Nauka programowania - parę pytań

0

Mam pare pytań odnośnie programowania.
A wiec jestem w gimnazjum, niestety ale nauczyciel od informatyki jest na poziomie nie będę pisał kogo.. Zamiast nas nauczyć czegoś sensownego to piszemy jakieś badziewia, wordpad, office itd. Jakieś pierdoły które ja mam w małym palcu. Głownie chodzi mi o to żebym uczył się jakiś prostszych rzeczy na temat programowania ale nie wiem dokładnie czego. Bo zdaje mi się ze języków c,c ++ raczej nie się uczyć bo to nie ten poziom. Chodzi mi o jakieś prostsze rzeczy na ten temat, ale nie wiem za bardzo co. Z góry dziękuje za odpowiedz
0

0

Powiedz nauczycielowi, żeby nie zaniżał poziomu i pozwolił Tobie prowadzić zajęcia.

4

w gimnazjum? gimnazjum to nie jest czas na takie tego typu rzeczy. w gimnazjum skup się na matematyce, szkolnych dyskotekach, sporcie i odwalaniu.

0

Poczytaj czego spodziewać się po informatyce w gimnazjum: https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2011/02/6e.pdf oszczędzisz sobie rozczarowania...

0

Dlatego chce się nauczyć czegoś sam żebym już coś umiał, nie chce Od razu pisać gier ani nic z tych rzeczy. po prostu w podstawowym stopniu ogarnąć to jak na razie

0

No to znajdź sobie w internecie kurs i rób przy jego pomocy jakieś małe programy. W gimnazjum możesz spokojnie to robić. Wcale nie jest tak trudno.

2
  1. Istnieje podstawa programowa i nauczyciel nie moze sobie ot tak wymyślić tematów zajęć.
  2. Już to widzę jak masz Worda albo Excela w małym palcu :D Zaraz by cię zagięły jakieś pivoty, makra i tego typu rzeczy. Office to nie tylko pogrubianie i justowanie czcionki...
  3. Ja tam C++ uczyłem się już w gimnazjum i nie rozumiem czemu wg ciebie to zły pomysł. Tzn może akurat nie sugerowałbym tego języka tylko jakiś inny, ale mimo wszystko.
0
exelele napisał(a):

Dlatego chce się nauczyć czegoś sam żebym już coś umiał, nie chce Od razu pisać gier ani nic z tych rzeczy. po prostu w podstawowym stopniu ogarnąć to jak na razie

Nie musisz zaczynać od C/C++, są języki o bardzo prostej składni takie jak Ruby czy Python i to od nich powinieneś zacząć w tym wieku.

0

Po prostu musisz zacząć programować. W czym nie ma znaczenia Na początek udaj się do biblioteki, poszukaj na przykład książki Niklausa Wirtha "Wstęp do programowania systemowego" i zacznij czytać i uczyć się. Nie musisz całej czytać, dalej jest o Pascalu, ale na początku ma opisane ważne rzeczy dla każdego języka - po prostu - rzeczywiście jest to wstęp do programowania.

0

Z tą podstawą programową zgadzam się z tobą. Nie czytałem jej nawet. Myślałem że ona bedzie troche na wyższym poziomie. Hmm, nie chodzi mi o to że to może zły pomysł ale.. Nie wiem jak to wytłumaczyć. Hmm, dajmy przykład że w programowaniu jestem zielony i prawie nic o tym nie wiem. Chodzi mi o to z czym się zapoznać na początek niż uczenie się Od razu języku programowania.

0

warto poznać:

  • język angielski
  • umiejętność szukania w google, oraz korzystania z szukajek forumowych (takie tematy są średnio kilka razy w tygodniu).
  • języki skryptowe, np. Python (co może być łatwiejsze od C++ czy Javy)
0
exelele napisał(a):

Z tą podstawą programową zgadzam się z tobą. Nie czytałem jej nawet. Myślałem że ona bedzie troche na wyższym poziomie. Hmm, nie chodzi mi o to że to może zły pomysł ale.. Nie wiem jak to wytłumaczyć. Hmm, dajmy przykład że w programowaniu jestem zielony i prawie nic o tym nie wiem. Chodzi mi o to z czym się zapoznać na początek niż uczenie się Od razu języku programowania.

To chyba matematyka i tak jak wyżej, co ważniejsze język angielski.

