Jak to jest ze nikt nie potrzebuje kodera Delphi?

0

Cemu nikt nie chce zaciagnac do pracy ludzi kozystajacych z Delphi tylko javy php c lub inne :0?

0

Bylo juz pare dyskusji na ten temat. Generalnie poszukiwani sa programisci w pierwszej kolejnosci, a programisci konkretnego jezyka w drugiej. Bo umiejetnosc programowania a znajomosc konkretnego jezyka to dwie rozne sprawy. Tym bardziej, ze czesto programisci Delphi to ludzie 'piszacy w Delphi', a nie 'programisci Delphi' :)

A druga sprawa jest taka, ze java, php, c, c#, itd. to jezyki, ktorych zalety i wady sa szeroko i dobrze znane, wiec w poszczegolnych rozwiazaniach wybor pada na nie z jasnych wzgledow (szybkosc, ort!, rozwiazanie webowe, latwosc tworzenia, itp.), a Delph wydaje sie takim jezykiem, ktore w zadnej z tych sytuacji nie wygrywa.

0

Delphi przed wyginięciem ratuje łatwość tworzenia aplikacji bazodanowych.

0

Parę ofert dla programistów Delphi widziałem, prawda że nie za wiele ale zawsze. Dlaczego takich ofert jest mało? Jednym z powodów może być cena Delphiego. Porządny kompilator Javy + Eclipse nic nie kosztują, natomiast Delphi całkiem sporo. VC++ też jest tańszy. Dochodzą do tego zalety, które napisał johny i używanie Delphi przestaje mieć większy sens.

0

guzik prawda - firma w której pracuję szukała programisty Delphi i przewinęło się ich kilku ale co z tego jak większość na pytanie co robi inherited robiła wielkie oczy...

Tu nie chodzi o to, że nikt nie chce tylko o to, że nie ma kogo...

A odnośnie popularności Delphi w Polsce to ma na to też dość istotny wpływ sama polityka Borlanda, który jest nastawiony na sprzedaż głównie dla dużych firm programistycznych (których u nas jak na lekarstwo) - zapytajcie kogoś kto kupował Delphi będąc osobą prywatną jak to wygląda

johny_bravo napisał(a)

...wiec w poszczegolnych rozwiazaniach wybor pada na nie z jasnych wzgledow (szybkosc, przenaszalnosc, rozwiazanie webowe, latwosc tworzenia, itp.), a Delph wydaje sie takim jezykiem, ktore w zadnej z tych sytuacji nie wygrywa.

tu przesadziłeś i to nieźle. Pokaż mi aplikację webową napisaną w C albo łatwość tworzenia aplikacji w C++ w stosunku do Delphi. Albo przenaszalność C# - jest dokładnie tak samo przenaszalne jak Delphi, a nawet mniej bo projekty z delphi spokojnie odpalisz na W95 a z .NET może być ciężko.

Tak samo argument jakoby Delphi było strasznie drogie jest nietrafiony. TD jest free tak samo jak VC# express.

Tak naprawdę Delphi było jedynym RADem z prawdziwego zdarzenia, teraz zaczyna go doganiać .NET.
Delphi ma to do siebie, że możemy się skupić na tworzeniu i optymalizacji kodu ponieważ nie trzeba tu ślęczeć na interfejsem usera (tak jak w VS, czy tam, gdzie okienka trzeba tworzyć ręcznie)

Niby Java też jest taka popularna ale pomimo dość dużej ilości programów, które używam nie ma wśród nich ani jednego napisanego w Javie, ciążko mi też znaleźć jakiś w którejkolwiek firmie, z tych które obsługuje więc gdzie ta Java?

Argument szybkości generowanego kodu też jest nietrafiony - jak mam jakiś krytyczny kawałek piszę go w asemblerze i tyle.

Prawda jest taka, że każdy język ze swoim flagowym IDE do jednych rzeczy nadaje się lepiej do innych gorzej. C++ i VC (czy inne IDE) świetnie nadaje się do programowania gier, aplikacji wykonujących skąplikowane obliczenia ale bez rozbudowanego UI
Delphi nadaje się świetnie do wszelkiego rodzaju aplikacji bazodanowych
Java natomiast do niedawna była najlepszym środowiskiem do programowania urządzeń mobilnych

PHP, JS czy ASP to języki przeznaczone dla WWW więc porównywanie ich z C, Delphi czy choćby C# to porażka

Ale co by nie mówić to prawda jest taka, że jeśli programista jest dobry to język czy środowisko mu nie przeszkadza (najwyżej w jednym będzie mu szło szybciej niż w drugim) a jak jest do d**y to choćby nie wiadomo jakie drogie miał środowisko i jakie wybajerzone to nic z jego pisania nie wyjdzie.

