Wątek przeniesiony 2015-03-21 14:15 z Webmastering przez dzek69.

Jak można umieścić cały skrypt lub funkcje w HTML'u?

0

Witam, dopiero zaczynam programowanie w JS i mój poziom jest bardzo niski więc prosiłbym o nie szydzenie. ^^ Zrobiłem skrypt w którym jest obliczanie, wczytywanie danych z klawiatury i chciałbym się zapytać jak można umieścić cały skrypt lub funkcje w HTML'u?

0

Pokaż ten kod.

0

Nie wiem o co Ci dokładnie chodzi, czy o to żeby działanie tego skryptu było widoczne na stronie. Czy porostu implementacje tego skryptu. Możesz to zrobić na kilka sposobów Np.

Dodać w HTML-u coś takiego

<script>

</script>
0

Chcę żeby pewne elementy skryptu były wyświetlane w wybranym przeze mnie miejscu na stronie np. chcę żeby coś mi się wyświetlało na początku strony, ale jest to zależne od tego co będzie się działo później więc w skrypcie nie mogę tego wyświetlić na początku. Próbowałem zrobić div'a i wrzucić do niego to co chcę wyświetlić ale wtedy skrypt się wykonuje pomijając to.

Taki przykład:

var x;
var y;
var w1;
var w2;

x = prompt("Podaj liczbe");
y = prompt("Podaj liczbe");


w1 = x+y;
w2 = X-y;

document.write("tralalalalalala");
document.write("Wynik dodawania to:"+w1);
document.write("Wynik odejmowania to:"+w2);

Czyli strona będzie wyglądać:

tralalalalala
Wynik dodawania to:
Wynik odejmowania to:

A ja chcę żeby wyglądała tak:

Wynik dodawania to:
Wynik odejmowania to:
tralalalalala

2

Poczytaj sobie o dwóch rzeczach:

  • eventy/zdarzenia. Twój skrypt opakuj sobie w funkcję, a tą funkcję wywołaj w zdarzeniu window load (które wywołuje się gdy CAŁA TREŚĆ na stronie jest pobrana (wliczając obrazki)), albo tzw. document ready, czyli gdy tzw. HTML DOM (poczytaj co to jest, Google html dom) jest gotowy, czyli kod HTML jest załadowany i przeparsowany i możesz manipulować elementami na stronie (ale wtedy np. ryzykowne jest sprawdzanie wymiarów obrazka, bo może być jeszcze niezaładowany). W praktyce cały kod możesz też umieścić tuż przed zamknięciem tagu </body>
  • HTML DOM już poznałeś, więc parę przydatnych metod - document.getElementById - zwraca Ci element o podanym ID (np. <div id="wynik">). Na tak zwróconym elemencie możesz nadpisać właściwość innerHTML - czyli zawartość tego diva. W przypadku, gdy wybierasz element, który jest kontrolką formularza (input, textarea itd), to interesuje Cię właściwość value, nie innerHTML.

Przykładowy kod:

<!doctype html>
<body>
<div id="wynik">tu wartość przed modyfikacją w JS</div>
<script>
document.getElementById('wynik').innerHTML = "jestem stringiem wpisanym przez javascript - " + (6+1);

</script>
</body>

No i przede wszystkim NIE używaj document.write - nigdy Ci to nie będzie potrzebne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1