0

No matematyki się uczę i j.angielskiego itd w szkole. Coś na temat programowania czego się uczyć na początku? Prócz jeszcze języka do programowania, jakieś wprowadzenie do tego

1

Na początek ? nic...
Odpal sobie jakiś tutorial o pythonie i rób zadanka z tego jak coś się nauczysz zacznij czytać dopiero książke o pythonie

0

Może coś takiego, dosyć trywialne, możesz poznać język od absolutnych podstaw. Kursy dla laików na poziomie, który zrozumie praktycznie każdy :)
https://www.codecademy.com/learn

0

Powiem Ci na swoim przykładzie, ja będąc w gimnazjum miałem również nauczyciela który leciał z podstawą jak się go ktoś zapytał o coś poważniejszego to nic nie wiedział, ale jako człowiek był w porządku i kiedy do niego przyszliśmy się zapytać czy nie zrobiłby zajęć dodatkowym dla chętnych od razu się zgodził. Co prawda chodziło nas tam kilku, ale on nie miał nic przeciwko. Nauczyciel nie potrafił programować więc uczył się razem z nami. Zakupił podręczniki i wszyscy wspólnie zaczęliśmy przygodę z C++

0

Coś na temat programowania czego się uczyć na początku? Prócz jeszcze języka do programowania, jakieś wprowadzenie do tego

Praktycznie wystarczy ci jedno słowo - Python (ew. nazwa innego języka programowania, podałem Pythona bo wydaje mi się, że będzie to dość strawne na początek). Jeżeli na podstawie słowa "Python" nie potrafisz odnaleźć w necie informacji na temat tego, czego się uczyć na początku to "you don't have what it takes" ;) Krytykujesz swojego nauczyciela informatyki, ale jednocześnie sam masz problemy z wyszukaniem prostej informacji w necie...

To nie ma sensu na dłuższą metę, bo z każdą pierdołą będziesz latać na forum i czekać godzinę aż ktoś ci odpisze - zamiast znaleźć informację w 5 minut w międzynarodowej sieci Internet.

0

Myślałem że jeszcze czegoś przed tym Pythonem mam się uczyć. To w takim razie dzieki za odpowiedź i idę sie uczyć tego Pythona

0

No dobrze, a powiedzcie mi, czemu Python zamiast C++, a nie JavaScript?

1

@Michał Bodziony bo jest łatwiejszy, bardziej przemyślany i logiczny. Ukrywa wiele "trudnych" mechanizmów przed początkującym użytkownikiem i utrudnia strzelenie sobie w stopę ;] No i jest generalnie podobny to wielu innych języków więc łatwiej potem o przesiadkę. JS jest dość nietypowym językiem i jego znajomość średnio pomoże w nauce innych języków. Z tego samego powodu nie polecamy tu Haskella albo Prologa, mimo że też są ciekawe.

0

Jeszcze 1, a polecilibyście mi jakąś książke o tym pythonie? czy po prostu na necie jest wszystko rozpisane? Chociaż wątpie żeby na jakieś stronie było wszystko zawarte o tym jezyku

0

Wszystko to masz zawarte w oficjalnej dokumentacji (tak, na stronie internetowej -> https://www.python.org/), do zaczęcia nauki lepszy jest natomiast jakiś tutorial - możesz zacząć od darmowego kursu na:
https://www.codecademy.com/learn/python

0

No dobrze, a powiedzcie mi, czemu Python zamiast C++, a nie JavaScript?

  • bo jest lepiej zaprojektowany, więc uczy dobrych praktyk
  • bo bardziej wymusza poprawność dzialania programu i częściej w Pythonie rzuci błędem, w JS często program będzie działać pomimo błędu (tj. JS nie ma wbudowanego dobrego systemu ostrzegawczego przed błędami)
  • bo programowanie w Pythonie jest intuicyjne, nie opiera się na tajemnych sztuczkach
    etc.
    Myślę, że JS jest fajnym językiem, ale jak już się trochę wie nt programowania. Nie jestem pewien czy jest dobry jako pierwszy język.
0

Możecie mi powiedzieć czy z tej strony moge się uczyć pythona?
http://python.edu.pl/

0

W poradniku miałem zrobić takie coś:
#!/usr/bin/env python

  1. -- coding: utf-8 --
  2. Nazwa pliku: ahoj.py

print 'Ahoj, przygodo!'
Wkleić to do dowolnego edytora, wybrałem IDLE bo taki też mi polecał w poradniku.
Ok, otwieram, robie wszystko tak jak on napisał. Włącza się program python, no taka konsola jak cmd i się Od razu wyłącza, możecie mi powiedziec o co kaman?
Tutaj jest link do tego poradnika:
http://python.edu.pl/byteofpython/2.x/04.html
Chodzi o temat Używanie plików źródłowych
mam tego activestate wersja 2.7. a program python wersja 2.5, coś źle?

0

Wiecie jak to ogarnąć?

0

Daruj sobie póki co jeżeli nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na pytanie które było poruszane tysiące razy. Twój program się po prostu wyłącza bo się skończył, jeżeli chcesz zobaczyć efekty wywołaj sobie program z poziomu konsoli windows'a

0

Nie skończył się bo od początku pobrania już tak było. Więc na pewno sie nie skończył

0

Zainstalowałem jeszcze raz przez Activestate wersja 2.7. I tak sie nie chce włączyć, może ktoś wie o co kaman?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1