I jeszcze na koniec gdyby Delphi było takie do niczego to Borland powinien już dawno zbankrutować.

0

Tak samo argument jakoby Delphi było strasznie drogie jest nietrafiony. TD jest free tak samo jak VC# express.

No i tu walnąłeś jak kulą w płot. VC# jest darmowy ale tylko do nie-komercyjnego użytku. To samo dotyczy Delphi.

0

@up || @Dwa posty wyżej ;) -> Nie wiem, jak to wygląda z Delphi, ale w C++ zawsze można użyć bezpośrednio darmowego kompilatora typu g++ albo IDE go używającego (typu Dev) ;), nikt ci z visuala korzystać nie każe (w sumie to jeśli chodzi o zastosowanie C++ stające się powoli wręcz jego zastosowaniem flagowym - czyli programowanie gier i innych programów które muszą bardzo szybko wykonywać dużo obliczeń - nie widzę żadnej przewagi jaką mógłby mieć visual :P)

0

reg_expr, cztałeś licencję Turbo Delphi?

Wracając do tego co język może lub nie. Wisi mi ile może C. Nie piszę OSów. Jest różnica pomiędzy mieć a wykorzystać. Piszę głównie aplikacje obliczeniowe, przy czym ich złożoność nie wymaga stosowania kosmicznych pętli optymalizacji i innych. Nie pamiętam abym kiedykolwiek przekroczył zakres Single (chyba, że z mojej winy). Całość i tak sprowadza się do interface usera, który kupi program ten bo ma ładne ikony mając w d.. czy sortowanie jest QS, HeapS czy co tam. Pascal i jego następca Delphi brną przez lata z garbem. C - zawodowcy, Pascal - amatorzy i uczniowie. Hipokryzja. Liczy się ile może koder. Język to dalszy plan.

0
Ghostek napisał(a)

@up || @Dwa posty wyżej ;) -> Nie wiem, jak to wygląda z Delphi, ale w C++ zawsze można użyć bezpośrednio darmowego kompilatora typu g++ albo IDE go używającego (typu Dev) ;), nikt ci z visuala korzystać nie każe (w sumie to jeśli chodzi o zastosowanie C++ stające się powoli wręcz jego zastosowaniem flagowym - czyli programowanie gier i innych programów które muszą bardzo szybko wykonywać dużo obliczeń - nie widzę żadnej przewagi jaką mógłby mieć visual :P)

nie potrafisz dostrzec różnicy IDE - proszę bardzo. Ja mam TurboDelphi Express, które jest darmowe i mogę aplikacje w nim napisane lagalnie sprzedawać. Ty masz gcc też w pełni darmowy i legalny. Zadanie: wyświetlić w gridzie (lub innej podobnej kontrolce) wszystkie dane z tabeli "test" znajdującej się w bazie "b_test" na serwerze MySQL. Ja do tego potrzebuję jakieś 2 minuty łącznie z uruchomieniem środowiska - a Ty?

Przeczytaj może cały mój poprzedni post ze zrozumieniem i jak to zrobisz to możemy podyskutować dalej

reg_expr napisał(a)

Tak samo argument jakoby Delphi było strasznie drogie jest nietrafiony. TD jest free tak samo jak VC# express.

No i tu walnąłeś jak kulą w płot. VC# jest darmowy ale tylko do nie-komercyjnego użytku. To samo dotyczy Delphi.

następnym razem zastanów się dwa razy zanim taką głupotę walniesz ...

0

odpowiedzi parę padło, i IMHO najbardziej trafiona to odpowiedź johny'ego bravo. Zastosowania: każdy język ma pewne utarte "specjalizacje", nawet te ogólnego przeznaczenia (C++ do gier, Java - przenośność, Fortran - obliczenia, asm - szybkość itd itp)

A Delphi? Padło, że bazy danych... Na pewno to jest mocna strona Delphi, ale praktycznie każda popularniejsza baza danych ma biblioteki do każdego języka. To nie jest aż tak silny atut IMHO.

