Kurs Turbo Vision oraz 32/64bitowy kompilator Turbo Pascala/Pascala/Delphi

0

Witam, poszukuję jakiegoś dobrego, polskiego kurs dla Turbo Vision.

I mam jeszcze takie pytanie, jak zdobyć 32/64bit kompilator Turbo Pascal/Pascal/Delphi? Słyszałem że FreePascal ma coś w stylu Turbo Vision pod nazwą Free Vision, tylko nie wiem czy to to samo.

Głównie chodzi o to abym mógł napisać takie okienka jak w kompilatorze Turbo Pascala(lub przy instalacji MS-DOS'a - http://i2.ytimg.com/vi/IRdfG4D7Y4A/mqdefault.jpg) w taki sposób abym mógł tworzyć okienka tym programem w konsoli CMD.exe(tak jak to w WBAT jest)

0

jakiegoś dobrego, polskiego

No to albo dobry i aktualny, albo napisany po polsku...
In fact - powinna wystarczyć dokumentacja oraz ew.dostęp do źródeł Free Vision.

jak zdobyć 32/64bit kompilator Turbo Pascal/Pascal/Delphi?

TP jest wciąż afair płatne (więc podobnie jak w przypadku Delphi), FPC z oficjalnej strony, a Delphi ze sklepu.

0

Turbo Vision pod nazwą Free Vision, tylko nie wiem czy to to samo.
prawie to samo, są tylko drobne różnice (np. parametr funkcji jest typu longint zamiast integer żeby zwiększyć zakres itp.)

z założenia kod pisany dla TV powinien działać:

uses app;
var a:TApplication;
begin
  a.Init;
  a.Run;
  a.Done;
end.
C:\pp\MYPROGS\pas>fpc a.pas
Free Pascal Compiler version 2.4.2 [2010/12/18] for i386
Copyright (c) 1993-2010 by Florian Klaempfl
Target OS: Win32 for i386
Compiling a.pas
Linking a.exe
8 lines compiled, 0.2 sec , 69024 bytes code, 10472 bytes data

Co do kursu, to niedarmowym były książki Andrzeja Marciniaka, konkretnie ta:
http://www.domex.info/allegro/2a_med.JPG

wciąż w zasięgu wzroku na regale stoi u mnie wszystkie 6 tomów ;-)

0

32/64bit kompilator

coś w stylu Turbo Vision

Masz 64 bitową maszynę z DOSem? Czy po prostu jesteś człowiekiem który uwielbia DOSa gdy komputery bez problemów uciągną dużo bardziej zrozumiałe interfejsy graficzne.

FreePascal ma coś w stylu Turbo Vision pod nazwą Free Vision, tylko nie wiem czy to to samo.

słyszałeś o takiej stronie gdzie można znajdować odpowiedzi na swoje pytania? Ja ci podpowiem, że inną mają nazwę, więc to nie to samo.
No ale zobacz co znalazłem w tajnych centrach danych do których tylko ja mam dostęp:

TVision was developed by Borland (now Imprise) in 1992 (v1.03) as a tool for your TurboC and TurboPascal compilers. Around 1997 the masive use of the Window GUI make the product relative obsolete for commercialization and Borland put the sources in your ftp site, only the C++ version was released. Later they even authorized to the FPC group to use the Pascal sources.
Robert Höhne ported it to the djgpp toolkit to develope an IDE (Integrated Development Environment) similar to the Borland's BC++ 3.1 but for djgpp. DJGPP is based on the GNU compiler gcc.
I contributed some classes (the editor and help system) to the RHIDE project and made some modifications to the TVision sources.

w taki sposób abym mógł tworzyć okienka tym programem w konsoli CMD.exe

'konsola cmd' występuje tylko na systemach z serii NT w których raczej MessageBox jest lepszy. A jeżeli piszesz jakiś skrypt to najlepiej napisz GUI, albo nie baw się w skomplikowane interfejsy tekstowe.

Witam, poszukuję jakiegoś dobrego, polskiego kurs dla Turbo Vision.

A ja poszukuję dobrego polskiego opisu działania formatu PE/COFF w praktyce. Sądzisz że mam duże szanse skoro takiego czegoś nie ma nawet po angielsku?

0

@kwq84i2

32/64bit kompilator

coś w stylu Turbo Vision

Masz 64 bitową maszynę z DOSem? Czy po prostu jesteś człowiekiem który uwielbia DOSa gdy komputery bez problemów uciągną dużo bardziej zrozumiałe interfejsy graficzne.

