Programowanie obiektowe - zaprzyjaźnianie.

0

Witam,
Mam problem z jednym z zadań z programowania obiektowego, którego treść jest w załączniku.
Potrafię odczytać dane z pliku i utworzyć obiekty, jednak schody zaczynają się gdy trzeba utworzyć kolejny kontakt dla tego samego telefonu i książki telefonicznej. Prosił bym o jakieś podpowiedzi odnośnie koncepcji jak napisać ten program, w jaki sposób do niego podejść. Czy obiekty klasy kontakt tworzyć w klasie książkaTelefoniczna aby był do nich jednoznaczny dostęp lub w jakiś inny sposób?
Pozdrawiam

1

Napisz program, w którym:

  1. zdefiniujesz klasę Telefon o polach: model, numer,
  2. zdefiniujesz klasę KsiążkaTelefoniczna,
  3. zdefiniujesz klasę Kontakt o polu nazwa, numer,
  4. stworzone zostanę odpowiednie obiekty tak aby:
  5. każdy Kontakt może mieć przypisanych wiele numerów telefonów,
  6. każdy Telefon ma własna Książkę telefoniczną,
  7. każda Książka telefoniczna ma wiele wpisów o Kontaktach,
  8. klasy nie mogą mieć pól ani metod oznaczonych jako publiczne,s
  9. stan początkowy wpisów w Książce telefonicznej danego Telefonu prezentuje plik wejściowy WE.TXT
  10. zdefiniujesz funkcję globalną będącą funkcją zaprzyjaźnioną, która będzie mogła odczytywać Kontakty z Książki telefonicznej obiektu klasy Telefon

Program ma umożliwić odczyt zawartości Książki telefonicznej jedynie Kontaktu jaki jest już dopisany do jego własnej książki telefonicznej. W przypadku gdy numer nie znajduje się w kontaktach danego telefonu dodaje go pod tą sama nazwą. Gdy numer znajduje się już w jego kontaktach nie dodaje go ponownie.

Może podaj numer punktu z którym masz problem oraz twoje rozwiązanie poprzednich punktów.

0

Obecnie jestem na telefonie więc nie mam dostępu do kodu. Obiekty tworzę za pomocą tablic obiektów. Klasy sa zaprzyjaźnione z funkcją która odczytuje z pliku wiersz po wierszu, następnie wstawia wartości pod odpowiednie pola w klasie. Problem jest z tym ze np dla numeru 111 powinien być jeden obiekt telefon, jedna książka telefoniczna ale dwa kontakty. Nie wiem jak to rozwiązać. Czy kontakty mam tworzyć np za pomocą metody w klasie książkatelefoniczna? Myślałem jeszcze ewentualnie o tym aby z pliku wpisać najpierw wartości do tablicy i przeglądając tablice tworzyć obiekty.

0

Z zadania wynika że nie potrzebujesz żadnych zaprzyjaźnień.

0

Ogólnie dla mnie te zadanie to jest w dosyć skomplikowany sposób napisane ;-) może i nie ale cóż wykładowca sobie tak wymyślił

2

To zrób po ludzku - bez zaprzyjaźnień po czym dodaj byle jakie zaprzyjaźnienia.

0

Po ludzku tzn?

0

To znaczy - bez zaprzyjaźnień.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1