@Misiekd:
właśnie, dobrze napisałeś:

Tak naprawdę Delphi było jedynym RADem z prawdziwego zdarzenia, teraz zaczyna go doganiać .NET.

ważne słowo: było. .NET się baardzo dynamicznie rozwija, jest na niego boom. A Delphi? Szczerze mówiąc kolejne wersje wcale nie zachwycają rewolucyjnością - kto stoi w miejscu, ten się cofa.

dopisane do Miska:

Zadanie: [...] Ja do tego potrzebuję jakieś 2 minuty łącznie z uruchomieniem środowiska - a Ty?

a w tej chwili to mniej więcej 5 minut do napisania programu ładnego graficznie i przenośnego na Win32,Dos,Linux i Mac. (akurat ćwiczę obsługę pewnej biblioteki GUI dla SDL - cały użyty kod na licencji LGPL).

dopisane: nie zwróciłem uwagi, że to ma być SQL ;P No to fakt, z 3 godziny pewnie na szukanie wygodnej biblioteki z C++ ;P Co jak co, ale bibliotek dla C/C++ to jest w ch... i jeszcze trochę. najczęściej wysokiej jakości, a mimo to darmowych (niekoniecznie na licencji GNU). Tymczasem dobrych darmowych komponentów dla Delphi to jak na lekarstwo.

0
Misiekd napisał(a)

nie potrafisz dostrzec różnicy IDE - proszę bardzo. Ja mam TurboDelphi Express, które jest darmowe i mogę aplikacje w nim napisane lagalnie sprzedawać. Ty masz gcc też w pełni darmowy i legalny. Zadanie: wyświetlić w gridzie (lub innej podobnej kontrolce) wszystkie dane z tabeli "test" znajdującej się w bazie "b_test" na serwerze MySQL. Ja do tego potrzebuję jakieś 2 minuty łącznie z uruchomieniem środowiska - a Ty?

Przeczytaj może cały mój poprzedni post ze zrozumieniem i jak to zrobisz to możemy podyskutować

Przygadał kocioł garnkowi ;) Jakoś nie wydaje mi się, by przy tworzeniu gry (a o tym właśnie pisałem w poście!) przydało się wyświetlanie danych z tabeli znajdującej się na serwerze MySQL ;)

EDIT:
A tak swoją drogą to odpowiedź była nie na twój post, lecz na oba posty reg_expr'a ;) Jakby mi chodziło o twój tobym przecież twojego nicka wymienił ;)

0

ech...

Osobiście ofert dotyczących programisty z wymaganym delphi widziałem z 10 w ciągu 4 lat. C/C++ znaaacznie więcej. Java jeszcze nigdy się nie pojawiła albo odbija się ode mnie. Co ciekawe bardzo często ostatnimi czasy widuję ogłoszenia pracy dla "Programistów ze znajomością PHP i MySQL", do jednej firmy z takiego ogłoszenia się zgłosiłem: okazuje się że szukali tak naprawdę administratora serwera postawionego na Windowsie.

Tak więc czasem oferty nie są specyficzne. Jeżeli piszą ogólnie należy się zgłosić i zapytać, można się sporo dowiedzieć.

ps. w delphi od dawna nie robiłem a do tej pory pamiętam co dawało inherited.

0

Delphi... Delphi umiera, odkąd .NET i Java zdobyły popularność - do czasu pojawienia się ich, zwłaszcza .NET, to nie miało sobie równych jako narzędzie RAD. A że w tworzenie C# zaangażował się jeden z głównych architektów Delphi... ;)

Bazy danych? MSSQL + Visual Studio jest banalnie łatwe, ADO.NET robi wiele dobrego, wiele rzeczy szybko, wiele wizualnie... naprawdę łatwo. Sam co prawda wypowiadam się jedynie z oglądania tego na spotkaniach mojej Grupy.NET, a nie z robienia czegokolwiek w tym kierunku ;) I faktycznie Delphi ma - przynajmniej z tego co słyszę - opinię, że jest to język uniwersytecki, szkolny i tak dalej, "a rządzi C++". Ale wśród aplikacji użytkowych przebija się jednak coraz bardziej C#, a nawet Java, a wśród aplikacji internetowych rządzi JSP, ASP.NET i trochę jest tam tego PHP, mało Ruby'ego i Pythona. Oczywiście to dotyczące C# dotyczy tylko platformy Windows, na Uniksy to oddzielna sprawa.

Misiekd napisał(a)

Java natomiast do niedawna była najlepszym środowiskiem do programowania urządzeń mobilnych

PHP, JS czy ASP to języki przeznaczone dla WWW więc porównywanie ich z C, Delphi czy choćby C# to porażka

Java (J2ME) traci na rzecz dwóch rzeczy - .NET Compact Framework dla Windows Mobile i C++ dla Symbiana. Wśród "tradycyjnych" komórek się trzyma, ciekawy jestem jak długo jednak. Mam wrażenie, że Symbian + Windows Mobile (for Smartphone także) mogą zacząć wypierać normalne telefony.