Nie, nie mam 64 bitowej maszyny wirtualnej. Po prostu aplikacja ma działać na windows'ach a jak wiadomo ludzie przestawiają się na x64, a te z kolei nie obsługują 16 bitowego oprogramowania, zastąpiono je 32 bitowym.

WoW64 - Windows-on-Windows 64-bit, wbudowana nakładka na 64-bitowe systemy operacyjne Microsoft Windows, umożliwiająca uruchamianie 32-bitowych aplikacji w środowisku 64-bitowym.

  • z MOICH "tajnych centrów danych". Tak, kocham DOS'a.

w taki sposób abym mógł tworzyć okienka tym programem, w konsoli CMD.exe - przecinek miał być.

'konsola cmd' występuje tylko na systemach z serii NT w których raczej MessageBox jest lepszy. A jeżeli piszesz jakiś skrypt to najlepiej napisz GUI, albo nie baw się w skomplikowane interfejsy tekstowe.

Jak to nie istnieje? Chyba coś przegapiłem w mojej "edukacji"...
A co do tego NT, wszystkie WINDOWS'Y są z serii NT. Aktualna, najnowsza wersja: NT_6.2.9200 - to również pochodzi z MOICH "tajnych centrów danych"

Microsoft Windows NT (ang. New Technology) – rodzina 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych firmy Microsoft, początkowo przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, obecnie z tej rodziny pochodzą także najpopularniejsze systemy dla użytkowników domowych. Rodzina systemów NT, wywodzi się z systemu OS/2, opracowanego przez IBM we współpracy z Microsoftem. Początkowe wersje Windows NT w wersji 3.x mogły być instalowane na partycji HPFS (System plików OS/2), właśnie dlatego, że rodzina NT bazowała na kodzie OS/2.
Najnowsza stabilna wersja NT dla komputerów osobistych i stacji roboczych to 6.2 czyli Windows 8, a dla serwerów – Windows Server 2012.

P.S. A co nie ma 64 bitowych konsol? Hmm, nie wydaje mi się...

0

Nie, nie mam 64 bitowej maszyny wirtualnej. Po prostu aplikacja ma działać na windows'ach a jak wiadomo ludzie przestawiają się na x64, a te z kolei nie obsługują 16 bitowego oprogramowania, zastąpiono je 32 bitowym.

Tak, X64 nie wspiera 16 bitów, tylko powstaje inne pytanie: Po co mówisz o 64 bitowym kompilatorze skoro starszy sprzęt (a zakładam że na GUI tego komputera nie stać) nie jest 64 bitowy a 32. Tobie chodzi o 32 bitowy kompilator, nie o 64. Wprowadzasz w błąd a następnie zarzucasz mi głupotę.

  • z MOICH "tajnych centrów danych". Tak, kocham DOS'a.

Niestety nie rozumiem co WOW64 ma do DOSa. Jeszcze raz pokazujesz że nie wiesz o czym mówisz, bo wcześniej pisałeś wyraźnie o 64 bitach, a nagle wyskakujesz z warstwą wsparcia dla 32bitów, które z DOSem nic wspólnego nie ma. Czyli znów chodzi tobie o kompilator 32bit, który nazywasz '64/32' bo nie wiesz o czym mówisz.

Jak to nie istnieje? Chyba coś przegapiłem w mojej "edukacji"...

Niestety w twoim cytacie mojej osoby nie znalazłem sekwencji 'nie istnieje'. Naucz się cytować, bo wskazanie zdania to nie wszystko.

A co do tego NT, wszystkie WINDOWS'Y są z serii NT.

Pozwolisz że poczekam aż inni ci pokażą że [CIACH!].

Aktualna, najnowsza wersja: NT_6.2.9200 - to również pochodzi z MOICH "tajnych centrów danych"

Brawo. Więc jednak masz swoje tajne centra danych. Więc po co pytasz nie mam pojęcia.

P.S. A co nie ma 64 bitowych konsol? Hmm, nie wydaje mi się...

Zdefiniuj 'konsola'. Bo jak dla mnie to nawet może być konsola z 8 procesorami i to w różnych technologiach (Play Station 3).

Azarien napisał(a)

jeśli program ma i tak być pod Windowsa, to napisz może po prostu program okienkowy..

