Czy warto uczyć się winAPI??

0

Jak w temacie.
Czy warto uczyć się winAPI??
Spotykam się z opiniami że jest to przeżytek, i nie warto, bo są dużo lepsze możliwość, i że MS chce to zlikwidować.
I uczę się jeszcze pisać pod directX, i tam korzystają z winAPI.
Jakie jest wasze zdanie na obecną chwile.

0

Według mnie warto. Ja wprawdzie gdy coś piszę pod WinAPI to w Delphi, gdzie o ile się orientuje nie ma konieczności upierdliwych rzutowań i innych udziwnień. Ogólmie można się czegoś ciekawego nauczyć i fajna satysfakcja gdy wszystko mamy jeśli kompilator pozwala w małym exeku, a nie że pusta formatka to ponad dwa megabajty, jak w niektórych IDE.

A co do rezygnacji to ciekawe co piszesz, wiele aplikacji jest pisanych w WinAPI i nawet jeśli jest to jak w Pascalu z użyciem LCL/VCL. To odwołuje się to do systemu. Niby jak można zrezygnować z WinAPI, jeśli na tym oparty jest system? Nie będzie komunikatów? Nie będzie okienek? A co ze wsteczną kompatybilnością? Ja sobie tego nie wyobrażam.

Weźmy "głupi" MessageBox. Ze niby w przyszłości będziemy instalować nie wiem obowiązkowo skryptowe języki i serwer żeby nam generował okienko w postaci png do wyświetlenia. Ale właśnie czym odpalać pewne rzeczy, czym pobierzemy jeśli nie czymś opartym nawet pośrednio o sockety. Odejscie całkowicie od WinAPI. Nie przewiduję tego.

0

Jak się nauczysz języka to nie musisz uczyć się WinAPI zaglądasz do dokumentacji i ba ... wszystko rozumiesz!

0

Czy warto uczyć się winAPI??
[...]
I uczę się jeszcze pisać pod directX, i tam korzystają z winAPI.

Sam sobie odpowiedziałeś - jeśli będziesz potrzebował używać WinAPI to chyba oczywiste, że będziesz się go musiał nauczyć;

Jakie jest wasze zdanie na obecną chwile.

Są gotowe zestawy API, które opakowują odwołania do DirectX czy OpenGL, więc nie musisz niczego rzeźbić ręcznie; Nie wiem w jakim języku chcesz używać WinAPI do obsługi DirectX, ale np. dla Pascala (Lazarusa i Delphi) jest ZenGL, który zwalnia z mozolnego klepania kodu.

0

No niestety tak to jest z tym ZetXem, WinAPI trzeba znać ;)

0

A wciąż się rysuje okienka w winAPI, czy są do tego lepsze sposoby??, w visualu jest taki graficzny interfejs windows-forms się chyba nazywa, i jest jeszcze Qt. A język to c++ którego wciąż się uczę.

0
olesio napisał(a):

A co do rezygnacji to ciekawe co piszesz, wiele aplikacji jest pisanych w WinAPI i nawet jeśli jest to jak w Pascalu z użyciem LCL/VCL. To odwołuje się to do systemu. Niby jak można zrezygnować z WinAPI, jeśli na tym oparty jest system? Nie będzie komunikatów? Nie będzie okienek? A co ze wsteczną kompatybilnością? Ja sobie tego nie wyobrażam.

To nie jest tak, że pewnego dnia Microsoft powie "WinAPI nie żyje" i wszystkie aplikacje przestaną działać. Ale powoli, w drodze ewolucji, weźmie się obecnego WinRT ("universal apps") i będzie go przystosowywać do działania jeszcze bardziej uniwersalnego (już nie tylko środowisko "Metro", ale i klasyczny desktop), otworzy na więcej możliwości (bo obecnie jest tona ograniczeń różnej maści) i WinAPI przestanie mieć tak duże znaczenie, kiedy programiści będą chcieli napisać jednocześnie na telefon, tablet, desktop, serwer i urządzenie wbudowane, skoro lepiej i łatwiej zrobią to pisząc dla WinRT.

0

@_13th_Dragon

Co znaczy "uczyć się winAPI"? Uczyć na pamięć nazwy funkcji?

To samo znaczy co uczyć się Java czy PHP.

Może Ty uczysz się na pamięć nazw funkcji, ale większość osób stara się zrozumieć mechanizm działania, a po szczegóły zagląda do dokumentacji lub internetu.

2

Spotykam się z opiniami że jest to przeżytek, i nie warto, bo są dużo lepsze możliwość, i że MS chce to zlikwidować.

Wszystkie biblioteki GUI, z wyjątkiem kafelkowego WinRT, to są tak naprawdę opakowania na WinAPI.

Trudno nazwać coś przeżytkiem, a tym bardziej to zlikwidować, skoro jest używane wszędzie.

Poza tym Microsoft od dawna nie używa nazwy "WinAPI". To jest "Win32 API", na które składa się wielka ilość różnych systemowych bibliotek, z DirectX-em włącznie.
Do każdej kolejnej wersji systemu dochodzą nowe biblioteki, więc stają się tym samym częścią tego Win32 API. W dokumentacji nie znajdziesz ścisłego podziału że to jest WinAPI a to już nim nie jest bo się nazywa inaczej.

No i WinAPI to nie tylko okienka. To cała masa innych funkcji systemowych, których nie da się zastąpić (właśnie dlatego, że są systemowe), można co najwyżej opakować.
Przykładowo, chcesz utworzyć nowy plik. Możesz użyć zależnie od języka, fopen, ofstream, rewrite ale i tak to wszystko to jest opakowanie na funkcję WinAPI o nazwie CreateFile. Bo nie ma innego sposobu.

0

polecam zmienic towarzystwo, nie dziekuj. Coraz dziwniejsze tutaj sa pytania -.-

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1