe deklaracje w poprzednim moim poście nie oznaczały, że zaczynałbym od zera tylko już od jakiegoś tam pułapu. ;)
Na razie wychodzę z tego założenia, że dla odbiorcy jest wazny efekt pracy, nie w czym napiszę program; Delphi, C++ czy Java. ;) Zobaczę co będzie potem.

Myślę właśnie o C++ (BCBuilder?) i Java, PHP umiem. ;)
Aplikacje sieciowe opieram na MySQL + Delphi.
Super dzięki za odpowiedzi. :)

0

Uwaga Miśka cenna fakt w c++ , łatwiej jest o pomyłkę :) - co do samej wielkości pliku pisząc większą aplikacje różnice się zacierają w zasadzie :)
btw Turbo Delphi jest komercyjne i darmowe z Licencją na 10 lat :)
Komercyjne w znaczeniu mozesz legalnie sprzedać produkty :)

0
Ciekawy napisał(a)

a jak wchodze na forum 4p to ilość tematów poruszonych w dziale Delphi/Pascal jest ponad czterokrotnie wiekszy niż w dziale C++.

To proste.
Większość ludzi zajmujących się Delphi to nooby i się dopiero na nim uczą programować. A jak już się na nim nauczą to Ci mądrzejsi przechodzą na C++ i stąd mniej pytań na forum C++ :P

0

Ja napisałem program (prowadzenie zawodów wielobojowych: zawodnicy, drużyny, punkty, itp.) na zaliczenie z WF-u w Delphi.NET. Jak gościu go zobaczył to szczęką przebił podłogę.

0

Tak tak...
A mnie nauczycielka z infy bała się wziąć do tablicy jak braliśmy programowanie w Pascalu, żeby nie musiała się potem wstydzić jakbym ją zagiął z czegoś :D - serio... a innych brała :P

0

Ja programuje w Delphi, C++ i C#, ale najbardziej podoba mi sie Delphi a w C# znajdziesz wiele podobiensc i rozwiazan zaczerpnietych z Delphi. W Delphi nie napiszesz sterownikow i systemow operacyjnych? Duza strato to nie jest gdyz ile programistow C++ tworzy sterownikki i systemy operacyjne? Nie chodzi oto ze bede gloryfikowal Delphi, ale tez glupota jest mowienie ze Delphi to kicha itd. Wiadomo ze Delphi jest nieduzo wolniejsze od C++, ale to tez zalezy od kompilatora C++. To ze Delphi kompiluje duzo exe-ki to tez znowu nie taka wada bo np. C++ korzysta z bibliotek znajdujacych sie w windowsie, takze skompiluj sobie plik exe z opcja "Build with runtime packages" i masz maly pliczek exe. Boralnd moglby rozwinac Delphi ale oni zajmuja zbyt wieloma rzeczami naraz :|.
Jesli ktos programuje w Delphi to polecam Delphi 2007 gdyz widac ze jest to bardziej solidny ide niz 2005 i 2006.

Takze glupota jest mowienie ze Delphi jest do kitu badz ze C++ jest do kitu, kazdy jezyk ma swoje zastosowanie, sam pisze programy w Delphi i nie jakies tam okieno forma przycis i tyle, osobiscie w Delphi uzywam wskazniow bo sa one czasmi swietnym rozwiazaniem i jak do tej pory nie czulem sie ograniczony przez Delphi zeby przezucic sie na stale na inny jezyk, a jesli Delphi to jezyk dla n00bow ktorzy potem programuja w C++ to ja sie zastanawiam ile byloby teraz programistow C++ bez Delphi :d .

aha a co do "begin", "end".... zeby zrobic "{", "}" musiz nacisnac SHIFT [rotfl].

0
Spine napisał(a)

Tak tak...
A mnie nauczycielka z infy bała się wziąć do tablicy jak braliśmy programowanie w Pascalu, żeby nie musiała się potem wstydzić jakbym ją zagiął z czegoś - serio... a innych brała

ja mialem podobnie w sredniej [rotfl] czesto poprawialem nauczycielke lub jak ktos cos zrobil zle na kompie i ona pozniej nie potrafila tego rozwiazac, ja oczywiscie wtracilem sie, powiedzialem co trzeba zrobic to wyleciala na mnie, wstawila 1 do dziennika, a pozniej tak zrobila [rotfl]
i mialem 3 u niej z infy [rotfl]

0

Delphi ma straszny narzut w kodzie, begin, end, then, var, int sie nazywa integer. Jak ja jeszcze w tym pisalem to nie mial szablonow i przeciazania operatorow co teraz bardzo czesto mi sie przydaje, plusa ma tylko za VCLa, jakby nie patrzec to wygodne to to.

C++ imo ma ta wade, ze nie ma chociazby jakiegos standardowego toolkita do gui scisle opartego o jezyk (krew mnie zalewa jak widze jakies wxString, QVector i cholera wie co jeszcze).

A jesli chodzi o drivery i osy to w C++ tez tego nikt nie pisze (nie zeby sie nie dalo - w php mozna pisac nawet :P)

0

I znów nieścisłości.
Borland, od jakiegoś czasu, nie zajmuje się Delphi. Delphi przeszło pod opiekę CodeGear, które nie zajmuje się wieloma rzeczami naraz - a tylko i wyłącznie Borland Developer Studio.