Czekaj, poczekajmy aż zrozumie że jeżeli skompiluje program na 32 bity, to pod DOSem go nie uruchomi...

0

Dobra totalnie nie rozumiesz tematu, chcę zrobić program konsolowy, okienkowy który gdy wydam mu polecenie np. "program.exe /zrob_okno" Narysuje mi okienko w na ekranie Konsoli, Wiersza Poleceń, czy jak kolwiek to nazwiesz. Program ma wspierać 32 bity oraz 64 więc potrzebny jest kompilator x86 i x64 aby mógł działać na wszystkich komputerach. Ktoś powie po co ci x64 skoro windows x64 uruchamia programu 32bitowe, ale ja chcę mieć x64 więc będę miał x64.

Z tego wszystkiego zamiast znaleźć kurs, to się tutaj rozpisuję na całkiem inny temat.

2

Kompilator - Free Pascal (nawet możesz bezproblemowo na jednej maszynie x86 skompilować od razu na x64 bądź vice versa).
Kurs - wspomniana wcześniej przez @Azariena książka (FPC jest całkiem-całkiem pod względem kompatybilności z TP oraz Delphi, więc nie powinno być większych problemów), logiczne myślenie oraz dokumentacja.

0

@kwq84i2
Weź żesz człowieku, zgrywasz nie wiadomo kogo, a sam g*wno wiesz...
W windowsie występują dwie powłoki, powłoka tekstowa i graficzna:

Graficzna to min. explorer.exe(nakładka na API windows) który poprzez api(a api windows'a z innymi funkcjami) windowsa pozwala komunikować się użytkownikowi z systemem(oczywiścię w podstawowych sprawach jak kopiowanie plików).

Tekstowa cmd.exe(pełni rolę TYLKO command.com z DOS'a, czyli uruchamianie innych aplikacji, batch i dodatkowe mniej ważne funkcje. Usuń cmd.exe z windows i zobacz że programy konsolowe działają) - cała reszta to wspomniane Api i struktura jądra które pozwala wykonywać programy konsolowe, częściowo zgodne z MS-DOS/DOS, ale w większości przypadków tego nie robi bo dos ma inny format plików wykonywalnych(oprócz NE).
Windows ma PE - http://pl.wikipedia.org/wiki/Portable_Executable
DOS ma MZ - http://pl.wikipedia.org/wiki/EXE - zakładka Formaty | oraz - http://corkami.googlecode.com/files/PE101-v11PL.png

I nie jestem idiotą.

1

Weź żesz człowieku, zgrywasz nie wiadomo kogo, a sam g*wno wiesz...

Pozwolisz, że ci wyjaśnię że to nie tobie oceniać moją wiedzę.

explorer.exe(nakładka na API windows)

Wrong

który poprzez api(a api windows'a z innymi funkcjami) windowsa pozwala komunikować się użytkownikowi z systemem.

Api windowsa nie komunikuje się z 'innymi funkcjami' a raczej WinApi to zbiór funkcji, które są usermodemową nakładką na kernel. Explorer nie pozwala się komunikować z systemem, a przeglądać pliki.

Tekstowa cmd.exe

Powłoka 'cmd.exe' nie ma nic z interfejsem tekstowym, poza tym że z niego korzysta (przynajmniej dla ciebie bo na moim poziomie to się wie że nie do końca tak jest, ale jest zupełnie inaczej niż ci się wydaje).

cmd.exe(pełni rolę TYLKO command.com z DOS'a, czyli uruchamianie innych aplikacji, batch i dodatkowe mniej ważne funkcje. Usuń cmd.exe z windows i zobacz że programy konsolowe działają)

nie, cmd.exe pełni inny zestaw ról niż command.com pod DOS'em. Doskonale wiem że programy konsolowe nie są zależne od cmd.exe, o czym mówię od dawna, zaprzeczając tobie że to ma jakikolwiek związek, poza tym że cmd.exe korzysta z interfejsu tekstowego. We współczesnych windowsach NT usunięcie cmd.exe jest raczej niemożliwe gdyż przywrócą to sobie.

cała reszta to wspomniane Api i struktura jądra które pozwala wyświetlać programy konsolowe

Śmiem sądzić że jądro nie jest specjalnie projektowane pod wyświetlanie programów konsolowych.

częściowo zgodne z MS-DOS/DOS, ale w większości przypadków tego nie robi bo dos ma inny format plików wykonywalnych

W XP jest nakładka pozwalająca otwierać pliki wykonywalne DOSa. DOS nie ma innego systemu plików wykonywalnych, raczej PE jest rozszerzeniem jego plików a większość współczesnych plików zawiera DOSowy header oraz stub.