A C# to jeden z bardzo ważnych składników platformy ASP.NET, więc porównywać go z PHP trochę można :) ASP jako takie umarło, ASP.NET się pnie w górę, JS to oddzielna, a teraz swoją drogą coraz popularniejsza zabawa (hasło "Ajax" robi furorę).

0

Na Symbiana też już C# wkracza dzięki Frameworkowi pod niego [tak zamierzam napisać swoje pierwsze "hello world" ;)].

0
Misiekd napisał(a)

guzik prawda - firma w której pracuję szukała programisty Delphi i przewinęło się ich kilku ale co z tego jak większość na pytanie co robi inherited robiła wielkie oczy...

I o tym wlasnie myslalem piszac, ze sa 'piszacy w Delphi', a nie 'programisci Delphi'...

Misiekd napisał(a)
johny_bravo napisał(a)

...wiec w poszczegolnych rozwiazaniach wybor pada na nie z jasnych wzgledow (szybkosc, ort!, rozwiazanie webowe, latwosc tworzenia, itp.), a Delph wydaje sie takim jezykiem, ktore w zadnej z tych sytuacji nie wygrywa.

tu przesadziłeś i to nieźle. Pokaż mi aplikację webową napisaną w C albo łatwość tworzenia aplikacji w C++ w stosunku do Delphi. Albo

ort!
C# - jest dokładnie tak samo ort! jak Delphi, a nawet mniej bo projekty z delphi spokojnie odpalisz na W95 a z .NET może być ciężko.

</quote>

Nie zrozumiales mnie - nie pisalem, ze KAZDY z tych jezykow ma te cechy - wrecz przeciwnie. To C/C++ jest szybki, java przenaszalna, php, gdy chodzi o siec, C# kiedy chce przyjemnie i latwo napisac zwykla aplikacje dla normalnego uzytkownika. Kazda, jak pisal Ranides, ma swoja specjalizacje. Nie uzyje C# czy Delphi, jesli tworze system czasu rzeczywistego, itp. Dla mnie Delphi przegrywa z kazdym znanym mi jezykiem, bo nie jest w stanie zastapic tego co juz mam. Po prostu. Byc moze wiekszosc firm doszla do tego samego wniosku - nie wiem. Ale wiem, czemu ja prowadzac firme z Delphi bym nie korzystal, ani sie uczyl . Jednoczesnie nie twierdze, ze jest do bani - ale z mojego punktu widzenia nie jest konkurencyjny.

0

guzik prawda - firma w której pracuję szukała programisty Delphi i przewinęło się ich kilku ale co z tego jak większość na pytanie co robi inherited robiła wielkie oczy...

Jak ktos zadaje pytanie odtyczace inherited to jest ciolkiem i nie ma pojecia o rekrutacji ludzi imo. Ja tego nigdy nie uzylem dlatego jest zbedne i tyle bym powiedzial pracodawcy, no dobra blad jest kilka napisanych przezxeemnie komponentow na formatki do delphi i tam to jest uzyte, ale tak ogolnie to zdziwko by bylo bo odpowiedz by byla z d**y czyli cos przy tworzeniu komponentów :U Dodatkowo zdaje mi sie, ze ja pisze jakos inaczej od calej reszty rzeszy programmerow tak to nazwe :0 np. na studiach ucza rekurencji itp. szkoda tylko ze jeszcze nie udalo mi sie nawet jej uzyc imo po co nawet :] Moze moja gierka zmieni poglad rzucany na delphi... w tym vzasie radiosity lighting robie :X

0

@Komorkowy_dzony: Twoje argumenty nijak nie pasuja do zadanego przez Ciebie problemu. Pewne konstrukcje jezyka moze sa potrzebne, moze nie sa. Jezeli rzeczywiscie to 'inherited' wedlug Ciebie jest o kant d**y rozbic, to na pytanie pracodawcy czy wiesz do czego to sluzy powinienes odpowiedziec w stylu: Sluzy do tego, tego, tego i tego, ale ja tego nie stosuje, bo to, to, tamto i owamto. Ty jestes zadowolony, bo odpowiedziales na pytanie, rekrutujacy rowniez bo dostal wyczerpujaca odpowiedz. To czy slusznie o to pyta czy nie - nie Twoja broszka - to Ty byc moze bedziesz u niego pracowal, nie on u Ciebie.