To ze Delphi kompiluje duzo exe-ki to tez znowu nie taka wada bo np. C++ korzysta z bibliotek znajdujacych sie w windowsie, takze skompiluj sobie plik exe z opcja "Build with runtime packages" i masz maly pliczek exe

A Delphi to z bibliotek WinAPI nie korzysta?! Korzysta, a jakże. Ino aby znacznie ułatwić tworzenie aplikacji należy w programie zawierać całą obsługę VCL - gdyby pisać w WinAPI to by były programy małe.

Delphi ma niejasną przyszłość - od kiedy CodeGear powstał i tak jest nadzieja, ale coraz więcej osób porzuca Delphi, dla C# (zwłaszcza), dla Javy, a Delphi i Pascal silnie trzymają się w środowiskach akademickich i szkolnych.

Ale szczerze mówiąc - nie mogę ja też zrozumieć dlaczego pytań o Delphi jest tak dużo - ale to może być także związane z tym, że ten portal wyrósł z portalu tylko o Delphi i nad nim nadal może to widmo ciążyć ;-)

@Wolverine: Delphi.NET ma na pewno przeciążanie operatorów, czy normalne ma to nie wiem w końcu, ale na pewno dorobiło się w wersji 9 pętli for-in, co jest przeze mnie uwielbiany element w kilku językach ;-)

0

To jeszcze dorzucę:
kod w delphi jest czytelniejszy (np. deklaracje zmiennych na początku), w C++ jeśli się ktoś nie stara może wyjść bardzo nieczytelnie.

co do nauczycieli z infy... u mnie koleś był mocny, zagiąć się go nie dało. przygotowywał nas do olimpiad z informy itd. (fakt że miał czasem problemy z przekazaniem swojej wiedzy, tzn. zakładał ze jesteśmy bardziej wtajemniczeni)
ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę, większość nauczycieli od informy jest o kant siedzenia.... w w ogóle to chyba off-top :)

0
TeWuX napisał(a)

To jeszcze dorzucę:
kod w delphi jest czytelniejszy (np. deklaracje zmiennych na początku), w C++ jeśli się ktoś nie stara może wyjść bardzo nieczytelnie.

co do nauczycieli z infy... u mnie koleś był mocny, zagiąć się go nie dało. przygotowywał nas do olimpiad z informy itd. (fakt że miał czasem problemy z przekazaniem swojej wiedzy, tzn. zakładał ze jesteśmy bardziej wtajemniczeni)
ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę, większość nauczycieli od informy jest o kant siedzenia.... w w ogóle to chyba off-top :)

Zgadzam sie c++ moze byc bardzo nieczytelny i ogólnie rzecz biorąc jest dużo mniej czytelny.

A co do wielkości pliku wykonalnego... jest jeszcze coś takiego jak np exe packer fakt faktem, ze wiecej ramu potrzebuje wtedy program.

lekki OT - nigdy osoba znająca b. dobrze informatyke nie bedzie w stanie b. dobrze przekazac materiału... choć zdarzają się wyjątki.
Dla porównania pokażcie mi jakiegos sportowca który był mistrzem lub "mistrzem" i był b. dobrym trenerem :) ja sie jeszcze nie spotkałem z tym o ile mnie pamiec nie myli.

0
TeWuX napisał(a)

kod w delphi jest czytelniejszy (np. deklaracje zmiennych na początku), w C++ jeśli się ktoś nie stara może wyjść bardzo nieczytelnie.

Kod nawet w Delphi może być bardzo nieczytelny, a Twój przykład przemawia tylko na niekorzyść języka/środowiska. Delphi/TP ma bardzo sztywną składnię niepozwalającą rozwinąć kodu. Weźmy na przykład for i := 1 to 20 do dupa[i]:=0; nie można nawet zmienić wartości zmiennej i (w środku pętli). Pomijam tu oczywiście wszelkie kombinacje z warunkami pętli itd.

Drugą wadą Delphi jest jak to już ktoś wcześniej wspomniał. Niektórzy myślą, że skoro dostają VCL i zmontują w TForm1.onCreate funkcję wyślijLogiKeyloggeraNaMaila(); to są nie wiadomo kim. Kopiczka chyba pamiętamy wszyscy ;)</b>

0
TeWuX napisał(a)

To jeszcze dorzucę:
kod w delphi jest czytelniejszy (np. deklaracje zmiennych na początku), w C++ jeśli się ktoś nie stara może wyjść bardzo nieczytelnie.