(oprócz NE)

NE to margines o którym nikt nie pamięta, widać że wiedzę czerpiesz z Wikipedii gdzie czytasz o nieużywanych formatach wykonywalnych.

Windows ma PE

Inaczej 'PE/COFF', coś czym ostatnio się interesuję i o czym wcześniej wspominałem. Zresztą tutaj masz mój projekt który również się o to ociera: http://4programmers.net/Forum/Off-Topic/Oceny_i_recenzje/202686-program_do_szyfrowania_relokacji_-_moze_sie_komus_przyda

DOS ma MZ

A PE jest nakładką na MZ, większość kompilatorów wciąż generuje DOSowe MZ.

oraz - http://corkami.googlecode.com/files/PE101-v11PL.png

To co tutaj pokazujesz to jest przykładowy plik PE.

I nie jestem idiotą.

Pozwolisz, że ja to ocenię. Napisanie paru słów z Wikipedii nie jest moim zdaniem żadnym osiągnięciem. Zwłaszcza że wciąż to co piszesz nie ma większego składu. Jeżeli chcesz pogadać o szczegółach formatu PE/COFF to bardzo chętnie, mogę ci wspomnieć o takich rzeczach których większość programów do przeglądania EXE nie wie. Ale wątpię abyś ty znał chociaż podstawy tego formatu, a co tu mówić o zaawansowanych przypadkach.

0

@kwq84i2, powstrzymaj trochę nerwy, bo masz niesamowite skłonności do flejmienia i jesteś ogólnie niemiły.

0

Wikipedi używam tylko aby ci udowodnić to co sam twierdzę, co jak co, ale w wikipedii można wierzyć(nie we wszystkim oczywiście, ale 98% to prawda)

explorer.exe(nakładka na API windows)

Wrong

Masz rację explorer.exe jest to graficzna powłoka korzystająca z dobrodziejstw przestażałego WinAPI. Hahah

który poprzez api(a api windows'a z innymi funkcjami) windowsa pozwala komunikować się użytkownikowi z systemem.

Api windowsa nie komunikuje się z 'innymi funkcjami' a raczej WinApi to zbiór funkcji, które są usermodemową nakładką na kernel. Explorer nie pozwala się komunikować z systemem, a przeglądać pliki.

WinAPI jest też częścią jądra, bo czym byłoby jądro jakby umiało tylko przydzielać pamięć i wykonywać kod?(Oraz podstawowe funkcje - abyś mi nie wypominał, hehe)
WinAPI posiada obsługę bibliotek łączonych dynamicznie, więc można rozszerzyć jego możliwości. Czyli się komunikuje z funkcjami(w innych bibliotekach).

A dlaczego przekręcasz moje słowa w taki sposób aby wyglądały na twoje?

cmd.exe(pełni rolę TYLKO command.com z DOS'a, czyli uruchamianie innych aplikacji, batch i dodatkowe mniej ważne funkcje. Usuń cmd.exe z windows i zobacz że programy konsolowe działają)

nie, cmd.exe pełni inny zestaw ról niż command.com pod DOS'em. Doskonale wiem że programy konsolowe nie są zależne od cmd.exe, o czym mówię od dawna, zaprzeczając tobie że to ma jakikolwiek związek, poza tym że cmd.exe korzysta z interfejsu tekstowego. We współczesnych windowsach NT usunięcie cmd.exe jest raczej niemożliwe gdyż przywrócą to sobie.

Zaprzeczając mi? W czym? Może w tym że JA napisałem to samo?

//Dodane
Aha wiem o co ci chodziło z tym zaprzeczaniem -

pełni rolę TYLKO command.com z DOS'a, czyli uruchamianie innych aplikacji

Wyjaśnię, chodziło o to że command.com był interpreterem poleceń w MS-DOS i to on rozkazywał uruchamienie danego programu(oczywiście jeśli my mu każemy). Ale nigdzie nie napisałem że jego rolą w windows było coś więcej.

A czy wiesz że w 64 bitowych systemach Windows nie ma już command.com? Był on tylko x86 po to aby utrzymać zgodność 16 bitowych aplikacji MS-DOS. Zastąpił go całkowicie cmd.exe.

