OutlookBar w C# - czy da się połączyć z gridem?

0

Witam Kolegów,

czy któryś z Was może robił aplikację desktopową w C# z paskiem skrótów typu Outlook?

Chodzi mi o coś takiego:
user image

Czy trudno jest podpiąć taki pasek do grida? Czy da się w ogóle?
Chodzi mi o taki efekt, że klikam element1 w pasku typu Outlook i w głównym oknie wyświetla mi się dataGridView1.
Klikam element2 i wyświetla się dataGridView2 itd.

Czy jako newbie lepiej się w to nie pchać, bo za trudne, żeby się później połapać?

0

Chodziło mi o uzyskanie takiego efektu, że np.: klikam pierwszą ikonkę, w przykładzie powyżej niech to będzie Outlook Today - i wtedy uaktywnia mi się (wyświetla po prawej) dataGridView1 - jakaś tabelka, np.: z pracownikami. Klikam następną ikonkę, niech to będzie Inbox - i uaktywnia mi się (wyświetla) dataGridView2, np.: z wydaną odzieżą roboczą.

Jeśli ktoś z Was prowadzi działalność gospodarczą, to na pewno spotkał się z takim sposobem nawigacji w Płatniku ZUS.
Tyle, że Płatnik ZUS jest napisany w C++ zdaje się, a ja poruszam się na razie (po omacku) w C#.

2

Można i jest to dość łatwe. Najprościej po kliknięciu zmieniaj Visible na true odpowiedniemu datagridview a reszcie na false.

0

Przepraszam za trywialność pytania, ale nie znajduję w VS C# w dostępnych kontenerach czegoś na kształt Outlook bar.
Rozumiem, że trzeba zastosować napisany i udostępniony za czyjąś uprzejmością gotowy kod?
Taki jak tu:
http://www.codeproject.com/Articles/3950/An-Outlook-Bar-Implementation

Tylko co trzeba z tym zrobić dalej?
Chcę uniknąć tworzenia zbyt wielu Form-ów, by uniknąć obsługi wielu odwołań pomiędzy nimi (nawet nie wiem na razie, jak to się robi).
Kolega mówił, że później głupie naciśnięcie OK wymaga sprawdzania na pozostałych formach wartości, by coś wyliczyć i zapisać do bazy.
Wpływa to oczywiście na szybkość (powolność) programu i czytelność kodu.

Wydaje mi się, że każde z 3 planowanych przeze mnie dataGridView musi mieć swój osobny form (bo jak inaczej starczy miejsca?)
Ale skoro ten Outlook bar ma być zawsze widoczny, takie "okno w oknie" i do 3 elementów (ikon) w tym oknie mają być podpięte 3 odpowiednio gridy, to jak to rozmieścić?

A tu jeszcze jeden przykład tego, co mi chodzi po głowie - kliknięcie ikony1 w Outlook bar miałoby wyświetlać dataGridView1, nie wiem, może umieszczonym na Tab1 w ramach jednego forma, kliknięci ikony 2 wyświetlałoby dataGridView2 na Tab2 itd.? Da się tak zrobić?
user image

1

Tak, da się zrobić.
Jednym z prostszych sposobów jest kilka "view"ów jeden na drugim, i wszystkie z wyjątkiem jednego mają visible na false.
wyżej ktoś ci już o tym powiedział.

0

dam1an, Azarien -> bardzo dziękuję za nakierowanie na temat, poczytam o tym

furious programming -> przepraszam, nie było moją intencją sztuczne nabijanie postów czy coś, chodziło mi tylko o przejrzystość i żeby nie przytłoczyć kogoś treścią w 1 big poście ;)

0

Powracając do tematu...
Przeglądam różne interfejsy w Google grafika.

Co myślicie o zastosowaniu TableLayoutPanel? A może lepiej SplitContainer?
Czy dobrze myślę, że za ich pomocą też można by uzyskać taki efekt?
Dzieląc jednego WinForma na dwie części, jak na obrazku:
user image

Po lewej byłby wąski obszar, wielkości tego paska Outlook, ze skrótami do 3 funkcjonalności.
Po prawej byłby szerszy obszar z 3 funkcjonalnościami (3 zakładki-Tabs).

I tu też mam pytanie:
Czy lepiej umieszczać te 3 osobne funkcjonalności na 3 osobnych zakładkach (Tabs)?
Czy tak jak pisze Azarien: "kilka "view"ów jeden na drugim, i wszystkie z wyjątkiem jednego mają visible na false"?
Ciekawszy wydaje mi się pomysł Azarien, bo wyobrażam to sobie tak, że klikam poszczególne skróty w pasku Outlook, a po prawej wyświetla mi się do kompletu 1 lub 2 lub 3 funkcjonalność - i nic innego nie rozprasza uwagi użytkownika.

Przepraszam za głupie pewnie dla Was pytanie - ale jak uzyskać te Viewy, o których pisze Azarien?
A może dla początkującego łatwiej jest te 3 tematyczne opcje rozmieścić na 3 osobnych Tab-ach?

Chodzi mi o to, żeby się później nie wyłożyć z podpinaniem metod do zdarzeń, odwołaniami pomiędzy zakładkami albo viewami i nie wiem czym jeszcze.

Uprzejmie proszę doświadczonych Kolegów o poradę.

1

Podzielić możesz i zwykłymi Panelami.

Najlepiej byłoby mieć 3 x UserControl i w danej chwili wyświetlać tylko jedną. Wsadzanie kontrolek na kupę i sterowanie ich widocznością będzie bardzo nieprzyjemne podczas tworzenia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1