Ale to jest OGROMNA wada Delphi!
(pomijając fakt, że w C++ też możesz tak pisać, jesli tylko chcesz)

Tak samo jest w ANSI C - deklaracje zmiennych muszą być przed kodem. W C++ już nie - co umozliwia rzeczy typu:

//n - jakas zmienna
char zuo[n];
jakis kod

Chcąc zrobić coś takiego w C, musielibysmy zadeklarować wskaźnik char* a później użyc _alloca... na pewno będzie to mniej czytelne.
I drugi aspekt tej samej sprawy - zmienne lokalne:

for(int i=0;i<5;i++){
     for(int i=0;i<5;i++) printf("%u\n",i);
}

Wynikiem bedzie wypisanie "1 2 3 4 5" 5 razy (każda liczba w osobnej linii). Ten prosty przykład demonstruje zastosowanie zmiennych leksykalnych (lokalnych).
Załóżmy że mamy dwie pętle w dwóch funkcjach/miejsach/itd, i chcemy je połączyć dla większej czytelności kodu - nie musimy się martwić 'czy ta zmienna jest już użyta w programie?'
Albo pętle w funkcji (której argumentem może być np a), albo aktualnie jest widoczny slot klasy ktory ma przypadkiem taka sama nazwe zmiennej jak ta uzywana w petli w metodze itd...

Nie trzeba na siłę używac tej funkcjonalności - kod jest mniej czytelny, w przypadku dwóch petli for lepiej nazwać zmienne inaczej - ale często nie zdajemy sobie nawet sprawy że w danym miejscu już coś takiego jest itd...

0

Takie restrykcje w Delphi są dobre dla początkujących programistów.

Prostota VCL w Delphi ma służyć przede wszystkim ułatwieniu tworzenia skomplikowanych rzeczy.
Wole poświęcić 80% czasu na tworzenie "wnętrza" programu (struktura klas itd.), a resztę przeznaczyć na szybkie zrobienie graficznego interfejsu. Zamiast w WinApi cudować dodatkowe kilka godzin.

Co do pętli for.... dwa lata temu przeniosłem się na C# (przy okazji się ucząc C i C++), to przez te dwa lata, prawie ani razu nie użyłem pętli for inkrementacji licznika innej niż 1. A nawet jeśli bym musiał, w Delphi są pętle While i Repeat, w których da się to zrobić. Chociaż w pętli For wygodniej.
Inny fakt, że w C# najczęściej używaną przeze mnie pętlą jest foreach.

Na C# z Delphi się przeniosłem z innych względów, niż jego składania. Raczej z braku przyszłości jako programisty Delphi, niestety.

0

C++ imo ma ta wade, ze nie ma chociazby jakiegos standardowego toolkita do gui scisle opartego o jezyk (krew mnie zalewa jak widze jakies wxString, QVector i cholera wie co jeszcze).

Ma :P GTKmm korzysta z STLa i do tego ma Glade++, RAD po części podobny do Delphi.

0
deus napisał(a)

porównywanie C++ i delphi to jak porównywanie Lispa i Pythona

Sugerujesz, że Python jest gorszy? :>

0

Nie chce mi sie zbijac argumentow przemawiajacych za delphi bo wszystkie sa liche ;)
Mozna na ten temat dyskutowac w nieskonczonosc, a i tak sie nie przekona osob, ktore maja niewielkie pojecie na temat oczernianych jezykow i srodowisk.

Delphi faktycznie jest jezykiem stosunkowo prostym, czytelnosc kodu IMO jest mniejsza niz czytelnosc jezykow C-podobnych, ale to kwestia gustu.

Jesli chodzi o profesjonalne zastosowania to wystarczy zobaczyc czego sie glownie uzywa: sa to wlasnie jezyki takie jak C, C++, C#, Java itd... do tego narzedzia MS, ktore sa swietne jakosciowo.

Ktos tu pisal o szybkosci pisania aplikacji w Delphi - to samo mamy w Builderze, a na dokladne C# + takie Visual Studio bija oba na glowe.
Kazdy robi w tym w czym lubi, ale wyciaganie wnioskow, jakie srodowisko jest lepsze na podstawie ilosci postow na 4programmers jest grubym nieporozumieniem [green]

0
TeWuX napisał(a)

To jeszcze dorzucę:
kod w delphi jest czytelniejszy (np. deklaracje zmiennych na początku), w C++ jeśli się ktoś nie stara może wyjść bardzo nieczytelnie.

Delphi jak ktoś nie zna to też może czytać bardzo nieczytelnie :P - widzę, że dużo osób umieszcza cytat Twojej wypowiedzi :P
Chociażby w Delphi wielkość znaków jest ignorowana, a także (moim skromnym zdaniem) to jest udogodnienie, że nie musisz latać na górę procedury, albo całego programu, żeby zadeklarować index dla pętli for :P - tak... to było dobijające...

0

No racja, sam gdybym teraz miał wrócić do Delphi, pewnie bym przeklinał, że nie mogę tak albo tak. Ale jak znałem tylko Delphi, wtedy mi to nie przeszkadzało :P
W dodatku z Delphi mi pozostało pare zboczeń... głównie to :=

Myśląc praktycznie... jak ja się uczyłem Delphi, jego sytuacja była w miarę stabilna, Borland rozwijał to środowisko i warto było.
Teraz już tak wesoło nie jest, dlatego sam się przeniosłem z Delphi na C# i nie narzekam i sądzę, że początkujący powinni sobie, z całym szacunkiem dla Delphi, go darować i po opanowaniu podstaw w Pascalu lub C wybrać coś innego, z pewną przyszłością.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1