0

Komorkowy_dzony
ROTFL
Napisałeś kiedykolwiek jakąkolwiek własną klasę? Wiesz co to dziedziczenie? Nigdy nie zastosowałeś inherited? To powiem Ci, że równie dobrze można np. gwoździa wbijać butem, kluczem francuskim lub głową bo młotek jest do d**y. Można tylko że niektórzy wolą coś zrobić tak, aby narobić się jak najmniej a efekt był jak najlepszy. Nie każdy pisze programy, które wyświetlają "hello world"

BTW szukając kogoś na stanowisko programisty Delphi o co miał pytać? Jakie są kwadry księżyca? Do jakich rozmiarów dochodzi mucha tse-tse? A tak to jedno banalne pytanie i 80% kandydatów się wykłada

0

Jezelo 80% pytanych wyklada sie na dziedziczeniu, to rzeczywiscie nie dziwie sie, ze nie mozna programisty Delphi znalezc :)

0

boś plebs ! na marginesie ujmując wy robicie swoje vcl programiki ja bede szerzyl swoj horyznot w kierunku gier komputerowych tam za bardzo klasy sie nie przydaja

0
Komorkowy_dzony napisał(a)

boś plebs ! na marginesie ujmując wy robicie swoje vcl programiki ja bede szerzyl swoj horyznot w kierunku gier komputerowych tam za bardzo klasy sie nie przydaja

ROTFL. A widziałeś może kod (ten z SDK, silnik jest hgw jak napisany ;)) HL2?

0

@Komorkowy_dzony: z takimi argumentami i takim podejsciem do tematu, to ta dyskusja jest zbedna :) Radze poczytac i przetestowac na wiekszym projekcie zalety programowania obiektowego a nie tkwic w sredniowieczu tylko dlatego, ze reszta jest be.. Oczywiscie nie zawsze i nie wszedzie OP rulez, ale nie z tych powodow, ktore Ty wymieniasz (albo i nie wymieniasz, bo wiele ich nie bylo).

PS. W tym temacie wypowiadaja sie nie tylko piszacy w VCL, wiec albo dostosuj sie poziomem do interlokutorow albo sie nie wypowiadaj, bo szkoda czasu.

0

@Komorkowy_dzony: skompromitowałeś się tak, że po prostu żal.. Programowanie Obiektowe ma swoje wady oczywiście, ale to co ty głosisz to herezje, które świadczą o twojej ignorancji.

0

Czy tylko mnie komórkowy pozamiatał? :|

0
Komorkowy_dzony napisał(a)

boś plebs ! na marginesie ujmując wy robicie swoje vcl programiki ja bede szerzyl swoj horyznot w kierunku gier komputerowych tam za bardzo klasy sie nie przydaja

Łooosh! Przez ciebie mam podłogę czystą... Dokładnie mnie wytarzało...

  1. Obiektowość to nie tylko VCL. Ba, VCL to ledwie pyłek w morzu obiektów.
  2. Nie żebym mówił jakieś herezje, ale programowanie obiektowe w grach się stosuje. Ba nawet się cholernie przydaje i często ułatwia sprawę. Do tego widziałem w swoim krótkim życiu programistycznym kody wielu gierek, bardziej czy mniej znanych i o ile mnie pamięć nie myli obiekty w nich były dość często wykorzystywane.

Nie wiem jak ty, ale ja lubię polimorfizm w programowaniu obiektowym, bez niego musiałbym okrutnie się opisać. Właściwie to ja kocham OOP. No nie aż tak bardzo, ale po prostu lubię, bo daje mi w prostej formie do zrobienia rzeczy, nad którymi bym musiał się normalnie ostro nakombinować i pisać (lub ctrl-c ctrl-v) całą masę kodu nie potrzebnie, bo już raz była napisana.

Szczerze powiedziawszy, jeśli przy takim stanie wiedzy lub przewrotności jaki przedstawiasz i przy tym uważasz się za dobrego "programistę Delphi" to ja się nie dziwie że nie szukają firmy takich ludzi.

0
Oleksy_Adam napisał(a)

Czy tylko mnie komórkowy pozamiatał? :|

Ja bym wyciął tą stronę z tego tematu i dał do perełek ;)

0

Klasy nie przydają sie w grach ?? Może i racja...
IMHO nawet programowanie proceduralne to do gier za dużo.
Liniowe rulezzz... [rotfl]

0

nie no, nie pastwmy sie juz nad nim :/

//racja - blokuję - M

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1