1

Wikipedi używam tylko aby ci udowodnić to co sam twierdzę, co jak co, ale w wikipedii można wierzyć(nie we wszystkim oczywiście, ale 98% to prawda)

To chyba nie miejsce na dyskusję o przydatności Wikipedii. Załóżmy nawet że nie mijają się z prawdą, ale piszą o tym o czym chcą, a nie o wszystkim co trzeba powiedzieć.

Masz rację explorer.exe jest to graficzna powłoka korzystająca z dobrodziejstw przestażałego WinAPI. Hahah

Nie powiedziałbym że WinApi jest przestarzałe. Raczej Explorer.exe to program korzystający z winapi. Nie żadna nakładka/coś co jest częścią WinApi.

WinAPI jest też częścią jądra

Co to, to nie. Rozróżniajmy Ring 3 od Ring 1.

bo czym byłoby jądro jakby umiało tylko przydzielać pamięć i wykonywać kod?(Oraz podstawowe funkcje - abyś mi nie wypominał, hehe)

Jądro ma poza tym jeszcze miejsce na ładowanie sterowników, zarządzanie pamięcią wirtualną, planistę i parę innych bajerów. WinAPI on nie zawiera, gdyż WinAPI to bardziej coś w pojęciu usermode.

WinAPI posiada obsługę bibliotek łączonych dynamicznie, więc można rozszerzyć jego możliwości.

Ale wiesz, że każda DLLka 'posiada obsługę bibliotek łączonych dynamicznie'? Oczywiście że można rozszerzyć jego możliwości, jak ci się uda obejść/wyłączyć ochronę plików systemowych.

Czyli się komunikuje z funkcjami(w innych bibliotekach)

Tak, z innymi funkcjami, w innych bibliotekach, które też są częścią WinAPI lub niższych poziomów.

A dlaczego przekręcasz moje słowa w taki sposób aby wyglądały na twoje?

Niestety, wrong.

Zaprzeczając mi? W czym? Może w tym że JA napisałem to samo?

Wcześniej pisałeś inaczej. Tym razem napisałeś inaczej.

Wyjaśnię, chodziło o to że command.com był interpreterem poleceń w MS-DOS i to on rozkazywał uruchamienie danego programu(oczywiście jeśli my mu każemy). Ale nigdzie nie napisałem że jego rolą w windows było coś więcej.

Dlaczego, ty w ogóle DOSa przyrównujesz do Windowsa? Najpierw w ogóle twierdziłeś że konsola to tylko 'cmd.exe', potem nagle o 'command.com' sobie przypomniałeś. Może jeszcze niedługo dowiesz się że command było też w niektórych windowsach? (Tych nie NT, sieroto która twierdzi że jest tylko NT). Czytaj Wikipedię, czytaj, ale serio nie musisz ciągle mi pokazywać że nadal mało wiesz.

A czy wiesz że w 64 bitowych systemach Windows nie ma już command.com?

ORLY. Brzmi jakbyś właśnie co przeczytał to na Wikipedii i chciał mi się pochwalić. Litości.

Był on tylko x86 po to aby utrzymać zgodność 16 bitowych aplikacji MS-DOS.

Wrong i to podwójnie. X86 to architektura 32bitowa. Są Windowsy które posiadają command.com (i nawet potrafią się włączyć jako DOS) i go używają nie tylko do zgodności. A na tych na których porzucono go jako launcher, nie ma command.com a emulacja jest przeprowadzana w inny sposób.

Zastąpił go całkowicie cmd.exe.

Wrong raz jeszcze. Command.com za czasów DOSa był integralną częścią systemu. W nowych systemach jest on tylko programem userlandu, który nie zastępuje w żaden sposób jego działania, gdyż teraz za to odpowiada jądro. Przestań pierniczyć głupoty.

Wiesz co ja tobie zaproponuję? Czytaj Wikipedię, tam nawet coś z sensem potrafią napisać, ale nie musisz mi, osobie która to zna, się tym chwalić lub próbować mi pokazać że twoja Wikipedia nie do końca ma rację. Nie interesują mnie twoje rozważania na temat DOSu a WINDOWSu (koniecznie NT). Mam ciekawsze sprawy do roboty które niestety wykraczają poza zakres Wikipedii (a więc również twój).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1